Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Některé z nejlepších jídel se vaří za použití velkého množství oleje – koblihy, hranolky, nebo například slanina. Přestože je olej pro vaření jídel potřeba, někdy je celkem problém se ho zbavit. Není možné ho vylít do dřezu (pokud tedy nechcete mít úplně ucpaný dřez). Naštěstí vám wikiHow znovu pomůže. V tomto článku se dozvíte, jak se zbavit přepáleného oleje (a také jak si s ním užít trochu zábavy).

Část 1
Část 1 ze 2:

Jak se zbavit přepáleného oleje

 1. 1
  Nechejte pánev vychladnout. Než olej budete vylévat z pánve, musíte ho první nechat vychladnout. Záleží jen na vás jak dlouho – můžete ho tam nechat hodinu, ale klidně i přes noc. Horký olej vás může silně popálit, takže si dávejte pozor. [1]
  • Pokud vám v pánvi zbylo jen trochu oleje, můžete ho nechat vychladnout a jednoduše ho otřít papírovým ubrouskem. Nikdy ho ale nevylévejte do dřezu.
 2. 2
  Nalejte olej do správné nádoby. Měli byste použít čistou a nerozbitnou nádobu. Plastové nádoby jsou lepší, než skleněné – sklo se vám totiž při pádu na zem rozbije. Nejlepší jsou kanystry, protože se dají dobře zavřít. Také plastové nádoby od burákového másla se vám budou skvěle hodit. [2]
  • Pokud nemáte v plánu olej znovu používat nebo ho odnášet do restaurací, můžete také odstřihnout horní část plechovky od piva a nalít ho do ní.
 3. 3
  Při nalévání oleje do nádoby ho přeceďte. Pokud olej chcete rovnou vyhodit, nemusíte to dělat. Když ho přecedíte, budete mít jistotu, že se do něho nedostanou žádné malé kousky jídla a olej nezačne plesnivět.[3]
 4. 4
  Darujte přepálený olej! Možná vám to zní zvláštně, ale v mnoha městech lidé mohou svůj použitý olej darovat. Je totiž možné z něho vyrobit biopalivo. Biopalivo není toxické a je odbouratelnější, než klasický benzín do auta. Zároveň také chrání životní prostředí. V San Franciscu například používají palivo vyrobené z použitého oleje v autobusech![4]
  • Podívejte se na internet na nejbližší msto ve svém okolí, kde olej můžete darovat.
 5. 5
  Vyhoďte olej do odpadků. Pokud nemáte jinou možnost, než olej vyhodit, nechejte ho v nádobě pořádně vychladnout. Dejte si pozor, abyste měli těsně zavřené víčko a potom ho vyhoďte do popelnice.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Recyklace použitého oleje

 1. 1
  Zmrazte olej. Až nalijete olej do nádoby, dejte ho do mrazáku. Mrazení má dva účely – je jednodušší se oleje zbavit v pevném stavu, a navíc je po rozmrazení možné ho také znovu použít.
 2. 2
  Použitý olej můžete klidně použít k vaření znovu – stačí ho jen mezi každým použitím pořádně přefiltrovat, abyste z něho dostali všechny kousky jídla.
 3. 3
  Schovejte si olej na potírání lopat na sníh. Když starým olejem potřete lopaty na sníh, nebude se vám k nim sníh lepit. Je to skvělé řešení pro situace, kdy budete muset odhazovat kopy mokrého sněhu, který se lepí na lopaty jako bramborová kaše.
 4. 4
  Vyrobte si olejovou lampu. Olejové lampy jsou skvělé – budou se vám hodit, když vypadne elektřina a vy najednou budete mít v domě tmu jako v hrobě.
 5. 5
  Vyrobte si lávovou lampu. Zní to možná překvapivě, ale opravdu je možné si doma vyrobit lávovou lampu ze starého oleje. Nejsou sice tak krásné jako komerční olejové lampy, ale přesto jsou velmi hezké. Můžete je vyrábět spolu se svými dětmi a chytře se tak zbavit přebytečného přepáleného oleje.
 6. 6
  Použijte olej na holení. Vykašlete se na chemikálie v komerčních pěnách na holení, které by vám mohly podráždit pleť a použijte olej z vaření! Pokud máte velmi mastnou pleť s tendencí k pupínkům, pravděpodobně byste se tomu měli vyhnout.
 7. 7
  Zjistěte si, zda nemáte ve vašem městě nějaký recyklační dvůr, kam byste mohli olej odevzdat.
 8. 8
  Velká množství oleje můžete odnést do restaurací. V restauracích mají někdy velké nádoby na olej, kam možná budete moci nalít i ten svůj.
 9. 9
  Můžete olejem někdy nakrmit také domácí zvířata. Smíchejte starý olej s tvrdým chlebem, rýží nebo nějakými obilovinami a použijte ho jako krmení pro prasata nebo drůbež. Tato zvířata snědí téměř všechno. Pokud nemáte zvířata, můžete olej věnovat nějakému svému známému farmáři.
 10. 10
  Použijte olej k výrobě mýdla. Mýdlo můžete vyrobit pouze pokud máte v nádobě jediný typ oleje. Nejprve olej nalejte do nádoby s vodou. Nechejte vodu vyvařit a stále ji míchejte. Veškerá kontaminace z mýdla by se měla usadit ve vrstvě s vodou. Potom nechejte celý roztok vychladnout a můžete ho také nechat zmrazit. Potom ho znovu „pročistěte“, abyste se zbavili všech kousků starého jídla a dalších kontaminantů.
  Reklama

Tipy

 • Olej byste neměli lít na kompost, protože by to mohlo ovlivnit proces kompostování.
 • Když olej ztuhne, můžete ho smíchat se semínky a burákovým máslem a použít ho jako krmení pro ptáky.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 137 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 7 137 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama