Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Parné letní dny s sebou často přinášejí nechtěný nárůst ovocných mušek (nazývaných též octomilky). Pokud necháváte na stole mísu s ovocem v naději, že si z ní vaše děti vezmou něco k zakousnutí, ale nakonec vám tam zbude jen nahnilá broskev, flekatý banán a nepříjemný vír malých stvoření okolo, pak máte možná problém právě s ovocnými muškami. Zbavte se tohoto otravného mini hmyzu pomocí jedné z následujících metod.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Návnady a pasti

 1. 1
  Použijte shnilé ovoce. Problém s muškai pravděpodobně nastal, když jste někde nechali ležet ovoce, které se začalo kazit. Použijte k nastražení pasti stejnou metodu, ale tentokrát s mnohem horším koncem pro mušky. Umístěte do misky shnilé ovoce a pak přes mísu přetáhněte potravinovou folii. Párátkem udělejte do folie několik malých dírek a nechte mísu v blízkosti výskytu mušek. Ty bude vůně ovoce lákat dovnitř, ale ony už nebudou vědět, kudy ven.
 2. 2
  Obětujte kapku vína. Lidé nejsou jediní, koho láká víno. Mušky se kolem něj taky rojí. Díky tomu však máte po ruce perfektní past, kdykoli otevřete láhev vína. Nechte v láhvi zbytek vína (stačí jen pár milimetrů na dně) a postavte ji poblíž výskytu mušek. Ty nalétají dovnitř, ale zužující se hrdlo láhve jim značně znesnadní únik a mušky budou uvězněné.
 3. 3
  Zkuste jablečný ocet. Jablečný ocet je tak jako tak vynikající věc, která najde v domácnosti spousty možností využití, včetně schopnosti nalákat mušky - ne nadamo se jim říká octomilky. Nalijte do hrníčku trochu octa a pak ho přikryjte plastovým či papírovým trychtýřkem. Ten zakryje větší část hrníčku, ale ponechá dostatek místa pro mušky, aby mohly vlétnout dovnitř. Pro tyto ne příliš inteligentní tvory bude ovšem otvor příliš malý na to, aby jím trefili ven. Pro extra účinek můžete do octa přilít trochu jaru a vytvořit tak jed na mušky.[1]
 4. 4
  Vyrobte si návnadu z jaru. Když jar přidáte do sladkého roztoku, mušky ho neucítí. Chemická složka bude na mušky působit jako jed. Dejte do sklenice jakýkoli druh octa a cukr - je jedno v jakém poměru. Přidejte kapku jaru a promíchejte. Mušky budou přitahovány sladkokyselou vůní a jakmile se trošku napijí, jar je zahubí.
 5. 5
  Vyrobte pivní past. Víno není totiž jediný alkohol, ke kterému mají mušky kladný vztah. Naplňte zavařovací sklenici do půlky jakýmkoli druhem piva. Do víčka udělejte pomocí hřebíku a kladiva několik dírek. Tímto víčkem sklenici zavřete a umístěte poblíž výskytu mušek. Pivo můžete vždy po pár dnech vyměnit a chytat další mušky.[2]
 6. 6
  Použijte láhev od sladkého nápoje. Můžete použít jakýkoli druh, ale kola se ukázala jako nejúčinnější. V láhvi nechte malý zbytek nápoje a do víčka udělejte hřebíkem dírku. Láhev zavřete a už jen pozorujte, jak se mušky chytají.
 7. 7
  Zkuste použít droždí. Tato metoda může znít divně, ale směs droždí funguje opravdu skvěle. Naplňte sklenici do poloviny teplou vodou, přidejte lžičku cukru a nasypte droždí v prášku. Zamíchejte (bude to bublat) a pak zakryjte sklenici potravinovou folií, do které uděláte několik malých dírek. Nedělejte je moc velké, ať se mušky nedostanou ven.[3]
 8. 8
  Pověste několik mucholapek. Je to nepochyně nejméně atraktivní metoda, ale funguje. Tyto super lepící proužky lákají mušky a uvězní je v okamžiku, kdy se jich mušky dotknou. Možná ale bude lepší, když je zavěsíte na nějaké méně nápadné místo, než přímo nad kuchyňskou linku.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Dům bez mušek

 1. 1
  Odstraňte lákadla. Ovocné mušky jsou zřetelně přitahovány ovocem. Nicméně stejně tak je láká jakákoli špína a rozkládající se jídlo. Snažte se ihned zbavovat starých zbytků a udržujte okolí odpadků a kuchyňský odpad v čistotě. Tohle zabrání tomu, aby mušky považovaly váš domov za ideální místo na rozmnožování.
 2. 2
  Zabíjejte jejich vajíčka. Pokud už jste si všimli mušek, je docela pravděpodobné, že už někde ve vašem době nakladly vajíčka.Ovocné mušky mají rády vlhké prostory, a tak jsou odpady v kuchyni a koupelně nejtypičtějším místem. Nalijte do odpadů nějaký antibakteriální přípravek, abyste vajíčka zničili. Pokud zrovna nemáte žádný po ruce, obyčejný čistící prostředek na vany zatím postačí, ale možná nezvládne zničit všechna vajíčka.[4]
 3. 3
  Vypěstujte si doma čerstvou bazalku. Je to zvláštní, ale ovocné mušky nemají rády bazalku. Pokud chcete bazalku pěstovat už jen pro vaše kuchařské umění, zabijete tím dvě mouchy (snad i víc) jednou ranou. Květináč s bazalkou nechte stát v blízkosti výskytu mušek a také u mísy s ovocem.
 4. 4
  Použijte cedrové dřevo. Je to další ze zázraků přírody - mušky nemůžou vystát pach cedrového dřeva. Zkuste najít způsob, jak nějaké doma umístit - třeba jako dekoraci, nebo na podpal do krbu - a populace mušek by se měla podstatně zmenšit. Rozmístěte nějaké na pár míst po domě a mušky to rozhodně odradí od vstupu na vaše území.
 5. 5
  Použijte esenciální oleje. Vylepšete aroma svého domu a odstrašte ovocné mušky a jiný hmyz pravidelnou aplikací určitých esenciálních olejů. Například vůně citrónové trávy nebo levandule je pro mušky a spousty dalších brouků velmi odpudivá a rozhodně se na takovém místě nebudou chtít shromažďovat. Smíchejte 10 kapek takového oleje se sklenkou vody a s tímto roztokem postříkejte všechny místnosti.[5]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Rychlá akce

 1. 1
  Vyrobte si lepící plácačku. První reakcí většiny lidí, když se objeví mušky, je rychle je zabít plácačkou. Bohužel, díky jejich velikosti je tohle nelehký úkol. Proto si vyrobte domácí lepící plácačku. Vezměte destičku z polystyrenu, nebo talíř na jedno použití z podobného materiálu a postříkejte ho sprejem - na vaření, nebo třeba lakem na vlasy. Když ho pak použijete jako plácačku, mušky se na něj přilepí a za chvíli uhynou.
 2. 2
  Použijte fén na vlasy. Zapněte ho a chvíli držte v místě výskytu mušek. Vzduch, který se nasává z opačného konce dovnitř s sebou vtáhne i mušky a ty se pak uvnitř fénu na horkém vzduchu vlastně usmaží. Ano, je to trošku nechutné, ale rychle se tím mušek zbavíte.
 3. 3
  Zapalte vonnou tyčinku. Dýchací systém mušek je velmi citlivý a vyžaduje neustálý přísun čerstvého vzduchu. Pokud se mušky nadechnou něčeho dráždivého, třeba kouře, může je to rychle zabít. Samozřejmě, že kvůli tomu nebudete v domě rozdělávat oheň, ale vonná tyčinka taky pomůže. Kombinace jemného kouře a vůně mušky spolehlivě zničí.[6]
 4. 4
  Použijte vysavač. Použijte takový vysavač, který má přizpůsobitelný buben (a čím vyšší výkon, tím je tato metoda účinnější). Měl by mít taky dost širokou násadu.
  • Připravte muškám návnadu. Jakmile se na ni snesou, pomalu se přibližte.
  • Když mušky chvíli sedí, nevzlétnou tak rychle, jako když právě přistály. Využijte toho a rychle je vysajte. Obsah vysavače pak vysypte ven.
  • Důležité je, aby nebyl pytlík od vysavače moc plný. Způsobuje to totiž slabší sání a vaše snaha by mohla být úplně zbytečná.
  Reklama

Tipy

 • Vajíčkům ovocných mušek trvá 8-10 dní, než se vylíhnou. Pokračujte s používáním pastí, i když jste se úspěšně zbavili první generace. Tím zajistíte vyhubení i generací následujících.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 919 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 14 919 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama