Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lidský žaludek je plný přirozených kyselin, které rozkládají potravu a chrání zažívací ústrojí před infekcemi. Když je ale žaludečních kyselin příliš mnoho, objevují se nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy (reflux žaludečních kyselin), které se projevuje navracením žaludečních kyselin do jícnu. Časté pálení žáhy poukazuje na refluxní chorobu jícnu, která může poškodit jícen a krk. Nejlepším způsobem, jak se těchto problémů zbavit, je zmírnit překyselení žaludku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
V případě refluxní choroby jícnu navštivte lékaře

  1. 1
    V případě potřeby vyhledejte lékaře. Pokud jste změnili svůj životní styl, ale vaše příznaky se nezlepšily, je na čase vyhledat lékaře. Dlouhodobá refluxní choroba jícnu může způsobit poranění jícnu a další vážné zdravotní komplikace. Dlouhodobé záněty a opakovaná zranění také zvyšují riziko rakoviny jícnu. Neváhejte vyhledat lékařskou péči, pokud se vám nepodaří zbavit se vašich problémů pomocí změn životního stylu.
  2. 2
    Požádejte lékaře o léky na refluxní chorobu jícnu [1] [2] [3] [4] Léčba refluxní choroby jícnu se určuje podle závažnosti příznaků. Mnoho léků seženete i bez lékařského předpisu. Měli byste se svého lékaře zeptat, které léky pro vás budou nejvhodnější. Pokud vám lékaře předepíše léky, pravděpodobně vám je uhradí zdravotní pojišťovna. Dodržujte stanovené dávkování a řiďte se pokyny uvedenými v příbalovém letáku, abyste se vyhnuli potenciálně vážným vedlejším účinkům.
    • Na mírnou nebo středně silnou refluxní chorobu se podávají antacidy (Tums, Maalox), které neutralizují kyseliny v případě, že se u vás příznaky projevují jen jednou nebo dvakrát týdně. Tyto léky vám uleví již během několika minut, ale jejich účinky trvají jen zhruba hodinu. Měli byste si vzít léky, které ochrání povrch jícnu a žaludeční stěny a podpoří hojení (například Carafate). Pro omezení produkce žaludečních kyselin si vezměte antihistaminika, která blokují receptory (Zantac, Pepcid).
    • Na vážnou a častou refluxní chorobu (2 a více epizod týdně) berte inhibitory protonových pump (omeprazol, lansoprazol, esomeprazol, pantoprazol, dexlansoprazol, rabeprazol), které předejdou zvýšené sekreci žaludečních šťáv. [5] Některé z těchto léků se prodávají i bez předpisu a standardní dávkování je jedna pilulka denně po dobu 8 týdnů. Mezi vedlejší účinky patří: bakteriální infekce a průjmy, anémie a osteoporóza a škodlivé interakce s jinými léčivy.
  3. 3
    Proberte s lékařem možnost endoskopie. Během tohoto zákroku vám lékař zavede do žaludku sondu s kamerou a prohlédne vám krk, jícen a žaludek. Pravděpodobně také provede biopsii, zhodnotí míru zánětu, zjistí, zda máte v žaludku některé druhy bakterií a vyloučí možnost rakoviny jícnu. [6] Zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás biopsie vhodná.
  4. 4
    Pokud vám lékař doporučí chirurgický zákrok, měli byste ho podstoupit. [7] Ve vzácných případech refluxní choroba nereaguje na konvenční léčbu a je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku. Lékař může omotat horní část žaludku okolo jícnu a přišít ho na místo tak, aby se jícen otvíral správně. Je také možné omotat kolem místa, kde se jícen spojuje se žaludkem malý kousek nitě, nebo na toto místo upevnit magnetický korálek. Tím se uzavře spodní konec jícnu a otevře se pouze při polykání jídla, takže se kyseliny nedostanou nahoru.
    • Chirurgický zákrok je vhodný i pro mladé lidi, kteří trpí dlouhodobými příznaky refluxní choroby jícnu.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Přírodní a alternativní metody léčby

  1. 1
    Zkuste přírodní metody léčby. [8] [9] Neexistuje příliš mnoho výzkumů, které by zkoumaly přírodní metody léčby refluxní choroby jícnu. Tyto metody léčby sice nejsou akceptované lékařskou komunitou, ale mohou vás zbavit příznaků:
    • Jedlá soda – ½ -1 lžička jedlé sody ve sklenici vody může pomoci neutralizovat žaludeční kyseliny.
    • Aloe vera – když budete pít šťávu z aloe vera, může vás to zbavit pálení žáhy.
    • Zázvorový nebo heřmánkový čaj – tyto čaje zmírňují stres, zbaví vás nevolnosti a podporují zdravé trávení.
    • Lékořice a kmín jsou byliny, které zmírňují příznaky pálení žáhy.
    • DGL (extrakt z lékořice) v tabletách – doplněk stravy, který seženete v lékárně.
    • Tmel (arabská guma) – doplněk stravy určený pro léčbu pálení žáhy.
  2. 2
    Vyhněte se nefunkčním metodám léčby. Možná jste slyšeli, že vám může pomoci máta, ale studie prokázaly, že peprmintový olej ve skutečnosti potíže s pálením žáhy zhoršuje. [10] Dalším běžným mýtem je to, že vám pomůže mléko. Mléko sice dočasně neutralizuje žaludeční kyseliny, ale z dlouhodobého hlediska stimuluje jejich produkci. [11]
  3. 3
    Zvyšte množství slin. Studie naznačují, že když zvýšíte množství slin, neutralizujete tím žaludeční kyseliny. [12] Můžete žvýkat žvýkačku, nebo si vzít bonbon. Neměli byste ovšem jíst bonbony s obsahem cukru, abyste zbytečně nezvyšovali svůj příjem kalorií.
  4. 4
    Zajděte si na akupunkturu. Možná z toho máte trochu strach, ale studie prokázaly, že akupunktura může zmírnit příznaky pálení žáhy. [13] Není ovšem přesně jasné, jakým způsobem akupunktura funguje.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Změny životního stylu

  1. 1
    Jezte zdravě a vyváženě. Obecně platí, že zdravá a vyvážená strava obsahuje spoustu ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a nízkotučných mléčných produktů. Také obsahuje nízkotučné bílkoviny, jako je drůbeží maso, ryby a luštěniny. Vaše strava by také měla obsahovat co nejméně nasycených mastných kyselin, cholesterolu, soli a přidaných cukrů. Na webových stránkách USDA najdete spoustu tipů a doporučení ohledně zdravého stravování. [14] [15] [16]
  2. 2
    Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost a optimální BMI. Z lékařského hlediska se zdravá hmotnost udává pomocí body mass indexu (BMI). BMI odhaduje vaši hmotnost podle pohlaví a výšky. Normální BMI je mezi 18.5 a 24.9. Nižší BMI poukazuje na podvýživu, BMI mezi 25 a 29.9 poukazuje na nadváhu a BMI 30 a více poukazuje na obezitu.
    • Použijte online kalkulačku a zjistěte si své BMI. [17]
    • Pokud máte příliš vysoké BMI, upravte své stravování a začněte cvičit, abyste zhubli.
  3. 3
    Počítejte si kalorie, abyste zhubli, nebo si udrželi požadovanou hmotnost. Když si budete hlídat počet kalorií, které každý den sníte, snadno si udržíte požadovanou hmotnost. Držte se ve stanoveném kalorickém příjmu a nepřekračujte své množství kalorií. Můžete si spočítat množství kalorií na den tak, že vynásobíte svoji hmotnost v librách deseti. Pokud tedy vážíte například 180 liber (cca 75 kg), měli byste každý den sníst 1800 kalorií, abyste si udrželi svoji hmotnost.
    • Toto číslo se může lišit podle vašeho věku, pohlaví a úrovně fyzické aktivity. Pro přesnější výsledky použijte kalkulačku kalorií. [18]
    • Nejzdravější hubnutí neprobíhá rychleji, než 0.5 - 1 kg za týden. 0.5 kg je zhruba 3500 kalorií, takže byste měli každý den spálit o 500 kalorií více. (500 kalorií denně = 3500 kalorií za týden = 0.5 kg týdně).
    • Použijte aplikaci na počítání kalorií, abyste měli stále přehled o tom, kolik toho sníte. [19] [20]
  4. 4
    Vyhýbejte se velkým porcím. Jezte pomalu a po malých porcích. Každé sousto dokonale rozžvýkejte. Když budete jíst po velkých soustech a nebudete dobře žvýkat, jídlo se vám bude v žaludku rozkládat déle a kvůli tomu se budete přejídat. Když budete jíst rychle, spolykáte také spoustu vzduchu, takže budete mít pocit nafouknutého břicha.
    • Trvá až 20 minut, než žaludek vyšle do mozku signál, že se dostatečně nasytil. Proto se lidé, kteří jedí příliš rychle, často přejídají.
  5. 5
    Vyhýbejte se potravinám, které by vám mohly refluxní chorobu jícnu zhoršit. Bohužel neexistují potraviny, které by prokazatelně pomáhaly léčit refluxní chorobu jícnu, ale existují potraviny, které ji prokazatelně zhoršují:
    • Nápoje s kofeinem (čaj, káva, limonáda)
    • Potraviny s kofeinem (čokoláda, peprmint)
    • Alkohol
    • Kořeněná jídla (papričky, kari, ostré hořčice)
    • Kyselá jídla (citrusové ovoce, rajčata, omáčky a dresinky s octem)
    • Velká množství nadýmavých potravin (zelí, brokolice, růžičková kapusta, luštěniny, mléčné produkty a tučná jídla)
    • Cukr a sladké potraviny
  6. 6
    Začněte pravidelně cvičit. American Heart Association doporučuje středně intenzivní cvičení alespoň 30 minut v kuse, alespoň 5 dnů v týdnu. Můžete také zkusit 25 minut intenzivního cvičení 3 dny v týdnu plus středně intenzivní posilování dvakrát týdně. [21]
    • Pokud vám to připadá jako spousta pohybu, uvědomte si, že vždy je lepší udělat málo, než vůbec nic. Snažte se cvičit co nejvíce vám to půjde. I krátká procházka je pro vaše zdraví mnohem lepší, než sezení na gauči![22]
    • Čím více kalorií spálíte cvičením, tím více kalorií budete moci sníst! Mnoho programů pro hubnutí vám umožní sledovat kalorie spálené cvičením a podle toho vám stanoví počet kalorií, které každý den smíte sníst.
  7. 7
    Dejte si pozor na příliš intenzivní cvičení, zejména krátce po jídle. Žaludku trvá většinou 3-5 hodin, než zpracuje a stráví jídlo, které jste snědli (podle velikosti a typu daného jídla). [23] [24] Pokud se chcete vyhnout pálení žáhy, neměli byste po jídle cvičit, nebo byste před cvičením měli jíst jen velmi malé porce jídla.
  8. 8
    Po jídle si nelehejte. Uložení se po jídle může zhoršit příznaky GERD. Po jídle počkejte 2 hodiny, než si lehnete nebo jdete spát. Zvednutí hlavy postele může také přispět ke snížení symptomů GERD v noci.
  9. 9
    Vyhýbejte se zlozvykům, které zhoršují pálení žáhy. Pokud kouříte, nebo užíváte jiné tabákové výrobky, měli byste s tím co nejdříve přestat. Alkohol může zhoršit pálení žáhy, takže byste ho měli ze svého jídelníčku vyřadit, nebo jeho konzumaci alespoň značně omezit. Také byste si neměli po jídle lehat. Pokud si chcete odpočinout, podepřete si hlavu několika polštáři.
    Reklama

Tipy

  • Když vás přepadne pálení žáhy, nelehejte si na záda, jinak se vám kyseliny snadno dostanou až do jícnu.
  • Zapisujte si vše, co sníte, jak dlouho vám trvá sníst dané jídlo a zda během hodiny po jídle trpíte příznaky pálení žáhy. Deník vám pomůže nalézt příčiny vašich problémů.
Reklama

Varování

  • Pokud máte nízkou hladinu žaludečních kyselin, může to být stejně nebezpečné, jako kdybyste měli vysokou hladinu žaludečních kyselin. Když se předávkujete antacidem, nebo jinými léky proti pálení žáhy, zpomalíte tím zažívání a nebudete správně vstřebávat živiny. Vždy se řiďte přesnými pokyny uvedenými v příbalovém letáku léčiv.
  • Někdy je pálení žáhy způsobeno potravinami, které jste snědli, změnami nálad nebo stresem, nebo přílišnou konzumací alkoholu ale někteří lidé mají se žaludečními kyselinami neustálé potíže. Stále vysoká hladina žaludečních kyselin může způsobovat vážné problémy, jako je poškození jícnu, nebo vznik vředů. Pokud trpíte častými problémy s pálením žáhy, měli byste co nejdříve navštívit lékaře.
  • Léky proti pálení žáhy na předpis mohou způsobovat nedostatek vitamínu B12, v jehož důsledku se může objevit perniciózní anémie. Tato nemoc je velmi vážná a když se neléčí, může být i smrtelná. Žaludek je určen k tomu, aby pomocí žaludečních kyselin zpracovával potravu a zajistil absorpci potřebných živin. Když žaludeční kyseliny omezíte pomocí léků na předpis, oslabíte tím všechny funkce žaludku.
Reklama

O tomto wikiHow

Lisa Bryant, ND
Spoluautorem článku je :
Naturopat
Spoluautorem tohoto článku je Lisa Bryant, ND, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 10 997 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 10 997 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama