Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte na zahradě pařez, z kterého už začínají vyrážet výhonky, máte dvě možnosti- odstranit ho nebo nechat vyrůst nový strom. Pokud pařez není úplně mrtvý, sám od sebe nezmizí. Existují 4 metody, jak se ho zbavit: nechat ho nasáknout solným roztokem, spálit, přikrýt a zabránit tak přístupu slunce nebo ho vysekat. Jakmile je pařez mrtvý, můžete jeho zbytky vykopat ze země a díru zasypat.

Metoda 1 ze 4:
Použití síranu hořečnatého nebo soli

 1. 1
  Sežeňte síran hořečnatý nebo sůl kamennou. Síranem pařez zničíte velice snadno narozdíl od obyčejné soli, kdy jeho odumírání může trvat i několik měsíců a není to tak metoda, kterou byste měli volit, jestliže se chcete pařezu zbavit rychle.
  • Nepoužívejte standardní stolní sůl, která by mohla poškodit okolní půdu.
  • Na obzvlášť odolné pařezy můžete místo soli použít speciální herbicid, obsahující glyfosát nebo triclopyr (prodávaný pod komerčním názvem Garlon).[1] Je sice pravda, že chemikálie pařez zabijí rychleji, ale vemte v potaz, že jimi můžete také zahubit kořeny okolních stromů a keřů.
 2. 2
  Vyvrtejte do pařezu díry. Rovnoměrně po celé jeho ploše navrtejte díry, kterými bude sůl prosakovat do vnitřní části pařezu. Měly by být alespoň 2 cm široké a 25 cm hluboké. Budete tak mít jistotu, že se sůl nebo jiný přípravek dostane až ke kořenům pod zbytkem samotného kmene.[2]
  • Pokud nemáte dostatečně dlouhé vrtáky, použijte sekeru a vysekejte do pařezu co nejhlubší díry dokážete.
  • Vybíhá-li některý z kořenů nad zem, vyvrtejte díry i do něj.
 3. 3
  Nacpěte díry solí a uzavřete je voskem. Sůl nebo jinou použitou látku naplňte do ¾ vyvrtaných děr a potom na ně nakapejte vosk z nearomatizované svíčky. Tím je ucpete.
  • Je skutečně důležité, aby použitá látka zůstala uvnitř děr a nepřelévala se přes pařez. Mohla by vážně poškodit půdu i kořeny ostatních stromů a rostlin.
 4. 4
  Pařez zakryjte. Přehoďte přes něj igelitovou plachtu nebo podobný neprodyšný materiál. Bez slunce a deště nebude pařez dostatečně vyživovaný a proces uhynutí se celkově zkrátí na asi 6 týdnů. Občas ho zkontrolujte, po odumření by se měl začít sám rozpadat.
 5. 5
  Odstraňte pařez. Jakmile zpozorujete, že pařez vysychá a začíná se rozpadat, můžete ho postupně začít odstraňovat. Sekerou nebo motykou ho začněte vysekávat a lopatou pak jeho zbytky vyberte ze země. Nakonec můžete jámu zasypat zeminou.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Oheň

 1. 1
  Vyvrtejte do pařezu díry. Měli by být opět dostatečně široké i hluboké, aby dosáhly až ke kořenům.[3]
 2. 2
  Naplňte díry petrolejem. To pomůže pařez spálit na popel. Přesvědčte se, že je pařez úplně nasáklý, jinak by se oheň mohl rozšířit do okolí ještě než by dosáhl špiček kořenů.
  • Obáváte-li se o okolní rostliny nebo objekty, použijte jinou metodu. Chystáte se zapálit pařez, tedy provádět potencionálně nebezpečnou činnost.
  • Ještě před zapálením ohně byste měli zjistit, jestli máte povolení takovou činnost na svém pozemku provozovat.
 3. 3
  Zapalte oheň. Položte na vrchol pařezu nějaké chrastí a podpalte jej. Oheň se začne rozšiřovat po celém pařezu. Podle potřeby přikládejte.[4]
  • Ujistěte se, že pařez celý shořel. Od ohně neodcházejte, mohl by se vám snadno vymknout z rukou.
  • V závislosti na velikosti pařezu může pálení trvat i několik hodin.
 4. 4
  Vykopejte popel a zasypejte díru. Použijte lopatu na vyhrabání veškerého popela a zasypejte díru čerstvou zeminou.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Pařez rozsekejte

 1. 1
  Použijte frézu na pařezy. Zařízení s rotujícími řezáky, které se do pařezu zaseknou a nadrtí ho. Frézu si můžete půjčit nebo koupit, pokud máte pařezů k likvidaci více.[5]
  • Připravte si ochranné pomůcky. Brýle s maskou vás ochrání před vylétajícími pilinami a štěpkami dřeva.
  • Pokud si nevěříte v zacházení s těžkou technikou, můžete si na odstranění pařezu někoho najmout.
 2. 2
  Uřízněte pařez nízko nad zemí. Použijte motorovou pilu a zarovnejte pařez jen několik centimetrů nad zemí, zjednodušíte tak fréze prácí.[6]
 3. 3
  Nadrťte ho. Nasaďte si ochranné brýle a přistavte frézu přímo nad pařez. Potom následujte instrukce od výrobce a pomalu s frézou přes pařez přejíždějte. Nezapomeňte ani na nad zem vybíhající kořeny a všechno na kousky rozdrťte.
  • Buďte opatrní a dejte pozor, aby se vám pod frézu nedostalo chodidlo. Obujte si pro jistotu těžké pracovní boty.
  • Děti a zvířata držte při používání frézy v bezpečné vzdálenosti.
 4. 4
  Odstraňte zbytky nadrceného pařezu a zasypejte jámu. Dřevěnou drť vyhoďte nebo použijte jako mulč. Díru zasypejte čerstvou zeminou.
  • Na zbylé kořeny bude možná potřeba použít sekeru.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Pařez zastiňte

 1. 1
  Vytvořte nad pařezem stín. Tato metoda vás nebude stát ani korunu, ale zabere dlouhou dobu. Podobá se svým charakterem výše popsané metodě „vyhladovění“ pařezu. Cílem je pařez pomalu zabít tím, že k němu nepustíte sluneční svit a vodu.
 2. 2
  Vyčkejte 3 až 6 měsíců. Během této doby pařez pomalu odumře. Čas od času ho zkontrolujte a až zpozorujete známky hniloby a rozpadání pařezu, vykopejte ho.
  • Proces hniloby můžete urychlit herbicidními přípravky, běžně dostupnými v zahradnických centrech a obchodech.
  • Pro urychlení můžete tuto metodu nakombinovat s metodou č. 1.
 3. 3
  Pařez vysekejte. Na mrtvý pařez použijte sekeru a díru po něm zasypejte. Na velké pařezy možná bude potřeba použít frézu.
  Reklama

Tipy

 • Do herbicidů je možné přimíchat barvivo nebo mořidlo, pouhým okem tak budete moci kontrolovat, zda je jimi zasažený skutečně celý pařez nebo zda se naopak herbicid nerozšiřuje i tam, kam nemá.
 • Před zásahem odsekejte nově vyrážející výhony. Tedy za předpokladu, že jeden z nich nechcete nechat z místa růst. V takovém případě nepoužívejte herbicidy ani jiné chemikálie.
Reklama

Varování

 • U některých obzvláště odolných stromů budete možná muset podstoupit další kroky k odstranění veškerých kořenů, aby nezačínaly rašit nové výhony.
 • Pokud vedle sebe roste více stromů, navíc stejného druhu, je možné, že si vyvinuly propletené kořeny, které spolu dokonce můžou dřevní tkáň i sdílet. V takovém případě použití herbicidů na jeden z pařezů negativně ovlivní i okolní stromy.
 • Kořeny stromů můžou navíc herbicid i vypouštět do okolní půdy a tím opět ovlivňovat své okolí, aniž by měli společné tkanivo s jiným stromem.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 733 krát
Stránka byla zobrazena 9 733 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama