Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pigmentové skvrny neboli hyperpigmentace, způsobená věkem, pobytem na slunci a akné, nemusí být škodlivá vašemu zdraví, ale určitě může být otravná. Přečtěte si tento článek, abyste zjistili různé dostupné možnosti léčby, které vám pomohou pigmentové skvrny časem zesvětlit.

Metoda 1 ze 2:
Metody "Udělej si sám"

 1. 1
  Použijte citronovou šťávu. Citronová šťáva má přirozené bělicí vlastnosti, které mohou pomoci zjemnit vzhled pigmentových skvrn a vytvořit rovnoměrnější, světlejší pleť. Rozetřete čerstvě vymačkanou citronovou šťávu na své pigmentové skvrny a nechte ji tam před opláchnutím zhruba 10 minut. Opakujte toto ošetření třikrát týdně.
  • Citronová šťáva vysušuje pokožku a dělá ji hypersenzitivní na slunce, takže je důležité po tomto ošetření použít hydratační a opalovací krém. [1]
 2. 2
  Použijte jablečný ocet. Jablečný ocet funguje tak, že urychlí proces, kterým se vaše pleť přirozeně obnovuje, což může pomoci vyrovnat tón pleti. [2] Nakapejte ocet na vaše pigmentové skvrny vatovou kuličkou a nechte ho několik minut působit, než ho opláchnete.
 3. 3
  Použijte červenou cibuli. Kyselina v cibulích má přirozené pleť zesvětlující vlastnosti, které mohou pomoci v boji s pigmentovými skvrnami. [3] Získejte z cibule šťávu tak, že ji rozmačkáte nebo dáte do mixéru. Použijte vatovou kuličku k nakapání šťávy na vaše pigmentové skvrny a nechte ji zhruba 10 minut působit, než ji opláchnete. Opakujte toto ošetření denně.
 4. 4
  Použijte česnek.[4] Rozkrojte čerstvý stroužek česnek napůl a potřete jím své pigmentové skvrny. Nebo rozmixujte česnek v mixéru, abyste vytvořili pastu, a použijte vatový tamponek k nakapání na vaši pleť. Nechte česnek 30 minut až hodinu působit a opláchněte.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Možnosti ošetření

 1. 1
  Vyzkoušejte krém na zesvětlení pleti. Na trhu existují přípravky na pigmentové skvrny na předpis, které obsahují pleť bělicí činidlo nazývané hydrochonin. [5] Při dlouhodobém používání mohou tyto typy krému zesvětlit existující pigmentové skvrny a vytvořit rovnoměrnější tón pleti.
  • Bělicí činidlo v tomto druhu krémů může způsobit dočasné svědění, pálení, zarudnutí a další nepříjemnosti.
  • Jsou k sehnání i volně dostupné krémy, které tvrdí, že léčí pigmentové skvrny. Většina větších kosmetických společností, jako je Clinique, Estée Lauder, Maybelline, Proactive a Garnier takové produkty má.
  • Vyvarujte se pleť zesvětlujícím krémům, které obsahují rtuť, protože tato chemikálie může být pro lidi toxická.
 2. 2
  Podstupte laserovou terapii. Je dostupné ošetření laserem, které se zaměřuje na melanin produkující buňky, zodpovědné za pigmentaci kůže. [6] Laserová terapie může za několik aplikací postupně zesvětlit vzhled pigmentových skvrn.
  • Laserová terapie obnáší některé rizikové faktory, mezi které patří ztráta barvy kůže.
 3. 3
  Zvažte chemický peeling. Toto ošetření zahrnuje nanesení kyseliny na pleť, která způsobí, že se svrchní vrstva oloupe a pod ní se vytvoří nová čerstvá vrstva. [7] Může být třeba podstoupit několik ošetření, než uvidíte výsledky, jaké chcete.
  • Při tomto typu ošetření je důležité chránit vaší pleť před sluncem. Stejně jako laserová terapie obnáší chemický peeling riziko ztráty barvy kůže.
  Reklama

Tipy

 • Nejlepší způsob, jak předcházet pigmentovým skvrnám, je chránit svojí pleť před škodlivým UV zářením ze slunce. Vždy používejte opalovací krém před delším vystavením se slunci a noste klobouky k ochraně obličeje.
Reklama

Varování

 • Vždy zvažte rizikové faktory jakéhokoliv ošetření pro zesvětlení pleti, které si vyberete, abyste se rozhodli, zda potenciální rizika stojí za potenciální výsledek.
 • Než se pokusíte ošetřit pigmentové skvrny sami, poraďte se s dermatologem.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 292 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 3 292 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama