Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Plísně se u vás mohou objevit ať žijete kdekoli. Někdy je vidíte, někdy ne, někdy jsou černé a někdy zase bílé. Můžete si koupit různé přípravky proti plísním, ale i běžné věci, které jistě máte doma, vám k jejich odstranění budou stačit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak zastavit plíseň už v začátcích

  1. 1
    Plíseň je většinou způsobena vlhkostí. Když vyčistíte plíseň, ale nevyřešíte problém s vlhkostí, jen tím připravujete půdu pro další a další plísně. Pokud se vám do domu dostane voda, vysušte ho během 24 hodin, aby vám v něm nezačaly růst plísně. [1]
    • Plísně se často objevují v koupelných (kvůli sprchám) a kuchyním (kvůli dřezům). Vždy utírejte všechnu vodu okolo dřezu a v koupelně po sprchování otevírejte okna.
  2. 2
    Pokud máte velkou plochu postiženou plísní, zavolejte raději profesionální úklidovou firmu. Pokud musíte vyřešit plíseň na opravdu velké ploše, je lepší zavolat si firmu na úklid plísní. [2] Takové firmy vám plíseň vyčistí navždy a dokonale a ochrání povrchy před jejím dalším bujením.
  3. 3
    Porézních materiálů byste se měli zbavit. Absorbující a porézní materiály jako jsou sádrokartony a omítkové dlaždice možná budete muset vyhodit. Protože se plísně dostanou do všech prostor a pórů těchto materiálů, je velmi těžké je odstranit navždy. Pouze dočasně omezíte růst plísní, ale za čas se bohužel znovu objeví.
  4. 4
    Nezamalovávejte ani neutěsňujte plesnivý povrch. Taková řešení jsou velmi neúčinná. Plesnivé povrchy na sobě nedrží barvu ani těsnění a začnou se odlupovat.
    • Vyčistěte a vydesinfikujte plesnivý povrch ještě dříve, než ho budete malovat. Otřete přebytečnou vlhkost a nechejte zdi ještě několik dní schnout.
  5. 5
    Při čistění noste ochranné vybavení. Protože plísně obsahují spory, které se přenášejí vzduchem, je nezbytné nosit při čištění plesnivých povrchů dobré ochranné vybavení. Ve většině případů je plíseň neškodná, ale existuje mnoho druhů plísní, z nichž některé mohou být skutečně nebezpečné. Vždy tedy noste:
    • Respirátor N-95
    • Ochranné brýle
    • Ochranné rukavice
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Různé čistící roztoky

  1. 1
    Smíchejte teplou vodu a trochu bělidla. Jeden šálek bělidla přidejte k asi 4 l vody. [3] Vezměte si střední štětec, namočte ho do roztoku a natírejte s ním plíseň. Povrch by měl být co nejsušší, protože vlhkost způsobí další bujení plísně.
    • Dejte si tuto směs i do rozprašovače, abyste se dostali i na nepřístupná místa. Nanášejte tento roztok přímo na plíseň a potom ho rozetřete štětcem.
    • Nejlépe tento roztok funguje na plísně v koupelně, v kuchyni a v ostatních vykachlíčkovaných místnostech.
    • Bělidlo umí zabíjet plíseň velmi efektivně. Aktivní ingrediencí je chlornan sodný, který najdete také ve většině přípravcích určených pro odstranění plísní.
  2. 2
    Zkuste ocet. Nalijte neředěný bílý ocet do rozprašovače a nastříkejte ho na plíseň. Potom opět rozetřete štětcem a vysušte.
    • Ocet používejte jen na neporézní povrchy – tedy ne na dřevo.
    • Na rozdíl od bělidla není ocet toxický a nevypařují se z něho škodlivé látky. Jde o jemnou kyselinu a říká se, že ocet odstraní plísně na 80%.
  3. 3
    Použijte boraxový roztok. Smíchejte asi jeden šálek boraxu s 3 l teplé vody. Namočte do roztoku štětec a nanášejte ho na plísně. Zbývající vlhkost otřete suchým hadrem.
    • Borax také používejte jen na neporézní povrchy. Nejlepší jsou kachle.
    • Borax je sice toxický, ale je to přírodní čistící produkt, ze kterého se neodpařují škodlivé látky a neměl by obsahovat další chemikálie. Funguje skvěle jako hubič plísně i jako prevence proti další plísni.
  4. 4
    Čpavek. Nejprve se ujistěte, že máte „čistý amoniak“. Potom smíchejte jeden díl amoniaku s jedním dílem vody a nalejte do rozprašovače. Nastříkejte směs na povrchy a vydrhněte je. Přebývající vlhkost otřete čistým ručníkem.
    • Nikdy nemíchejte čpavek s bělidlem. Čpavek a bělidlo dohromady tvoří toxický plynný chlor. [4] Ten je velmi škodlivý, i když ho jen vdechnete.
    • Na extrémně houževnaté plesnivé skvrny použijte čpavek a před utíráním ho nechejte několik hodin působit.
  5. 5
    Zkuste jedlou sodu. Můžete si z ní udělat pastu. Jedlá soda je jemná, takže je bezpečná, ale zároveň je i účinná. Je všeobecně známo, že jde o silný čistící prostředek (a také deodorant). Můžete s ji použít dvěma způsoby:
    • Smíchejte ji s vodou a octem. Smíchejte dvě lžíce jedlé sody s 200ml vody a důkladně promíchejte. Nalejte do rozprašovače a nanášejte na plesnivé povrchy, například na kachle. Vezměte si druhý rozprašovač a naplňte ho octem a znovu s ním přestříkejte povrchy. Měla by se spustit chemická reakce, která vytváří oxid uhličitý. Ocet se často míchá se sodou, protože společně dokážou zabít všechny druhy plísní.
    • Jedlou sodu nanášejte přímo na plesnivé povrchy. Funguje to nejlépe například na dřevě nebo na zdech. Nechejte sodu nějakou dobu působit a potom ji otřete.
  6. 6
    Zkuste peroxid vodíku. Sežeňte si 3% roztok peroxidu vodíku a nalejte ho do rozprašovače. Nastříkejte na plesnivý povrch, nechejte působit asi 10 minut a potom důkladně vykartáčujte.
    • Přebytečnou vlhkost vysušte, aby se netvořily další plísně.
    • Peroxid je skvělou alternativou pro bělidlo a další silnější prostředky, které jsou nebezpečné a toxické. Peroxid také dokáže skvěle odstraňovat skvrny způsobené plísněmi.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Čištění neobvyklých materiálů a povrchů

  1. 1
    Jak vyčistit plíseň z oblečení. Štětcem se snažte seškrábat co nejvíce plísně. Dělejte to venku, abyste plíseň neroznesli po domě. Potom oblečení vyperte. Můžete ho nejprve namočit v bělidle nebo odstraňovači skvrn. Po vyprání nechejte oblečení uschnout na slunci.
    • Pokud se prádlo prát nedá, vezměte ho do čistírny a ukažte obsluze skvrnu. Zeptejte se jich, zda ji dokážou odstranit.
  2. 2
    Jak čistit plíseň z kůže. Kartáčem odstraňte co nejvíce plísně a opět to dělejte venku. Udělejte si roztok vody a lihu a namočte si do něj hadřík. Potom s ním otírejte postižené oblasti a nechejte kůži úplně uschnout.
    • Místo lihu můžete použít také čistič na koňská sedla.
  3. 3
    Jak odstranit plíseň z knih a papírů. Nejprve musíte mít papíry úplně suché. Pokud nejsou, nechejte je uschnout v dobře větrané místnosti. Vezměte knihy ven a suchým hadrem z nich opatrně otřete plíseň. Potom si namočte hadřík do mýdlové vody a vyždímejte ho. Velmi opatrně s ním otírejte zbylou plíseň a potom nechejte knihy znovu uschnout.
    • Pokud mýdlová voda nestačí, použijte roztok octa nebo bělidla.
    • Pokud máte slepené stránky, musíte je nejprve rozdělit. Je dobré dát knihu k větráku, aby se usušila rychleji. Můžete papírky také posypat trochou kukuřičného škrobu. Po uschnutí škrob jemně otřete štětcem.
    Reklama

Tipy

  • Použijte místo bělidla ocet – zabije plíseň stejně účinně a je šetrnější k životnímu prostředí. Ocet můžete používat neředěný, protože vás z něho nebude bolet hlava, ani nezabije vaše děti nebo zvířata. Nepoužívejte ale zároveň ocet i bělidlo (viz varování níže).
  • Pro čištění houževnaté plísně přidejte ke směsi více octa nebo bělidla.
Reklama

Varování

  • Přikryjte si všechny věci, které nechcete mít zesvětlené bělidlem.
  • Nikdy nemíchejte bělidlo s octem! Dohromady uvolňují smrtelný plyn. Použijte jedno nebo druhé, ale nikdy ne oboje dohromady.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Čistič koupelen
  • Voda
  • Rukavice
  • Maska
  • Ochranné brýle

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 558 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 10 558 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama