Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Plíseň může začít jako pár nenápadných teček, ale brzy se může změnit ve velký, odpudivý problém. V opravdu vážných případech se může plíseň stát dokonce vážným nebezpečím pro zdraví. Naštěstí nepotřebujete drahé přístroje ani materiály k tomu, abyste se plísně v domácnosti účinně zbavili. Čím dříve se na problém vrhnete, tím lépe a v několika jednoduchých krocích budete mít zpět svou čistou, voňavou koupelnu.

Metoda 1 ze 5:
Jedlá soda a bělidlo

 1. 1
  Smíchejte horkou vodu s mýdlem a jedlou sodou a vydrhněte většinu plísně. Jedlá soda je levný čisticí prostředek bez nebezpečného zápachu. Vyzkoušejte tento recept na vlastní domácí, koupelnový čisticí prostředek s jedlou sodou:
  • Jedna lžička tekutého mýdla
  • Jeden šálek jedlé sody
  • několik kapek esenciálního oleje (citrusového, rozmarýnového, levandulového, mátového, eukalyptového atd.)
  • Dostatek vody, aby vznikla pasta.
 2. 2
  Namíchejte si prostředek z 1 dílu chlorového bělidla a 1 dílu vody. Nalijte směs do lahve s rozprašovačem.
 3. 3
  Postříkejte postiženou oblast roztokem bělidla a nechte zaschnout.
 4. 4
  Aplikujte bělidlo podruhé a pak místo vydrhněte kartáčkem.
 5. 5
  Opláchněte a pokud je to nutné, celý proces opakujte, dokud se nezbavíte veškeré plísně.
 6. 6
  Pokud není možné odstranit všechnu plíseň, zvažte kompletní výměnu spárovací hmoty nebo silikonového těsnění.
  Reklama

Metoda 2 ze 5:
Ocet

 1. 1
  Naplňte lahev s rozprašovačem bílým octem, aniž byste ho předtím naředili. Ocet je mírně kyselý, takže všechna místa, která jím přestříkáte, budou pro plíseň neobyvatelná. Před nalitím do láhve ocet neřeďte, chcete proti plísni využít jeho plnou sílu.
 2. 2
  Postříkejte octem všechny plochy, napadené plísní a hodinu počkejte. Pokud je to možné, nechte během té doby koupelnu řádně větrat.
 3. 3
  Po hodině oblast omyjte horkou vodou a osušte utěrkou. Vlhké plochy podporují růst plísní, takže všechno opravdu dobře osušte. Až ocet opláchnete, neměl by už být ani trochu cítit.
 4. 4
  Používejte ocet také jako prevenci proti plísni dřív, než se objeví. Je dokázáno, že ocet hubí až 82% všech známých druhů plísní, [1] takže je velmi účinný jako obrana proti tomu, aby se ve vaší koupelně nějaký druh plísně neusadil. Ocet má navíc tu výhodu, že nevytváří žádné jedovaté výpary (jako například bělidlo) a je stoprocentně přírodní.
  • Jednoduše nastříkejte trochu octa na povrchy, kde se často tvoří plíseň, a nechte ocet zaschnout. Pokud to budete opakovat pravidelně, plíseň bude mít velmi ztížené podmínky k životu a vy problému s ní předejdete, místo abyste ho museli opakovaně řešit.
  Reklama

Metoda 3 ze 5:
Borax

 1. 1
  Smíchejte jeden šálek boraxu se třemi litry vody. Borax je přírodní čisticí prostředek, který zároveň působí jako účinný insekticid. Je levný, snadno dostupný a poměrně efektivní. Koupíte ho v drogerii v oddělení s prostředky pro úklid domácnosti.
 2. 2
  Než budete používat borax, vysajte všechny případné spory vysavačem s HEPA filtrem. Minimalizujete tak riziko, že spory pouze rozprášíte kolem, místo toho, abyste se jich účinně zbavili.
 3. 3
  Kartáčkem, namočeným do roztoku boraxu, vydrhněte postižená místa, kde se objevuje plíseň.
 4. 4
  Buďte při uklízení opatrní a myslete na to, že můžete spory plísně rozšířit z jednoho povrchu na druhý. Nechcete přece plíseň po koupelně jen stěhovat z místa na místo.
 5. 5
  Otřete borax a nechte zaschnout. Pokud se obáváte opětovného zamoření, naneste na postižené místo trochu octa, abyste zabránili dalšími růstu plísně.
  Reklama

Metoda 4 ze 5:
Amoniak

 1. 1
  Nikdy nemíchejte amoniak s chlorovým bělidlem. Směs amoniaku a chloru vytváří jedovaté plyny, které mohou být velmi nebezpečné. Vyhněte se tedy kombinaci přípravků na bázi amoniaku (například většina čističů na sklo) a těch, které obsahují chlor.
 2. 2
  Za všech okolností používejte pouze ‘’čistý amoniak‘‘. Amoniak se vyrábí v "čisté podobě", ale také "zakalené" nebo "pevné" formě.
 3. 3
  Dejte amoniak do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na místo, napadené plísní.
 4. 4
  Důkladně oblast vydrhněte kartáčkem, abyste odstranili všechny spory i viditelnou plíseň. Nechte asi hodinu nebo dvě zaschnout. Pokud je to jen trochu možné, koupelnu vyvětrejte, protože zápach amoniaku je nepříjemný a velmi silný.
 5. 5
  Po několika hodinách otřete hadříkem.
  Reklama

Metoda 5 ze 5:
Peroxid vodíku

 1. 1
  Do tmavé lahve s rozprašovačem nalijte 3% peroxid vodíku. Pokud je peroxid vodíku vystaven světlu, jeho účinnost slábne, takže ho skladujte v tmavé lahvi, aby neztrácel sílu.
  • Chcete-li, přidejte k peroxidu vodíku trochu obyčejného bílého octa, abyste zvýšili účinnost roztoku.
 2. 2
  Na kousku povrchu, postiženého plísní, připravený roztok vyzkoušejte. Zjistíte tak, zda náhodou peroxid vodíku nepoškozuje materiál, který je plísní napaden (může například vyblednout).
 3. 3
  Kompletně celý plesnivý prostor nastříkejte a nechte roztok asi 10 – 20 minut působit.
 4. 4
  Nechte účinkovat asi hodinu nebo dvě. Pokud je to možné, koupelnu při tom větrejte, protože peroxid vodíku velmi silně a nelibě zapáchá.
 5. 5
  Otřete místo hadříkem dočista.
  Reklama

Tipy

 • Pravidelně svou koupelnu uklízejte s pomocí octa, abyste zabránili vzniku plísně a jejímu návratu.
 • Pokud musíte vyměnit spárovací hmotu nebo jiné součásti koupelny, použijte vždy materiál, který je odolný proti plísním, abyste s ní neměli problémy v budoucnu.
 • Jestliže se vám v koupelně opakovaně objevuje množství plísně, problém může být někde jinde, nejčastěji je to špatné větrání, potíže s instalacemi vody a podobně. Pozvěte odborníka a nechte koupelnu zkontrolovat.
 • Tento návod pracuje jen s běžně dostupnými prostředky, které najdete v každé domácnosti. Můžete si ale samozřejmě koupit speciální přípravky proti plísním. Při jejich použití se řiďte přesně návodem k použití, uvedeným na obalu, protože mohou uvolňovat různé toxické výpary.
 • Nezapomeňte vyčistit také závěs od vany nebo sprchového koutu, i na něm může růst plíseň, nebo může zachytávat její spory.
 • Čistící prostředek můžete nanášet lahví s rozprašovačem nebo houbičkou.
 • Mezi jednotlivými koupelemi nebo sprchováním dohlédněte na to, aby koupelně důkladně uschla. Použijte větrák, otevřete okno, zkrátka ji vysušte.
Reklama

Varování

 • Při práci s bělidlem noste staré oblečení (nejlépe bílé) pro případ, že bělidlo rozlijete.
 • Tento návod účinkuje pouze v domácnosti, při běžném výskytu plísně v koupelně. V případech extrémního zamoření plísní a houbou (například po povodních nebo v dlouho neobývaném domě), může být plíseň opravdu zdraví nebezpečná. Raději přenechejte její likvidaci odborníkům, kteří si poradí i se sporami a podhoubím.
 • Čistící prostředky vždy používejte podle návodu, uvedeného na jejich obalu.
 • Při manipulaci s bělidlem si raději nasaďte ochranné brýle.
 • Oblékněte si respirátor, abyste se nenadýchali jedovatých výparů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kbelík s teplou vodou
 • Bělidlo/jedlá soda/borax/ocet, podle toho, jaký zvolíte způsob úklidu
 • Houbičky a hadříky

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 540 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 4 540 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama