X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 4 356 krát
Plíseň může začít jako pár nenápadných teček, ale brzy se může změnit ve velký, odpudivý problém. V opravdu vážných případech se může plíseň stát dokonce vážným nebezpečím pro zdraví. Naštěstí nepotřebujete drahé přístroje ani materiály k tomu, abyste se plísně v domácnosti účinně zbavili. Čím dříve se na problém vrhnete, tím lépe a v několika jednoduchých krocích budete mít zpět svou čistou, voňavou koupelnu.
Postup
Metoda 1 ze 5:
Jedlá soda a bělidlo
Metoda 1 ze 5:
-
1Smíchejte horkou vodu s mýdlem a jedlou sodou a vydrhněte většinu plísně. Jedlá soda je levný čisticí prostředek bez nebezpečného zápachu. Vyzkoušejte tento recept na vlastní domácí, koupelnový čisticí prostředek s jedlou sodou:
- Jedna lžička tekutého mýdla
- Jeden šálek jedlé sody
- několik kapek esenciálního oleje (citrusového, rozmarýnového, levandulového, mátového, eukalyptového atd.)
- Dostatek vody, aby vznikla pasta.
-
2Namíchejte si prostředek z 1 dílu chlorového bělidla a 1 dílu vody. Nalijte směs do lahve s rozprašovačem.
-
3Postříkejte postiženou oblast roztokem bělidla a nechte zaschnout.
-
4Aplikujte bělidlo podruhé a pak místo vydrhněte kartáčkem.
-
5Opláchněte a pokud je to nutné, celý proces opakujte, dokud se nezbavíte veškeré plísně.
-
6Pokud není možné odstranit všechnu plíseň, zvažte kompletní výměnu spárovací hmoty nebo silikonového těsnění.Reklama
Metoda 2 ze 5:
Ocet
Metoda 2 ze 5:
-
1Naplňte lahev s rozprašovačem bílým octem, aniž byste ho předtím naředili. Ocet je mírně kyselý, takže všechna místa, která jím přestříkáte, budou pro plíseň neobyvatelná. Před nalitím do láhve ocet neřeďte, chcete proti plísni využít jeho plnou sílu.
-
2Postříkejte octem všechny plochy, napadené plísní a hodinu počkejte. Pokud je to možné, nechte během té doby koupelnu řádně větrat.
-
3Po hodině oblast omyjte horkou vodou a osušte utěrkou. Vlhké plochy podporují růst plísní, takže všechno opravdu dobře osušte. Až ocet opláchnete, neměl by už být ani trochu cítit.
-
4Používejte ocet také jako prevenci proti plísni dřív, než se objeví. Je dokázáno, že ocet hubí až 82% všech známých druhů plísní, [1] takže je velmi účinný jako obrana proti tomu, aby se ve vaší koupelně nějaký druh plísně neusadil. Ocet má navíc tu výhodu, že nevytváří žádné jedovaté výpary (jako například bělidlo) a je stoprocentně přírodní.
- Jednoduše nastříkejte trochu octa na povrchy, kde se často tvoří plíseň, a nechte ocet zaschnout. Pokud to budete opakovat pravidelně, plíseň bude mít velmi ztížené podmínky k životu a vy problému s ní předejdete, místo abyste ho museli opakovaně řešit.
Reklama
Metoda 3 ze 5:
Borax
Metoda 3 ze 5:
-
1Smíchejte jeden šálek boraxu se třemi litry vody. Borax je přírodní čisticí prostředek, který zároveň působí jako účinný insekticid. Je levný, snadno dostupný a poměrně efektivní. Koupíte ho v drogerii v oddělení s prostředky pro úklid domácnosti.
-
2Než budete používat borax, vysajte všechny případné spory vysavačem s HEPA filtrem. Minimalizujete tak riziko, že spory pouze rozprášíte kolem, místo toho, abyste se jich účinně zbavili.
-
3Kartáčkem, namočeným do roztoku boraxu, vydrhněte postižená místa, kde se objevuje plíseň.
-
4Buďte při uklízení opatrní a myslete na to, že můžete spory plísně rozšířit z jednoho povrchu na druhý. Nechcete přece plíseň po koupelně jen stěhovat z místa na místo.
-
5Otřete borax a nechte zaschnout. Pokud se obáváte opětovného zamoření, naneste na postižené místo trochu octa, abyste zabránili dalšími růstu plísně.Reklama
Metoda 4 ze 5:
Amoniak
Metoda 4 ze 5:
-
1Nikdy nemíchejte amoniak s chlorovým bělidlem. Směs amoniaku a chloru vytváří jedovaté plyny, které mohou být velmi nebezpečné. Vyhněte se tedy kombinaci přípravků na bázi amoniaku (například většina čističů na sklo) a těch, které obsahují chlor.
-
2Za všech okolností používejte pouze ‘’čistý amoniak‘‘. Amoniak se vyrábí v "čisté podobě", ale také "zakalené" nebo "pevné" formě.
-
3Dejte amoniak do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na místo, napadené plísní.
-
4Důkladně oblast vydrhněte kartáčkem, abyste odstranili všechny spory i viditelnou plíseň. Nechte asi hodinu nebo dvě zaschnout. Pokud je to jen trochu možné, koupelnu vyvětrejte, protože zápach amoniaku je nepříjemný a velmi silný.
-
5Po několika hodinách otřete hadříkem.Reklama
Metoda 5 ze 5:
Peroxid vodíku
Metoda 5 ze 5:
-
1Do tmavé lahve s rozprašovačem nalijte 3% peroxid vodíku. Pokud je peroxid vodíku vystaven světlu, jeho účinnost slábne, takže ho skladujte v tmavé lahvi, aby neztrácel sílu.
- Chcete-li, přidejte k peroxidu vodíku trochu obyčejného bílého octa, abyste zvýšili účinnost roztoku.
-
2Na kousku povrchu, postiženého plísní, připravený roztok vyzkoušejte. Zjistíte tak, zda náhodou peroxid vodíku nepoškozuje materiál, který je plísní napaden (může například vyblednout).
-
3Kompletně celý plesnivý prostor nastříkejte a nechte roztok asi 10 – 20 minut působit.
-
4Nechte účinkovat asi hodinu nebo dvě. Pokud je to možné, koupelnu při tom větrejte, protože peroxid vodíku velmi silně a nelibě zapáchá.
-
5Otřete místo hadříkem dočista.Reklama
Tipy
- Pravidelně svou koupelnu uklízejte s pomocí octa, abyste zabránili vzniku plísně a jejímu návratu.
- Pokud musíte vyměnit spárovací hmotu nebo jiné součásti koupelny, použijte vždy materiál, který je odolný proti plísním, abyste s ní neměli problémy v budoucnu.
- Jestliže se vám v koupelně opakovaně objevuje množství plísně, problém může být někde jinde, nejčastěji je to špatné větrání, potíže s instalacemi vody a podobně. Pozvěte odborníka a nechte koupelnu zkontrolovat.
- Tento návod pracuje jen s běžně dostupnými prostředky, které najdete v každé domácnosti. Můžete si ale samozřejmě koupit speciální přípravky proti plísním. Při jejich použití se řiďte přesně návodem k použití, uvedeným na obalu, protože mohou uvolňovat různé toxické výpary.
- Nezapomeňte vyčistit také závěs od vany nebo sprchového koutu, i na něm může růst plíseň, nebo může zachytávat její spory.
- Čistící prostředek můžete nanášet lahví s rozprašovačem nebo houbičkou.
- Mezi jednotlivými koupelemi nebo sprchováním dohlédněte na to, aby koupelně důkladně uschla. Použijte větrák, otevřete okno, zkrátka ji vysušte.
Reklama
Varování
- Při práci s bělidlem noste staré oblečení (nejlépe bílé) pro případ, že bělidlo rozlijete.
- Tento návod účinkuje pouze v domácnosti, při běžném výskytu plísně v koupelně. V případech extrémního zamoření plísní a houbou (například po povodních nebo v dlouho neobývaném domě), může být plíseň opravdu zdraví nebezpečná. Raději přenechejte její likvidaci odborníkům, kteří si poradí i se sporami a podhoubím.
- Čistící prostředky vždy používejte podle návodu, uvedeného na jejich obalu.
- Při manipulaci s bělidlem si raději nasaďte ochranné brýle.
- Oblékněte si respirátor, abyste se nenadýchali jedovatých výparů.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Kbelík s teplou vodou
- Bělidlo/jedlá soda/borax/ocet, podle toho, jaký zvolíte způsob úklidu
- Houbičky a hadříky
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Remove Bathroom Mold
Español:eliminar el moho del baño
Italiano:Rimuovere la Muffa in Bagno
Português:Remover Mofo do Banheiro
Русский:удалить плесень в ванной комнате
Nederlands:Schimmel in de badkamer verwijderen
Bahasa Indonesia:Membersihkan Jamur di Kamar Mandi
中文:清除浴室的霉菌
한국어:욕실에 핀 곰팡이 없애는 방법
العربية:إزالة العفن من الحمام
Tiếng Việt:Loại bỏ nấm nấm mốc trong phòng tắm
日本語:浴室のカビを除去する
Türkçe:Banyo Küfü Nasıl Temizlenir
Stránka byla zobrazena 4 356 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama