Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bradavice jsou malé a pevné nezhoubné výrůstky na kůži, které způsobuje lidský papilomavirus, také známý pod zkratkou HPV. Plantární bradavice se objevují na ploskách nohou a kvůli nim může být chůze obtížná – můžete vám to připadat, jako byste měli v botě kamínek. Bradavice se obvykle vyskytují v místech, kde je největší tlak, díky čemuž se bradavice mohou zploštit a zarůstat hlouběji do kůže. Ve většině případů plantární bradavice nejsou tak závažné, aby vyžadovaly lékařské ošetření. Pokud budete následovat pár jednoduchých kroků, můžete si bradavice vyléčit i podomácku a zbavit se jejich opakovaného růstu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Domácí léčba plantárních bradavic

 1. 1
  Poznejte omezení domácí léčby. Ačkoli je domácí léčba účinná, než dosáhnete patrných výsledků, bude to trvat několik měsíců. Pokud chcete, aby vaše bradavice zmizely rychleji, je nejlepší vyhledat lékařskou péči. Permanentní eradikace neboli vymýcení bradavic může trvat velmi dlouho, i když se s bradavicemi léčíte u lékaře.
  • Plantární bradavice většinou zmizí samy od sebe a nezanechají jizvu. To však může trvat i několik měsíců. Bradavice mohou být bolestivé a v této době pro vás může být chůze obtížná.[1]
 2. 2
  Bradavice před ošetřením připravte. Změkčete její povrch tak, že na několik minut namočíte nohu do teplé vody. Poté obruste přebytečnou kůži z povrchu bradavice pomocí pemzy nebo pilníku na nehty. Pemzu ani pilník nepoužívejte k jinému účelu, protože byste si virus bradavice mohli roznést i na jiné části těla.
  • Pokud odstraníte vrchní vrstvu kůže z bradavice, pomůžete tak léčebnému produktu proniknout hlouběji.
 3. 3
  Vyzkoušejte léčku kyselinou salicylovou. Existuje celá řada volně prodejných léků bez předpisu s obsahem kyseliny salicylové, které můžete použít na kůži, a efektivně léčí plantární bradavice. [2] Medikace je vyráběna ve formě tekutiny, gelu či polštářků. Následujte instrukce na balení pro správné odstranění plantárních bradavic.
  • Léky s obsahem kyseliny salicylové nejsou při léčbě bolestivé, ale může trvat několik týdnů, než uvidíte výsledky.
 4. 4
  Vyzkoušejte lepicí pásku.[3] Lepicí pásku si ustřihněte ve stejné velikosti, jako je vaše bradavice a nalepte ji na její povrch na šest dní. Sedmý den pásku odstraňte, namočte nohu na několik minut do teplé vody a poté obruste povrch bradavice pemzou, či pilníkem na nehty. Vyměňte lepicí pásku za novou a nechte ji na bradavici nalepenou dalších šest dní.
  • Pemzu ani pilník ne nehty nepoužívejte k jinému účelu.
  • Může trvat i několik týdnů, než uvidíte výsledky.
  • Není známo, proč proces odstranění trvá tak dlouho, ale pro mnoho lidí byla tato léčba úspěšná.
 5. 5
  Vyzkoušejte pomůcky k domácímu zmrazení.[4] Proces mrazení, neboli kryoterapie funguje tak, že odřízne bradavici přistup krve. Existují volně prodejné přípravky k domácímu mrazení, jako například Wartner Cryo 2. Následujte instrukce na balení pro správné použití.
  • Domácí metody mrazení jsou však nepohodlné a někteří lidé je popisují jako bolestivé. Lékař může použít lokální anestetikum pro hlubší zmrazení bradavice.
 6. 6
  Zjistěte, zda je čas navštívit lékaře. I když plantární bradavice lze s úspěchem léčit i doma, v některých případech je lepší vyhledat ošetření u lékaře.[5] Návštěvu lékaře neodkládejte, pokud se u vás objeví následující komplikace:
  • Bradavice po léčbě nemizí, či zmizí, ale rychle se objeví znovu.
  • Bradavice roste rychleji, či ve shlucích. V tom případě se může jednat o mozaikové bradavice.
  • Bradavice začne krvácet, nebo máte po léčbě větší bolesti.
  • Oblast je zarudlá, oteklá, či začne vylučovat hnis. To je známka infekce.
  • Máte diabetes, periferní cévní onemocnění, či onemocnění koronárních tepen. Pokud trpíte těmito zdravotními potížemi, je důležité, abyste neléčili plantární bradavice sami doma, ale nechali si je ošetřit u pediatra, který může zároveň sledovat krevní zásobování vašich nohou. Tyto problémy zvyšují riziko infekce či odumírání tkání, protože dolní končetiny nejsou dostatečně zásobeny krví.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Ošetření plantárních bradavic lékařem

 1. 1
  Promluvte si s lékařem o silnějším obroušení kyselinou. Volně prodejné prostředky s kyselinou salicylovou jsou účinné při odstraňování bradavic a zmenšení jejich velikosti. Když není domácí léčba účinná, lékař vám může předepsat silnější prostředky s obsahem kyseliny bichlorové, či trichlorové.[6]
  • Při této léčbě budete muset svého lékaře navštívit několikrát a v mezidobí budete možná muset používat kyselinu salicylovou.
 2. 2
  Promluvte si s lékařem o kryoterapii.[7] Podobně jako při domácím zmrazení, i tato léčba používá tekutý dusík ke zmrazení tkáně bradavice. Po takovémto ošetření se na kůži vytvoří puchýř, který se zahojí a odpadne a spolu s ním odpadne i část nebo celá bradavice.
  • Tato metoda je bolestivá a obvykle se nepoužívá u malých dětí. V závislosti ne umístění a velikosti bradavice může váš lékař použít lokální anestetikum ke znecitlivění tkáně.
  • Kryoterapie může vyžadovat několik návštěv lékaře pro nejlepší výsledky.
 3. 3
  Promluvte si s lékařem o laserovém ošetření.[8] Pro léčbu bradavic se obecně používají dvě metody laserového ošetření. Při první se odstraní z kůže celá bradavice a při druhé se přeruší přítok krve do bradavice, který ji vyživuje a bradavice odumře.
  • Laserová chirurgie může být bolestivá a může vyžadovat delší dobu hojení. Provádí se ambulantně s použitím lokální anestezie.
 4. 4
  Proberte s lékařem užívání imunoterapie.[9] V tomto případě vám lékař aplikuje injekci s obsahem protilátek přímo do bradavice. Jinými slovy, do bradavice se dostanou toxiny, které stimulují váš imunitní systém v boji s virem.
  • Tato léčba je účinná při neústupných bradavicích, které odolávaly dalším formám léčby.
 5. 5
  Zeptejte se na možnost chirurgického odstranění v případě, že selhaly další typy léčby.[10] Podiatrista může zvolit metodu léčby, při které se vyřízne celá bradavice. Lékař použije elektrické jehly k umrtvení tkáně v okolí bradavice a bradavici celou odstraní. Tato metoda může být bolestivá a obvykle zanechá jizvu, ale je účinná a přináší dlouhodobé výsledky.
  • NIKDY si bradavice nevyřezávejte sami doma. Můžete začít krvácet, či si oblast infikovat, pokud nepoužijete správné, sterilní nástroje a prostředí.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Rozpoznání a prevence plantárních bradavic

 1. 1
  Zjistěte, zda u vás hrozí riziko získání plantárních bradavic. Bradavice je následkem vystavení papilomaviru (HPV). Existuje asi 120 kmenů papilomaviru, z nichž asi jen 5 až 6 způsobuje plantární bradavice.[11] Virem se nakazíte, pokud se vaše kůže setká se šupinkami kůže, které jsou nakažené virem.[12]
  • Atleti, kteří používají veřejné sprchy, jsou vystaveni vyššímu riziku nákazy, protože v těchto místech se většinou nenosí boty. Také plavci jsou vystaveni riziku nákazy jak ve vnitřních, tak letních plovárnách, pokud používají společné sprchy a chodí po vydlaždičkovaných prostorách kolem bazénů bosi. Mezi další rizikové skupiny patří i lidé, kteří chodí do veřejných posiloven, sprch, či sauny a v místech, kde lidé běžně chodí bez bot.
  • Lidé s popraskanými chodidly s olupující se kůží riskují vstup viru do těla. Také lidé, kterým se hodně potí nohy, nebo mají celý den nohy ve vlhkém, teplém prostředí, mohou očekávat nákazu tímto virem, protože jejich nohy jsou vystaveny nadměrné vlhkosti a jejich kůže může praskat. Virus má tak šanci dostat se do těla.
  • U lidí, kteří měli plantární bradavice v minulosti, je vysoká šance, že se u nich tyto bradavice znovu objeví.[13] Jedinci, kteří si například do bradavice rýpou, si mohou virus roznést na jiné části těla.
  • Jedinci, kteří mají oslabený imunitní systém kvůli nemocem jako mononukleóza, Epstein-Barrův virus, rakovina, léčbě nemocí jako je psoriatická artritida, či HIV nebo AIDS.[14]
 2. 2
  Prohlédněte si oblast, kde si myslíte, že máte plantární bradavici. Místo by měla být část ploché a tvrdé kůže s hrubým povrchem a jasným ohraničením. I když může bradavice vypadat jako mozol, bradavice je způsobena virem. Existují dva druhy bradavic, které můžete mít – jednotlivé bradavice neboli plantární bradavice a shluky bradavic zvané mozaikové plantární bradavice.[15]
  • Jednotlivá bradavice se může zvětšovat a růst nebo se v jejím okolí mohou objevit další bradavice, které se vyvinuly z té původní.
  • Mozaikové plantární bradavice jsou shluky bradavic bez patrné kůže mezi nimi. Tyto bradavice nejsou podružné, ale spíše vyrůstají velmi blízko sebe a jeví se jako jeden velký shluk bradavic. Tento druh bradavic je obtížnější léčit, na rozdíl od jednotlivých bradavic.
 3. 3
  Zhodnoťte sekundární příznaky. Je oblast bolestivá? Zatímco plantární bradavice mohou vypadat jako mozoly, jsou bolestivé, když na nich stojíte, nebo když je zmáčknete.[16]
  • Podívejte se po malých, černých skvrnkách uvnitř bradavice. Těm se často říká „semena“ bradavic, ale jsou to ve skutečnosti malé shluky krevních vlásečnic uvnitř bradavic.[17]
 4. 4
  Sledujte šíření. Bradavice jsou mezi lidmi nakažlivé a mohou se šířit po celém těle. Ze 3 malých bradavic na plosce nohy se může velmi rychle vytvořit až 10 podružných bradavic a léčba je ihned daleko obtížnější.
  • Jako u většiny léčebných postupů i zde platí pravidlo, čím dříve bradavici objevíte a zahájíte léčbu, tím vyšší bude šance na brzké vyléčení.
 5. 5
  Zabraňte další infekci plantárních bradavic. Po léčbě a odstranění bradavic je u vás vyšší riziko další nákazy HPV, který plantární bradavice způsobuje. Začněte proto na veřejných místech, jako jsou sprchy, plovárny, šatny, sauny a vířivky nosit žabky nebo pantofle, či jinou vodu nepropouštějící obuv. Udržujte své nohy také čisté a v suchu. Denně si měňte ponožky, a pokud se vám potí nohy, použijte na ně pudr.
  • Jako prevenci praskajících pat a olupující se kůže používejte každý den před spaním kokosový olej k promaštění kůže na nohou. Na každé chodidlo naneste malé množství oleje a navlékněte si čisté ponožky.
 6. 6
  Nešiřte bradavice po svém okolí. Neškrábejte a nerýpejte si bradavici, kterou již máte. Můžete si tak bradavice rozšířit na jiné části těla, či je přenést na ostatní lidi.
  • Nesahejte jiným lidem na bradavice a nenoste jejich ponožky ani obuv.
  • Noste žabky či pantofle i doma do sprchy, pokud máte bradavice, abyste zamezili nákaze ostatních členů rodiny.
  • Ve veřejných šatnách, plovárnách a sprchách si nepokládejte své věci na zem.
  Reklama

Tipy

 • Každý den noste čisté ponožky a udržujte své nohy čisté a v suchu, abyste zabránili jak nákaze tak znovuobjevení bradavic.
 • Ve veřejných prostorách jako jsou plovárny, šatny a sprchy noste žabky nebo pantofle.
Reklama

Varování

 • Nikdy si nezkoušejte plantární bradavice vyříznout doma. Můžete začít krvácet a přivodit si infekci.
 • Bradavice nemůžete dostat, pokud saháte na žáby nebo ropuchy, je to pověra.[18]
 • Pokud máte diabetes, onemocnění koronárních tepen, či periferní cévní onemocnění, nechte si bradavice ošetřit u lékaře, který se specializuje na dolní končetiny.[19]
Reklama

O tomto wikiHow

Shari Forschen, NP, MA
Spoluautorem článku je :
Zdravotní sestra
Tento článek spoluautorem článku je Shari Forschen, NP, MA. Shari Forschen je registrovaná zdravotní sestra v Sanford Health v Severní Dakotě. Magisterský titul v oboru zdravotní sestra domácího lékařství získala na University of North Dakota a zdravotní sestrou je od roku 2003. Tento článek byl zobrazen 12 618 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 12 618 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama