Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ploštice jsou malí brouci, kteří se obvykle vyskytují v blízkosti ovoce, zeleniny a luštěnin, což je jejich oblíbená potrava. Zimu přečkávají v dírách v zemi, ale pokud mají přístup do vytopených místností, rády se nastěhují i do domu. O zamoření plošticemi se nemusíte dozvědět až do jara, kdy tento hmyz začne vylézat. Naučte se, jak se ploštic zbavit a jak zabránit dalším, aby se k vám domů dostaly.

Metoda 1 ze 3:
Co byste měli vědět o pesticidech

 1. 1
  Uvnitř domu pesticidy nikdy nepoužívejte. Když ploštice zahynou ve sklepě, na půdě nebo ve škvírách zdí, budou se tam rozkládat a nepříjemně zapáchat.
 2. 2
  Na zahradě nepoužívejte povrchové pesticidy. Dospělé ploštice mají tvrdé schránky, skrz které je těžké se dostat. Insekticidem pouze zahubíte jiné druhy hmyzu. Nestříkejte zahradu, stormy a jinou zeleň pesticidy za účelem zahubení ploštic.
 3. 3
  Zvažte ošetření pesticidy okolo vaší zahrady a domu. Když vystříkáte obvod svého pozemku, zabráníte migraci hmyzu včetně ploštic a ty se k vám pak nebudou dostávat zvenčí.[1] Udělejte si čas a zjistěte si, který způsob boje s plošticemi bude pro vaši situaci nejvhodnější.
  • Vyberte si formu pesticidu. Může být tekutý, v prášku, nebo v granulích. Přečtěte si návod k použití, kde by mělo být uvedeno proti jakým dalším druhům hmyzu a jiných živočichů látka působí.
  • Pesticid byste měli aplikovat předtím, než se k vám ploštice nastěhují.
 4. 4
  Zavolejte profesionálního deratizátora. Specializovaná firma z okolí si jistě bude vědět rady se zamořením plošticemi. Raději se vždy poraďte s deratizátorem, než se pokusíte pesticidy sami aplikovat.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Udržte ploštice mimo dům

 1. 1
  Důkladně svůj dům utěsněte. Ploštice se do bytů a domů dostávají nejčastěji sítí prasklin nebo děr. Jděte ven a celý obvod domu zkontrolujte. Zaměřte se hlavně na možné vstupní body pro hmyz.
  • Věnujte největší pozornost místům okolo rámů oken a dveří. Vidíte mezery pode dveřmi, případně mezi okny a stěnami?
  • Pokud takové spáry najdete, utěsněte je tmelem nebo jiným pevným, neprostupným materiálem.
 2. 2
  Kupte si kvalitní sítě do oken. Pokud máte v horkém počasí rádi čistý vzduch, zabraňte plošticím (a jinému hmyzu) ve vstupu do domu pomocí sítí na oknech a dveřích. Postarejte se o to, aby sítě v rámech dobře držely a ploštice se nemohly protlačit skulinami a dírkami.
  • Máte-li starší sítě do oken, pečlivě je prohlédněte, zda je není potřeba opravit a utěsnit. Kovové nebo provázkové sitě často praskají a pro vstup stačí hmyzu jediný otvor.
  • Okna nejsou jediné vstupy do domu, které je potřeba zakrýt sítí. Nezapomeňte ani na komíny, otvory trubek klimatizace, větráky, odpady a jakékoliv jiné otvory, kudy se ploštice mohou snadno dostat dovnitř do domu.
 3. 3
  Zbavte se také vajíček ploštic. Ploštice se živí ovocem a zeleninou a soudkovitá vajíčka kladou nejčastěji v trsech na spodní stranu listů. Jakmile se na jaře oteplí, hledejte je a co nejrychleji se jich zbavujte.
  • Jak venku, tak v bytě dobře funguje mýdlová voda. Dřívkem vajíčka a dospělé ploštice sklepněte do nádoby plné vody, smíchané se saponátem.
  • Máte-li podezření, že se ploštice zbydlely u vás na zahradě v nějakém stromě, zkuste ho prořezat nebo se jej při nejhorším zbavit úplně. Pokud mají ploštice stale přístup ke zdroji potravy, je velmi těžké je vyhubit.
  • Abyste omezili plošticím možnost klást v zahradě vajíčka, udržujte v ní pořádek. Pravidelně stříhejte keře, vytrhávejte plevel a pečujte o zeleň.
 4. 4
  Využijte ve svůj prospěch žlutou barvu. Ploštice velmi přitahuje žlutá a vy můžete této slabosti využít tak, že na zahradu nastražíte žluté lepicí pasti. Ploštice na ně nalezou, ale nebudou pak už moci odletět.
  • Pozor, žlutá barva vás může I potrápit, máte-li rádi žluté kopretiny nebo slunečnice. Zbavte se žlutých květin nebo je alespoň zasazujte dostatečně daleko od domu, abyste do nej ploštice zbytečně nepřitahovali..
  • Žluté lepicí pasti také bohužel kromě ploštic přitahují i užitečný hmyz. Jestliže na zahradě potřebujete včely a jiné opylovače, zvolte raději jiný způsob hubení ploštic.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Rychlá řešení jak se zbavit ploštic

 1. 1
  Chyťte je na kus 5 cm široké lepicí pásky. Utrhněte asi 15 cm dlouhý kousek pásky a rychle jej přiložte na ploštici. Přitiskněte, aby se brouk přilepil. Pak rychel pásku zvedněte a přložte tak, aby ploštice zůstala uvnitř. Nebude tak mít čas vypustit zapáchající tekutinu. Občas se ploštice na pásku nepřilepí na první pokus, pak to zkuste znovu a tentokrát ji přitiskněte trochu silněji. Nejlépe to jde, když je brouk obrácený na záda.
 2. 2
  Chytněte je do plastikového sáčku nebo papírové utěrky. Pokud doma uvidíte ploštici, na nic nečekejte, nasaďte sin a ruku mikrotenový sáček nebo si vezměte papírovou utěrku, opatrně brouka zvedněte a ihned vyhoďte. Pokud ploštice cítí ohrožení, vypouští nepříjemně zapáchající tekutinu. Chraňte si proto ruce, abyste s ní nepřišli do styku.
  • Až ploštici chytíte, nemačkejte ji. Zápach by se vám z bytu těžko dostával pryč.
  • Jestliže ploštici chytíte během zimy, jednoduše ji zaneste ven. V chladném počasí ploštice nepřežijí a zmrznou, takže se k vám určitě nevrátí zpátky.
  • Můžete také brouky spláchnout do záchodu nebo je naházet do lahve s uzávěrem a vyhodit.
 3. 3
  Dejte brouky do vody s mýdlem. Ploštice se v mýdlové vodě rychle utopí a pokud použijete parfémované mýdlo, zamaskutete zároveň také jejich zápach. Naplňte lavor nebo jinou nádobu vodou a smíchejte ji například se saponátem na nádobí nebo s tekutým mýdlem. Chycené ploštice pak vhoďte do vody.
  • Pokud vám ploštice lezou po zdech a po záclonách, můžete je sklepat přímo do vody. Položte nádobu pod ploštici a smetákem nebo koštětem ji shoďte rovnou do vody.
  • Až budete připraveni vyhodit sesbírané brouky, přeceďte je z mýdlové vody a zahoďte je nebo je spláchněte do záchodu.
 4. 4
  Ze zdí a podlah můžete ploštice vysát vysavačem.[2] Pokud se nechcete ploštic vůbec dotýkat, nejlepší je je vysát vysavačem. Nezapomeňte pak ihned vyměnit pytlík se smetím, jinak bude celý vysavač páchnout jako ploštice.
  • nepoužívejte centrální vysavač any vysavač bez sáčků. Zápach ploštic byste tak roznesli po celém domě.
  • Pokud se s přemnožením ploštic potýkáte neustále, zvažte zakoupení vysavače, který budete používat jen a pouze na ploštice.
 5. 5
  Postříkejte ploštice insekticidem. Sežeňte si takový insekticid, který se používá pro postřikování samotného hmyzu – nikoli přípravek, který nanesete v domě do rohů a který působí postupně. Pak postříkejte každou ploštici, kterou uvidíte.
  • Jakmile se ploštice přestane hýbat, smeťte ji a zahoďte do odpadkového koše, nebo spláchněte do záchodu.
  • Tento způsob je účinný, ale insekticidy mohou být nebezpečné I pro lidi a domácí zvířata. Nejprve tedy raději zkuste vysavač, případně vodu s mýdlem.
  Reklama

Tipy

 • Někteří lidé tvrdí, že když pár ploštic rozmačkáte a pohodíte okolo domu, bude to varování o blížícím se nebezpečí pro další exempláře.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 14 947 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 14 947 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama