Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Plovoucí skvrny jsou malé tmavé skvrnky nebo vlásky, které se vám mohou objevit před očima a pohybovat se spolu s pohybem oka. Způsobují je drobná smítka v rosolovité hmotě sklivce uprostřed oka, která vrhají stín na sítnici na zadní stěně oka.[1] Přestože jsou zřídka důvodem k obavám, dokáží být natolik otravné, abyste se jich chtěli zbavit. Na to ale neexistuje jediný návod. Obvyklým doporučením je, nechat působit čas a zvyknout si na ně, ovšem ve složitých případech se lékař může obrátit i k chirurgickému zákroku.

Část 1
Část 1 ze 3:

Řiďte se obvyklými doporučeními

 1. 1
  Pohněte okem. Pokud se vám podaří zaostřit na skvrnku, zkuste hýbat okem nahoru a dolů nebo ze strany na stranu.[2] Pohyb oka může pomoci skvrnku posunout, díky čemuž se vám uleví.
 2. 2
  Promluvte si o plovoucích skvrnách se svým lékařem. Pokud vám tato smítka pravidelně překáží ve zraku, pokud se vám objevují nová, ale i jen pokud máte otázky, týkající se těchto skvrnek, zmiňte je svému praktickému nebo očnímu lékaři. Podle vašich příznaků pozná, zda se jedná o problém, který vyžaduje lékařský zásah.
 3. 3
  Nedělejte nic.[7] [8] Plovoucí skvrny jsou sice otravné, obvykle vám ale nezabraňují ve zraku natolik, že byste se nemohli věnovat obvyklým denním činnostem. Váš mozek se zpravidla naučí skvrny nevnímat a přizpůsobí jim váš zrak.[9]
  • Plovoucími skvrnami trpí častěji krátkozrací lidé, ti, kdo za sebou mají operaci oka nebo lidé s určitými zdravotními potížemi, například diabetici.[10]
  • Může se stát, že skvrny, které jste viděli několik let, po nějaké době zmizí. Pokud ale objevíte nové skvrny, objednejte se na prohlídku k očnímu lékaři.[11] [12]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Zvažte neověřená domácí ošetření

 1. 1
  Pro zamezení skvrn před očima můžete vyzkoušet doplňky stravy. Část zdravotníků je přesvědčena, že určité doplňky stravy vás mohou zbavit plovoucích skvrn. Studie tento efekt sice nepotvrdily, ale možná zjistíte, že zrovna vám zabírají. Než ale začnete jakékoli z nich brát, poraďte se se svým očním lékařem:
  • Vyzkoušejte doplňky bohaté na antioxidanty, jako je kurkuma nebo šípek. Existují důkazy, že antioxidanty napomáhají v léčbě oční degenerace, ale ne přímo v zabránění očních skvrn.[13] [14] Šípek najdete mezi bylinkovými čaji a kurkumu v koření.
  • Vyzkoušejte oční kapky s MSM (dimethylsulfon). MSM se běžně předepisuje k léčbě artritidy, ale občas se používá i na potíže se zrakem.[15] Kromě artritidy ovšem nemá žádné vyloženě prokazatelné účinky.
  • Vyzkoušejte kyselinu hyaluronovou. Kyselina hyaluronová prokazatelně napomáhá léčbě očí po operaci šedého zákalu.[16] Někteří tedy využívají kyselinu hyaluronovou k léčbě plovoucích skvrn, ačkoli ani v tomto případě její působení nebylo zatím lékařsky doloženo.
 2. 2
  Zkuste doplňky stravy, které povzbuzují krevní oběh. Zvýšený krevní oběh by měl být schopen snadněji ze sklivce vyplavit rosolovitou bílkovinu. Protože zatím nebyl prokázán léčebný vliv následujících látek na plovoucí skvrny, zkuste se o jejich užívání nejprve poradit se svým očním lékařem:
  • Vyzkoušejte jinan dvoulaločný (ginkgo biloba). Jinan dvoulaločný prokazatelně zvyšuje oběh krve v oblasti očí a je předepisován pacientům se zeleným zákalem.[17]
  • Vyzkoušejte lysin. Lysin je vasodilátor, tedy látka napomáhající rozšíření krevních cest, obzvláště velkých žil. Lysin prokazatelně dokáže rozšířit krevní cesty v těle, ačkoli ne nutně v oku.[18]
  • Vyzkoušejte borůvky. Borůvky se používají na zlepšení zraku a zároveň rozšíření krevních cest.[19] Pro dokázání léčebného efektu borůvek na plovoucí skvrny ovšem zatím nebyl proveden dostatečný výzkum.
 3. 3
  Snažte se eliminovat stres. Dalším faktorem, který může vyvolat plovoucí skvrny, je stres. Pokud se tedy budete věnovat technikám na snížení stresu, může se vám podařit jejich viditelnost snížit.[20] Mezi možné vhodné způsoby ovládání stresu patří meditace, modlitba nebo čas strávený v přírodě. Stejným způsobem funguje i denní cvičení, jako je jóga, pilates či tai-či, které vám napomůže nastolit volnější životní styl.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Při závažnějších problémech vyhledejte lékařskou pomoc

 1. 1
  Pokud plovoucí skvrny doprovází záblesky světla nebo ztráta periferního vidění, okamžitě vyhledejte pomoc lékaře. V opačném případě tyto příznaky mohou vést ke ztrátě zraku.[21] Vážná onemocnění, spojená s plovoucími skvrnami, zahrnují:
  • Krvácení do sklivce (krvácení mezi čočkou a sítnicí)
  • Zánět sklivce a sítnice (vyvolaný infekcí nebo autoimunitním zánětem)
  • Nádory oka
  • Natržení sítnice (v případě náhlého výskytu řady plovoucích skvrn)[22] [23]
  • Odchlípení sítnice (v případě, že zároveň vidíte rozostřeně či zamlženě)
 2. 2
  Pokud vám plovoucí skvrny závažným způsobem zamezují viditelnost, promluvte si s lékařem o možnostech léčby. V těžkých případech se mohou plovoucí skvrny odstranit chirurgicky. Operace na odstranění těchto skvrn s sebou ale nese vážná rizika, která jsou obvykle horší, než občasný výskyt otravných skvrn před očima.[24] Your ophthalmologist can help you decide if surgery is needed or advisable, given your particular case.
  • Mezi rizika spojená s chirurgickým zákrokem patří zákaly, natržení a odchlípení sítnice, proto se tyto zákroky doporučují jen v nejzávažnějších případech.[25]
  • Operace nemusí být trvalým řešením, protože nové skvrny se mohou objevit kdykoli.
 3. 3
  Pokud je to nutné, podrobte se operaci. Pokud se s očním lékařem shodnete na tom, že k odstranění plovoucích skvrn je potřeba zvláštní zákrok, máte několik možností. Neváhejte se svého ošetřujícího lékaře zeptat na jakoukoli otázku ohledně tohoto zákroku, která vás pálí.
  • Během vitrektomie vám z oka odstraní sklivec a nahradí ho solným roztokem, což zamezí viditelnosti plovoucích skvrn.[26]
  • Oční lékař může skvrny také rozbít pomocí laseru a tím je zmírnit.[27] Stejně jako jakákoli jiná operace oka s sebou i tento zásah nese nebezpečí poškození sítnice a ostatních částí oka a ne vždy přináší slibné výsledky.
  • K léčbě trhlinek na sítnice a odstranění plovoucích skvrn se také používá metoda zamrazení oka.[28] [29]
  Reklama

Tipy

 • Snížení viditelnosti plovoucích skvrn pomocí očních kapek nebylo prokázáno.
Reklama

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak zvýšit hladinu kortizoluJak zvýšit hladinu kortizolu
Reklama
 1. http://www.health.harvard.edu/blog/what-you-can-do-about-floaters-and-flashes-in-the-eye-201306106336
 2. http://www.kellogg.umich.edu/patientcare/conditions/floaters.html#treatment
 3. http://www.health.harvard.edu/blog/what-you-can-do-about-floaters-and-flashes-in-the-eye-201306106336
 4. http://www.evergreenherbgarden.org/articles/eye-health.html
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3335783/
 6. http://www.natural-remedies-review.com/msm.html
 7. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0040603194850178
 8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10385132
 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8732492
 10. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/202.html
 11. http://www.medicinenet.com/eye_floaters/page5.htm# what_is_the_treatment_for_eye_floaters
 12. http://www.nhs.uk/Conditions/Floaters/Pages/Introduction.aspx
 13. http://www.nhs.uk/Conditions/Floaters/Pages/Introduction.aspx
 14. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/eye-floaters/basics/symptoms/con-20033061
 15. http://www.health.harvard.edu/blog/what-you-can-do-about-floaters-and-flashes-in-the-eye-201306106336
 16. http://www.nhs.uk/Conditions/Floaters/Pages/Treatment.aspx
 17. http://www.nhs.uk/Conditions/Floaters/Pages/Introduction.aspx
 18. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/eye-floaters/basics/treatment/con-20033061
 19. http://www.kellogg.umich.edu/patientcare/conditions/floaters.html#treatment
 20. http://www.health.harvard.edu/blog/what-you-can-do-about-floaters-and-flashes-in-the-eye-201306106336

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 082 krát
Stránka byla zobrazena 6 082 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama