Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte v počítači virus? Viry a další malware představují vážné riziko ztráty dat a osobních informací a mohou také omezit výkon vašeho počítače. Není snadné se virů zbavit, protože jsou naprogramované tak, aby nebylo možné je odstranit. Pokud máte infikovaný počítač, v tomto článku se dozvíte, jak se viru zbavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Provádějte kontroly

 1. 1
  Zálohujte si data. Než začnete virus odstraňovat, zálohujte si všechna data, která v počítači máte. Budete mít jistotu, že když budete muset počítač přeformátovat, nepřijdete o nic důležitého.
  • Najděte si článek s návodem na zálohování dat.
 2. 2
  Ujistěte se, že váš problém nezpůsobují jiné faktory. Pomalý počítač často způsobují i potíže s pamětí, úložištěm, adware, nebo jiné věci. Zejména poškozené disky mohou značně zpomalovat počítač a poškozovat soubory.
 3. 3
  Nachystejte si vše, co budete potřebovat. Měli byste mít antivirový program. Pokud ho ještě nemáte, můžete si vybrat některý z nepřeberné nabídky programů, které jsou zdarma. Placené programy mají většinou zkušební dobu, po kterou je můžete používat zdarma, takže nebudete muset za nic platit. Použijte Kaspersky, BitDefender, Antivir nebo Trend Micro – jeden si vyberte a nainstalujte si ho.
  • Budete potřebovat také několik programů proti malware. Mnoho adware softwaru jsou legitimní programy, ale některé z nich mohou obsahovat viry. Tyto programy mohou zachytit to, co projde vaším antivirovým programem. Pořiďte si tedy Malwarebytes Anti-Malware a Hitman Pro. Neměli byste mít v počítači těchto programů příliš mnoho, abyste neměli zbytečně pomalý systém.
  • Pokud kvůli viru nemůžete stahovat soubory, budete si muset programy stáhnout z jiného počítače a nahrát si je do svého počítače z USB disku.
 4. 4
  Proveďte reboot v safe módu. Aby vám virus mohl poškodit počítač, musíte ho spustit. Většina virů je připojena k programům, které se spustí, když se spustí Windows. Safe mód spustí pouze ty nejdůležitější programy a měl by zabránit spuštění virů. Díky tomu budete moci viry identifikovat a odstranit. [1]
 5. 5
  Proveďte scan. Spusťte celkový scan systému pomocí antivirového programu. Všechny soubory, které program ukáže jako nebezpečné, dejte do karantény (většina antivirových programů tuto funkci má). Po dokončení scanu proveďte i scany na malware. Každý program je schopný odstranit viry, které nalezne. [2]
 6. 6
  Otestujte si počítač. Po dokončení skenů počítač zapněte a otestujte jeho výkon. Spusťte si webový prohlížeč a všechny programy, se kterými jste měli potíže. Pokud se vám podařilo zbavit se viru, máte hotovo. Pokud problémy přetrvávají, pokračujte k následující sekci.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Manuální odstraňování virů

 1. 1
  Stáhněte si Autoruns. Autoruns je program od Microsoft TechNet, který umožňuje sledovat, které programy se spouští při zapnutí počítače. Díky tomu budete mít přehled o tom, co je ve vašem počítači spuštěno.
  • Po stažení si program uložte na vhodné místo, například C:\Autoruns.
  • Spusťte program, abyste se s ním naučili pracovat a mohli se podívat na to, které služby a programy se spouští spolu s Windows. Ze začátku vám to pravděpodobně bude připadat trochu složité, ale později se budete muset zaměřovat pouze na několik oblastí.
 2. 2
  Upravte si možnosti Autoruns. Pokud chcete snáze nalézt infikované soubory, budete muset vypnout zprávy u některých služeb Microsoft a zahrnout i lokality, které by se běžně nekontrolovaly. Klikněte na menu Možnosti a potom vyberte Filter Options. Zaškrtněte následující rámečky:
  • Include empty locations
  • Verify code signatures
  • Hide signed Microsoft entries
 3. 3
  Proveďte reboot v Safe mode with Networking. Protože se většina virů připojuje k programům, které se spouští při zapnutí počítače, budete moci změnit zápis v rejstříku, když smažete službu zároveň s virem. Safe mód vám umožní spustit pouze základní služby a bezpečně vypnout ty infikované.
  • Reboot v safe módu „with networking“ vám umožní používat internet a vyhledat si programy, které se spouští spolu se systémem.
 4. 4
  Spusťte program Autoruns. Až budete mít počítač v Safe módu, spusťte Autoruns. Zkontrolujte si, že máte správně nastavené filtrovací možnosti. Počkejte, až se scan dokončí.
 5. 5
  Začněte hledat podezřelé záznamy. Tato část celého procesu je nejnudnější, protože budete muset všechny záznamy projít a najít potenciální viry. Budete si muset všímat názvu souboru i jeho umístění.
  • Na internetu najdete spoustu návodů, které vám pomohu zjistit, co který proces znamená a zda je nebezpečný. Podívejte se do databází, jako je Process Library, Bleeping Computer nebo File.net.
  • Zaměřte se na záložky Logon a Services. V programu uvidíte spoustu záložek, které vám pomohou filtrovat informace, ale bude vám stačit podívat se pouze na záložky Logon a Services. Ostatní záložky byste ale neměli přehlížet, protože některé viry se mohou objevit i v jiných oblastech.
  • Nespěchejte. Dejte si pozor, abyste omylem nevypnuli procesy, které jsou pro Windows nezbytně důležité.
  • Zapište si umístění všech podezřelých souborů, abyste je našli, až je budete chtít smazat.
 6. 6
  Smažte první malware soubor. Až najdete všechny podezřelé soubory, budete je moci smazat. Když to uděláte, odstraníte zápis ze spuštění, ale nesmažete přímo infikované soubory.
  • Mažte soubory jeden po druhém, abyste na některé nezapomněli.
 7. 7
  Odstraňte soubory spojené se smazanými soubory. Otevřete si Windows Explorer a najděte si umístění souborů. Pokud soubory nevidíte, budete muset odhalit skryté soubory.
  • Zopakujte postup u všech zápisů, které chcete odstranit.
 8. 8
  Zapněte počítač jako obvykle. Až odstraníte všechny záznamy a všechny infikované soubory, znovu zapněte počítač a počkejte, až se načtou ostatní procesy. Měli byste se tím zbavit všech virů. Pokud se vám nepodařilo zbavit se všech virů, přejděte k následujícímu kroku.
 9. 9
  Zkuste přeinstalovat Windows. Pokud se vám nedaří zbavit se viru, nejlepší bude přeinstalovat operační systém. Je to sice těžké, ale většinou je to rychlejší, než pokoušet se odstranit houževnatý virus a levnější, než nosit počítač k profesionálovi. Pravděpodobně můžete i omezit počet programů, které používáte a podaří se vám dosáhnout rychlejšího běhu počítače.
  • Přeinstalování systému vám smaže celý pevný disk.
  • Před instalací si zálohujte všechna data a připravte si CD s operačním systémem. Můžete si také nachystat instalační soubory pro všechny nezbytné programy (prohlížeč, antivir atd.) na USB disk. [3]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Odstraňování virů z Maců

 1. 1
  Nainstalujte si antivirový program pro Macy. Doby, kdy Macy nepotřebovaly antivirové programy, jsou bohužel dávno pryč. Protože je tento operační systém velmi oblíbený, začaly se objevovat i nové viry. Macy jsou v poslední době častým cílem hackerů, takže byste si měli dávat pozor a snažit se vyhnout se virům. Antivirové programy jsou také nejsnadnějším způsobem, jak se virů zbavit.
  • Mezi oblíbené programy patří třeba Sophor, ClamXav, Intego nebo VirusBarrier, ale můžete si pořídit i programy od velkých společností, jako je Norton, McAfee nebo Kaspersky.
  • V počítači mějte vždy jen jeden antivirový program.
 2. 2
  Proveďte scan. Použijte antivirový program a zkontrolujte počítač, zda v něm nemáte viry. Připojte k počítači také všechny externí disky.
  • Macy mohou přenášet i PC viry, přestože je nemohou nijak ohrozit.
  • Odstraňte všechny podezřelé soubory. Mac viry se většinou odstraňují mnohem snáze, než viry u PC.
 3. 3
  Proveďte scan pomocí jiného programu. Po použití prvního programu ho odinstalujte a nainstalujte si jiný antivirový program. Můžete použít například jeden program zdarma a jeden placený program. Druhý scan vám umožní nalézt všechny infikované soubory, které vám při první kontrole unikly.
 4. 4
  Přeinstalujte OS X. Pokud máte v počítači virus, kterého se nemůžete zbavit, nejlepší bude přeinstalovat operační systém. Pokud máte zálohovaná data, nebude vám to trvat příliš dlouho. Také by vám to mělo zlepšit výkon počítače.
  • See this guide for detailed instructions on reinstalling OS X.
 5. 5
  Odstraňte virus Flashback. Tento virus byl jedním z prvních velkých virů, kterých se uživatelé OS X báli. Apple svůj operační systém upravil a odstranil malware, takže pokud máte aktuální software, neměli byste s tímto virem mít problém.
  • Existuje několik programů, které Fashback odstraní, například F-Secure’s Flashback Removal Tool.
 6. 6
  Odstraňte virus FBI OS X (MoneyPak). Tento malware napadá internetový prohlížeč a otvírá vám webovou stránku, která tvrdí, že váš počítač vypnula FBI. Na stránce se píše, že když zaplatíte spoustu peněz, počítač vám bude navrácen zpět. Teno virus můžete odstranit tím, že resetujete nastavení Safari.
  • Otevřete Safari a klikněte na Safari menu.
  • Klikněte na "Reset Safari..."
  • Zaškrtněte všechny položky na seznamu.
  • Klikněte na tlačítko Reset.
  Reklama

Varování

 • Odstranit viry vám může trvat dny, ale i týdny. Vyhraďte si na to dost času.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 787 krát
Stránka byla zobrazena 6 787 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama