Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Není nic horšího, než se pořezat žiletkou nebo zjistit, že máte podrážděnou pleť. Bohužel se to při holení stává dost často. Podrážděnou pleť můžete mít po celém těle – na obličeji, v podpaží i v oblasti bikin. Existují ale způsoby, jak se těmto nepříjemným problémům vyhnout. V tomto článku najdete tipy, které vám pomohou omezit nepříjemné svědění a pupínky na minimum.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Změňte své zvyky

  1. 1
    Používejte nové a ostré žiletky. Když používáte žiletky moc dlouho, začnou se tupit a nabalují se na ně bakterie a to jsou dvě věci, které podráždění kůže zhoršují. Minimálně každé dva týdny si měňte žiletky a čistěte si je po každém použití.
  2. 2
    Holte se ve správném směru. Holte se vždy ve směru růstu vousů a holte se jemnými krátkými tahy. Když se budete holit v protisměru růstu, zvýšíte riziko zarůstání chloupků, podráždění a zánětů. Dlouhé tahy často způsobují velký tlak na kůži, takže žiletka pokožku škrábe a objevuje se podráždění.
  3. 3
    Holte se večer. Když se budete holit ráno, budete potom muset použít nějaký produkt, například deodorant po oholení podpaží. Navíc se přes den budete potit a čerstvě oholená kůže přijde do kontaktu s vlhkostí, bakteriemi a nečistotami ze vzduchu. Kombinace všech těchto věcí značně zvyšuje riziko podráždění pleti. Holte se tedy večer před spaním a nepoužívejte žádné produkty.
  4. 4
    Holte se ve sprše. I když si před holením navlhčíte pokožku, nebude to stačit k tomu, aby se chloupky zjemnily a uvolnily. Dejte si horkou sprchu a po několika minutách se oholte – teplo a vlhkost vaše vousy/chloupky zjemní a budou se snadněji holit. Neměli byste ale čekat příliš dlouho – po nějaké době ve vodě vám oteče kůže a po holení by vám zůstaly malé kousky chloupků.
  5. 5
    Pravidelně si čistěte žiletky. Pokud se holíte bez mytí žiletek, zvyšujete si riziko podráždění pokožky. Zanesené chloupky a holící pěna na žiletce vás nutí více tlačit, takže si snadněji podráždíte pleť. Po každém oholení důkladně umyjte žiletku a zbavte se všech chloupků, které se dostaly mezi břity.
  6. 6
    Opláchněte se studenou vodou. Po oholení si pokožku opláchněte studenou vodou, aby se vám stáhly póry. Díky tomu se pleť vypne a zacelí se všechny malinké ranky způsobené holením. [1]
  7. 7
    Po posledním oholení namočte žiletku do lihu. Žiletky vydrží mnohem déle, než si lidé myslí. Zjevné tupení břitů je způsobeno mikroskopickými „zuby“ z vody, které se tvoří na břitu. Tyto zoubky tlačí na kůži a způsobují tak podráždění pleti. Líh rozpustí vodu a její minerály a odpaří se beze zbytku. Žiletky skladujte břitem nahoru.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak vyléčit podráždění pleti po holení

  1. 1
    Umyjte si obličej. I když si obličej neholíte, kvalitní mycí gel s obsahem kyseliny salicylové vám pomůže zabít bakterie a sníží riziko podráždění pleti. Před holením si umyjte obličej a opláchněte vlažnou vodou.
  2. 2
    Používejte holící gel. Nikdy se neholte pouze vodou a nepoužívejte ani holící pěny, které ucpávají póry. Raději používejte dobrý holící gel a po každém oholení si umývejte žiletku. Gel ochrání vaši pleť před břity žiletky, ale zároveň vám neucpe póry. [2]
  3. 3
    Použijte aloe vera. Po oholení si na oholenou oblast naneste trochu aloe vera gelu. Zbavíte se podráždění pleti a předejdete pupínkům. Nechejte gel působit 5-10 minut a potom ho opláchněte studenou vodou.
  4. 4
    Zkuste masku z ovesných vloček. Ovesné vločky se už po desetiletí používají jako lék proti podráždění kůže a osvědčily se i při léčbě zranění způsobených holením. Pokud víte, že jste náchylní k podráždění kůže, smíchejte trochu ovesných vloček s mlékem a nanášejte si je na kůži. Nechejte působit 5-10 minut a opláchněte teplou vodou.
  5. 5
    Zkuste zakysanou smetanu. Může to znít sice divně, ale zakysaná smetana obsahuje živiny, které pomáhají léčit zranění po holení. Navíc smetana zklidňuje podrážděnou pleť. Po holení si pleť natřete trochou zakysané smetany a nechejte ji působit asi 10 minut.
  6. 6
    Zkuste antibiotickou mast. Po oholení si namažte postiženou oblast antibiotickou mastí. Zabijete tím všechny bakterie, které ucpávají póry a způsobují pupínky a podráždění. Pokračujte takto několik dní, dokud se podráždění úplně nezbavíte. [3]
  7. 7
    Zjistěte, zda nemáte alergii. Projděte si všechny produkty, které používáte a zkuste zjistit, zda netrpíte alergií na některou z přísad, které obsahují. Možná se vám vyrážka dělá právě proto. Zbavte se na několik dní všech produktů, které používáte při a po holení a postupně je začínejte používat, abyste zjistili, který z nich stojí za vašimi problémy. [4]
    Reklama

Tipy

  • Pokud máte citlivou pleť, holte se s hydratačním krémem. Lépe pleť zvlhčí a ochrání ji při holení.
  • Pokud máte citlivou pleť na obličeji, po holení se natřete hydratačním krémem nebo krémem po holení.
Reklama

Varování

  • Nikomu nepůjčujte své žiletky.
  • Nepoužívejte zakroucené nebo rezavé žiletky.
  • Při práci s břity buďte opatrní a nikdy nekontrolujte ostrost prsty. Když se pořežete, pečlivě si ránu vyčistěte.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 64 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 684 krát
Kategorie: Osobní hygiena
Stránka byla zobrazena 16 684 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama