Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vlhké sny neboli poluce často končí spontánní ejakulací. Jsou běžnou součástí dospívání a není nutné se za ně stydět. V tomto článku se dozvíte běžné pověry a mýty o vlhkých snech a naučíte se mít rádi své tělo.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Co jsou to poluce

 1. 1
  Proč máme vlhké sny? Ve spánku někdy proběhne spontánní ejakulace, když je penis něčím stimulován a dojde k orgasmu. Někdy se může ejakulace vyskytnout i v případě, že nedojde k žádné stimulaci. Tělo produkuje sperma a tekutiny ať se vám to líbí, či ne, ať už jste sexuálně aktivní, či nejste, ať už masturbujete, či ne. Vaše tělo se takto chová naprosto přirozeně, bez ohledu na vaše náboženské nebo kulturní přesvědčení.
  • Pokud nemíváte pravidelně orgasmus, ale jste pravidelně vzrušení, přebytečné sperma může způsobit citlivost genitálií, takže se vlhké sny mohou vyskytovat častěji.
 2. 2
  Kdy se vlhké sny vyskytují. V pubertě se mění hladiny hormonů, které zodpovídají za produkci spermatu, takže se vlhké sny objevují nejčastěji v tomto věku. K ejakulaci může dojít i za bdělého stavu, pokud se muž spontánně vzruší. Je možné vlhký sen prospat, ale pravděpodobně se spíše probudíte. K erekci u vlhkých snů může, ale nemusí dojít.
  • Více než 80% mužů alespoň jednou zažilo vlhký sen. Někteří muži mívají během dospívání samovolné ejakulace, které s postupem věku mizí. Jiní muži mají vlhké sny pravidelně v průběhu celého života, bez ohledu na to, zda jsou sexuálně aktivní. Jiní muži tyto sny zase nemívají vůbec.
 3. 3
  Běžné mýty o vlhkých snech. Tyto sny nejsou známkou žádné fyzické ani psychologické abnormality. Jsou naopak znakem zdravého reprodukčního systému. Jinými slovy nejde o žádný problém (kromě pocitu trapnosti).
  • Před několika stovkami let bylo běžné považovat tyto sny za nemoc a v některých kulturách se muži dokonce „léčili“ pomocí kastrace. Tyto praktiky nejsou podpořeny žádnými empirickými znalostmi. [1] Spontánní ejakulace jednoduše není ovlivněna zdravím.
  • Je také mýtem, že muži „musejí“ pravidelně ejakulovat, aby se zbavili nahromaděného spermatu. „Nevyužité“ sperma je absorbováno zpět do těla e není tedy nutné pravidelně ejakulovat. Neznamená to ovšem, že když nemáte pravidelně orgasmus, nebudete mít vlhké sny, protože mezi stupněm sexuality a vlhkými sny neexistuje žádná korelace. [2]
 4. 4
  Uvědomte si, že si za své vlhké sny nemůžete. Vaše tělo se chová prostě přirozeně. Za vlhké sny se nemusíte stydět – nemá smysl vyčítat si něco, co je naprosto normální.
  • Pokud jste měli vlhký sen, nepanikařte. Po probuzení se osprchujte a vyměňte si povlečení.
  • Pokud máte potíže ovládat své sexuální touhy a myšlenky, nebo vám vaše náboženství zakazuje masturbaci, nemusíte se stydět za občasný vlhký den. V žádném případě to neznamená, že jste nečistí nebo že jste selhali. Promluvte si o tom s někým, komu důvěřujete.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Změna chování

 1. 1
  Relaxujte. V některých případech může vlhké sny vyvolávat stres. Měli byste dostatečně spát a cvičit a najít si čas i na relaxaci a činnosti, které vás baví. Najděte si nového koníčka, abyste měli stále co dělat a kdykoli to bude možné, odpočívejte.
 2. 2
  Spěte na zádech. Když budete spát nazí a na břiše, zvýšíte riziko výskytu vlhkých snů.
  • Mnichové, kteří se zdržují všech sexuálních aktivit, spí pouze několik hodin v kuse, aby se v noci mohli modlit nebo meditovat. Tím omezují riziko spontánní ejakulace.
 3. 3
  Vyhýbejte se kořeněným jídlům a stimulantům. V některých kulturách se „prohřívající“ potraviny jako chili atd. považují za nebezpečné. Měli byste se vyhýbat také kávě a dalším nápojům s obsahem kofeinu.
  • Pokud máte potíže s vlhkými sny, jezte menší porce jídel víckrát denně, dodržujte pitný režim a udržujte si zdravé zažívání. Choďte pravidelně na toaletu a cvičte, abyste se zbavili tělesného napětí.
 4. 4
  Vyhýbejte se sexuální stimulaci. Měli byste se snažit vyhýbat se věcem, které vás sexuálně vzrušují. Když nebudete sledovat porno, erotické programy v televizi a další podobné věci, bude pro vás snazší ovládat vaše sexuální touhy. Věnujte svůj čas jiným činnostem a snažte se nemyslet příliš často na sex.
 5. 5
  Zkuste jógu, tantru, nebo karezzu. Když lépe poznáte své tělo, budete schopni ovládat své orgasmy ve všech situacích – i ve spánku. Jóga vám pomůže nalézt cestu k vašemu vlastnímu tělu a lépe vnímat jeho reakce.
  • Pokud jste sexuálně aktivní, tantra nebo karezza jsou spirituální praktiky, které zahrnují častou sexuální aktivitu bez orgasmu a pomohou vám uvědomit si sex jako cvičení k dosažení intimity mezi dvěma lidmi. Když oddělíte sex od orgasmu, může se vám podařit vyhnout se vlhkým snům. [3]
 6. 6
  Mějte zdravý vztah k sexu a masturbaci. Pokud jste sexuálně aktivní, komunikujte s partnerem a mějte zdravý sexuální život, který pro vás bude naplňující. Mluvte spolu i o vašich vlhkých snech.
  • Pokud nejste sexuálně aktivní (ale i pokud jste), mějte zdravý vztah k masturbaci. Pomůže vám to zbavit se sexuálního napětí.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Domácí tipy

 1. 1
  Pijte šalvějový čaj. Šalvějový čaj je součástí ájurvédského stravování a pije se večer. Uvolňuje tělo a napomáhá spánku a mnichům často pomáhá vyhýbat se myšlenkám na sex a vlhkým snům. [4]
 2. 2
  Zkuste pískavici s medem. V islámu má pískavice stejnou hodnotu, jako zlato. Prášek z pískavice smíchejte s medem a užívejte ho před spaním. Pomůže vám dosáhnout klidnějšího spánku a vyhnout se erotickým myšlenkám.
 3. 3
  Pijte čaj z lékořice. Kromě toho, že lékořice uvolňuje a posiluje krk, se často používá ve východní medicíně k léčbě problémů s kořenovou čakrou. Má příjemnou chuť a podporuje celkové zdraví organismu.
 4. 4
  Dejte si teplou koupel s esenciálními oleji. Mnoho lidí mylně věří tomu, že studené sprchy zmírňují chuť na sex. Ve skutečnosti ale studené sprchy mohou posílit produkci spermatu. Dejte si raději uvolňující koupel s několika kapkami peprmintového, levandulového, santalového, nebo růžového oleje. [5]
 5. 5
  Zkuste extrakt z tykve. Tykev se často používá jako domácí metoda léčby. Smíchejte si extrakt z tykve se sezamovým olejem a vetřete si ho před spaním do pokožky hlavy. Mělo by to zmírnit vaše erotické touhy.

Tipy

 • Některé studie prokázaly, že vyšší míra stresu a napětí způsobuje četnější výskyt vlhkých snů a nočních ejakulací.
 • Když budete mít méně citlivou prostatu, vaše sexuální touhy se vytratí.

Varování

 • Vlhké sny nejsou příznakem žádných zdravotních problémů a neexistuje žádný lék, který by vás jich zbavil.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 18 845 krát
Kategorie: Zdraví mužů
Stránka byla zobrazena 18 845 krát.

Pomohl vám tento článek?