Máte suchou a popraskanou kůži na prstech rukou? Kromě toho, že je nepříjemná, popraskaná kůže vám může také bránit v běžném používání rukou, zejména pokud vám praskliny krvácí. Je důležité prsty zahojit nejen z estetických důvodů, ale také proto, abyste předešli infekci, která se do prasklin může dostat. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak si kůži vyléčit. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Postup

 1. 1
  Hluboké praskliny. Pokud máte praskliny tak hluboké, že vám krvácí, budete o ně muset pečovat stejným způsobem, jako například o otevřenou ránu. Umyjte si všechny praskliny pečlivě teplou vodou s mýdlem, jemně si je osušte a zavažte je obvazem. Použijte antibakteriální mast, který praskliny ochrání a zajistí, že se k nim nedostane infekce.
 2. 2
  Natřete si ruce hydratačním krémem. Tento krok je nejdůležitější, protože praskliny na prstech jsou často způsobeny příliš vysušenou kůží. Když budete používat vhodný hydratační krém, dodáte své pleti vlhkost a zabráníte jejímu vysoušení, takže nebude praskat. Problémem je to, že některé hydratační krémy (dokonce i ty, které jsou určeny pro extra suchou pleť) nejsou vyrobeny tak, aby hojily praskliny a chránily pleť před vysušením. Používejte husté a mastné krémy a masti, které v pleti udrží vnitřní vlhkost a pomohou zahojit suchá místa a praskliny na prstech.
  • Přirozená vlhkost těla je potřeba k tomu, aby buňky rostly a regenerovaly, a aby se mohla odlupovat mrtvá horní vrstva kůže, která může popraskat, nebo se na ní mohou objevit jizvy atd. Tato horní vrstva je běžně chráněná spodní vrstvou kůže, ale pokud se na pleti nachází zranění, je potřeba použít mast nebo krém.
  • Krémy z drogerie často obsahují alkohol a další nevhodné chemikálie, které mohou váš problém zhoršit.
  • Kupte si produkt s obsahem čistých hydratačních látek, které chrání vaši pleť:
   • Lanolin, který zajišťuje, že jsou ovce v suchu i v dešti a sněhu, je skvělý produkt pro léčbu popraskaných prstů.
   • Jojobový olej je velmi podobný přirozeným olejům, které se nacházejí v pleti. Kupte si produkt, který má tento olej mezi hlavními přísadami.
   • Kokosový olej a bambucké máslo jsou skvělé produkty pro ochranu pleti.
   • Vazelína vám může pleť ochránit tím, že na ní vytvoří ochranný film, který vlhkosti nedovolí uniknout.
 3. 3
  Myjte si ruce jemně. Způsob, jakým si myjete ruce, může váš problém zhoršovat. Při mytí se z kůže odstraňují přirozené oleje a pleť vysychá a praská. Není možné se vyhnout mytí rukou, ale když to budete dělat jemně a opatrně, můžete se vyhnout hlubokým prasklinám.
  • Používejte jemná mýdla. Silná chemická mýdla jsou velmi hrubá a poškozují pleť. Zkuste jemné kastilské mýdlo, nebo si mýdlo nejprve nařeďte trochou vody.
  • Používejte teplou vodu. Horká voda odstraňuje přirozené oleje a vysušuje pokožku. Používejte tedy pouze vlažnou nebo teplou vodu.
  • Sušte si ruce jemně. Nedřete si je ručníkem, pouze je jemně otřete.
 4. 4
  Ihned po umytí rukou použijte hydratační krém. Vaše pleť při mytí rukou ztrácí vlhkost, takže když se co nejdříve natřete hydratačním krémem, zachováte v pleti více vlhkosti.
 5. 5
  Nemyjte si ruce příliš často. Voda a agresivní mýdla vám budou vysušovat pokožku a zhorší váš problém s popraskanými prsty. Pokud se nemůžete vyhnout častému mytí rukou, používejte kvalitní krém na ruce.
 6. 6
  Noste ochranné bavlněné rukavice. Pokud je to pro vás možné, noste přes den lehké bavlněné rukavice. Pomohou vám ochránit pleť před podrážděním. Natřete si ruce krémem a vezměte si rukavice. Pokud je nemůžete nosit celý den, dávejte si je alespoň na noc. Natřete si ruce silnou vrstvou masti nebo krému a vezměte si rukavice, abyste si mast neotřeli do ložního prádla.
 7. 7
  Začněte si mýt ruce jemnými mýdly s obsahem tělových mlék. Agresivní ingredience, které se přidávají do prostředků na mytí nádobí a do silných mýdel, vám ruce vysuší a způsobí popraskání kůže.
 8. 8
  Zajistěte lepší vlhkost. Studený vzduch obsahuje velmi málo vody a když se zahřeje, vysušuje ruce. Používejte tedy zvlhčovač vzduchu. Můžete si pořídit centrální zvlhčovač, který se připojí ke klimatizaci a automaticky zvlhčuje vzduch.
 9. 9
  Pokud trávíte delší dobu venku a zejména pokud máte světlou pleť, používejte opalovací krém. Vystavení slunci pleť také vysušuje a poškozuje ji, protože ruce jsou nejvíce náchylné na poškození UV paprsky. Tyto paprsky nejsou v létě o moc silnější, než v zimě. Pokud máte silně popraskanou kůži na rukou, počkejte, až vám praskliny přestanou krvácet a potom si ruce natřete opalovacím krémem.
 10. 10
  Zastřihněte si strany velkých prasklin. Hluboké praskliny mohou zachycovat mýdlovou vodu, která ničí přirozenou vlhkost pleti a postupně pleť rozkládá, takže se na okrajích prasklin může objevit mrtvá kůže. Použijte kleštičky na nehtovou kůžičku a odstraňte si horní mrtvou vrstvu kůže na obou stranách praskliny, aby se vám do ní nedostávala mýdlová voda.
  • Nestříhejte příliš – stačí jen půl milimetru na každé straně praskliny. Ustřihněte mrtvou kůži v úhlu 45 stupňů. Nemělo by vás to bolet, ani byste neměli krvácet – jako v případě stříhání kůžičky byste neměli sahat na nic, kromě tvrdé, průsvitné mrtvé kůže.
  • Pravidelně si nůžky a kleštičky na nehtové kůžičky desinfikujte a čistěte, aby se na nich nemnožily bakterie.
 11. 11
  Pokud trpíte vážným praskáním kůže, kontaktujte svého praktického lékaře, nebo dermatologa. Popraskaná kůže na prstech může být známkou nějaké vážnější nemoci, například ekzému, psoriázy, nebo plísňové infekce. Lékař vám může předepsat mast s obsahem steroidů.
  Reklama

Tipy

 • Při mytí nádobí a při úklidu používejte gumové rukavice.
 • Pravidelně si ruce natírejte krémem na ruce, abyste se vyhnuli popraskané pokožce.
 • Používejte bylinná mýdla, která obsahují pouze přírodní přísady.
 • V zimě a v chladném počasí noste rukavice, které vaše ruce ochrání před vysušením a popraskáním.
 • Pokud máte prsty silně popraskané, nenatírejte si je krémem, jinak by vás mohly bolet. Natřete si je vazelínou a ovažte si je obvazem.
 • Namočte si ruce do teplé vody. Pokud jsou popraskané a krvácí, použijte antibiotickou mast (nebo vazelínu) a zalepte si je náplastí. Tento postup opakujte, dokud se popraskaných rukou nezbavíte.
 • Používejte několik různých krémů na ruce.

Reklama

Varování

 • Pokud máte silně popraskané ruce, používejte speciální krémy, nebo vazelínu.
 • Nemyjte si ruce horkou vodou.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Antibiotická mast nebo mast na suchou kůži
 • Bavlněné rukavice
 • Hydratační krém
 • Zvlhčovač vzduchu
 • Kleštičky na nehtovou kůžičku

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 23 856 krát
Stránka byla zobrazena 23 856 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama