Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Popraskané rty bývají nehezké a někdy i bolestivé. Pokud vaše rty vypadají suché a loupavé, tento článek vás naučí jednoduché způsoby, jak to napravit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Základy

 1. 1
  Pijte každý den hodně vody, abyste předcházeli praskání vašich rtů. Vědci doporučují osm skleniček vody denně. Lidské rty jsou při nedostatku vody, jinak řečeno pokud se dehydratujete, náchylné na vysychání.
 2. 2
  Zvyšte příjem zeleniny a ovoce ve vašem jídelníčku na vhodné množství. Popraskané rty může způsobovat i překyselení vašeho těla. Zařazením ovoce a zeleniny obnovíte pH vašeho těla na optimální zásaditý stav. Když přijde na změnu vašeho jídelníčku, buďte velmi opatrní – pokud přijmete příliš mnoho živin, může to vašemu tělu uškodit!
 3. 3
  Pokud se budete držet výše popsaných kroků, pomůže to předcházet popraskaným rtům. Tato část popisuje několik metod pro vyléčení popraskaných rtů. Všechny tyto metody je doporučeno zkoušet předtím, než jdete spát, vaše rty tak mají čas uzdravovat se během noci, když je nepoužíváte! Pokud zjistíte, že některá metoda nefunguje, vyzkoušejte jinou.
 4. 4
  Než začnete s některou z těchto procedur, nejprve odstraňte uvolněnou mrtvou kůži. Nicméně buďte opatrní a netahejte za kůži moc silně, nebo si rty zanítíte a bude to ještě horší!
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Použití kartáčku na zuby

 1. 1
  Tato metoda využívá pro peeling vašich rtů kartáček na zuby s jemnými štětinkami. Pokud chcete, naneste na rty před drhnutím kartáčkem balzám. Abyste vydrhli rty důkladně:
  • Začněte rty jemně třít od koutků.
  • Pomalu se propracovávejte do středu rtů.
  • Potom naneste vazelínu. Kartáček po použití pečlivě opláchněte. Opakujte tuto metodu každých 5-7 dní.

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Použití cukru

 1. 1
  Zvažte použití této metody:
  • Smíchejte 1 čajovou lžičku olivového (nebo zeleninového) oleje a malou lžíci hnědého cukru, dokud nevznikne směs pastovité konzistence.
  • Vezměte svojí směs a naneste jí na rty, vydrhněte tolik lupínků, kolik jen půjde. Potom opláchněte vaše rty vodou.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Závěrečné kroky

 1. 1
  Osušte – neutírejte – vaše rty do sucha. Ujistěte se, že jsou vaše rty úplně suché.
 2. 2
  Naneste na rty vrstvu balzámu. Nezapomínejte přetřít i koutky vašich úst, které mohou bolestivě popraskat. Několik příkladů kvalitních balzámů na rty jsou Nivea, Labelo a Blistex. Můžete také použít vazelínu nebo její bezropnatou alternativu.
 3. 3
  Dávejte si na noc na rty balzám, tak může působit na vaše rty bez přerušování. Měli byste se vzbudit s nepopraskanými rty!
 4. 4
  Nanášejte během celého dne na rty balzám, abyste jim zabránili znovu popraskat. Abyste udrželi vaší pleť hydratovanou, nezapomínejte pít dostatečné množství vody. Zdržte se olizování rtů; vysušuje je to a způsobuje to častější popraskání. Pokud jeden večer některá procedura nezabere (což se může u některých lidí stát), zopakujte jí nebo vyzkoušejte jinou.
  Reklama

Tipy

 • Neolizujte si rty, jen se tím zhoršuje jejich stav.
 • Umývání obličeje někdy vysušuje vaše rty, takže si na ně večer po umytí obličeje vždy naneste balzám.
 • Vždy používejte balzám na rty, který obsahuje ochranný faktor, abyste měli jemné rty „jen políbit“, které nejsou popraskané a spálené od slunce. Minimalizuje to také pravděpodobnost rakoviny rtů.
 • Po umytí vaší tváře otřete rty mokrým ručníkem a poté na ně naneste balzám. Balzám na rty nanášejte v průběhu celého dne a opakujte to znovu a znovu, dokud vaše rty nebudou normální.
 • Zkuste vaše rty úplně ignorovat. Pokud na ně budete neustále myslet, bude vás to svádět, abyste si s nimi hráli.
 • Použijte balzám na rty před nanesením rtěnky nebo lesku na rty, aby to rty nevysoušelo.
 • Balzám na rty může po nanesení trošku štípat, ale normálně by neměl.
Reklama

Varování

 • Neolizujte si vaše rty. Nejen že tak odstraníte balzám, ale také je to vysušuje. Přestože to může na chvíli zmírnit vaše potíže, stav vašich rtů se tím zhorší.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Balzám na rty
 • Žínku, kartáček na zuby nebo krystalový cukr
 • Ručník

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 115 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 724 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 724 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama