Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 6 020 krát
Prach se skládá z malých částeček, které obsahují kousky tkanin, vláken, papíru, vlasů, lupů, kožních buněk, špíny a dalších materiálů. Když nebudete doma utírat prach, může to vést až k alergiím a dalším zdravotním problémům, takže je dobré udržovat množství prachu pod kontrolou. Neexistuje způsob, jak se prachu vyhnout, ale existují různé způsoby, jak prach uklidit, které vám pomohou omezit množství prachu, který máte v domě. V tomto článku se dozvíte, jak na to.
Postup
Filtrace vzduchu
-
1Vyčistěte vzduchové filtry. Pokud máte doma centrální vytápění a klimatizaci, můžete vyměnit vzduchové filtry. Prach se ve filtrech hromadí a může klimatizaci dokonce poškodit.
- Standardní vzduchový filtr filtruje pouze velké částečky nečistot, aby zabránil poškození klimatizace. Pokud se chcete zbavit prachu, je dobré koupit si kvalitní papírový nebo látkový filtr, který budete měnit jednou za 1-3 měsíce.
-
2Kupte si čistič vzduchu. Tyto přístroje čistí vzduch tím, že chytají částečky prachu. Hodí se pro lidi, kteří mají doma velké množství prachu a pro lidi, kteří trpí alergií na prach. [1] Tyto přístroje čistí vzduch pouze v jedné místnosti, takže je dobré si jich koupit více.Reklama
Úklid prachu
-
1Dvakrát týdně vyluxujte celý dům. Používejte kvalitní vysavače s HEPA filtry, které vysají maximální množství prachu. Vysajte všechny koberce a zaměřte se zejména na místa, kde se vyskytuje hodně lidí. Můžete vysát i jiné druhy podlah. Když budete pravidelně luxovat, budete mít doma mnohem méně prachu – rozdíl zaznamenáte pravděpodobně ihned. [2]
- Pravidelně měňte filtr vysavače
- Ujistěte se, že váš vysavač dobře funguje. Rozbitý vysavač nečistoty vypouští zpět do vzduchu, takže celý problém ještě zhorší.
-
2Každých několik dní zametejte podlahu. Používejte velký smeták a lopatku. Pokud nemáte vysavač, smetákem se prachu také snadno zbavíte. Často zametejte zejména místa, na kterých máte hodně prachu, například za dveřmi, v chodbě, nebo v kuchyni. Prach vyhoďte do popelnice, aby se vám nedržel v domě.
-
3Vytírejte podlahy mopem. Když podlahu po zametení vytřete vlhkým mopem, zbavíte se i prachu, který smeták neodstranil. Když budete vytírat dostatečně často, nebudete mít doma příliš mnoho prachu. Když necháte prach doma delší dobu, bude se vám hůře uklízet.
-
4Utírejte prach utěrkami z mikrovlákna. Je nutné vybrat si vhodné utěrky. Pokud máte doma hodně prachu, je dobré koupit si kvalitní utěrku z mikrovlákna. Tato látka zachycuje prach a nepouští ho. Když budete prach utírat starým tričkem, nebo ručníkem, pouze ho rozvíříte. To samé platí pro prachovky z peříček – váš nábytek po jejich použití sice bude vypadat čistěji, ale prach ve skutečnosti pouze přesunete do vzduchu.
- Utěrkami z mikrovlákna utírejte všechny povrchy, na kterých se prach drží, jako je čelo postele, stoly, stolky, police atd. Mokré hadry stírají prach lépe, než suché hadry, takže pokud nejde o dřevěný nábytek, měli byste si hadr nejprve namočit.
- Ihned po použití hadry vyperte, aby se v nich nedržel prach. Pokud je chcete dát do sušičky, nedávejte k nim vysoušecí ubrousky, jinak by hadry přestaly fungovat.
-
5Pravidelně perte ložní prádlo. Povlečení, deky a polštáře často drží prach a způsobují, že se lidé budí s ucpaným nosem, protože celou noc vdechovali prach. Kdykoli vlezete do postele, nebo z ní vylezete, rozvíříte velké množství prachu. Jediným řešením je prát povlečení co nejčastěji, zejména pokud máte suchou pleť, nebo pokud s vámi v posteli spí vaši domácí mazlíčci.
- Pokud máte doma hodně prachu, perte všechno ložní prádlo jednou denně.
- Přikrývky a deky perte každé 2-3 týdny.
-
6Jednou za měsíc vyklepejte všechny polštáře a koberce. Stejně jako v případě postele se na pohovkách a na kobercích usazuje velké množství prachu. Kdykoli se posadíte na gauč, nebo se projdete po koberci, víříte prach. Každý měsíc tedy vyneste koberce a polštáře gauče ven a důkladně je vyklepejte.
- Bude vám k tomu stačit rukojeť starého smetáku.
- Vyklepejte polštáře ze všech stran, ne jen na jednom místě.
- Vyklepávejte polštáře tak dlouho, dokud nepřestanete vidět rozvířený prach.
-
7Umyjte celé zdi. Každých několik měsíců byste měli umýt všechny zdi v domě. Nejprve otřete horní část zdi a postupujte směrem dolů, abyste zachytili veškerý prach, který při úklidu spadne k zemi.Reklama
Zbavte se nepořádku
-
1Zbavte se hloupostí. V každém pokoji v domě máte jistě spoustu dekorativních věcí, které jen tak stojí v policích a chytají na sebe prach. Projděte si dům a zbavte se všech těchto věcí, které nepotřebujete. Díky tomu pro vás bude úklid všech povrchů hračka.
- Pokud si některé věci chcete nechat, přesuňte je do nějaké místnosti, kterou moc často nevyužíváte. Díky tomu budete mít v ostatních místnostech mnohem méně prachu.
-
2Zbavte se starých knih a časopisů. Protože knihy a časopisy postupem času degradují, tvoří se na nich spousta prachu. Když budete mít doma kopy knih a časopisů, budete mít také spoustu prachu. Dejte knihy do knihovny a pravidelně recyklujte všechny přečtené časopisy, nebo je dejte do igelitových pytlů, abyste kvůli nim doma neměli prach.
-
3Používejte doma méně textilií. [3] Deky, polštáře, přikrývky, čalouněný nábytek a ubrusy na stůl také produkují prach. Kromě toho se na nich prach dobře drží. Pokud se vám podaří omezit množství tkanin, které máte doma, budete mít doma také méně prachu.
- Nekupujte si čalouněný nábytek – zvolte raději dřevo nebo kůži. Je možné, že vám jeden kus starého nábytku doma způsobuje problémy s prachem. Pokud je to váš případ, měli byste se tohoto nábytku zbavit.
- Pravidelně perte všechny polštáře a deky.
-
4Pravidelně perte oblečení. Kdykoli otevřete dveře skříně, rozvíříte spoustu prachu z vláken oblečení. Tyto prachové částečky se potom nakupí na zemi. Pokud máte ve skříni nepořádek, budete mít doma ještě více prachu. Když budete v šatně a ve skříni uklízet, omezíte množství prachu.
- Nedávejte oblečení na hromádky, ale pověste si ho na ramínka.
- Kupte si botník na boty a nedávejte je jen tak do šatny.
- Pravidelně v šatně uklízejte a vytírejte podlahu.
-
5Nenošené oblečení uložte do krabic nebo do pytlů. Sezónní oblečení byste měli skladovat mimo skříň. Když dáte oblečení do krabic nebo do pytlů, nepoškodí se vám a nebudete z něho mít v domě prach.
- Skladujte oblečení v průsvitných pytlech, abyste snadno našli, co hledáte.
- Když se prach nakupí na pytlech a krabicích, budete ho moci snadno utřít.
-
6Požádejte návštěvy, aby se u vás zouvaly. Prach a bláto z ulice se drží na botách a může se vám dostat do domu. Pokud venku prší, nebo je zima, požádejte všechny návštěvy, aby se u dveří zuly. Díky tomu se vám do domu nedostane prach.
-
7Pravidelně češte a koupejte své domácí mazlíčky. Psi a kočky línají a také přispívají k hromadění prachu. Když budete své mazlíčky pravidelně česat, budete mít doma méně prachu. Česejte zvířata na zahradě nebo v koupelně, abyste nerozvířili prach v obývacím pokoji nebo v ložnici. Kromě toho byste měli svým mazlíčkům pravidelně prát pelech.Reklama
Uzavřete praskliny
-
1Většina prachu se do domu dostane zvenčí. Vezměte si těsnící pěnu a utěsněte s ní všechny praskliny okolo dveří a okenních rámů. Kromě toho, že doma nebudete mít tolik prachu, se vám také sníží účty za topení a klimatizaci.
-
2Zkontrolujte krb a zjistěte, zda vám z něj do bytu nejde popel. Možná bude nutné pozvat si kominíka.
-
3Podívejte se do sušičky, zda není plná žmolků.
- Pokud jsou uvnitř sušičky žmolky, sušička může začít hořet. Pravděpodobně má rozbitý ventilátor.
- Zkontrolujte sušičku a přesvědčte se, že není zablokovaná. V případě potřeby ji spravte.
Reklama