Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pupínky po holení nejsou jen nevzhledným vedlejším produktem odstraňování chloupků. Mohou se infikovat a způsobit bolest a různé kožní problémy. Oblast bikin je obzvláště problematická, protože jde o velmi citlivou pleť. V tomto článku se dozvíte, jak se zbavit pupínků po holení a získat zpět jemnou a hladkou pokožku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak léčit pupínky po holení

 1. 1
  Než se budete opět holit, nechejte si chloupky trochu odrůst. Když se budete holit ještě dokud budete mít pupínky, podráždíte si je, nebo je otevřete a umožníte přístup infekci (a pravděpodobně se přitom také nezbavíte žádných dalších chloupků). Pokud je to možné, nechejte si chloupky několik dní růst a počkejte, zda pupínky prasknou samy od sebe.
 2. 2
  Odolejte pokušení si pupínky škrábat. Možná vás pupínky svědí, ale když si je budete škrábat, mohli byste do nich zavléct infekci a způsobit si jizvy. Snažte se za každou cenu odolat nutkání škrábat si pupínky.
 3. 3
  Kupte si produkt určený speciálně pro léčbu pupínků po holení. Najděte si něco s obsahem kyseliny salicylové, kyseliny glykolové, lísky lékařské, aloe vera, nebo jakékoli kombinace těchto přísad. Některé z těchto produktů se prodávají ve formě roll-on a nanáší se přímo na pokožku, jiné se musejí nanést nejprve na vatový tamponek a potom na pokožku.
  • Pokud nevíte, co si máte koupit, zavolejte si do depilačního salonu a zeptejte se, co doporučují svým klientům. Pravděpodobně si tam dané produkty budete moci i zakoupit. Pokud tuto možnost nemáte, podívejte se na internet.
  • Nanášejte si roztok na pokožku minimálně jednou denně. Dělejte to hned po sprchování, když máte čistou a suchou pokožku
 4. 4
  Infekce se můžete zbavit pomocí aloe vera, které vám vyhladí a projasní pokožku. Pokud máte pocit, že trpíte infekcí ze zarostlého chloupku, používejte každý den antibakteriální krém, například Neosporin, nebo Polysporin.
 5. 5
  Jizev se zbavte pomocí retin-A. Retinoly, což jsou deriváty vitamínu A, vyhlazují pleť a zesvětlují jizvy a pupínky způsobené holením.
  • Tento krém se prodává pouze na lékařský předpis.
  • Pokud jste těhotná, nebo kojíte, neměla byste retin-A používat. Může způsobit vážné poškození plodu.
  • Pokud používáte retin-A, budete mít pleť citlivou na slunce. Používejte tedy opalovací krém s UV faktorem alespoň 45.
  • Nepoužívejte retin-A na místa, která si chcete depilovat voskem – tento krém pleť ztenčuje a oslabuje, takže může při depilaci voskem způsobit zranění.
 6. 6
  Navštivte dermatologa. Pokud máte pupínky po holení již několik týdnů, i když jste se znovu neholili, měli byste se objednat k dermatologovi.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak se vyhnout pupínkům

 1. 1
  Nepoužívejte tupé žiletky. Tupé nebo rezavé žiletky vás neoholí hladce, budou vám za chloupky tahat a podráždí vám pokožku v okolí vlasových váčků.
 2. 2
  Holte se maximálně jednou za dva nebo tři dny. Když se budete holit každý den, podráždíte si pupínky, takže byste se neměli holit častěji, než jednou za dva dny. V ideálním případě byste se měli holit jednou za tři dny.
 3. 3
  Používejte jemný peeling. Peelingem se zbavíte mrtvých kožních buněk a nečistot a připravíte pokožku na hladké oholení. Můžete použít peeling z drogerie, lufu, kartáč, nebo vlastnoručně vyrobený domácí peeling.
  • Pokud máte citlivou pleť, dělejte si peeling ve dny, kdy se nebudete holit.
  • Pokud nemáte citlivou pleť, udělejte si peeling těsně před holením.
 4. 4
  Netlačte při holení na žiletku. Když budete při holení na žiletku tlačit, neoholíte se rovnoměrně. Měli byste ji držet lehce a pouze s ní „klouzat“ po pokožce v oblasti bikin.
 5. 5
  Snažte se neholit si stejné místo několikrát. Pokud jste některé chloupky přehlédli, můžete dané místo přejet ještě jednou ve směru růstu chloupků.
  • Holení v protisměru růstu chloupků znamená, že se holíte v opačném směru, než vám rostou chloupky. Většina lidí si tímto způsobem holí například lýtka od kotníků ke kolenům.
  • Holení ve směru růstu chloupků nedráždí pokožku, ale bohužel se tímto způsobem neoholíte dokonale hladce. Snažte se holit se vždy pouze ve směru růstu chloupků a v případě potřeby oholte některá místa dvakrát.
 6. 6
  Holte se ve sprše. Pára z teplé sprchy vám poslouží ke dvěma účelům: zjemní a změkčí chloupky a zmírní riziko podráždění pokožky a pupínků.
  • Pokud se většinou holíte jako první, zkuste to udělat jinak. Nejprve se pět minut sprchujte a potom se začněte holit.
  • Pokud nemáte čas se osprchovat, namočte si žínku do co nejteplejší vody a přiložte si ji na oblast, kterou si chcete oholit. Nechejte žínku na pokožce alespoň dvě nebo tři minuty.
 7. 7
  Používejte holící pěnu nebo krém. Holící pěna také zjemňuje chloupky a umožňuje snadnější oholení (a kromě toho díky ní snadno poznáte, která místa jste si již oholili a která ne).
  • Kupte si pěnu na holení s obsahem aloe vera, nebo jiných zklidňujících látek.
  • Pokud nemáte čas a chybí vám holící pěna, použijte kondicionér na vlasy. Je to lepší, než nic!
 8. 8
  Opláchněte se studenou vodou. Zakončete sprchu studenou vodou, nebo si na oholené místo přiložte studenou žínku, aby se vám uzavřely póry a abyste se vyhnuli infekci a podráždění.
  • Na rozdíl od populárního mýtu vám studená voda „nezavírá“ póry. Nízké teploty mohou způsobit mírné smrštění pórů, ale účinek je pouze dočasný a minimální. Opláchnutí studenou vodou není na škodu, ale pokud vám připadá tento krok zvlášť nepříjemný, měli byste být schopni jej bez větších následků přeskočit.[1]
 9. 9
  Jemně si oholenou oblast osušte. Nedřete se ručníkem, ale pouze velmi jemně si ho přikládejte na oholenou oblast, abyste si pokožku zbytečně nepodráždili.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Dlouhodobá prevence

 1. 1
  Začněte se depilovat voskem. Zarostlé chloupky se sice mohou objevit i po voskování, ale jejich špička bude nově vyrostlá a jemná, místo aby byla ostře zaříznutá.
  • Pokud se rozhodnete používat vosk, choďte ze začátku každých 6-8 týdnů. Po nějaké době vám chloupky porostou pomaleji a nebudete muset na depilaci chodit tak často.
  • Vyberte si dobrý salon – najděte si na internetu recenze, nebo se zeptejte kamarádek.
  • Měli byste vědět, co můžete očekávat. Po depilaci budete mít pravděpodobně trochu zarudlou a podrážděnou pokožku, ale neměli byste mít žádné otevřené rány, ani velké modřiny či jizvy. Pokud se vám pokožka během dvou dnů od depilace zanítí, začněte používat antibakteriální krém a ihned zavolejte do salonu.
 2. 2
  Nechejte si chloupky odstranit laserem. Přestože si spousta lidí myslí, že se laserem chloupků zbavíte jednou provždy, není to pravda. V každém případě tím ale zpomalíte jejich růst.
  • Uvědomte si, že odstranění chloupků laserem funguje nejlépe u lidí s tmavými chloupky a světlou pletí. Pokud máte chloupky v podobné barvě, jako vaše pleť (ať už jsou světlé, nebo tmavé), laser na vás pravděpodobně nebude fungovat.
  • Odstranění chloupků laserem je drahá záležitost. Budete muset podstoupit minimálně 4-6 sezení. Zjistěte si, kolik peněz vás to bude stát a najděte si co nejlevnější salon.
  Reklama

Tipy

 • Nepoužívejte pudr, který je příliš jemný a mohl by vám pokožku podráždit ještě více.
 • Sprchujte se antibakteriálním mýdlem a používejte lufu. Potom si pokožku jemně osušte a naneste si na ni vatovým tamponkem lísku a použijte hydrokortizonový krém.
 • Existují speciální krémy, které se používají po holení a které by měly zmírnit riziko zarostlých chloupků a pupínků. Někteří lidé tvrdí, že tyto krémy nefungují a že jde o ztrátu peněz. Pokud je chcete používat, vyberte si nějaký určený pro citlivou pleť (čím méně přísad, tím lépe) a s obsahem lidokainu, který vám pokožku zklidní. Také ovesné vločky vám mohou pomoci.
 • Neholte se příliš často! Při holení na pleti zanecháváte mikroskopické rány a protože je pokožka v oblasti bikin velmi citlivá, snadno se podráždí a začnou se vám tvořit pupínky.
Reklama

Varování

 • Nevytrhávejte si zarostlé chloupky pinzetou - pravděpodobně byste si pokožku podráždili ještě více.
 • Nejlepší je navštívit lékaře, který vám může zarostlé chloupky odborně odstranit. Nikdy se nepokoušejte sami pupínky odstranit horkou jehlou – když nevíte, co děláte, mohla by vám ujet ruka a mohli byste si způsobit infekci.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama