Pupínky po holení nejsou jen nevzhledným vedlejším produktem odstraňování chloupků. Mohou se infikovat a způsobit bolest a různé kožní problémy. Oblast bikin je obzvláště problematická, protože jde o velmi citlivou pleť. V tomto článku se dozvíte, jak se zbavit pupínků po holení a získat zpět jemnou a hladkou pokožku.

Metoda 1 ze 3:
Jak léčit pupínky po holení

 1. 1
  Než se budete opět holit, nechejte si chloupky trochu odrůst. Když se budete holit ještě dokud budete mít pupínky, podráždíte si je, nebo je otevřete a umožníte přístup infekci (a pravděpodobně se přitom také nezbavíte žádných dalších chloupků). Pokud je to možné, nechejte si chloupky několik dní růst a počkejte, zda pupínky prasknou samy od sebe.
 2. 2
  Odolejte pokušení si pupínky škrábat. Možná vás pupínky svědí, ale když si je budete škrábat, mohli byste do nich zavléct infekci a způsobit si jizvy. Snažte se za každou cenu odolat nutkání škrábat si pupínky.
 3. 3
  Kupte si produkt určený speciálně pro léčbu pupínků po holení. Najděte si něco s obsahem kyseliny salicylové, kyseliny glykolové, lísky lékařské, aloe vera, nebo jakékoli kombinace těchto přísad. Některé z těchto produktů se prodávají ve formě roll-on a nanáší se přímo na pokožku, jiné se musejí nanést nejprve na vatový tamponek a potom na pokožku.
  • Pokud nevíte, co si máte koupit, zavolejte si do depilačního salonu a zeptejte se, co doporučují svým klientům. Pravděpodobně si tam dané produkty budete moci i zakoupit. Pokud tuto možnost nemáte, podívejte se na internet.
  • Nanášejte si roztok na pokožku minimálně jednou denně. Dělejte to hned po sprchování, když máte čistou a suchou pokožku
 4. 4
  Infekce se můžete zbavit pomocí aloe vera, které vám vyhladí a projasní pokožku. Pokud máte pocit, že trpíte infekcí ze zarostlého chloupku, používejte každý den antibakteriální krém, například Neosporin, nebo Polysporin.
 5. 5
  Jizev se zbavte pomocí retin-A. Retinoly, což jsou deriváty vitamínu A, vyhlazují pleť a zesvětlují jizvy a pupínky způsobené holením.
  • Tento krém se prodává pouze na lékařský předpis.
  • Pokud jste těhotná, nebo kojíte, neměla byste retin-A používat. Může způsobit vážné poškození plodu.
  • Pokud používáte retin-A, budete mít pleť citlivou na slunce. Používejte tedy opalovací krém s UV faktorem alespoň 45.
  • Nepoužívejte retin-A na místa, která si chcete depilovat voskem – tento krém pleť ztenčuje a oslabuje, takže může při depilaci voskem způsobit zranění.
 6. 6
  Navštivte dermatologa. Pokud máte pupínky po holení již několik týdnů, i když jste se znovu neholili, měli byste se objednat k dermatologovi.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Jak se vyhnout pupínkům

 1. 1
  Nepoužívejte tupé žiletky. Tupé nebo rezavé žiletky vás neoholí hladce, budou vám za chloupky tahat a podráždí vám pokožku v okolí vlasových váčků.
 2. 2
  Holte se maximálně jednou za dva nebo tři dny. Když se budete holit každý den, podráždíte si pupínky, takže byste se neměli holit častěji, než jednou za dva dny. V ideálním případě byste se měli holit jednou za tři dny.
 3. 3
  Používejte jemný peeling. Peelingem se zbavíte mrtvých kožních buněk a nečistot a připravíte pokožku na hladké oholení. Můžete použít peeling z drogerie, lufu, kartáč, nebo vlastnoručně vyrobený domácí peeling.
  • Pokud máte citlivou pleť, dělejte si peeling ve dny, kdy se nebudete holit.
  • Pokud nemáte citlivou pleť, udělejte si peeling těsně před holením.
 4. 4
  Netlačte při holení na žiletku. Když budete při holení na žiletku tlačit, neoholíte se rovnoměrně. Měli byste ji držet lehce a pouze s ní „klouzat“ po pokožce v oblasti bikin.
 5. 5
  Snažte se neholit si stejné místo několikrát. Pokud jste některé chloupky přehlédli, můžete dané místo přejet ještě jednou ve směru růstu chloupků.
  • Holení v protisměru růstu chloupků znamená, že se holíte v opačném směru, než vám rostou chloupky. Většina lidí si tímto způsobem holí například lýtka od kotníků ke kolenům.
  • Holení ve směru růstu chloupků nedráždí pokožku, ale bohužel se tímto způsobem neoholíte dokonale hladce. Snažte se holit se vždy pouze ve směru růstu chloupků a v případě potřeby oholte některá místa dvakrát.
 6. 6
  Holte se ve sprše. Pára z teplé sprchy vám poslouží ke dvěma účelům: zjemní a změkčí chloupky a zmírní riziko podráždění pokožky a pupínků.
  • Pokud se většinou holíte jako první, zkuste to udělat jinak. Nejprve se pět minut sprchujte a potom se začněte holit.
  • Pokud nemáte čas se osprchovat, namočte si žínku do co nejteplejší vody a přiložte si ji na oblast, kterou si chcete oholit. Nechejte žínku na pokožce alespoň dvě nebo tři minuty.
 7. 7
  Používejte holící pěnu nebo krém. Holící pěna také zjemňuje chloupky a umožňuje snadnější oholení (a kromě toho díky ní snadno poznáte, která místa jste si již oholili a která ne).
  • Kupte si pěnu na holení s obsahem aloe vera, nebo jiných zklidňujících látek.
  • Pokud nemáte čas a chybí vám holící pěna, použijte kondicionér na vlasy. Je to lepší, než nic!
 8. 8
  Opláchněte se studenou vodou. Zakončete sprchu studenou vodou, nebo si na oholené místo přiložte studenou žínku, aby se vám uzavřely póry a abyste se vyhnuli infekci a podráždění.
 9. 9
  Jemně si oholenou oblast osušte. Nedřete se ručníkem, ale pouze velmi jemně si ho přikládejte na oholenou oblast, abyste si pokožku zbytečně nepodráždili.
 10. 10
  Naneste si na oholenou oblast deodorant (volitelné). Někteří lidé si na oholenou oblast bikin dávají deodorant (jako v případě podpaží), aby se vyhnuli podráždění pokožky.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Dlouhodobá prevence

 1. 1
  Začněte se depilovat voskem. Zarostlé chloupky se sice mohou objevit i po voskování, ale jejich špička bude nově vyrostlá a jemná, místo aby byla ostře zaříznutá.
  • Pokud se rozhodnete používat vosk, choďte ze začátku každých 6-8 týdnů. Po nějaké době vám chloupky porostou pomaleji a nebudete muset na depilaci chodit tak často.
  • Vyberte si dobrý salon – najděte si na internetu recenze, nebo se zeptejte kamarádek.
  • Měli byste vědět, co můžete očekávat. Po depilaci budete mít pravděpodobně trochu zarudlou a podrážděnou pokožku, ale neměli byste mít žádné otevřené rány, ani velké modřiny či jizvy. Pokud se vám pokožka během dvou dnů od depilace zanítí, začněte používat antibakteriální krém a ihned zavolejte do salonu.
 2. 2
  Nechejte si chloupky odstranit laserem. Přestože si spousta lidí myslí, že se laserem chloupků zbavíte jednou provždy, není to pravda. V každém případě tím ale zpomalíte jejich růst.
  • Uvědomte si, že odstranění chloupků laserem funguje nejlépe u lidí s tmavými chloupky a světlou pletí. Pokud máte chloupky v podobné barvě, jako vaše pleť (ať už jsou světlé, nebo tmavé), laser na vás pravděpodobně nebude fungovat.
  • Odstranění chloupků laserem je drahá záležitost. Budete muset podstoupit minimálně 4-6 sezení. Zjistěte si, kolik peněz vás to bude stát a najděte si co nejlevnější salon.
  Reklama

Tipy

 • Nepoužívejte pudr, který je příliš jemný a mohl by vám pokožku podráždit ještě více.
 • Sprchujte se antibakteriálním mýdlem a používejte lufu. Potom si pokožku jemně osušte a naneste si na ni vatovým tamponkem lísku a použijte hydrokortizonový krém.
 • Existují speciální krémy, které se používají po holení a které by měly zmírnit riziko zarostlých chloupků a pupínků. Někteří lidé tvrdí, že tyto krémy nefungují a že jde o ztrátu peněz. Pokud je chcete používat, vyberte si nějaký určený pro citlivou pleť (čím méně přísad, tím lépe) a s obsahem lidokainu, který vám pokožku zklidní. Také ovesné vločky vám mohou pomoci.
 • Neholte se příliš často! Při holení na pleti zanecháváte mikroskopické rány a protože je pokožka v oblasti bikin velmi citlivá, snadno se podráždí a začnou se vám tvořit pupínky.

Reklama

Varování

 • Nevytrhávejte si zarostlé chloupky pinzetou - pravděpodobně byste si pokožku podráždili ještě více.
 • Nejlepší je navštívit lékaře, který vám může zarostlé chloupky odborně odstranit. Nikdy se nepokoušejte sami pupínky odstranit horkou jehlou – když nevíte, co děláte, mohla by vám ujet ruka a mohli byste si způsobit infekci.
Reklama

Reference

 1. Partial source of article, Howcast, http://www.howcast.com/videos/290388-How-To-Get-Rid-Of-Razor-Bumps Shared with permission.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 66 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 426 krát
Stránka byla zobrazena 7 426 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama