Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ačkoliv jsou způsoby jak předcházet výskytu akné, můžete zrovna mít ten pupínek na tom nejhorším představitelném místě, a můžete se cítit, jako byste chodili s obrovským terčem na tváři. Přečtěte si, jak se naučit zničit ten otravný pupínek a nechat ho co možná nejdříve zmizet.


Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Zbavte se akné

 1. 1
  Nedotýkejte se uhru ani si ho nevymačkávejte. Pupínek pak bude jen zřetelnější a riskujete infekci nebo zjizvení. Místo toho se držte dvakrát denně následujícího postupu, dokud pupínek nezmizí.
 2. 2
  Před tím, než se budete dotýkat svého obličeje, umyjte si pečlivě ruce.
 3. 3
  Myjte si obličej šetrně ale pečlivě mírným léčivým mýdlem a teplou vodou.
  • Voda by neměla být tak horká, že se vypařuje; měla by být jen trochu teplá.
  • Nepoužívejte žínku, protože by se drhnutím mohly roznášet bakterie na ostatní části obličeje. Používejte své ruce.
  • Myjte si obličej zhruba 30 sekund.
 4. 4
  Vysušte si pleť ručníkem.
  • Vždy vysoušejte poklepáním; netřete ani nedrbejte. Třením můžete pohybovat bakteriemi po vašem obličeji a přenášet je na jiná místa.
 5. 5
  Naneste na pupínek kyselinu mandlovou, benzoyl peroxid nebo lokální krém s kyselinou salicylovou. Kyselina mandlová má antibakteriální vlastnosti, které zabíjejí bakterie způsobující akné, Propionibacterium acnes. Pokud je pupínek pod kůží a bolí na dotek, použijte benzoyl peroxide. Kyselina salycilová by měla dobře fungovat na všechny ostatní pupínky.
 6. 6
  Po zaschnutí lokálního ošetření naneste základní pleťový krém (přednostně hypoalergenní, neparfemovaný a nemastný). Bez hydratace může pleť kolem pupínku vysychat a podráždit se, možná i způsobit, že bude pupínek víc zanícený a zaznamenatelný. Některé pleťové krémy obsahují i mírný opalovací krém, který je často doporučován používat s čistícími mýdly a léky na akné.
 7. 7
  Zakryjte pupínek léčivým korektorem (nepovinné).
 8. 8
  Dermabraze odstraňuje zarudnutí. Jednoduchou přírodní babskou radou je použití slupky z vnitřku skořápky od vajíčka. Vygooglujte si "dermabrasion with eggs".
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Prevence akné

 1. 1
  Především se naučte jak předcházet akné, abyste zastavili další nestvůrný pupínek ještě před tím než vůbec vznikne.
 2. 2
  Denně používejte pleťový hydratační krém.
 3. 3
  Dodržujte zdravý jídelníček. Příliš mnoho nekvalitních potravin způsobí, že se zblázní vaše hormony a akné vám propukne ještě více. Jezte sedm porcí ovoce a zeleniny denně a snažte se cvičit.
 4. 4
  Pochopte jak akné vzniká. Existuje mnoho mýtů týkajících se vzniku uhrů, přestože skutečná příčina je docela jednoduchá. Pupínek se vyvine tehdy, když mazová žláza uvnitř vlasového folikulu (mikroskopické žlázy, které nejčastěji nalézáme na tváři a hlavě a jsou zodpovědné za produkci „mazu“ mastné látky, která zvlhčuje pokožku) zvětší a ucpe přebytečným mazem a mrtvými kožními buňkami. V takto vzniklém prostředí se velmi daří velice časté bakterii (Propionibacterium acnes). Častou odpovědí těla na bakteriální infekci je zánět, který dává pupínku jeho červený oteklý vzhled.
  • Pupínky jsou vzhledem k vysoké produkci androgenních hormonů, testosteronu, dihydrotestosteronu a dehydroepiandrosteron sulfátu časté u teenageru v případě obou pohlaví. Tyto hormony způsobují zvýšenou produkci mazu mazovými žlázami, což vytváří vhodné prostředí pro rozkvět bakterií jak již bylo popsáno nahoře,
  Reklama

Tipy

 • Pijte hodně vody.
 • Ruce pryč z vašeho obličeje! Nedotýkejte se a nevymačkávejte si pupínky; nepomůže to urychlit jejich hojení.
 • Před dotýkáním se tváře si umyjte ruce.
 • Ujistěte se, že se nedotýkáte vašeho obličeje! Držte ruce od obličeje pryč. Ujistěte se, že perete váš povlak na polštář každý týden.
 • Myjte si obličej každý večer než půjdete spát, protože vaše tělo vždy vytváří maz.
 • Nepoužívejte na vaší pleť příliš mnoho chemických výrobků. Přestože říká, že „pomáhají s pupínky“ můžou vysušit vaší pleť a ještě to zhoršit.
 • Také si pupínek dvě minuty ledujte, pomůže to zmírnit otok.
 • Pokud jste zvyklí používat krém na pupínky, zkuste používat přírodní značky a ne ty plné chemických látek.
 • Udržujte váš povlak na polštář čistý. Perte ho každé 4-5 dní.
 • Nebuďte posedlí náhodným pupínkem. Většina posměchu, který zdánlivě vychází ze špatného vzhledu je ve skutečnosti zaměřena na vnímanou citovou zranitelnost. Pokud si z toho nic neděláte, lidé to zaznamenají. Dokonce i u děsivých pupínků mohou mít lidé samozřejmě pobavený pohled, ale rychle si na něj zvyknou a nebudou mu věnovat pozornost. Mějte na mysli, že pro každého rozumného člověka pomlouvání něčího pupínku není nejlepší z témat konverzace, takže nebuďte paranoidní, že se vám lidé potají smějí. Každý má pár pupínků, když dospívá, takže nečekejte tolik zájmu, protože určitě nejste unikátní případ.
  • Pokud si z vás někdo dělá kvůli vašemu pupínku legraci, prostě se tomu zasmějte. Trucováním/křičením se jenom zesměšníte a pobavíte toho, kdo to dělá. Pokud se budete chovat, jako že vám to nevadí, nechají vás být.
 • Nanášejte pleťový krém na vlhkou tvář, protože vaše pleť ho vstřebá a nezůstane na ní, což by způsobilo ještě větší výskyt akné.
 • Noste ve slunečné dny opalovací krém, protože pupínky jsou v podstatě otevřená kůže a spálení od slunce je zhoršuje.
 • Používejte přírodní produkty jako je med, který je dobrý pro mnoho věcí: vaše zdraví, vlasy a pleť. Používejte čistý med, naneste ho na váš obličej a nechte působit 15-20 minut.
 • Homeopatické alternativy zahrnují tea trea olej, pastu z jedlé sody (smíchejte s trochou vody, naneste a nechte zaschnout) a vilínu.
 • Pokud se objeví infekce, navštivte vašeho lékaře/dermatologa.
Reklama

Varování

 • Roztok benzoyl peroxidu může vysušovat spodní vrstvu vaší kůže. Může odstranit pupínky, ale pod nimi zanechá suchou a dráždivou pokožku, což může vést ke svědění a možná i vyrážce. Pokud vaše pleť po zmizení pupínku přeschne, vyzkoušejte jemné pleťové mléko jako je Dove.
 • Nikdy nechoďte spát nalíčená.
 • Pokud zakrýváte pupínek make-upem, vybírejte opatrně. Může zachytávat mastnotu a špínu, obzvlášť pokud make-up obsahuje zvlhčovače. (Může pomoci používání hypoalergenního, nemastného nebo léčivého make-upu může pomoci.)
 • Nezkoušejte léčit pupínek zubní pastou. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nepomáhá vyčistit pokožku, ale ještě více jí podráždí a zanítí.
 • Měli byste čistit (a možná i peelingovat a hydratovat) pokožku dvakrát denně. Jděte na konzultaci za odborníkem na kůži, abyste se dozvěděli jak silné mýdlo a čistící mléko byste měli používat pro váš typ kůže, nebo vyzkoušejte metodu pokus omyl.
 • Vymačkávání pupínků může vést k permanentním jizvičkám a nedoporučuje se, obzvlášť v případě větších pupínků.
 • Prodávají se 2,5%, 5%, a 10% roztoky benzoyl peroxidu (mýdla a krémy). Pro některé lidi je 10% roztok příliš silný a dráždí pokožku. Pro ostatní není slabší roztok dostatečně účinný. Může být dobré začít s 5% a zvýšit na 10% pokud se akné stále vyskytuje nebo snížit na 2,5% pokud se vaše pokožka vysuší nebo podráždí.
 • Raději nepoužívejte líh. Může štípat, vysoušet nebo podráždit pokožku. Pálení nebo štípání může být znamením, že se vaše pleť přesušuje a potřebujete pleťový krém nebo slabší výrobek na akné.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Med a citron

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 182 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 255 krát
Stránka byla zobrazena 4 255 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama