Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V tomto článku se dozvíte, jak rychle vyléčit rýmu a předcházet krvácení z nosu. Pokud vás kromě rýmy trápí i další symptomy, jako je horečka, kašel, bolest v krku nebo pokud trpíte chronickou formou rýmy, měli byste navštívit lékaře a podstoupit vhodnou léčbu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:
Zbavte se rýmy rychle

 1. 1
  Pro zvolení nejvhodnější možné léčby zjistěte příčinu své rýmy. Pokud porozumíte důvodům, kvůli kterým máte rýmu, můžete se přizpůsobit a reagovat na ni efektivním způsobem. Mezi běžné spouštěče rýmy a jejich potencionální léčby patří:
  • Alergie: Užívejte volně prodejná antihistaminika.
  • Nachlazení/Nemoc: Symptomy zažeňte párou a dekongestanty. Pokud se příznaky zhorší nebo přetrvávají více než 48 hodin, navštivte lékaře.
  • Ucpání nosu: Vysmrkejte se a pokuste se odstranit dráždivou látku.
  • Stres/Životní styl: Dopřejte si dostatek nočního spánku a odpočinku. Symptomy se pokuste co nejlépe zvládat, dokud nevymizí.[1]
 2. 2
  Pravidelně smrkejte. Během rýmy musíte pravidelně pročišťovat nos. Nejlepší cestou, jak rýmu zvládnout, je odstraňovat přebytečnou tekutinu. Pokud se vám dráždivý hlen nepodaří dostat z nosu ven, zkuste proplachovací hrnek (neti pod), jehož užití detailněji rozebíráme níže, nebo jiný produkt pro zavodňování nosu!
 3. 3
  Uvolněte si ucpané dutiny jemnou masáží nosu a ušních lalůčků. Tyto tělesné partie můžete využít pro ulevení od ucpaných dutin a pro zpomalení tekoucí rýmy. Na každou nosní dírku aplikujte jemný tlak - pomalu je zavírejte a otevírejte. Techniku dokončíte tím, že budete pokračovat jemnou masáží nad očima a na ušních lalůčcích.
  • Pro lepší výsledky můžete použít žínku namočenou v teplé vodě.
 4. 4
  Uvolnění můžete docílit pomocí inhalace páry. Pára pomáhá redukovat hlen, který je při rýmě produkován sliznicemi. Můžete si dát horkou sprchu nebo koupel, zapnout zvlhčovač vzduchu nebo se naklonit nad hrnec horké vody. Pro extra nakopnutí přidejte do vody několik kapek eukalyptového oleje, kafru nebo peprmintového oleje.
 5. 5
  Pro další léčbu symptomů užívejte léky a doplňky stravy. Na trhu je k dostání nepřeberné množství různých volně prodejných produktů i léků na předpis. Jsou to různé spreje, pilulky, krémy a další podobné přípravky:
  • Nosní spreje, nejlépe s obsahem olopatadinu (pouze na předpis)
  • Inhalační masti a povrchové dokongestanty.
  • Hořčík (400mg) a zinek (15mg) ve formě tablet nebo kapslí - pomáhají zprůchodňovat dutiny.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 6:
Tlak, masáž, zavodnění

 1. 1
  Aplikujte tlak. Desetkrát stlačte nos a vyvíjejte přitom jen jemný tlak, abyste celou situaci ještě nezhoršili.[2] Spousta lidí se domnívá, že tento tlakový bod pomáhá ulevovat od ucpaných dutin a bolestí hlavy, které jsou způsobené nachlazením a alergiemi.[3] Nos by měl být při každém stlačení téměř zavřený.
  • Jemnou masáž potom opakujte v oblasti těsně nad očima.[4] Na každé straně obličeje opakujte desetkrát.
 2. 2
  Deset sekund masírujte své ušní lalůčky.[5] Opakujte na obou stranách.
 3. 3
  Proplachujte nos. Použijte slanou vodu a důkladně propláchněte nosní dutiny. Uvolněte veškerý hlen a ostatní nečistoty.[6] Můžete k tomu použít větší stříkačku, neti pot nebo jiný nástroj určený pro tyto účely. [7]
  • První věcí, kterou je potřeba při rýmě udělat, je propláchnout dutiny a odstranit z nosu pyl, prach, hlen a další nečistoty. Použijte neti pot nebo jinou pomůcku s destilovanou vodou a slanou vodu. Nos propláchnete tak, že vodu pustíte do nosu jednou nozdrou a druhou ji vypustíte. Proplachovací roztok se dá i koupit a je to zhruba čtvrt litru destilované vody smíchané se solí a jedlou sodou pro vyrovnané pH. Při rýmě může hlen dráždit nosní tkáň a způsobovat i krvácení (epistaxi). Stejný problém může způsobit i proplachovací roztok, který hlen nadměrně vysouší. Dostatečného zvlhčení docílíte tím, že do roztoku přidáte půl čajové lžičky bezvodého 99.5% glycerínu, který máte možná i v lékárničce, ale jinak ho běžně seženete v lékárně. Glycerín má hydratační účinky a vytváří jakousi bariéru, přes kterou se pyl a prach nedostane ke sliznicím. Slaný proplachovací roztok může krvácení z nosu i zastavovat. [8] Buďte opatrní a roztok nevdechněte.
 4. 4
  Vysmrkejte se. Rýma vzniká při nahromadění nadměrného množství hlenu a tekutin v nose a krku.[9] Nejlepší cestou, jak se zbavit rýmy, je pravidelné odstraňování tekutin z nosních dutin. Opatrně se vysmrkejte za použití jemného kapesníku, který vám nepodráždí kůži. Nesmrkejte příliš často, mohli byste si tím způsobit pálení kůže a její zarudnutí.
 5. 5
  Aplikujte teplý zábal. V horké vodě namočte ručník a přiložte si ho na obličej. Ulevíte si tím od nadměrného tlaku v dutinách a zprůchodníte je.[10]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 6:
Kapesník

 1. 1
  Popadněte papírový kapesník. Roztrhněte ho na polovinu.
 2. 2
  Kousek kapesníku zmačkejte do malé kuličky. Měla by být velká asi tak jako vaše nosní dírka.
 3. 3
  Opatrně papírovou kuličku vsuňte do nozdry. To samé zopakujte i na druhé straně - použijte k tomu druhou půlku kapesníku.
 4. 4
  Relaxujte a normálně přitom dýchejte. Kapesník nasákne určité množství vytékající tekutiny, a vy tak nebudete muset neustále smrkat.
  • Pokud se vám těžko dýchá skrze ucpaný nos, dýchejte ústy.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 6:
Léky pro vnější použití

 1. 1
  Malé množství naneste přímo pod nos. Vicks a podobné přípravky můžete aplikovat i na hrudník. Zhluboka inhalujte a rýma by měla být co nevidět pryč.
  • Touto metodou se vám také podaří vyléčit ucpané dutiny.
 2. 2
  Připravte si velkou mísu a uvařte trochu vody. Horkou vodu nalijte do mísy, nakloňte se nad ní obličejem a přehoďte si přes hlavu ručník. Dávejte pozor, abyste se neopařili. Podle domácích metod můžete do vody přidat několik kapek eukalyptového či peprmintového oleje nebo kafru. Horkou páru inhalujte asi dvě až tři minuty.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 6:
Užívání léků a doplňků stravy

 1. 1
  Vyzkoušejte léky na předpis. Mezi vhodné volby patří nosní spreje s obsahem olopatadinu nebo ipratropia bromidu. Olopatadin je stabilizátor žírných buněk (mastocytů) a antihistaminikum - antagonista H1 receptorů. Ipratropium bromidu je anticholinergické činidlo, chemicky podobné atropinu. Ipratropium bromidu bylo dlouhá léta používáno jako inhalační činidlo pro léčbu plicních onemocnění a jen náhodou se zjistilo, že dokáže vysoušet nos. Před použitím léčivých nosních sprejů nos propláchněte a nechte dutiny vyschnout (obvykle okolo 15 minut).
 2. 2
  Zkuste užívat tabletky hořčíku a zinku. Hořčík ve formě 400 mg tabletek dokáže rozšiřovat a obnovovat citlivost cév v žlázách, produkujících hlen. Zinek ve formě doplňku stravy o síle 15mg může být také velmi prospěšný, a to zejména pro mezibuněčné spoje, které způsobují mimojiné sekreci hlenu.
  Reklama

Metoda 6
Metoda 6 ze 6:
Léčba příčiny

 1. 1
  Zjistěte příčinu své rýmy. Na vině může být spousta potencionálních důvodů. Mezi ty běžné patří nachlazení, chřipky, alergie, chladné počasí, stres, vystavení se tabákovému kouři, plané neštovice nebo třeba černý kašel.[11]
  • Pokud u sebe kromě rýmy pozorujete i další symptomy, jako je horečka nebo bolest krku, měli byste navštívit lékaře, který určí, jestli jsou vaše potíže bakteriálního nebo virového původu a nasadí vhodnou léčbu.
  • Běžná nachlazení většinou vymizí sama od sebe, ale přesto byste je měli "léčit" tekutinami (voda a ovocné džusy), spoustou spánku a uklidňujícím jídlem (například polévkou).
 2. 2
  Vyhýbejte se dráždivým látkám. Rýmu můžou způsobovat alergie na pyl, zvířata, latex, roztoče nebo i určité jídlo.[12] Pokud jste v neustálém kontaktu s nějakým zvířetem, rostlinou nebo materiálem, na který jste alergičtí, pravděpodobně budete často trpět na rýmy.
  • Pokud máte domácího mazlíčka, na kterého jste alergičtí, měli byste zvážit, co podniknout dál. Můžete se ho zbavit, přestěhovat se nebo užívat léky proti alergii.
  • Důkladně vyčistěte celý dům a odstraňte veškeré roztoče a podobné škůdce. Také odstraňte veškeré jídlo a rostliny, na které jste alergičtí.
  • Rýmu může způsobovat i nadměrně suché nebo chladné počasí. Proto zvlhčete a zahřejte vzduch v domě - pomůžete tím uvolnit své nosní dutiny. Vlhké prostředí v domě můžete navodit pomocí zvlhčovače vzduchu. Suchý a studený vzduch může dráždit sliznice a taktéž způsobovat rýmu. Suché nosní dutiny se snadno podráždí a jsou pak více náchylné k infekcím a krvácení.[13]
  Reklama

Tipy

 • Používejte jemný a měkký kapesník, kterým nos po několika vysmrkáních nepodráždíte.
 • Pijte dostatek tekutin, vhodná je voda nebo ovocné šťávy. Takové nápoje dokážou odplavit nanesený tekutý materiál z vašeho nosu. Vyhýbejte se nápojům s kofeinem, jako je káva nebo čaj - ty by váš nos mohly ucpat ještě víc.
 • Když si lehnete, tekutina v nose začne stékat. Hlavu si proto podložte polštářem.
 • Vysmrkejte se. Je mnohem lepší veškerou tekutinu z nosu dostat ven, namísto abyste ji zadržovali uvnitř.
 • Pijte teplou vodu s medem a citronem.
 • Během zkoušení kterékoli metody se udržujte v teple.
 • Předcházejte podráždění kůže používáním jemných, nearomatizovaných kapesníků.
 • Rýmu, ale i další neduhy můžete léčit dostatečným odpočinkem a spoustou spánku.
 • Rýma většinou vymizí sama od sebe, pokud tedy není způsobená nějakou neznámou příčinou, která vyžaduje léčbu.[14]
 • Nos často zvlhčujte nějakým hydratačním přípravkem a předcházejte tak podráždění.
 • Rýmu můžou způsobovat anebo zhoršovat také silně kořeněná jídla. [15]
 • Dejte si horkou sprchu a zhluboka se nadechujte páry, jako při inhalaci.
 • Nosní dutiny může někdy uvolnit užívání mentolových pastilek.
 • Jako dočasný, ale zato vynikající lék na rýmu může působit kořeněná polévka.
 • Pro uvolnění zahlenění kupte v lékárně inhalační mast.
 • Pijte horké tekutiny. Obzvláště pokud vás bolí v krku.
 • Inhalace horké páry pomáhá uvolňovat ucpaný nos.
 • Zkuste pročistit nejprve jednu stranu nosu a potom druhou, namísto obou nosních dírek naráz.
 • Držte se dál od spouštěčů alergií, jako jsou květiny nebo psi. Pokud se jim vyhnout nemůžete, mějte při sobě neustále dostatečnou zásobu kapesníků.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 21 300 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 21 300 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama