Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bez ohledu na to, jak pečujete o svoji pleť, se někdy objeví rozšířené póry a pupínky, které nevypadají hezky. Pokud vás tyto problémy trápí, zde je několik tipů, které vám pomohou se jich zbavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak zmenšit póry

 1. 1
  Myjte si obličej každý den, ale nepřehánějte to. Póry se zvětší, když jsou zanesené špínou, mazem nebo bakteriemi a mohou se i zanítit. Pravidelně si myjte obličej, ale ne příliš často – jednou ráno a jednou večer bohatě stačí.
 2. 2
  Dávejte si na obličej ledové obklady. Chlaďte si tvář ledovými kostkami a póry se vám stáhnou.
 3. 3
  Udělejte si pastu z jedlé sody. Mnoho vizážistů nedá na jedlou sodu dopustit, protože jim pomáhá zmenšit póry a zároveň bojuje proti akné. Pokud máte velmi citlivou pleť, buďte opatrní – jedlá soda by ji mohla podráždit.
  1. Smíchejte vodu s jedlou sodou a vytvořte hustou pastu.
  2. Krouživými pohyby vmasírujte pastu do pleti.
  3. Opláchněte studenou vodou.
  4. Tuto metodu používejte jako doplněk běžnému mytí po 5-7 dní. Po týdnu i začněte používat pouze 3x týdně.
 4. 4
  Namočte si žínku v citronu a ananasu. Potom si ji pevně přitiskněte na obličej a opláchněte si ho teplou vodou. Štáva z citronu a ananasu obsahuje přírodní enzymy, které stahují pleť a čistí póry. Pokud máte citlivou pleť, použijte ještě před tím hydratační krém, aby vám citron pleť nepodráždil. Právě citron má nejlepší schopnost pročistit a stáhnout póry obličeje.
 5. 5
  Použijte jemný peeling. Peeling většinou obsahuje malé částečky, které zbavují pleť mrtvých buněk a uvolňují ucpané póry. Některé lehké peelingy je možné používat denně místo mycího gelu.
  • Pokud chcete místo mycího gelu používat peeling, můžete. Neumývejte si potom ale pleť gelem, musíte si vybrat jedno nebo druhé. Když budete pleť mýt příliš často, způsobíte si podráždění a zarudnutí a nepodaří se vám zmenšit póry.
 6. 6
  Zkuste jogurtovou masku. Bílý jogurt obsahuje živé kultury, které mohou pomoci zbavit pleť bakterií, které způsobují akné. Také zmenšují póry.
  • Naneste si na obličej bílý jogurt a nechejte ho působit 5-10 minut. Když ho necháte na obličeji déle, mohli byste si podráždit pokožku.
  • Jogurt používejte pouze jednou týdně. Jako u většiny masek je méně někdy více, takže si nemyslete, že je dobré si neustále takto agresivně čistit pleť.
 7. 7
  Jezte zdravě. Jezte jídla bohatá na bílkoviny, celozrnné potraviny, ovoce a zeleninu a nezapomínejte na omega-3 mastné kyseliny. Pijte hodně vody, nepijte sladké nápoje a nápoje s kofeinem a vyhněte se přílišné konzumaci mléčných výrobků (obsahují hormony, které zhoršují akné). [1]
  • Jezte dostatek vitamínů A, C a B. Vitamín C zmenšuje vrásky a jizvy,[2] , stejně jako vitamín A.[3]
  • Pomeranče pomáhají zlepšovat pleť a dodávají jí kolagen, který je nutný pro udržení elasticity pleti a velikosti pórů. Také mandarinky mají stejné účinky.
 8. 8
  Zkuste alfa a beta-hydroxy kyseliny. Tyto kyseliny jsou chemické peelingy. Oslabují vazebné vlastnosti tuků, které udržují mrtvé buňky na povrchu kůže netknuté, i když by se jich tělo mělo dávno zbavit. [4] Beta-hydroxy kyseliny jsou lepší, protože jsou rozpustné v tucích a dostanou se tedy až přímo do nitra pórů.
  • Používejte chemické peelingy pouze jednou za 4-6 týdnů. Čím méně si je budete dělat, tím méně je budete potřebovat.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak zamaskovat pupínky

 1. 1
  Na pupínky vyzkoušejte citron. Citronová kyselina v citronu napadá pigmenty pleti, které způsobují zarudnutí pupínků. Citronová šťáva vyhladí pupínky a zesvětlí vaši pleť. Také ale způsobí větší náchylnost k poškození slunečním zářením, takže po použití citronu nezapomeňte na opalovací krém.
  • Smíchejte citronovou a rajčatovou šťávu a nanášejte na obličej vatovou tyčinkou. Po deseti minutách smyjte studenou vodou. Tato směs zatáhne póry a zmenší pupínky a také časem zesvětlí ochlupení v obličeji.
  • Smíchejte 2 lžíce medu a 1 lžíci citronové šťávy s trochou kurkumy. Naneste na obličej a po 10 minutách smyjte studenou vodou. Tato směs dělá při pravidelném použití zázraky.
  • Otírejte si obličej citronem s trochou cukru. Nechejte asi 10 minut působit a potom opláchněte studenou vodou.
 2. 2
  Použijte prášek ze santalového dřeva a vodu. Smíchejte tyto dvě přísady do husté pasty a nanášejte ji na obličej. Nechejte působit asi 10-20 minut a potom opláchněte studenou vodou.
 3. 3
  Otírejte si obličej slupkou z banánu nebo papáje. Nechejte působit 15 minut a potom opláchněte studenou vodou. Pupínky by se měly zmenšit.
  • Papája a banán obsahují enzymy papain a bromelain a také další kyseliny, které minimalizují zarudnutí pupínků.
 4. 4
  Zkuste olej z šípků. Ten účinně zesvětluje zarudnutí pupínků. Nanášejte ho na obličej a nechejte ho působit 15 minut.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Léky a profesionální léčba pórů a pupínků

 1. 1
  Berte léky na předpis. Váš dermatolog vám jistě doporučí vhodné léky ve formě mastí nebo pilulek, které vám pomohou zbavit se pupínků během několika týdnů.
 2. 2
  Zkuste dermabrazi. Při této technice lékař víceméně seškrábne horní vrstvu kůže velmi jemným diamantem nebo drátěným kartáčem a tím „zjemní“ nerovnosti. Hodí se pro léčení akné.
  • Je to stejné jako dermabraze, ale s menším dopadem. Pleť se vyhlazuje jemným kartáčkem, který podporuje tvorbu kolagenu.
 3. 3
  Tato technika je také podobná, ale s tím rozdílem, že dermatolog odejme horní vrstvu kůže tím, že ji „vyhladí“ pomocí jemných oscilací.
 4. 4
  Zabijte bakterie způsobující nerovnosti pleti. Vaše kosmetička má jistě přístroje, které dokážou zabít bakterie, které způsobují nepříjemné pupínky. Na pupínek se připne malá elektroda a ten se během několika hodin zmenší.
  • Můžete si koupit také Zeno, což je zařízení, které nahrazuje tyto drahé přístroje. Jediným rozdílem je to, že ho můžete používat sami a funguje na baterie.
 5. 5
  Zajděte si na injekci kortizonu. Váš dermatolog vám může vpíchnout kortizon, který během jednoho dne zmírní opuchnutí. Většinou se to ale používá až jako poslední možnost u lidí, u kterých jiné metody léčby selhaly.
  Reklama

Tipy

 • Dejte pozor, aby se vám citronová šťáva nedostala do očí.
 • Před začátkem se ujistěte, že máte čisté ruce.
 • Nikdy si pupínky nevymačkávejte! Pokud budete pleť narušovat, podráždíte si ji ještě více. Nejlepší je snažit se vůbec nedotýkat obličeje. Vaše ruce jsou plné přirozených olejů a nečistot, které by mohly pupínky ještě zhoršit.
 • Používejte pouze produkty, které nejsou prošlé ani zkažené.
 • Zkuste například značku Neutrogena, většinou funguje dobře.
 • Než začnete, sežeňte si vše potřebné.
Reklama

Varování

 • Nezkoušejte všechny tyto tipy najednou. Zkuste jeden a když nebude fungovat, přejděte k dalšímu. Když budete pleť příliš zatěžovat, mohli byste to celé jen zhoršit.
 • Nikdy si nedávejte obličej pod páru. Mohli byste se spálit a vysušit si pleť.
 • Nečistěte si pleť čističem pórů. Pouze byste si ji podráždili a namnožili si na ní bakterie, které způsobují akné.Pokud vám některá z těchto metod způsobuje bolest, měli byste s ní hned přestat. Bolestí vám tělo signalizuje, že máte přestat.

Reklama

Související články

Jak se vyzvracet co nejpohodlnějiJak se vyzvracet co nejpohodlněji
Jak se přinutit jít na velkouJak se přinutit jít na velkou
Jak vyléčit pokousaný jazykJak vyléčit pokousaný jazyk
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak udělat klystýrJak udělat klystýr
Jak zjistit, zda nemáte kýluJak zjistit, zda nemáte kýlu
Jak změřit teplotu bez teploměruJak změřit teplotu bez teploměru
Jak používat dámské hygienické vložkyJak používat dámské hygienické vložky
Jak si kýchnoutJak si kýchnout
Jak vyrobit pozitivní těhotenský testJak vyrobit pozitivní těhotenský test
Jak se probudit, když se cítíte unaveníJak se probudit, když se cítíte unavení
Jak vyrobit gel z aloe vera
Jak zabránit prosáknutí vložky během menstruaceJak zabránit prosáknutí vložky během menstruace
Jak se bez léků zbavit hlenu v krkuJak se bez léků zbavit hlenu v krku
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama