Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bez ohledu na to, jak pečujete o svoji pleť, se někdy objeví rozšířené póry a pupínky, které nevypadají hezky. Pokud vás tyto problémy trápí, zde je několik tipů, které vám pomohou se jich zbavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak zmenšit póry

 1. 1
  Myjte si obličej každý den, ale nepřehánějte to. Póry se zvětší, když jsou zanesené špínou, mazem nebo bakteriemi a mohou se i zanítit. Pravidelně si myjte obličej, ale ne příliš často – jednou ráno a jednou večer bohatě stačí.
 2. 2
  Dávejte si na obličej ledové obklady. Chlaďte si tvář ledovými kostkami a póry se vám stáhnou.
 3. 3
  Udělejte si pastu z jedlé sody. Mnoho vizážistů nedá na jedlou sodu dopustit, protože jim pomáhá zmenšit póry a zároveň bojuje proti akné. Pokud máte velmi citlivou pleť, buďte opatrní – jedlá soda by ji mohla podráždit.
  1. Smíchejte vodu s jedlou sodou a vytvořte hustou pastu.
  2. Krouživými pohyby vmasírujte pastu do pleti.
  3. Opláchněte studenou vodou.
  4. Tuto metodu používejte jako doplněk běžnému mytí po 5-7 dní. Po týdnu i začněte používat pouze 3x týdně.
 4. 4
  Namočte si žínku v citronu a ananasu. Potom si ji pevně přitiskněte na obličej a opláchněte si ho teplou vodou. Štáva z citronu a ananasu obsahuje přírodní enzymy, které stahují pleť a čistí póry. Pokud máte citlivou pleť, použijte ještě před tím hydratační krém, aby vám citron pleť nepodráždil. Právě citron má nejlepší schopnost pročistit a stáhnout póry obličeje.
 5. 5
  Použijte jemný peeling. Peeling většinou obsahuje malé částečky, které zbavují pleť mrtvých buněk a uvolňují ucpané póry. Některé lehké peelingy je možné používat denně místo mycího gelu.
  • Pokud chcete místo mycího gelu používat peeling, můžete. Neumývejte si potom ale pleť gelem, musíte si vybrat jedno nebo druhé. Když budete pleť mýt příliš často, způsobíte si podráždění a zarudnutí a nepodaří se vám zmenšit póry.
 6. 6
  Zkuste jogurtovou masku. Bílý jogurt obsahuje živé kultury, které mohou pomoci zbavit pleť bakterií, které způsobují akné. Také zmenšují póry.
  • Naneste si na obličej bílý jogurt a nechejte ho působit 5-10 minut. Když ho necháte na obličeji déle, mohli byste si podráždit pokožku.
  • Jogurt používejte pouze jednou týdně. Jako u většiny masek je méně někdy více, takže si nemyslete, že je dobré si neustále takto agresivně čistit pleť.
 7. 7
  Jezte zdravě. Jezte jídla bohatá na bílkoviny, celozrnné potraviny, ovoce a zeleninu a nezapomínejte na omega-3 mastné kyseliny. Pijte hodně vody, nepijte sladké nápoje a nápoje s kofeinem a vyhněte se přílišné konzumaci mléčných výrobků (obsahují hormony, které zhoršují akné). [1]
  • Jezte dostatek vitamínů A, C a B. Vitamín C zmenšuje vrásky a jizvy,[2] , stejně jako vitamín A.[3]
  • Pomeranče pomáhají zlepšovat pleť a dodávají jí kolagen, který je nutný pro udržení elasticity pleti a velikosti pórů. Také mandarinky mají stejné účinky.
 8. 8
  Zkuste alfa a beta-hydroxy kyseliny. Tyto kyseliny jsou chemické peelingy. Oslabují vazebné vlastnosti tuků, které udržují mrtvé buňky na povrchu kůže netknuté, i když by se jich tělo mělo dávno zbavit. [4] Beta-hydroxy kyseliny jsou lepší, protože jsou rozpustné v tucích a dostanou se tedy až přímo do nitra pórů.
  • Používejte chemické peelingy pouze jednou za 4-6 týdnů. Čím méně si je budete dělat, tím méně je budete potřebovat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak zamaskovat pupínky

 1. 1
  Na pupínky vyzkoušejte citron. Citronová kyselina v citronu napadá pigmenty pleti, které způsobují zarudnutí pupínků. Citronová šťáva vyhladí pupínky a zesvětlí vaši pleť. Také ale způsobí větší náchylnost k poškození slunečním zářením, takže po použití citronu nezapomeňte na opalovací krém.
  • Smíchejte citronovou a rajčatovou šťávu a nanášejte na obličej vatovou tyčinkou. Po deseti minutách smyjte studenou vodou. Tato směs zatáhne póry a zmenší pupínky a také časem zesvětlí ochlupení v obličeji.
  • Smíchejte 2 lžíce medu a 1 lžíci citronové šťávy s trochou kurkumy. Naneste na obličej a po 10 minutách smyjte studenou vodou. Tato směs dělá při pravidelném použití zázraky.
  • Otírejte si obličej citronem s trochou cukru. Nechejte asi 10 minut působit a potom opláchněte studenou vodou.
 2. 2
  Použijte prášek ze santalového dřeva a vodu. Smíchejte tyto dvě přísady do husté pasty a nanášejte ji na obličej. Nechejte působit asi 10-20 minut a potom opláchněte studenou vodou.
 3. 3
  Otírejte si obličej slupkou z banánu nebo papáje. Nechejte působit 15 minut a potom opláchněte studenou vodou. Pupínky by se měly zmenšit.
  • Papája a banán obsahují enzymy papain a bromelain a také další kyseliny, které minimalizují zarudnutí pupínků.
 4. 4
  Zkuste olej z šípků. Ten účinně zesvětluje zarudnutí pupínků. Nanášejte ho na obličej a nechejte ho působit 15 minut.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Léky a profesionální léčba pórů a pupínků

 1. 1
  Berte léky na předpis. Váš dermatolog vám jistě doporučí vhodné léky ve formě mastí nebo pilulek, které vám pomohou zbavit se pupínků během několika týdnů.
 2. 2
  Zkuste dermabrazi. Při této technice lékař víceméně seškrábne horní vrstvu kůže velmi jemným diamantem nebo drátěným kartáčem a tím „zjemní“ nerovnosti. Hodí se pro léčení akné.
  • Je to stejné jako dermabraze, ale s menším dopadem. Pleť se vyhlazuje jemným kartáčkem, který podporuje tvorbu kolagenu.
 3. 3
  Tato technika je také podobná, ale s tím rozdílem, že dermatolog odejme horní vrstvu kůže tím, že ji „vyhladí“ pomocí jemných oscilací.
 4. 4
  Zabijte bakterie způsobující nerovnosti pleti. Vaše kosmetička má jistě přístroje, které dokážou zabít bakterie, které způsobují nepříjemné pupínky. Na pupínek se připne malá elektroda a ten se během několika hodin zmenší.
  • Můžete si koupit také Zeno, což je zařízení, které nahrazuje tyto drahé přístroje. Jediným rozdílem je to, že ho můžete používat sami a funguje na baterie.
 5. 5
  Zajděte si na injekci kortizonu. Váš dermatolog vám může vpíchnout kortizon, který během jednoho dne zmírní opuchnutí. Většinou se to ale používá až jako poslední možnost u lidí, u kterých jiné metody léčby selhaly.
  Reklama

Tipy

 • Dejte pozor, aby se vám citronová šťáva nedostala do očí.
 • Před začátkem se ujistěte, že máte čisté ruce.
 • Nikdy si pupínky nevymačkávejte! Pokud budete pleť narušovat, podráždíte si ji ještě více. Nejlepší je snažit se vůbec nedotýkat obličeje. Vaše ruce jsou plné přirozených olejů a nečistot, které by mohly pupínky ještě zhoršit.
 • Používejte pouze produkty, které nejsou prošlé ani zkažené.
 • Zkuste například značku Neutrogena, většinou funguje dobře.
 • Než začnete, sežeňte si vše potřebné.
Reklama

Varování

 • Nezkoušejte všechny tyto tipy najednou. Zkuste jeden a když nebude fungovat, přejděte k dalšímu. Když budete pleť příliš zatěžovat, mohli byste to celé jen zhoršit.
 • Nikdy si nedávejte obličej pod páru. Mohli byste se spálit a vysušit si pleť.
 • Nečistěte si pleť čističem pórů. Pouze byste si ji podráždili a namnožili si na ní bakterie, které způsobují akné.Pokud vám některá z těchto metod způsobuje bolest, měli byste s ní hned přestat. Bolestí vám tělo signalizuje, že máte přestat.

Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama