Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Podobně jako vši jsou roztoči kožní parazité, kteří hodují na suché a infikované kůži, způsobují intenzivní svědění, bolest, rozpaky a to, že jste sociálně odloučeni od rodiny a přátel. Svrab, neslavné bolestivé kožní potíže, je často způsoben přímo roztoči. Dále jsou roztoči, jako třeba prachoví, proslulí alergiemi, které způsobují; někteří roztoči parazitují na vašich domácích mazlíčcích a jiní napadnou vaší zahradu a dvorek. Pro každý druh roztoče, s kterým se setkáte, se vyžaduje jiná metoda hubení. V domě mohou být užitečné chemické látky, ale pokud je použijete na zvířata nebo rostliny, mohou být extrémně škodlivé.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak se zbavit prachových roztočů

 1. 1
  Často vysávejte. Prachové roztoče, nejčastější druh roztočů v domácnostech, můžete snadno odstranit pomocí vysavače. Prachoví roztoči se zavrtávají a věší na textilie, nejčastěji do koberce, nábytku a někdy oblečení. Pravidelná údržba vysáváním nebo praním textilií se postará o tento problém a uleví od potíží.
 2. 2
  Chraňte si postel. Místo ve vašem domově s největší koncentrací prachových roztočů je pravděpodobně vaše postel; ty malé potvory se zachytí do matrací a polštářů a vytváří při tom odpad. Chraňte svojí postel tím, že obalíte matraci a polštáře do potahů proti prachu. To zastaví roztoče a zabrání hromadění odpadu z roztočů.
 3. 3
  Udržujte svůj textil čistý. Povlečení je nejpravděpodobnějším domovem prachových roztočů, ale jsou přítomni ve většině látek. Snažte se prát domácí textil (povlečení, povlaky na polštáře, záclony, deky atd.) každé 2-3 týdny. Použijte co nejteplejší vodu, kterou látka snese, abyste vyhubili všechny prachové roztoče, kteří mohou být přítomni.
 4. 4
  Často utírejte prach. Může se to zdát samozřejmé, ale prachoví roztoči se obvykle hromadí v prachu. Z toho důvodu se ujistěte, že je váš domov co nejvíce bez prachu tím, že budete často otírat nehybné předměty. Použijte vlhkou prachovku nebo hadřík, abyste se vyvarovali rozvíření nečistot a alergenů. Pokud jste na prachové roztoče alergičtí, vezměte si roušku, abyste nevdechovali dráždivé látky.
 5. 5
  Snižte vlhkost. Vytvořte prostředí, ve kterém je pro prachové roztoče těžké přežít. Tito malí broučci si obvykle užívají velkou vlhkost a teplé prostředí. Použijte odvhlčovač vzduchu, abyste udrželi úroveň vlhkosti ve vašem domově na 50% nebo méně. Také můžete k udržení chladu ve vašem domově použít klimatizaci, další odpuzovač prachových roztočů.
 6. 6
  Vyměňte oblíbené domovy prachových roztočů. Pokud jsou roztoči ve vašem domě opravdu problém a nejste proti tomu, utratit trochu peněz, udělejte změny, abyste vytvořili domov pro roztoče neobyvatelný. Nahraďte kobercové podlahy dřevem nebo dlažbou a odstraňte co nejvíc textilii. Používejte lůžkoviny vyrobené ze syntetiky, raději než péřové a sundejte všechny záclony.
 7. 7
  Přefiltrujte roztoče. Udržte roztoče, kterých se zbavíte, mimo váš domov trvale tím, že budete ve vysavačích a větracích otvorech používat filtry. HEPA filtry při průchodu zachytí roztoče a nečistoty z nich a zabrání jim opakovaně vstoupit do vašeho domova. [1]
 8. 8
  Zmrazte roztoče. Pokud máte určité věci, které nemůžete vyprat, ale mohou být plné roztočů nebo nečistot, dejte je na 24 hodin do mrazáku. To zahubí roztoče a pak bude snazší věc od nich vyčistit. [2]
 9. 9
  Použijte insekticid. Jako poslední opatření, můžete ve vašem domě k vyhubení prachový roztočů použít insekticid. Podívejte se po takovém, který uvádí roztoče jako primární cíl, nebo si najměte někoho, kdo přijde brouky vyhubit. Mějte na paměti, že použití spreje na hubení hmyzu může ve vašem domově vytvořit zápach, který může být zdrojem dalších omezení. [3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak se zbavit ostatních druhů roztočů

 1. 1
  Zbavte se ušních roztočů. Použijte na ušní roztoče kapátko naplněné minerálním olejem. Ušní roztoči jsou extrémně nepříjemní škůdci, kteří obvykle obydlí psí a kočičí uši, častěji než lidské. Sežeňte si v lékárně běžné kapátko a naplňte ho minerálním olejem. Naneste na celé ucho vašeho domácího mazlíčka, dovnitř a okolo masité části.
  • Během této doby nechte vaše zvíře venku, aby nevycákalo olej na váš nábytek nebo koberec.
 2. 2
  Přípravky na zákožky svrabové. Pokud máte svrab (roztoče zvaného zákožka svrabová) naneste na celé vaše tělo sírovou pleťovou vodu. Většina expertů doporučuje jako docela netoxickou látku volně dostupný Lindan. Čistá síra také funguje, ale je těžší ji sehnat a má velmi nepříjemný zápach. Ujistěte se, že se před aplikací pečlivě osprchujete. Před použitím se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, protože některé z těchto přípravku na svrab jsou kvůli své toxicitě pouze na předpis.
 3. 3
  Vyhubte svilušky. Pokud máte svilušky, nasaďte na svojí zahradu savečku oranžovou. Svilušky hodují na vegetaci v zahradách a trávnících a hubí tak spoustu rostlin. Můžete si koupit malou kolonii saveček oranžových, což se ve skutečnosti ukáže pro vaší zahradu prospěšné. Také se můžete rozhodnout použít chemické prostředky, ačkoliv tak můžete riskovat zdraví vaší vegetace; takže savečky oranžové jsou snadnou netoxickou alternativou.
 4. 4
  Zbavte se čmělíků kuřích. Tito roztoči se nacházejí uvnitř i venku a jsou přenášeni ptáky. Jediný způsob, jak se jich opravdu zbavit, je pomocí použití insekticidů, ale to je nejlepší nechat provést deratizátora. Odstraňte všechna ptačí hnízda poblíž vašeho domova a ořežte větve stromů vedle vašeho domu. Pokud jsou tito roztoči na ptačích farmách - jako jsou drůbežárny - vyměňte všechen hnízdící materiál a přidejte jim do pitné vody čerstvý česnek. [4]
 5. 5
  Udržte svilušky rybízové na minimu. Svilušky rybízově jsou červenavě hnědého zbarvení a nepředstavují přílišnou hrozbu lidem ani zvířatům. Pokud vás přesto obtěžují, můžete je vyhubit smícháním boraxu s teplou vodou a nastříkáním roztoku tam, kde jste svilušky zaznamenali. To je vyhubí a zabrání dalším připojit se k party. [5]
 6. 6
  Zvyšte množství pavouků ve vaší oblasti. Poslední věc, kterou můžou někteří lidé chtít, je přivést dobrovolně pavouky do svého domova nebo na zahradu. Nicméně pavouci jsou přirozeným nepřítelem roztočů a budou je požírat. Udržení pavouků v okolí sníží celkové množství roztočů a bude ho udržovat. Z toho důvodu nezabíjejte pavouky, když je uvidíte v okolí vašeho domu.
  Reklama

Tipy

 • Insekticidy zahubí jakékoliv (a všechny) druhy roztočů, ale mohou být pro váš domov škodlivé. Sáhněte po nich pouze jako po posledním řešení.
 • Vytvořte kolem svého domova insekticidové bariéry, abyste zabránili budoucímu zamoření roztoči.
Reklama

O tomto wikiHow

Scott McCombe
Spoluautorem článku je :
Specialista na likvidaci škůdců
Tento článek spoluautorem článku je Scott McCombe. Scott McCombe je generálním ředitelem společnosti Summit Environmental Solutions (SES), rodinného podniku pro likvidaci škůdců, kontrolu zvířat a domácí izolace se sídlem v Severní Virginii. Společnost SES, založená v roce 1991, získala rating A + u Better Business Bureau a získala ocenění „Nejlepší z nejlepších 2017“, „Nejlépe hodnocený profesionál“ a „Cenu za elitní služby“ od Home Advisor. Tento článek byl zobrazen 5 851 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 5 851 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama