Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rybenky jsou neškodné, ale není příjemné mít tyto šedomodré hadovité tvory po domě. Živí se knihami, odumřelými kožními buňkami a dalšími škrobovými materiály a daří se jim na tmavých, vlhkých místech. Jakmile zjistíte, že jste byli napadeni rybenkami, můžete se jich zbavit jejich pochytáním, odpuzováním a tím, že pro ně uděláte váš dům méně pohostinný.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Odchyt rybenek

 1. 1
  Zjistěte, kde číhají. Poněvadž rybenky jsou noční tvorové, nemusíte je během dne vůbec vidět. Pravděpodobně si jejich přítomnost uvědomíte spíše kvůli tomu, co po sobě zanechávají. Hledejte vlhká tmavá místa s drobnými skvrnkami od exkrementů, které vypadají jako černý pepř. Malé dírky a zažloutlé skvrny na oblečení, tapetách, krabicích s cereáliemi a dalších kartonových nebo látkových materiálech také značí, že jsou poblíž. Konečně rybenky svlékají svojí kůži, takže se můžete poohlédnout po maličkých odlitcích kůže ve vaší koupelně, sklepě a na dalších místech, u kterých máte podezření, že tam žijí. [1]
 2. 2
  Nastražte na rybenky domácí skleněnou past. Vezměte litrovou zavařovačkou nebo jinou skleněnou nádobu. Obalte vnější stranu nádoby kusem maskovací pásky. Dejte na dno sklenice kousek chleba. Nastražte sklenici tam, kde máte podezření, že rybenky žijí. Rybenka vyleze do sklenice, aby snědla chléb, ale nebude schopná dostat se zpátky ven, protože sklenice je příliš kluzká.
  • Používejte pasti v noci, kdy rybenky vylézají za potravou.
 3. 3
  Vyzkoušejte past z novin. Srolujte noviny, svažte konce gumičkou a navlhčete je. Než půjdete spát, nastražte past tam, kde často vídáte zbytky po rybenkách. Do rána si rybenky prožerou cestu k novinám, poněvadž jste jim dali obojí, potravu a útulné prostředí. Noviny vyhoďte (aniž byste je rozbalili) nebo spalte. Opakujte každou noc, dokud neuvidíte žádné další známky výskytu rybenek. [1]
  • K pochytání rybenek ve vašem domově vytvořte tolik pastí, kolik bude třeba. V závislosti na závažnosti zamoření, může být třeba nastražit pasti několik nocí v řadě.
 4. 4
  Použijte kupované pasti. Pokud nechcete, aby se rybenky dotýkaly vašich skleněných předmětů, můžete si koupit pasti vytvořené k jejich odchytu v hobby marketu. Fungovat bude jakákoliv lepová past. Kupte si nějaké pasti na šváby nebo menší pasti, které můžete nastražit po okolí k chycení rybenek. Můžete je navnadit malými kousky chleba nebo jiným škrobem. [2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Použití repelentů a insekticidů

 1. 1
  Rozprašte po skříňkách a dalších tmavých prostorech křemelinový prach. Tato prášková látka je ve skutečnosti z potravinářského průmyslu a používá se k vyhubení všeho co se plazí. Vyrábí se ze zkamenělého materiálu a ostré rohy každého jednotlivého zrnka prachu propíchne hmyzí krunýř a zapříčiní jejich smrt, aniž by způsobila jakoukoliv škodu lidem nebo domácím mazlíčkům.
  • Předtím, než půjdete do postele, rozprašte látku po vašich skříňkách, podél podlahových lišt a kamkoliv jinam chcete. Ráno prášek vysajte (spolu s rybenkami).
  • Při rozprašování prásku si vezměte roušku, protože může podráždit vaše plíce.
 2. 2
  Zkuste kyselinu boritou. To je další přírodní látka, která zabíjí jak rybenky, tak jejich vajíčka. Rozprašte jí podél podlahových lišt, pod vanu a na jiná místa, kde sledujete stopy rybenek. Buďte opatrní, abyste při nanášení kyselinu boritou nevdechli, protože je pro plíce toxická. Vyvarujte se jejímu použití na místech, kde by s ní mohli do kontaktu přijít vaši mazlíčkové.
 3. 3
  Kupte si chemický postřik obsahující tekutý pyrethrin. Tato chemikálie rybenky zabíjí, když jí nastříkáte podél podlahových lišt a do prasklin, stejně jako na jiná místa, kde rybenky číhají. Nenanášejte jí do kuchyňských skříněk nebo do blízkosti potravin a nepoužívejte jí ani tam, kde se zdržují děti a zvířata, protože je toxická. [2]
 4. 4
  Rozprašte tam, kde žijí, cedrové piliny. Rybenky jsou vůni cedru odpuzovány, takže je můžete udržet pryč rozprášením cedru podél oblastí, kde žijí. Protože cedrové piliny mohou nadělat trochu nepořádku, používejte je ve venkovních prostorech, sklepech a na jiných místech, kde vám nevadí mít piliny poházené. Zhruba každý týden je vysajte a nahraďte novými.
 5. 5
  Použijte v kuchyňských skříňkách sáčky s kořením. Rybenky nemají rády vůni koření, takže otevření malých pytlíčků hřebíčku, skořice a dalšího silně aromatického koření a jejich umístění do kuchyňských skříněk je skvělý bezpečný způsob, jak je udržet od vašeho jídla.
 6. 6
  Použijte citrusový nebo levandulový postřik. Obě tyto vůně jsou v odpuzování rybenek také účinné a pro lidi jsou samozřejmě úplně netoxické. Pořiďte si v obchodě se zdravou výživou trochu citronového nebo levandulového vonného oleje. Rozřeďte s vodou, promíchejte roztok v rozprašovači a štědře rozprašte na všechna místa, kde nechcete mít rybenky. Tyto postřiky jsou skvělé na toalety, šuplíky další místa v ložnici.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Prevence návratu rybenek

 1. 1
  Odvhlčete váš domo. Poněvadž rybenky milují vlhká místa, je omezení vlhkosti ve vašem domě jistou cestou, tak je udržet mimo. Kupte si odvlhčovač a zkuste snížit vlhkost v domě. Pokud nechcete použít odvlhčovač, zapněte klimatizaci nebo alespoň větráky.
 2. 2
  Utěsněte všechny praskliny a trhliny, kde by mohli klást vajíčka. Pokud je váš dům plný tmavých vlhkých prasklin a trhlin, jejich vyplnění je dobrým způsobem, jak je udržet mimo. Kupte si nějaké těsnění a naneste ho kolem podlahových lišt, do prasklin a děr ve vaší zdi nebo podlaze. Je to obzvlášť důležité udělat ve vaší kuchyni, koupelně a ve sklepě.
 3. 3
  Odstraňte z domova zdroj potravy. Udržování podlahy čisté od potravy pro rybenky může pomoci potlačovat jejich populaci. Nenechávejte na podlaze hromádky knih a včas vyperte špinavé prádlo, aby tam neleželo příliš dlouho. Kromě těchto primárních zdrojů potravy zvažte následující zdroje, které mohou být faktorem:
  • Kartonové krabice. Skladujte krabice na poličkách, místo na zemi, kde pravděpodobněji navlhnou.
  • Nádoby na potraviny. Uchovávejte potraviny v plastových uzavíratelných nádobách místo v krabicích.
  • Tapety. Pokud máte staré tapety, zvažte je vyměnit za výmalbu nebo nové tapety.
  • Staré oblečení. Pokud uchováváte vaše mimosezónní oblečení ve sklepě nebo tmavém šatníku, zvažte dát ho do plastových pytlů, abyste udrželi rybenky mimo.
 4. 4
  Často luxujte váš dům. Luxování pomáhá potlačovat jejich zdroje potravy a vysává vajíčka z koberce a podlahových lišt. Vysávejte alespoň jednou týdně. Pokud je to nutné, můžete vysušit koberce tak, že je poprášíte jedlou sodou, necháte několik hodin a potom jí vyluxujete. To vysuší vajíčka, takže je můžete vysát.
  Reklama

Tipy

 • Udržujte kanalizaci v pořádku, aby nevytvářela vlhké prostředí.
 • Zkontrolujte nejprve sklep a půdu. Brožovaná nebo celulózová izolace na těchto místech, je pro rybenky skvělým zdrojem potravy.
Reklama

Varování

 • Při použití chemikálií buďte opatrní, některé mohou při požití nebo vdechnutí uškodit vaší rodině i zvířatům. Ujistěte se, že si před použitím přečtete bezpečnostní opatření a varování a budete dodržovat instrukce k použití.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 879 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 10 879 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama