Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Skvrny od lihových fixů se velmi těžko čistí, protože lihový fix by měl držet na všem. Pokud máte skvrny na podlaze, linoleu, na kůži nebo na nějaké látce, můžete zkusit naše tipy. Není možné vždy garantovat úspěšné odstranění, ale pokud máte předmět úplně zničený, rozhodně stojí za to to zkusit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Jak odstranit skvrny z pevných neporézních povrchů

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zkuste alkohol. Najděte si nějaký vysokoprocentní alkohol. Bude stačit burbon nebo nějaká pálenka. Nejlepší je alkohol s více než 80% čistého lihu, ale pokud máte lékárenský líh, poslouží vám stejně. Navlhčete si čistou utěrku tímto lihem a zkuste skvrny vyčistit. [1]
  2. 2
    Smíchejte zubní pastu s jedlou sodou. Do malého šálku si smíchejte ve stejném poměru pastu s jedlou sodou. Nanášejte tuto směs přímo na skvrnu a nechejte ji chvíli působit. Potom si vezměte vlhkou utěrku a krouživými pohyby směs vmasírujte do skvrny. Skvrna by se měla po chvíli začít uvolňovat.
  3. 3
    Zkuste suchý zmizík. Suchý zmizík vám pomůže dostat skvrny z mnoha povrchů a nejlépe se hodí na bílé plastové povrchy. Je to díky tomu, že obsahuje nepolární ředidlo. Jednoduše s ním zamažte původní skvrnu a otřete ji vlhkou utěrkou. [2]
  4. 4
    Zkuste zmizík na pera. V některých případech je možné dosáhnout odstranění skvrny i obyčejným zmizíkem na propisky.
  5. 5
    Zkuste opalovací krém. Někteří lidé tvrdí, že opalovacím krémem se snadno zbavíte skvrn od lihového fixu z neporézních povrchů. Namažte skvrnu trochou krému a zkuste ji setřít suchým a čistým hadrem.
  6. 6
    Použijte odlakovač. Navlhčete si utěrku trochou acetonového odlakovače a jemně s ní vyčistěte skvrnu od lihového fixu.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak odstranit skvrny z látek

Stáhnout PDF
  1. 1
    Z bílé látky můžete skvrny odstranit pomocí bělidla. Nařeďte si malé množství bělidla vodou a naneste tuto směs na skvrnu. Možná se jí nezbavíte hned, ale po chvíli namáčení by měla pustit.
    • Při namáčení látky do bělidla dávejte pozor, aby bělidlo nezačalo látku rozpouštět.
    • Až se skvrna uvolní, měli byste látku okamžitě vyprat běžným způsobem.
  2. 2
    Smíchejte si ocet, mléko, borax a citronovou šťávu. Satén reaguje dobře na směs mléka, octa a jedné lžičky citronové šťávy a boraxu. [3]
    • Namíchejte si tento roztok v malé misce a potom ho nanášejte na skvrnu. Nechejte asi 10 minut zaschnout.
    • Vezměte si čistou houbu a jemně poklepávejte na látku, dokud skvrna nezmizí.
  3. 3
    Na pevnější látky použijte aceton nebo líh. Skvrny na utěrkách nebo povlacích na polštář se vám povede odstranit pomocí acetonu nebo lihu. Nalejte trochu jedné z těchto látek na vatový tamponek a jemně skvrnu otírejte, dokud nezmizí. Potom látky ihned vyperte.
  4. 4
    Na běžné oblečení použijte citrusovou šťávu. Šťáva z citronů nebo limetek by vám měla pomoci zbavit se skvrn z většiny druhů látek, aniž byste je museli bělit. Jednoduše naneste trochu čerstvě vymačkané šťávy na skvrnu a jemně ji otírejte vatovým tamponkem nebo utěrkou, dokud nezmizí.
    • Na citlivější látky použijte citronovou šťávu naředěnou s vodou. Po očištění oblečení ihned vyperte.
  5. 5
    Z koberce skvrny odstraníte lakem na vlasy nebo lihem. Nalejte si trochu lihu na čistý hadr a jemně ho vklepávejte do koberce. U koberců nesmíte skvrnu otírat, jinak byste oslabili vlákna a skvrnu rozmazali. Jemně tedy hadrem poklepávejte, dokud se skvrna neuvolní. [4]
    • Můžete skvrnu také postříkat trochou laku na vlasy a opatrně ji setřít.
    • Až se vám povede skvrnu odstranit, navlhčete koberec trochou vody a jemně ho osušte ručníkem nebo utěrkou.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak odstranit skvrny z nábytku

Stáhnout PDF
  1. 1
    Na kožené sedačky použijte aerosolový sprej. Nastříkejte si trochu spreje na suchou utěrku a jemně s ní seškrabejte skvrnu od lihového fixu. Možná budete muset použít více laku na vlasy, nebo více čistých utěrek.
    • Až skvrna zmizí, vyčistěte všechny zbytky laku na vlasy vlhkou utěrkou a natřete kůži ochranným krémem na kůži.
  2. 2
    Na čalounění z mikrovláken použijte peroxid a líh. Pokud máte skvrnu od lihového fixu na čalounění z mikrovlákna, naneste si na čistou utěrku trochu peroxidu a snažte se skvrnu 10-15 minut otírat.
    • Potom si na druhou utěrku dejte trochu lihu a znovu skvrnu 10-15 minut čistěte.
    • Třetí utěrku si navlhčete a otřete s ní zbytky lihového fixu. Potom místo utřete dosucha ručníkem.
  3. 3
    Na nábytek použijte líh nebo odlakovač. Další typy čalounění většinou dobře reagují na líh nebo odlakovač. Použijte tento postup:
    • Naneste si trochu lihu nebo odlakovač na suchou čistou utěrku a jemně s ní poklepávejte na skvrnu, dokud nepovolí. Někteří lidé používají utěrky v barvě čalounění.
    • Možná budete muset nanášet líh či odlakovač víckrát na čistý kousek utěrky a opakovat tento postup několikrát. Nikdy byste ale neměli čalounění ani utěrku úplně namočit v lihu nebo odlakovači, abyste nevytvořili další skvrnu.
    • Až se skvrny zbavíte, osušte čalounění suchou a čistou utěrkou. Dejte nábytek pokud možno uschnout ven.
    Reklama

Tipy

  • Zkuste 99% isopropyl alkohol, 95% alkohol, acetonové ředidlo nebo rostlinný olej.
  • Pokud máte v kuchyni moderní kuchyňskou linku, pravděpodobně máte neporézní povrch. To znamená, že jak skvrna, tak ředidlo zůstanou jen na povrchu. To ovšem neplatí pro dřevěné povrchy a starší materiály, takže si raději svoji metodu nejprve otestujte na malém kousku povrchu, abyste si ho nepoškodili ještě více.
  • Můžete vyzkoušet i terpentýn.
Reklama

Varování

  • Nepoužívejte alkohol ani aceton v okolí očí, nosu nebo úst dětí, dospělých ani psů. Trup a končetiny jsou v podstatě bezpečné oblasti, ale pokud máte citlivou pleť, neměli byste to raději zkoušet. Také byste neměli dítěti dřít kůži příliš silně.
  • Pokud je povrch natřen nějakou barvou nebo lakem, aceton, líh a odlakovač ho mohou poškodit.
Reklama

Reference

  1. Stain Removal, p. 24, (2009), ISBN 978-1-84397-443-7
  2. http://lilduckduck.com/8-ways-to-remove-permanent-marker-stains/253
  3. Angela Martin, Natural Stain Remover, p. 101, (2009), ISBN 978-1-74110-8323
  4. Stain Removal, p. 24, (2009), ISBN 978-1-84397-443-7

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 43 952 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 43 952 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama