Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Spam je v poslední době součástí života všech z nás. Je sice jednoduché spamy z emailové schránky mazat, ale když na ně omylem kliknete, mohli byste si stáhnout počítačový virus, nebo se stát obětí krádeže identity. Začněte blokovat spamy, které vám chodí a snažte se předcházet tomu, aby vám chodily další.

Metoda 1 ze 3:
Jak poznat spam

 1. 1
  Zkontrolujte si odesílatele. Spamy vám budou chodit téměř výhradně od cizích odesílatelů, kteří mají často zvláštní emailové adresy. Neznamená to, že všechny emaily od cizích lidí jsou spamy. Legitimní emaily s novinkami od společností, emaily od administrátorů webových stránek a další typy emailů vám budou také chodit z adres, které nebudete znát.
 2. 2
  Podívejte se, zda zpráva obsahuje nějaké odkazy. Klikejte pouze na odkazy od příjemců, které znáte a důvěřujete jim. Celým účelem spamu je to, abyste klikli na odkaz. Pokud email obsahuje odkaz a přišel vám od cizího podezřelého odesílatele, pravděpodobně jde o spam. Můžete přejet myší přes odkaz, abyste viděli, o jakou stránku jde.
 3. 3
  Zkontrolujte si pravopis. Spamy často obsahují pravopisné chyby a špatně napsané věty, nebo třeba nesprávné použití velkých a malých písmen a interpunkce. Mnoho spamů má tyto nesmysly na konci zpráv.
 4. 4
  Přečtěte si zprávu. Pokud dostanete email, ve kterém se bude psát, že jste vyhráli v loterii, nebo že vám někdo přenechal spoustu peněz, nebo že máte nárok na cokoli zdarma, jde téměř jistě o spam. Všechny zprávy s žádostmi o odeslání vašich přístupových údajů jsou také spamy (legitimní stránky mají automatické programy pro přenastavení hesel). Měli byste ignorovat i jakékoli žádosti o cizích lidí.
  • Mnoho emailových služeb vám umožní si přejetím myši zobrazit obsah zprávy v malém náhledovém okně, aniž byste ji museli otvírat.
 5. 5
  Podívejte se, zda má zpráva nějaké přílohy. Viry a další nebezpečný software je často obsažen v emailových přílohách. Nestahujte si žádné přílohy z emailů, které vám přijdou od nedůvěryhodných zdrojů. [1]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Jak předcházet spamu

 1. 1
  Nikam na internetu nepište svoji emailovou adresu. Roboti (skripty vytvořené pro získání emailových adres z webů) snadno získají tisíce emailových adres z webových stránek, které adresy zveřejňují. Někdy si dokonce adresy stahují i lidé, kteří je potom využívají k přihlašování k nabídkám věcí zdarma (iPody, vyzváněcí melodie, televize atd.). [2]
 2. 2
  Zajistěte, aby vaši emailovou adresu nebylo možné skenovat. Pokud musíte někam napsat své kontaktní informace, napište to kreativně (adresa [at] yahoo [dot] com). Existují alternativní způsoby, jak napsat emailovou adresu, které spamoví roboti nedokážou rozluštit. Tyto metody zahrnují například nahrání emailové adresy ve formě obrázku, nebo použití JavaScriptu pro dynamické vytvoření zobrazení adresy.
 3. 3
  Nemějte stejné uživatelské jméno jako adresu. Uživatelská jména jsou téměř vždy veřejný a jde tedy pouze o to přijít na správnou koncovku. Služby jako Yahoo! Chat to ještě usnadňují, protože je pravděpodobné, že všichni používají adresu s koncovkou @yahoo.com. Nechoďte do žádných chatovacích místností, které jsou spojeny s vaší emailovou adresou.
 4. 4
  Používejte speciální emailové adresy pro identifikaci zdrojů spamu. Mějte jednu hlavní emailovou adresu a potom si vytvořte jednu další pro jiné účely (například jednu pro přátele, jednu pro zábavní stránky, jednu pro finanční stránky atd.).
  • V Gmailu můžete ke své emailové adrese přidat tlačítko +. Pokud se chcete například přihlásit k odběru novinek na různých stránkách a máte emailovou adresu PetrNovak@gmail.com, můžete se přihlásit jako PetrNovak+Newsletter@gmail.com.
  • Nastavte si všechny tyto adresy na přeposílání emailů na vaši hlavní emailovou adresu, abyste nemuseli kontrolovat více účtů.
  • Pokud vám začne chodit z jedné z alternativních adres spam, můžete tento účet jednoduše smazat.
 5. 5
  Neodpovídejte na spamy. Když budete klikat na zrušení odebírání novinek, nebo na spamy odpovídat, bude vám chodit ještě více spamů, protože odesílatelé budou vědět, že je vaše adresa platná. Nejlepší je smazat všechny takové emaily. [3]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Blokace a nahlašování spamu

 1. 1
  Blokace a nahlašování v Gmailu. Většina spamu se automaticky uloží do složky Spam, kde zůstane 30 dní a potom se smaže. Pokud najdete nějaký spam ve složce s přijatými zprávami, zaškrtněte rámeček vedle zprávy a klikněte na tlačítko Report Spam v dolním panelu.
  • Když na tuto možnost kliknete omylem, můžete kliknout na Undo.
  • Když budete nahlašovat spamy, Google vám lépe nastaví filtrování pošty.
  • Pokud máte ve složce se spamy legitimní zprávu, zaškrtněte ji a klikněte na tlačítko Not Spam. Nejprve se ovšem ujistěte, že skutečně nejde o spam.
 2. 2
  Blokace a nahlašování v Yahoo! Mail. Yahoo! má kvalitní protispamový filtr a spamové zprávy se většinou automaticky ukládají do složky Spam. Pokud najdete v přijatých zprávách email, který podle vás patří do spamu, zaškrtněte ho a klikněte na tlačítko Spam v horním panelu.
  • Můžete přidávat odesílatele a domény na seznam blokovaných adres, ale to vám většinou nepomůže na dlouho, protože odesílatelé spamů často mění adresy a používají dočasné domény.
 3. 3
  Blokace spamu v Outlooku. Outlook má nainstalovaný Junk Filter, který je automaticky nastaven na nízkou ochranu. Tento filtr většinou zachytí spamy a uloží je do složky Junk. Můžete sílu filtru zvýšit tím, že kliknete na možnost Home a potom na Junk. Potom klikněte na „Junk E-mail Options“. Klikněte na Options a nastavte si sílu filtru podle sebe. [4]
  • Každá úroveň filtru vám bude vysvětlena. Když nastavíte vysokou úroveň ochrany, může se stát, že se vám některé legitimní zprávy uloží do složky Junk, takže ji nezapomínejte pravidelně kontrolovat.
  • Nainstalujte si program třetí strany, který vám bude blokovat spam. Existuje spousta spamových filtrů, které lze nainstalovat do Outlooku. Tyto filtry vám zajistí extra ochranu. Patří mezi ně DesktopOne, SpamAid, nebo Spam Reader.
 4. 4
  Nahlašujte spamy. Než smažete nějaký spam, přepošlete ho na adresu: spam@uce.gov. Jde o adresu spamové schránky FTC (federální obchodní komise). Všechny zprávy zaslané na tuto adresu budou vyšetřeny a pokud jde o spam, odesílatel dostane pokutu až $500 za jeden email. Čím více zpráv od různých uživatelů bude odesláno, tím větší bude pravděpodobnost vyšetřování odesílatele. [5]
  • Můžete spamy nahlašovat i organizacím, jako SpamCop nebo KnujOn, které odesílatele spamu nahlašují vládním organizacím.
  Reklama

Tipy

 • Pokud musíte někam uvést svoji emailovou adresu, abyste ověřili nějaký účet a nechcete zadávat svoji skutečnou adresu, můžete použít mailinator.com. Nemusíte si zařizovat účet, pouze zaškrtněte rámeček u jména, které jste si vybrali. Když lidé odhadnou vaše vybrané jméno, budou si moci zobrazit email, která vám na mailinator přišel. Mailinator také uchovává emaily pouze několik hodin a zbavuje je všech příloh.
 • Neklikejte na odkazy ve Wiki esejích. V poslední době se objevují spamy, které jsou vložené do odkazů na stránkách se službami pro psaní esejí. Další spamy se objevují na stránkách o věcech, jako jsou například boty UGG. Tyto stránky také obsahují náhodné odkazy na další subjekty, které s nimi někdy vůbec nesouvisí a někdy jsou dokonce napsané nesprávně.
 • Existují dvě věci, které můžete udělat, pokud máte problémy se spamem na svém emailu nebo webové stránce.
 • Pokud máte webovou stránku, otevřete si Kontakty například v prohlížeči Firefox a prohlédněte si zdrojový kód. Najdete ho většinou pod záložkou View > Page Source. V okně se zdrojovým kódem stiskněte Control-F a zadejte symbol @. Potom stiskněte Enter. Stiskněte F3 několikrát za sebou, dokud nenajdete všechny emailové adresy v kódu. Zapište si ty, které skutečně vypadají jako emailové adresy. Pokud je najdete, kontaktujte svého administrátora a požádejte ho, aby tyto adresy ochránil před zveřejněním pro odesílatele spamů.
 • Vyhledejte si svoji emailovou adresu v Googlu, nebo v jiném vyhledávači. Pokud zjistíte, že zdroj nějaké uvedené stránky obsahuje vaši adresu, kontaktujte majitele stránky a požádejte, aby vaši emailovou adresu ze svých stránek odstranil.

Můžete použít také https://meandmyid.com, která umožňuje vytvářet nekonečně mnoho soukromých emailových adres. Emaily přeposlané na vaši osobní adresu zůstanou soukromé, ale budete si moci zablokovat nebo smazat všechny adresy, které přitahují spamy.

Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 297 krát
Stránka byla zobrazena 5 297 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama