Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Sršně a vosy mohou být nepříjemné, nebo ještě horší, pokud si postaví hnízdo ve vašem domě. Pokud budete opatrní, můžete se jich zbavit sami, bez potřeby profesionálního deratizátora.

Postup

 1. 1
  Opatrnost je na prvním místě. Vosi a sršně mohou bodnout několikrát, a pokud budou vyprovokovány, udělají to několikrát. Pamatujte, že tento typ odstraňování škůdců může být velmi riskantní i když nejste alergičtí, a postupujte opatrně. Pokud si nejste jistí, zavolejte o radu odborníkovi; pokud rizika, která vám hrozí, převáží touhu udělat si to sami, možná budete chtít využít jeho služby.
  Reklama
Metoda 1
Metoda 1 ze 7:

Vyhledání hnízda

 1. 1
  Vyhledejte hnízdo. Sršní hnízdo je jakoby papírová nebo bahnitá konstrukce, často ve tvaru šišky borovice, obráceného včelího úlu nebo prostě hrouda hmoty. Sršně budou vyhledávat pro tvorbu svého hnízda zastřešená místa, a taková hnízda mohou být nalezena pod listy, ve větvích, na oknech, na půdách, pod krokvemi, uvnitř opuštěných budov nebo vozidel, atd. Jakékoliv místo, které je chráněno před počasím a nerušeno může přitahovat sršně k uhnízdění.
Metoda 2
Metoda 2 ze 7:

Chycení sršní do pytle[1]

Tato metoda může být užitečná, když jste na tento úkol dva a hnízdo je v nižších polohách, jako ne větvi stromu nebo v křoví. Dělejte to večer, když jsou sršně méně aktivní.

 1. 1
  Vezměte si správné oblečení. Zakryjte se od hlavy k patě, abyste se ochránili před žihadly. Vezměte si tlusté oblečení, rukavice, bezpečnostní nebo lyžařské brýle.
 2. 2
  Kupte si velký silný igelitový pytel. Musí být tak silný, aby odolal trhlinkám.
 3. 3
  Dejte igelitový pytel po větev stromu nebo křoví. Odhadněte dráhu hnízda při pádu, tak aby pytel byl pod ním.
 4. 4
  Pomocí nůžek na plot s dlouhou rukojetí ustřihněte větev a nechte hnízdo spadnout do pytle. Nebo ustřihněte tu část hnízda připojenou k větvi.
 5. 5
  Naplňte pytel insekticidem vhodným na sršně a pevně ho zavažte. Okamžitě vyhoďte nebo spalte.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 7:

Nastříkání insekticidu přímo na hnízdo

 1. 1
  Pořiďte si správný insekticid. Obchody s domácími a zahradními potřebami budou mít široký výběr sprejů na vosy a sršně za různou cenu. (Kupte si ten nejlevnější přípravek; fungují podobně.) Na cokoliv většího než malé hnízdo se doporučují dvě nebo více plechovky spreje.
  • Nekupujte si univerzální insekticid, pokud etiketa nepotvrzuje, že funguje na sršně. Musíte si být jistí, že sprej má kapacitu na vypořádání se se sršněmi.
 2. 2
  Stříkejte večer nebo za svítání. Vosy nebo sršni budou z většiny u hnízda, připraveni ke spánku nebo na vstávání a nebudou poletovat okolo. Noc je také dobrá, protože budou spát, a tím pádem povolnější, ale budete mít větší trable s tím, vidět na útěk, pokud hnízdo bude začínat být agresivní.
 3. 3
  Vezměte si ochranné oblečení. Oblečte si dlouhé rukávy, nacpané do rukavic, dlouhé kalhoty, nacpané do ponožek a klobouk se širokou krempou a nylonovou punčochou přes něj, nacpanou do výstřihu vašeho trička.
 4. 4
  Pokud jste v uzavřeném prostoru, nebo prostě chcete, vezměte si respirátor. Insekticid zabíjí hmyz, ale není moc dobrý ani pro lidi. Při nejmenším zajistěte dobrou ventilaci větrákem nebo se po počátečním útoku rychle vzdalte.
 5. 5
  Zahajte útok a saturujte hnízdo spreji. Většina má dosah 4,5 metru nebo více, takže můžete začít z dálky, ale po několika sekundách budete chtít přijít blíže a opravdu promočit hnízdo. Chemické látky zabíjejí téměř okamžitě, takže není moc rizika. Po použití chemikálie opusťte místo a nechte výpary zmizet.
  • Vracející se vosy také zahynou, takže nechte hnízdo pár dnů být.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 7:

Výroba pastí

Pasti mohou být užitečné při prevenci. Nejsou tolik užitečné potom, co je postavěné hnízdo, ale mohou předcházet hromadění sršní v oblasti vaší zahrady, protože se do nich mohou chytit průzkumníci a královny při hledání dobrého místa, kde zůstat. [2]

 1. 1
  Vyrobte past z octa. Udělejte klasickou vosí past tím, že uříznete hrdlo velké plastové lahve. Otočte trychtýř z hrdla dolů a do hlavní části lahve. Stane se z něj tunel pro vosy, skrz který budou vstupovat. Propíchněte na každé straně pasti dvě dírky a provlíkněte skrz ně provázek pro pověšení; na obou stranách zauzlujte.
  • Dovnitř pasti dejte hrnek jablečného octa, kapku saponátu a trochu syrového masa. Maso můžete pověsit na provázek nebo vlasec.
  • Pověste tam, kde sršni poletují kolem. Čekejte. Sršni vlétnou dovnitř a buď se utopí nebo nebudou schopni najít znovu cestu ven.
  • Abyste chytili královnu, použijte tuto past brzy na jaře, abyste ji nalákali dovnitř. Královny se budí časně z jara a začínají hledat místo pro hnízdo. Pokud ji chytíte do své pasti, znamená to o jednu kolonii méně na vaší zahradě.
 2. 2
  Udělejte past z kýble. Naplňte kýbl cukrovou vodou, octem a trochou mírného saponátu na nádobí. Nastražte ji ven a čekejte, až do ní sršni vlétnou a utopí se.
  • Pravidelně měňte.
 3. 3
  Vytvořte tolik pastí, kolik máte pocit, že potřebujete na pokrytí prostoru. Jedna past může stačit, ale pokud máte v okolí různé lákavé okapy, umístěte několik pastí, jen pro případ, že byste je nedopatřením vypudili z jednoho místa, jen abyste je podnítili ke stavbě hnízda na druhé straně domu!
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 7:

Odstranění příležitostných sršní uvnitř

 1. 1
  Vysajte sršně. Jednoduše namiřte hubici směrem k sršni a nasajte ho do vysavače.
  • Uvědomte si, že zaplácnutí nebo rozmačkaní sršni uvolňují chemický signál, který povzbudí ostatní sršně k vřavě a bodání v obraně. I když to nemusí být uvnitř problém, buďte opatrní. A nikdy nerozmačkávejte sršně venku! [2]
Metoda 6
Metoda 6 ze 7:

Odstranění hnízda

 1. 1
  Možná si budete přát odstranit hnízdo úplně. Stáhněte ho (se stále oblečenými bezpečnostními prvky) a vyhoďte ho ve velkém igelitovém pytli, který je možno zavázat. Pokud bylo hnízdo v uzavřeném místě, jako je větrací šachta nebo v klimatizaci, může být při odstraňování užitečný dlouhý zubatý nůž na pečivo.
  • Utěsněte všechny vstupní otvory, kterých si všimnete při kontrole okolí. To pomůže zabránit budoucímu průniku sršní.
 2. 2
  Potom pravidelně kontrolujte váš domov. Malé hnízdo je snadné odstranit – postříkat chemikáliemi a utrhnout, zatímco velké může vyžadovat opakování celého tohoto procesu.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 7:

Změňte prostřední nebo použijte návnady

Sršni se vrátí; pokud se jim líbilo, kde si poprvé udělali hnízdo, bude jim dávat smysl, znovu ho tam postavit. Abyste je zastavili, bude třeba změnit prostředí nebo použít návnadu.

 1. 1
  Zvažte změnu prostředí. V závislosti na tom, kde si sršni udělali své hnízdo, je několik možných přístupů, jak zařídit, aby se jim zdálo jiné, a tím je doufejme odradit od opětovného vybudování hnízda. Mezi ně patří:
  • Ořezání větví, keřů a dokonce pokácení stromu.
  • Natřít zeď, okap, ptačí budku a jiné věci kolem domu.
  • Dát do blízkosti zničeného/odstraněného hnízda jiskřivé, slunce odrážející věci, zrcadla nebo CD.
  • Změnit dramaticky nějaký jiný prvek na zahradě nebo v domě, kde se sršni zdržovali.
 2. 2
  Přidejte návnadu. Kupte si umělé hnízdo v zahradnických potřebách. Teorie je, že sršni, kteří vidí existující hnízdo, se budou držet dál, protože jsou teritoriální. Měňte umělé hnízdo každý rok, abyste zajistili, že vpadá neporušené a je čisté.
 3. 3
  Udržujte zdroje bílkovin z dosahu sršní.[2] Sršni jsou z většiny hmyzožravci a krmí se na zdrojích proteinu. Z toho důvodu nekrmte domácí mazlíčky nebo nenechávejte jejich jídlo kdekoliv kolem místa, kde se sršni shromažďovali.
  • Mějte odpad celou dobu přikrytý. Nejen, že to odláká sršně, ale udrží to daleko všechny druhy zahradních škůdců.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se jich nechcete zbavovat sami, podívejte se do telefonního seznamu nebo na internet na služby, které odstraňují včely nebo otravné škůdce, jako tyto. Je to obzvlášť důležité, pokud trpíte alergií, máte obavy o to, jak sršni mohou reagovat, nebo nemáte sebevědomí v tom, co děláte.
 • Nejlepší způsob, jak se vyvarovat nutnosti odstranit hnízdo, je v první řadě zabránit jeho konstrukci. Ujistěte se, že co nejvíce utěsníte váš domov, abyste zabránili vstupu vos, sršní nebo jiného hmyzu. Půdy často zůstanou zranitelné, když se síťky u okapů poškodí nebo naruší. Hobby markety (například OBI) prodávají levné kryty na okapy, které lze zvenku snadno přibít nebo přišroubovat.
Reklama

Varování

 • Nedělejte nic hloupého, jako je rýpání klackem do hnízda.
 • Udržte malé děti, domácí zvířata a starší osoby daleko od toxických par insekticidu. Může být moudré vyklidit domov, pokud je nějaké riziko, že páry vniknou do vašeho obytného prostoru.
 • Pokud máte obavy o zdraví, bezpečnost nebo sebejistotu, nechte odstranění na odborníkovi.
 • Někteří lidé doporučují postříkat hnízdo silným proudem mýdlové vody. Zatímco to může rozlomit hnízdo a způsobit, že budou sršni bezdomovci, také je to naštve a budete zřejmým živým cílem. Nedoporučuje se to. Je mnohem lepší zapojit odborníka.
 • Sršně mohou začít být velmi agresivní. Mějte předem naplánovanou únikovou trasu (nebo několik) a vždy noste odpovídající ochranu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi
 • Klobouk se širokou krempou
 • Nylonovou punčochu (stačí použitá ale čistá)
 • Velký, silný, igelitový pytel
 • Nůžky na plot s dlouhou rukojetí
 • 2 nebo více plechovek insekticidu hubícího vosy a sršně
 • Nůž s dlouhou čepelí na odstranění hnízda

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 361 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 13 361 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama