Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy lidé z našich životů dočasně nebo navždy odejdou, aniž bychom chtěli. Ať už se někam odstěhují, najdou si novou práci, nebo novou školu, nebo je odvelí na vojenskou misi, nebo zemřou, většinou nám silně chybí. Každý se se smutkem, separací a stýskáním vypořádává po svém, ale existují metody, které vám umožní tyto pocity snáze zpracovat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Jak se vypořádat se svými pocity

  1. 1
    Dovolte si pocítit smutek. Smutek, který cítíte, když vás někdo opustí, je naprosto normální. Nemusíte se za tyto pocity stydět a nemusíte mít pocit, že je musíte skrývat. [1]
    • Naučit se zpracovat smutek není snadné, ale když se o to pokusíte, podaří se vám to. Existují věci, které vám umožní cítit se šťastněji a udržet si pozitivní přístup k životu.
    • Snažte se pracovat na tom, abyste svůj smutek pochopili. Je důležité identifikovat to, co vám váš smutek způsobilo, abyste se tomu mohli v budoucnu vyhnout.
  2. 2
    Nevzdávejte se. Někdy je velmi těžké pokračovat v normálním životě, když trpíte smutkem z odloučení. Důležité je nevzdávat se. Pokud jste tak smutní, že jeden den nedokážete dělat to, co máte, nezapomínejte na to, že vždy přijde další den. Buďte k sobě laskaví za to, že se snažíte, i když se vám to nepodaří napoprvé. Soustřeďte se na to, abyste se cítili lépe a udržujte si pozitivní přístup. [2]
  3. 3
    Myslete stále pozitivně. Bez ohledu na to, jak moc vám daná osoba chybí, se snažte myslet pozitivně. Důvěřujte sami sobě a tomu, že se brzy budete cítit lépe. Myslete na to, že přestože se cítíte smutně, brzy se váš život obrátí k lepšímu – soustřeďte se na to, co vás dělá šťastnými. [3]
    • Myslete na veselé vzpomínky, které s danou osobou máte spojené.
    • Snažte se s tímto člověkem zůstat co nejvíce v kontaktu, místo toho, abyste ho postrádali.
  4. 4
    Věnujte se činnostem, které vám přinášejí štěstí. Zní to samozřejmě, ale když se cítíte smutně, protože vám někdo chybí, měli byste dělat něco, co vám přinese radost. Zamyslete se nad činnostmi, které vám dělají dobře a věnujte se jim. Tyto činnosti vás povzbudí a zároveň odvedou vaši pozornost od negativních pocitů, kterými trpíte. [4]
    • Zajděte si zaběhat.
    • Poslouchejte svoji oblíbenou hudbu.
    • Pusťte si nějaký svůj oblíbený film.
    • Zahrajte si počítačovou hru, sportujte, nebo hrajte deskové hry.
    • Zajděte si se psem na procházku.
    • Vlezte si do postele s nějakou dobrou knížkou.
  5. 5
    Najděte si někoho, s kým budete moci mluvit. Někdy je smutek z odloučení tak silný, že nás zahlcuje a máme pocit, že se s tím sami nevypořádáme. Pokud potřebujete, aby vám někdo pomohl, nemusíte se za to vůbec stydět. [5]
    • Najděte si někoho, komu můžete důvěřovat a mluvte s ním o svých pocitech. Když budete schopni vyjádřit své emoce nahlas a promluvit si o nich s někým, kdo vás vyslechne, budete se cítit lépe.
    • Pokud vaše negativní pocity přetrvávají velni dlouho a nemůžete se jich zbavit, vyhledejte odbornou pomoc. Psychologové a terapeuti mají spoustu metod a nástrojů, které vám mohou pomoci se smutku z odloučení zbavit.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Jak se vypořádat se zármutkem

  1. 1
    Pochopte, co je to zármutek. Zármutek není jen o smrti. Můžete být zarmoucení po rozchodu, nebo když se vám odstěhuje někdo blízký. Zármutek je v podstatě reakce na jakoukoli ztrátu. Jde o způsob, jak se vypořádat se ztrátou a překonat ji. [6]
    • Uvědomte si, že nejde o to, abyste na danou osobu zapomněli, ale naopak o to, abyste si ji pamatovali a neničili se její ztrátou.
    • Zármutek se často zhorší hned po tom, co vás daná osoba opustí. Po nějaké době se váš stav může zlepšit, ale v některých situacích (například o narozeninách dané osoby) se opět zhorší.
  2. 2
    Zjistěte si pět fází zármutku. Většina lidí prožívá během zármutku pět různých emocí. To, jak dlouho u každé emoce zůstáváte a pořadí těchto emocí se u každého člověka liší. Obecně jde o následujících pět emocí: [7]
    • Popírání a izolace – silné a intenzivní emoce jsou pro většinu lidí těžko snesitelné. Někteří lidé je raději ignorují a předstírají, že se nic neděje, místo aby se s nimi vypořádali.
    • Vztek – jakmile se ukáže realita, většina lidí začne trpět vztekem. Hledají někoho, koho by mohli ze svých problémů obvinit. Mohou si svůj vztek vylévat na lidech, kteří jsou ještě naživu, ale mohou se začít zlobit také na již zesnulou osobu, která jim chybí.
    • Vyjednávání – většina lidí po fázi vzteku hledá způsob, jak opět převzít kontrolu nad situací. Snaží se ji získat pomocí vyjednávání a vymýšlení způsobů, jak se dané situaci vyhnout (např. „kdyby..“).
    • Deprese – deprese může zahrnovat pocity smutku a lítosti kvůli věcem, které jste s danou osobou nestihli. Tato deprese může vést také k obavám a úzkostem z praktických záležitostí, jako je pohřeb atd.
    • Přijetí – ne každému se podaří dosáhnout této fáze zármutku. Ti, kteří dosáhnou přijetí, mohou pocítit klid, ale ne nutně štěstí a spokojenost. Přijetí neznamená, že jsme rádi, že nás daná osoba opustila (i když můžeme být rádi za to, že už netrpí), ale znamená to to, že si uvědomujeme, že jsme neměli šanci zabránit tomu, co se stalo a že musíme pokračovat ve svém životě.
  3. 3
    Najděte si nějaký rituál, který vám pomůže vypořádat se s vaším zármutkem. Slovo rituál zní trochu zvláštně, ale například pohřby a memoriály jsou také rituály. Tyto rituály, které lidé používají k oslavě někoho, kdo již zemřel a k setkávání s rodinou a přáteli, nám přinášejí uklidnění a podporu. [8]
    • Pokud daná osoba byla věřící, rituál pohřbu a rozloučení může být velmi specifický a dodržovat určité náboženské tradice.
    • Rituály, jako jsou pohřby a memoriály, se většinou konají brzy po smrti dané osoby, což je v době, kdy mnoho lidí stále trpí šokem. Pokud někdo na těchto událostech neprojevuje žádné pocity, nemusí to znamenat, že ho smrt dané osoby neovlivnila – je možné, že se stále snaží vypořádat s tím, co se stalo.
    • Smutek nemusí skončit pohřbem nebo kremací zesnulé osoby. Každý se se zármutkem srovnává po svém a každému trvá jinak dlouho, než dokáže zpracovat pocity, které mu ztráta milované osoby způsobila.
  4. 4
    Promluvte si s někým, komu důvěřujete. Každý člověk zpracovává smutek jinak, takže neexistuje jeden správný způsob, jak s ním naložit. Pokud se vám nechce mluvit, můžete si své pocity a myšlenky zapisovat do deníku. Pokud ovšem chcete mluvit, obraťte se na někoho z rodiny, nebo na nějakého kamaráda, kterému můžete důvěřovat. [9]
    • Někdy vám může pomoci jen to, že budete trávit čas s jinými lidmi, i když o svých pocitech nebudete chtít mluvit.
  5. 5
    Snažte se najít smysl svého zármutku. Zármutek ze ztráty blízké osoby nás toho může spoustu naučit o sobě a o ostatních lidech. Může vám také pomoci uvědomit si, jak cenný je váš život a dokonce vás může přimět váš život změnit. Je to normální a zdravý proces a měli byste ho v každém případě využít. [10]
    • Zamyslete se nad tím, jak se cítíte a proč se tak cítíte.
    • Zamyslete se nad tím, co jste se od dané osoby naučili – jak dobré, tak špatné věci.
    • Zamyslete se nad tím, jakým způsobem se vám po odchodu dané osoby pozitivně změní život.
    • Zamyslete se nad všemi věcmi, kterých si na svém životě vážíte a oceňujete je.
    • Zamyslete se nad ostatními lidmi ve svém životě, kteří pro vás hodně znamenají a začněte s nimi trávit více času.
  6. 6
    Nezapomínejte o sebe pečovat. Je snadné dovolit smutku, aby vás zahltil a přestat se věnovat běžným každodenním věcem, které jsou důležité. Měli byste být schopni svůj smutek čas od času „vypnout“ a věnovat se sami sobě. [11]
    • Snažte se každý den dostatečně spát. Choďte do postele každý den ve stejnou dobu a také ve stejnou dobu vstávejte. Nezůstávejte celý den v posteli, nebo v pyžamu. Vstaňte, osprchujte se a oblékněte se. Každodenní pevný režim bude mít dobrý vliv na vaši náladu.
    • Nezapomeňte trochu cvičit. Pravděpodobně nebudete mít chuť chodit do posilovny, ale to neznamená, že byste se neměli hýbat. Jděte ven na procházku, věnujte se chvíli józe s kamarádem, nebo si najděte jinou činnost, která vás bude bavit a uvolní vás.
    • Snažte se jíst zdravě a pravidelně. V zármutku pravděpodobně nebudete mít chuť k jídlu, ale měli byste se snažit jíst pravidelně zdravé potraviny. Pokud chcete něco dobrého, abyste se cítili lépe, je to naprosto v pořádku, ale nezapomínejte jíst také zdravé a výživné potraviny.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Jak zvládat vztah na dálku

  1. 1
    Buďte svému partnerovi oddaní. Vztahy na dálku nejsou snadné. Jde o rozhodnutí, které byste s partnerem neměli brát na lehkou váhu. Oba musíte být tomu druhému naprosto oddaní, jinak váš vztah nebude fungovat. [12]
    • Uvědomte si, že pravděpodobně budete mít problémy, ale musíte se naučit je překonat. Když budete schopni se s těžkými situacemi vypořádat, váš vztah to posílí a budete se mít ještě raději.
    • Vztahy na dálku musejí být vyrovnané. Pokud jeden z vás bude mít pocit, že se obětuje pro toho druhého a jeho oběť není dostatečně oceněna, nahromadí se vám ve vztahu hořkost, která se brzy změní na vztek. [13]
  2. 2
    Důvěřujte svému partnerovi, mějte trpělivost a podporujte se. Všechny vztahy vyžadují důvěru, trpělivost a podporu, ale v případě vztahů na dálku je to to jediné, co je drží při životě. [14]
    • Nebýt partnerovi nablízku znamená, že nebudete vědět, co zrovna dělá a budete mu muset důvěřovat v tom, že se stále chová správně a nedělá nic, co by vám a vašemu vztahu ublížilo.
    • Vztahy na dálku většinou znamenají, že se s partnerem budete muset soustředit na školu nebo práci. Proto je pravděpodobné, že budete mít oba spoustu práce a nebudete schopní spolu komunikovat neustále.
    • Komunikovat byste měli konstantně, ale nebude to probíhat tak hladce a často, jako v běžném vztahu. Musíte s partnerem probírat jeho práci nebo studium, abyste měli přehled o tom, co se v jeho životě právě děje.
  3. 3
    Projevte snahu o komunikaci. Vztahy na dálku jsou již ze své podstaty... na dálku. Nebudete mít příležitost partnera každý den vidět a nebudete spolu moci dělat běžné věci (připravovat se do práce, vařit si večeře, dívat se spolu na televizi atd.). Budete se muset snažit komunikovat s partnerem co nejčastěji. [15]
    • Technologie lidem ve vztazích na dálku usnadňuje komunikaci, takže byste toho měli využít. Telefonujte si s partnerem každý den, nebo si posílejte emaily a SMS zprávy.
    • Komunikovat znamená také být otevřený a upřímný jeden k druhému. Vztahy na dálku jsou složité v tom, že nemůžete partnera vidět a vnímat jeho řeč těla, takže vám uniknou náznaky, které byste při osobní komunikaci jinak neměli problém rozluštit. Je tedy velmi důležité, abyste komunikovali otevřeně a upřímně. [16]
  4. 4
    Oslavujte speciální příležitosti a události. Snažte se mít přehled o důležitých událostech ve vašem vztahu a pokaždé je s partnerem řádně oslavte. Můžete si udělat společně hezký den, i když spolu nebudete moci být osobně. [17]
    • Je velmi důležité dělat věci, které pro partnera budou mít osobní význam. Posílejte si ručně psané vzkazy, vytvářejte si hudební playlisty, sdílejte spolu fotografie atd.
  5. 5
    Nezapomínejte partnera zahrnout do svého života. Žít mimo svého partnera pravděpodobně znamená, že budete mít každý své přátele a své kolegy. Když budete mít partnera stále na očích, pomůže vám to definovat vás dva jako pár. Ve vztahu na dálku budete muset vymyslet způsoby, jak partnera viditelně zahrnout do svého života. [18]
    • Ať už budete mluvit s kolegy, přáteli, nebo členy rodiny, měli byste svého partnera vždy zmínit.
    • Mějte na stole, v telefonu, v počítači a u sebe v bytě všude fotografie svého partnera.
    • Když vás partner přijede navštívit, představte ho svým kamarádům a rodině.
  6. 6
    Zjistěte, kolik fyzické intimity oba potřebujete. Vztahy na dálku zahrnují přirozeně méně fyzického kontaktu. Pro některé páry to není velký problém, ale jiným párům to může vztah zkazit. Každý pár si musí určit množství fyzické intimity, které potřebuje k tomu, aby jejich vztah fungoval a přetrval. [19]
    • Když nebudete schopni naplnit své nebo partnerovy fyzické potřeby, může to vést až k podvádění a aférám. Pokud jeden nebo oba z partnerů nejsou schopni tyto potřeby naplnit, nebude snadné vztah udržet.
  7. 7
    Když budete spolu, soustřeďte se pouze jeden na druhého. Jednou z výhod vztahu na dálku je to, že když nejste spolu, můžete se soustředit na vše, co máte na práci (práci, studium atd.). Když ovšem budete spolu, měli byste se soustředit pouze jeden na druhého. [20]
    • Naplánujte si váš společně strávený čas. Zajistěte, abyste nemuseli řešit žádné pracovní ani studijní věci – vyřešte si všechny tyto záležitosti v předstihu, nebo je odložte na dobu, kdy opět nebudete s partnerem.
    • Když budete mít příležitost být s partnerem, měl by pro vás být prioritou.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Jak se vypořádat s odvelením blízké osoby

  1. 1
    Užijte si spolu co nejvíce času před tím, než daná osoba odjede. Vojenské mise mohou bohužel trvat dlouhou dobu, takže než váš blízký člověk odjede, měli byste s ním strávit co nejvíce času. Pokud jde o rodiče dětí, měl by tento člověk s dětmi strávit nějaký čas o samotě. [21]
  2. 2
    Vytvořte si plán komunikace. Ať už jste to vy, koho čeká mise, nebo zůstáváte doma, bude pro vás stresující nemít možnost pravidelně komunikovat s tím druhým. Než vás odvelí, vytvořte si plán komunikace s rodinou nebo partnerem a dohodněte se na tom, co můžete jeden od druhého očekávat. [22]
    • Logistika je v této situaci pochopitelně velmi důležitá. Odvelená osoba by měla vědět, jaké komunikační prostředky bude mít k dispozici, ještě než odejde. Pokud to neví, dohodněte se na tom, že vám dá při nejbližší příležitosti vědět, jakým způsobem budete moci komunikovat během doby, co bude pryč.
  3. 3
    Buďte kreativní. Můžete si pravidelně posílat dopisy, pohledy a emaily, ale můžete si vymyslet i kreativnější způsoby komunikace s člověkem, který odjíždí na misi. Bude to pro vás zábava a budete si moci najít projekty, na kterých budete pracovat a zlepšíte tím náladu také tomu druhému. [23]
    • Vytvářejte pro toho druhého tematické balíčky.
    • Zdokumentujte jeden den vašeho života na fotografiích.
    • Řekněte dětem, aby natočily video.
  4. 4
    Připravte si plán pro chvíle samoty. Většinou vojáci nejsou odveleni na mise náhle. Pokud jste ten, kdo zůstává doma, měli byste si připravit plán pro chvíle samoty ještě dříve, než ten druhý odjede. Využijte této příležitosti a zamyslete se nad tím, co můžete udělat pro to, abyste se nenudili, až budete sami. [24]
    • Přihlaste se na nějaké lekce v místním kulturním domě.
    • Setkávejte se pravidelně se svými přáteli.
    • Začněte pracovat na věcech, které je potřeba udělat v domě a na zahradě.
    • Najděte si podpůrnou skupinu pro lidi ve vaší situaci, nebo začněte navštěvovat terapeuta.
  5. 5
    Začněte si vést deník. Když vám někdo z blízkých lidí odjede na vojenskou misi, pravděpodobně se budete neustále potýkat s různými emocemi. Zkuste si své myšlenky a pocity každý den chvíli zapisovat do deníku. Někdy vám může obyčejné psaní pomoci cítit se lépe. Pokud vám to nebude vadit, můžete svůj deník nakonec poslat svému milovanému, nebo mu ho po návratu z mise můžete dát přečíst.[25]
  6. 6
    Neposlouchejte neověřené zprávy a nesledujte příliš často zpravodajství. Když je někdo odvelen na vojenskou misi do aktivní oblasti, o které se hojně píše v novinách, je snadné neustále sledovat zprávy o tom, co se v daném místě děje. Je dobré mít nějaké informace, ale sledovat neustále zprávy, nebo věřit všem neověřeným informacím, které uslyšíte, by vám pouze způsobilo zbytečný stres. [26]
    • Omezujte dobu, kterou denně strávíte přijímáním informací a zpráv a získávejte informace pouze z určitých kanálů, abyste nebyli zbytečně zmatení.
    Reklama
  1. http://kidshealth.org/teen/your_mind/emotions/someone_died.html
  2. http://kidshealth.org/teen/your_mind/emotions/someone_died.html
  3. http://psychcentral.com/lib/the-challenge-of-long-distance-relationships/
  4. http://psychcentral.com/lib/the-challenge-of-long-distance-relationships/2/
  5. https://well.wvu.edu/articles/long_distance_relationships__how_to_keep_yours_going_strong
  6. http://psychcentral.com/lib/the-challenge-of-long-distance-relationships/
  7. http://www.pbs.org/thisemotionallife/blogs/love-long-distance-relationships
  8. https://well.wvu.edu/articles/long_distance_relationships__how_to_keep_yours_going_strong
  9. http://psychcentral.com/lib/the-challenge-of-long-distance-relationships/
  10. http://psychcentral.com/lib/the-challenge-of-long-distance-relationships/2/
  11. http://psychcentral.com/lib/the-challenge-of-long-distance-relationships/2/
  12. http://www.military.com/spouse/military-deployment/dealing-with-deployment/preparing-for-family-member-deployment.html
  13. http://www.military.com/spouse/military-deployment/dealing-with-deployment/preparing-for-family-member-deployment.html
  14. http://www.military.com/spouse/military-deployment/dealing-with-deployment/preparing-for-family-member-deployment.html
  15. http://www.military.com/spouse/military-deployment/dealing-with-deployment/preparing-for-family-member-deployment.html
  16. http://www.military.com/spouse/military-deployment/dealing-with-deployment/preparing-for-family-member-deployment.html
  17. http://www.military.com/spouse/military-deployment/dealing-with-deployment/preparing-for-family-member-deployment.html

O tomto wikiHow

Lena Dicken, Psy.D
Spoluautorem článku je :
Klinická psycholožka
Spoluautorem tohoto článku je Lena Dicken, Psy.D, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 19 278 krát
Stránka byla zobrazena 19 278 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama