Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jste sjetí a právě jste si uvědomili, že vám přijde na návštěvu babička, nebo máte za půl hodiny písemku? Nepanikařte! Čas a trpělivost sice nelze ničím nahradit, ale s několika snadnými triky dostanete svůj stav pod kontrolu a budete schopni se chovat normálně téměř v každé situaci.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak se zbavit úzkosti

 1. 1
  Uvědomte si, že není možné se předávkovat marihuanou nebo psychedeliky. Pokud jste pod vlivem drogy poprvé, nebo jste ji zkoušeli jen několikrát, může to pro vás být nepříjemné a děsivé. Někteří lidé mají pocit, že ztrácí kontrolu nad svým tělem a myslí, nebo že se předávkovali. U některých drog je naštěstí předávkování nemožné. Pokud jste kouřili marihuanu, nebo jste si vzali nějakou psychedelickou drogu, jako je LSD, houby, nebo peyote, není možné, abyste se předávkovali.[1]
  • Tyto drogy mohou způsobit, že se budete cítit nekoordinovaně a nebudete schopni se správně rozhodovat, ale nikdy se vám na nich nestane, že budete chtít dělat něco nebezpečného (například řídit auto, operovat se zbraní, nebo obsluhovat těžké stroje).
 2. 2
  Vyhýbejte se stresujícím místům a situacím. Když jste sjetí, vaše okolí má velký vliv na to, jak se cítíte. Pokud jste na klidném a uvolněném místě, budete se snáze cítit dobře. Když ale budete na děsivém stresujícím místě, snadno zpanikaříte a budete se cítit špatně. Pokud jste neklidní, jděte na nějaké klidné místo, například do svého pokoje, nebo do sklepa. Pusťte si nějakou klidnou hudbu, nebo si pusťte film nebo seriál, který máte rádi. Nechoďte na místa, na kterých se budete cítit nervózně nebo roztržitě, například do obchodního domu, nebo do hlučného nočního klubu.
 3. 3
  Buďte s lidmi, se kterými se cítíte dobře. Dobří lidé vám mohou pomoci cítit se ve vašem stavu lépe. Pokud se cítíte nervózně, zkuste se obklopit lidmi, které znáte a kterým důvěřujete. Vaši blízcí přátelé, kteří jsou také sjetí, jsou většinou nejlepší lidé, se kterými můžete v danou situaci trávit čas. Někdy vám ovšem může pomoci i někdo z rodiny, partner, nebo blízký kamarád, který pod vlivem drog není.
  • Každý je jiný, takže byste měli naslouchat své intuici – pokud se s někým cítíte dobře, zůstaňte s ním. Pokud se s někým cítíte nervózně nebo naštvaně, držte se od něj dál.
 4. 4
  Nepředpokládejte, že lidé poznají, že jste sjetí. Lidé pod vlivem drog často trpí utkvělou představou, že ostatní lidé poznají, že si vzali nějakou drogu. Ve skutečnosti ale není vůbec snadné poznat, zda je někdo pod vlivem drog. Lidé většinou nepředpokládají, že si někdo vzal drogu, pokud k tomu nemají opravdu dobrý důvod. Platí to i pro případy, kdy se lidé chovají trochu divně. Většinu sjetých lidí byste nerozeznali od střízlivých lidí, pokud byste neměli jistotu, že jsou skutečně pod vlivem drog. Zhluboka se nadechněte, uvolněte se a buďte sami sebou – nikdo nezjistí, že jste si vzali drogu!
 5. 5
  Přestaňte myslet na svůj stav. Pokud se kvůli droze nemůžete chovat normálně, neměli byste si s tím dělat starosti, jinak by to mohlo být ještě horší. Protože je těžké se přinutit nemít obavy, nejlepší v tomto případě je se něčím zabavit. Soustřeďte se na něco jiného – pomůže vám to uvolnit se. Je možné, že díky tomu dokonce zapomenete na to, že jste sjetí. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci přestat myslet na to, jak se cítíte:
  • Poslouchejte hudbu.
  • Pusťte si nějaký oblíbený film.
  • Čtěte si.
  • Dělejte něco rukama (hrajte si s Legem, nebo třeba kreslete)
  • Najděte si něco zajímavého, na co se budete moci dívat (například rostlinu, nějakou hezkou budovu atd.).
 6. 6
  Uvědomujte si rizika předávkování u tvrdých drog. Většina lidí, kteří jsou nervózní ze svého stavu po požití drog jsou naprosto v pořádku a nic jim nehrozí. Některé drogy jsou ovšem nebezpečnější, než jiné a když to s nimi přeženete, mohli byste si ublížit. Je dobré znát příznaky předávkování těmito drogami. Pomůže vám to zachovat klid, protože když těmito příznaky trpět nebudete, budete pravděpodobně v pořádku. Příznaky předávkování některými drogami uvádíme zde:
  • MDMA/extáze: přehřátí, extrémně rychlý tep, dehydratace, srdeční zástava, mrtvice[2]
  • Kokain: přehřátí, extrémně rychlý tep, záchvaty, nevolnost, dýchací potíže, bolest na hrudníku[3]
  • Heroin: potíže s dýcháním, zástava dechu, slabý puls, kóma, zmodralá pokožka[4]
  • Metamfetamin: extrémní roztržitost, bolesti na hrudníku, srdeční zástava, extrémně zrychlený tep, paranoia, bolesti břicha[5]
  • Opiáty a léky proti bolesti (kodein, oxycontin, vicodin atd.): potíže s dýcháním, nevolnost, slabý nebo pomalý puls, dusivé zvuky při dýchání, zmodralá pokožka, bezvládné tělo, potíže s mluvením[6]
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Minimalizujte účinky drogy

 1. 1
  Opláchněte si obličej studenou vodou. Než budete dělat cokoli jiného, zkuste tento starý trik. Napusťte si umyvadlo (ideálně bez zrcadla) studenou vodou a opatrně si s ní oplachujte obličej. Jde o skvělý způsob, jak se dostat zpět do reality, pokud se vám hlavou honí spousta myšlenek, nemůžete se uvolnit a cítíte se úzkostlivě.
  • Jak jsme již uvedli, v případě silné intoxikace byste se měli vyhýbat zrcadlům, zejména pokud jste si vzali LSD, nebo lysohlávky. Některým lidem může pohled do zrcadla v takovém stavu způsobit nepříjemné pocity odpojení od reality.
 2. 2
  Změňte prostředí. Někdy může mít na intoxikované lidi pozitivní vliv i to, že se zvednou a odejdou na jiné místo. Pokud jste uvnitř, jděte do jiného pokoje, nebo jděte ven a nadýchejte se čerstvého vzduchu.
  • Pokud jste kouřili marihuanu, čerstvý vzduch vám také pomůže dostat zápach kouře z vlasů a z oblečení.
 3. 3
  Jděte se projít. Když si dáte krátkou procházku po okolí, může vám to pomoci zklidnit se a vyčistit si hlavu (a také je to většino zábava). Když ucítíte teplé slunce, nebo příjemný vánek, budete se cítit klidněji a uvolněněji. Chůze je také mírné cvičení, takže se vám při ní do těla uvolní endorfiny, díky kterým se budete cítit dobře. [7]
  • Někteří amatérští „odborníci“ na marihuanu tvrdí, že cvičením můžete z těla dostat THC, což je aktivní látka v marihuaně. Přestože neexistují žádné vědecké důkazy, které by to potvrzovaly (ve skutečnosti může být pravdou spíše opak), [8] krátká procházka vám zklidní myšlenky a vyčistí hlavu, takže rozhodně stojí za to ji vyzkoušet.
 4. 4
  Dejte si koupel nebo sprchu. Jen máloco vás může uvolnit více, než příjemná koupel nebo sprcha. Teplá čistá voda pro vás bude ve vašem stavu velmi příjemná a kromě toho vám může pomoci ujasnit si myšlenky a „sebrat se,“ zejména pokud jste nervózní, nebo panikaříte. Pokud chcete, aby vám sprcha pomohla, měli byste začít teplou vodou a nakonec se osprchovat i studenou vodou, abyste se vrátili zpět do reality.
 5. 5
  Najezte se. Když budete mít hlad, nebude pro vás snadné činit logická rozhodnutí – jistě se vám někdy stalo, že jste kvůli hladu byli podráždění nebo naštvaní a víte, o čem je řeč.[9] Když jste pod vlivem drog, hlad a podráždění vám mohou znesnadnit schopnost zachovat chladnou hlavu, takže byste si měli zkusit dát nějaké dobré jídlo, abyste se trochu zklidnili.
  • Na některých drogách, například na LSD, mají lidé pocit, že nepotřebují jíst a nemají chuť k jídlu. Pokud je to váš případ, nenuťte se jíst. Když si způsobíte bolest břicha, bude pro vás dojezd drogy ještě více nepříjemný.
 6. 6
  Dejte si kávu. Pokud jste unavení, chce se vám spát, nebo se vám točí hlava, v některých případech vám může pomoci šálek horké kávy (nebo něco jiného s obsahem kofeinu, například energetický drink). Kofein vás sice vašeho stavu nezbaví, ale může vám pomoci se trochu probudit, takže pokud máte strach, že usnete dříve, než stav pomine, káva vám může pomoci. Nedávejte si ovšem více než jeden nápoj s kofeinem – kdybyste to přehnali, mohli byste se cítit ještě hůře, nebo byste mohli zpanikařit.
  • Drogy a ostatní chemikálie ovlivňující mozek mají multiplikativní efekt – jinými slovy čím více chemikálií do těla dostanete, tím silnější stav budete mít. Proto byste neměli pít zbytečně příliš mnoho kofeinu, ani brát jiné povzbuzující látky, jinak se budete cítit ještě více nepříjemně.
 7. 7
  Odpočívejte. Nejrychlejším způsobem, jak dostat drogy z vašeho těla, je počkat, až jejich účinek pomine. Pokud máte čas na to, abyste se šli vyspat, udělejte to. Až se probudíte, budete se cítit svěže, odpočatě a s trochou štěstí také úplně střízlivě.
  • V případě mnoha drog, jako je například marihuana, byste neměli mít problém usnout (a po probuzení se budete cítit skvěle). [10] Pokud jste nervózní, nebo roztěkaní, nemějte strach – když budete relaxovat s kamarády, nebo sami, bude to na vás mít stejně blahodárné účinky.
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak skrýt svůj stav

 1. 1
  Pokud máte červené oči, použijte kapky do očí. Když jste pod vlivem drog, pravděpodobně nemáte zájem jednat s lidmi, zejména s rodiči, učiteli atd. Naštěstí není tak těžké svůj stav skrýt. Pokud máte například červené oči (běžný vedlejší příznak marihuany), použijte kapky do očí, které vám je zklidní. Kupte si například kapky Visine, nebo Clear Eyes, které seženete v lékárně.
 2. 2
  Zápachu se zbavte pomocí čistého oblečení, nebo parfému či kolínské. Pokud jste kouřili marihuanu nebo jiné drogy, jejich zápach se vám mohl dostat na oblečení a na tělo. Zejména marihuana má takový zápach, že díky němu lidé snadno poznají, že jste ji kouřili. Pokud máte dost času, zkuste si vzít jiné oblečení, dát si sprchu, nebo použít trochu parfému, abyste zápach skryli.
  • Nepřehánějte to s parfémem, abyste skryli zápach drog. Silné vůně kolínské nebo parfému k vám mohou přivést zbytečnou pozornost a mohou lidem dokonce odhalit, že jste užívali drogy.
 3. 3
  Pokud trpíte zapáchajícím dechem, vezměte si žvýkačku, nebo nějaký bonbon. Nezapomínejte na zápach svého dechu. I když tento zápach nebude tak silný, jako zápach na oblečení a na těle, může to být problém, pokud musíte s někým jednat zblízka. Vezměte si nějaký bonbon, nebo žvýkačku s příchutí, abyste se tohoto zápachu zbavili.
  • Můžete si vzít také kapky proti kašli, zejména pokud jste kouřili marihuanu. Zbavíte se díky nim zápachu kouře a také si zklidníte krk, pokud jste si ho při kouření podráždili.
 4. 4
  Pokud máte strach, že řeknete něco špatně, neříkejte raději nic. Pokud nejste příliš sjetí, nemusíte si s tím dělat starosti – pravděpodobně budete schopni mluvit s ostatními lidmi stejně, jako kdybyste byli střízliví. V některých případech je ale lepší nemluvit s nikým, pokud to nebude nezbytně nutné. I když nebudete znít divně, mohli byste být zbytečně nervózní. Když budete ve svém stavu nervózní, vaše myšlenky se mohou vymknout kontrole a mohli byste zpanikařit, takže je často nejlepší mlčet tak dlouho, jak to bude možné.
 5. 5
  Pohybujte se uvolněně. Záleží na tom, jaké drogy jste si vzali – je možné, že se budete pohybovat nekoordinovaně, budete zmatení, pomalí, nebo dezorientovaní. Pokud je to váš případ, vyhýbejte se ve svém stavu cvičení a sportování. Když už budete muset dělat nějaké pohyby, zůstaňte přitom uvolnění. Když budete nervózní, nebudete se při pohybu cítit dobře, takže budete dělat zbytečné chyby.

Tipy

 • Pokud jdete domů a nechcete, aby vaši rodiče poznali, že jste sjetí, použijte oční kapky, které vás zbaví zarudlých očí, a ujistěte se, že vaše oblečení nezapáchá marihuanou. V případě potřeby si převlékněte tričko.

Varování

 • Nepokoušejte se řídit auto, dokud účinky drogy úplně nepominou.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 28 613 krát
Stránka byla zobrazena 28 613 krát.

Pomohl vám tento článek?