Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Na světě existuje více než 2000 druhů stonožek, z nichž většina žije výlučně venku. Někdy si troufnou dovnitř, obzvláště během chladnějších měsíců. Přestože jsou lidem neškodné a pomáhají zahubit mnoho pavouků a hmyzu kolem domu, jejich kousnutí obsahuje jed a nejsou zrovna nejelegantnějším hostem domácnosti. Pokud chcete vědět, jak zbavit váš domov stonožek jednou provždy, tady se dozvíte, co dělat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Hubení stonožek

 1. 1
  Zahubte je na potkání! Jejich podivné dlouhé nohy je dělají velmi rychle, takže budete muset být rychlí. Stonožky obvykle nenapadají domovy ve velkém množství, takže byste měli být schopní se vašeho problému zbavit pouze šlápnutím na každou, kterou uvidíte nebo postřikem. Uvědomte si, že pokud se bojíte se jenom přiblížit nebo být v blízkosti stonožky, ani vysavač nebude užitečný.
  • Pokud nechcete stonožku zabít, můžete jí zkusit chytit do sklenice a vypustit ven, ale to obvykle vede k pronikavému křiku, rozbité sklenici a volné stonožce.
 2. 2
  Zkuste založit lepkavé pasti. Jen je dejte do rohů a štěrbin, kde mají stonožky tendenci lovit. Můžete také chytit jiný hmyz, který se záludně plazí po vašem domově. Vězte, že větší stonožky, které projdou přes lepkavou nebo lepidlovou past mohou utéct tak, že za sebou jednoduše nechají pár nožiček. Lepivé pasti jsou nejúčinnější na malé stonožky, ne na ty větší.
 3. 3
  Pokud žádný z těchto přirozených prostředků nefunguje, vyzkoušejte insekticid. Mějte na paměti, že insekticidy jsou pouze dočasným řešením. Tyto produkty se prodávají v jakémkoliv zahradnictví. Jen se ujistěte, že se budete držet návodu na obalu. Přestože by tyto produkty neměly zabíjet domácí mazlíčky nebo lidi, je nejlepší nebýt s nimi v delším kontaktu.
  • Lepkavé pasti vás možná mohou upozornit na frekventované oblasti a to vám dovolí postříkat tato místa nebo na ně umístit více lepivých pastí. Pokud se jedna z pastí ukáže jako opravdu oblíbená a žádná jiná ne, je pravděpodobně ta populární tou, kam byste měli zaměřit většinu své pozornosti.
  • Pokud chcete vyhubit stonožky, ale nechcete otrávit zemi, vás nebo vaše zvířata, můžete použít pro nepřetržitou kontrolu stonožek přírodní pesticidy jako je kyselina boritá nebo potravinářská křemelina.
  • Produkty obsahující pyrethrin rostlinného původu zahubí stonožky při kontaktu a může být používán jako postřik.
 4. 4
  Vytvořte bariéru kolem celého vašeho domova. Ať už je to chemický insekticid, přírodní insekticid, nebo něco jiného, zamyslete se nad vytvořením bariéry, jako je hradní příkop, kolem vašeho domu. Protože stonožky se rodí venku a dostávají se dovnitř. Když to budou chtít udělat, nacestují přímo do bariéry z insekticidu. Pokud se jim podaří dostat se dovnitř, měly by být ve chvíli, kdy je najdete, mrtvé nebo téměř mrtvé. Zkuste použít organický pesticid obsahující cyhalothrin, který se používá hlavně na mravence, ale funguje i na stonožky.
 5. 5
  Poohlédněte se po odborné pomoci. Pokud jste vyzkoušeli všechno na světě, abyste vyhladili ty plazivé škůdce, může být čas to zaplatit a najmout hubiče. Hubiči mohou prolézt váš dům, hledat potenciální vstupní body, lokalizovat a zničit vajíčka stonožek a postříkat části vašeho domova účinnými pesticidy. Možná si to nechceme připustit, ale hubiči odvedou při vyhledání problému a ujištění se, že se nevrátí, lepší práci. Pokud si je můžete dovolit a jste na konci sil, stojí za ty peníze.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Udržení stonožek navždy pryč

 1. 1
  Zbavte se všech ostatních škůdců v domě. Stonožky nebudou mít co jíst a doufejme, že zahynou nebo se přestěhují k sousedům. Stonožka bez jídla je stejně dobrá jako mrtvá nebo brzy se pakující stonožka. [1]
 2. 2
  Udržujte v domě sucho. Když stonožky nejsou ve vlhkém prostředí, vysychají a umírají. Vyčistěte sklepy, toalety a další vlhká místa a použijte odvlhčovač.
  • Dejte na nejvlhčejší místa ve vašem domě balíčky siliky. Silika je absorbent, který odvádí vlhkost ze vzduchu a půdy. Podívejte se po balíčkách siliky například v nových botách, nebo nějaké levně kupte. Nechávejte je na nejvlhčejších místech vašeho domu.
 3. 3
  Odstraňte ze strany vašeho domu organické materiály. Dejte krbové dřevo, mulčovací kůru a kompostové koše pryč od obvodu domu a tak daleko, jak je možné. Odstraňte všechen kompost, listy, dřevo a organický odpad. Pokud možno, zvažte zbavení se vlhkých předmětů, jako jsou kompostové koše. ref>http://www.orkin.com/other/centipedes/</ref>
 4. 4
  Uzavřete všechny vstupní body. To na prvním místě zamezí broukům vstupovat do vašeho domova. Utěsněte všechny praskliny v betonových základech a prostory okolo dveří a oken.
  • Dejte zvenku vašeho domu těsnící pásky, abyste dotěrné stonožky odradili.
  • Utěsněte všechny díry mezi stěnami.
  • Podívejte se do okapů a svodů a vyčistěte listy, větve nebo jiné věci, které mohou blokovat přirozený tok vody v okapu. Může to být potenciální domov stonožek.
 5. 5
  Vyzkoušejte kajenský pepř. Pro přirozený způsob jak odradit stonožky od dovolené ve vašem domově, zkuste na vstupní body poklást tenkou vrstvu kajenského pepře, zevnitř i zvenku vašeho domova. Psy a kočky by se od něj měli držet dál, přestože pokud budou trochu zvědaví, neměli by se vážně zranit.
  Reklama

Tipy

 • Jediná stvoření, která se musí bát domácích stonožek, jsou ostatní brouci, poněvadž stonožky zabíjí a jedí širokou škálu věcí, kterých byste se pravděpodobně chtěli zbavit, jako jsou štěnice, termiti, rybenky, pavouci a dokonce švábi.
 • Spreje typu 'Raidu' je poměrně rychle zabijí, pokud se nechcete dostat do jejich blízkosti.
 • Stonožky koušou lidi jen vzácně, a někdy jejich čelisti dokonce nejsou dost silné, aby v sebeobraně pronikly lidskou kůží. Pokud to dokážou, kousnutí stonožky se obvykle podobá menšímu včelímu bodnutí.
Reklama

Varování

 • Buďte při použití jakýchkoliv pesticidů opatrní. Přečtěte si pečlivě instrukce.
 • Pokud možno, uzavřete všechny výpusti u dřezů nebo van.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 021 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 14 021 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama