Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Strakapoudi používají své ostré zobáky k tomu, aby udělali díru do stromu, pak zobák strčili dovnitř a hledali ve dřevě hmyz. Starkapoudi si klepáním také značí své teritorium nebo hledají partnerku. Pokud si strakapoud vybere jako své teritorium váš dům, může jeho klepání nejen poškozovat dřevěné části domu, ale také vás rušit a obtěžovat. Naučte se, jak strakapoudy ze svého domu a zahrady vypudit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Změňte zdroj potravy strakapoudů

 1. 1
  Prozkoumejte, zda váš dům není napaden hmyzem. Pokud stakapoudi neustále klovají do vašeho domu, možná k tomu mají dobrý důvod. Je pravděpodobné, že se snaží dostat ke hmyzu. Jejich potravou jsou včely a vosy, mravenci i červotoč a napadené dřevo je proto láká. Zbavit se hmyzu a odebrat strakapoudům zdroj potravy je první krok k jejich vypuzení.
  • Prohlédněte si půdu nebo jiné místo v domě, kde jste viděli strakapouda klovat. Hledejte mrtvý hmyz na parapetech a v rozích. Nakoukněte do okapů, zda se v nich neuhnízdily vosy. Podívejte se zevnitř i zvenku, jestli neuvidíte uvolněné nebo shnilé dřevo. To všechno jsou známky napadení hmyzem.
  • Pokud si všimnete hmyzu, udělejte všechno pro to, abyste se ho zbavili. Zkuste přírodní způsoby odpuzování nebo zavolejte deratizátora, aby problém vyřešil.
 2. 2
  Venku poblíž domu pověste strakapoudům kus loje. Strakapoudi mají velmi rádi lůj, což je hovězí sádlo, které můžete koupit ve většině zverimexů. Pověste ho vysoko nad zemí, aby k němu neměla přístup jiná zvířata, než ptáci.
  • Pověste lůj k místu, kde strakapoudi nejčastěji klovají. Všimnou si nového zdroje potravy a raději se zaměří na něj.
  • Pomalu lůj posouvejte každý den o kousek dál, až nakonec bude od vašeho domu v bezpečné vzdálenosti. S trochou štěstí strakapoudy naučíte klovat do loje, místo do dřevěných částí vašeho domu.
  • V horkém počasí se lůj může rozpustit a nalepit se na ptačí křídla. To je pro ptáky nebezpečné, protože jim to ztěžuje létání. V teplých letních dnech tedy raději lůj nepoužívejte.
  • Nabídněte ptákům lůj během podzimu, zimy a jara, kdy je v přírodě nedostatek potravy.
 3. 3
  Zasázejte ovocné stromy a keře s bobulemi. Strakapoudy lákají sladké plody, takže strategická výsadba ovocných stromů a keřů po obvodu vaší zahrady místo poblíž domu je může odlákat pryč. Zároveň zkontrolujte, že žádné takové stromy a keře nerostou hned u zdi.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Použijte odpuzaovače strakapoudů

 1. 1
  Použijte vizuální odpuzovače. Strakapoudy snadno zastraší viditelní predátoři, lesklé materiály nebo cokoli nenormálního, obzvlášť, pokud se to pohybuje. Zkuste následující předměty použít na tom místě domu, které strakapoudi nejvíce poškozují:
  • Zavěste na místo alobalové podložky nebo pásky, případně reflexní odraznou pásku. Proužky alobalu by měly být tak dlouhé, aby se pohybovaly ve větru, což strakapoudy vyděsí. Můžete také na dům přitlouct odrazná světla, která koupíte v každém železářství, strakapoudi se jich také bojí.
  • Na místech, kde se strakapoudi rádi zdržují, pověste kusy barevných provázků nebo lanka.
  • Na okraj střechy nebo na okap poblíž místa, kde vídáte strakapoudy, postavte maketu sovy, káněte nebo jestřába.
  • Pokud chcete na pohled hezčí řešení, můžete do problematické oblasti zavěsit například vlajku nebo nějakou dekoraci. Větrnákorouhev, která se rychle otáčí, dokáže strakapoudy spolehlivě odradit.
 2. 2
  Udržte strakapoudy v bezpečné vzdálenosti s pomocí hluku. Strakapoudy děsí hluk, jaký vydávají jejich predátoři a jiné neobvyklé zvuky. Nainstalujte poblíž místa, kde klovou do domu, jedno z těchto zařízení:
  • Kupte si ultrasonickou nahrávku zvuků, které vydává strakapoud v ohrožení spolu se zvuky predátorů a umístěte přístroj do okna na půdě nebo jinde u místa, kde strakapoudi škodí. Naprogramujte ho tak, aby se spouštěl během dne i noci a strakapoudy odrazoval. Dražší přístroje dovedou spustit zvuk predátora ve chvíli, kdy se strakapoud přiblíží.
  • Na dům a do jeho okolí umístěte několik zvonkoher. Jejich cinkání strakapoudí návštěvníky taktéž odrazuje.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zabezpečte svůj dům

 1. 1
  Opravujte díry v domě, aby strakapoudy nelákaly. Jakmile strakapoud do dřeva domu vyklove díru, bude se tam vracet. Do děr se navíc může dostat hmyz, který se pak rozleze po všech dřevěných částech a problém se strakapoudy se ještě zhorší.
  • Vyplňujte všechny díry po strakapoudech pryskyřicí, jakmile je objevíte.
  • Až pryskyřice zaschne, přetřete místo barvou na bázi polyuretanu nebo oleje, který odpuzuje hmyz od hnízdění ve dřevě. Čím méně hmyzu, tím méně strakapoudů.
 2. 2
  Chraňte svůj dům před dalším poškozením. Napadené části dřevěného obložení omotejte jemným kovovým pletivem, plastikovou síťkou nebo drátem. Zabráníte tak tomu, aby strakapoudi proděravělé dřevo ještě dále poškozovali.
 3. 3
  Zavolejte na místní odbor životního prostředí a požádejte o pomoc. Zákony sice strakapoudy chrání, ale profesionál může použít účinnou past, ptáky odchytit a vypustit je na vhodnějším místě.
  Reklama

Tipy

 • Pro nejlepší výsledky kombinujte více uvedených metod.
Reklama

Varování

 • Nestřílejte po strakapoudech, nesnažte se jim ubližovat nebo je odchytit. Strakapoudi jsou chránění živočichové.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Alobalové podložky, alobalové proužky nebo reflexní páska
 • Větrná korouhev nebo podobná dekorace
 • Maketa sovy nebo jestřába, nejlépe pohyblivá
 • Ultrasonická nahrávka
 • Zvonkohry
 • Hovězí lůj a krmítko na něj
 • Ocelové pletivo, plastiková síťka nebo drát

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 738 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 8 738 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama