Sucho v ústech je většinou pouze dočasným problémem, ale pokud vás trápí dlouhodobě, je nutné to řešit. Bez slin, které by vám chránily ústa, máte mnohem vyšší riziko zubních kazů a onemocnění dásní. Sucho v ústech není běžným jevem spojeným se stárnutím, takže byste se měli snažit vyřešit jeho pravou příčinu. Může jít o vedlejší účinek některých léků, ale také o příznak vážnějšího zdravotního problému.

Metoda 1 ze 3:
Léčba sucha v ústech

 1. 1
  Dodržujte pitný režim. Noste si s sebou všude lahev s vodou a pravidelně během dne pijte, abyste neměli sucho v ústech. Sportovní drinky jsou také vhodné, ale neměli byste pít nic, co obsahuje příliš mnoho cukru, nebo kofeinu. [1]
  • Pokud máte sucho v ústech po probuzení, pořiďte si domů zvlhčovač vzduchu a na noc si ho zapínejte, abyste měli doma vlhký vzduch.
  • Pokud jsou vaše ústa po probuzení suchá, pusťte si na spaní zvlhčovač.[2] Díky tomu je vzduch vlhký. Před spaním můžete také vypít sklenici vody nebo čaj bez kofeinu.
 2. 2
  Žvýkejte žvýkačky, nebo cucejte bonbony bez cukru. Žvýkačky a bonbony bez cukru podporují produkci slin. Používejte bonbony a žvýkačky bez cukru, protože sucho v ústech zvyšuje riziko zubních kazů.
  • Jeden klinický test prokázal, že pastilky se zeleným čajem jsou mnohem účinnější, než jiné druhy pastilek. [3] Není jisté, zda jde přímo o zelený čaj, takže můžete zkusit několik druhů pastilek.
  • Pokud nemáte k dispozici pastilky ani žvýkačky, můžete cucat neuvařenou těstovinu.
 3. 3
  Vyhýbejte se určitým potravinám. Existují potraviny, které mohou způsobit bolest v ústech, nebo infekce, zejména pokud máte v ústech sucho. Omezte konzumaci těchto jídel na minimum a vždy je zapíjejte vodou: [4]
  • Kyselé potraviny, jako rajčata a citronová šťáva. Tyto potraviny jsou obzvláště špatné, protože kazí zuby a také způsobují bolest.
  • Slané a kořenění potraviny, které způsobují bolest.
  • Toasty, krekry a další suché potraviny byste měli jíst pouze výjimečně, protože způsobují zubní kazy a bolest v ústech.
  • Cukr také zvyšuje riziko kažení zubů. Omezte jeho konzumaci a po sladkém jídle si vždy vyčistěte zuby.
 4. 4
  Zkuste umělé sliny. Existují umělé sliny, které se prodávají jak na předpis, tak volně. Vlhkost navíc vás zbaví problémů, ale bohužel nevyřeší jejich skutečnou příčinu.
  • Pokud jste těhotná žena, nebo kojíte, poraďte se nejprve s lékařem. [5]
  • Někteří lidé trpí alergiemi na látky, které jsou v umělých slinách obsaženy. Pokud začnete trpět dušností, otokem, nebo svěděním, zavolejte si záchranku. [6]
 5. 5
  Požádejte lékaře o léky na předpis. Existuje spousta léků na předpis, které zvýší produkci slin. Pokud na vás nezaberou volně prodejné léky, objednejte se k lékaři, který určí, které léky jsou pro vás vhodné. Je důležité vybírat léky podle toho, jakými nemocemi trpíte a jaké další léky berete.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Řešení příčiny

 1. 1
  Zjistěte si vedlejší účinky léků, které berete. Mnoho léků způsobuje sucho v ústech. Patří mezi ně léky na bolest, na deprese, na alergie, na inkontinenci a na vysoký krevní tlak. [7] [8] Pokud tyto léky berete dlouhodobě, zeptejte se svého lékaře na možné alternativy, nebo úpravu dávkování.
  • Lékařský termín pro sucho v ústech je xerostomie.
 2. 2
  Vyhýbejte se tabáku, alkoholu a kofeinu. Snažte se tyto látky na několik dní vysadit a uvidíte, zda se svých problémů zbavíte. [9] Pokud kouříte a pijete jen občasně, sucho v ústech je u vás pravděpodobně způsobeno něčím jiným. Přesto vám ovšem pomůže konzumaci těchto látek omezit.
  • V následujících článcích se dozvíte, jak přestat kouřit, jak přestat pít a jak se vyhýbat kofeinu.
 3. 3
  Začněte dodržovat pitný režim. Pokud máte pocit, že trpíte dehydratací, začněte pít více vody, i když nebudete mít žízeň. Pijte sportovní drinky, abyste v těle měli dostatek elektrolytů, které jsou velmi důležité pro správnou hydrataci těla. [10]
  • Pokud jste dehydrovaní kvůli zvracení, průjmu, ztrátě krve, popáleninám, nebo excesivnímu pocení, navštivte lékaře.
 4. 4
  Vyhněte se chrápání. Pokud máte ráno sucho v ústech, je možné, že je to kvůli tomu, že chrápete. Zvlhčovač vzduchu vám může na noc zvlhčit vzduch, ale měli byste se poradit s lékařem a najít příčinu svého chrápání.
  • Pokud se ráno budíte podráždění a unavení, protože v noci špatně spíte, možná trpíte spánkovou apnoe. Tato porucha způsobuje dlouhé výpadky dýchání, které následuje lapání po dechu, nebo chrápání.
 5. 5
  Pokud nemůžete najít příčinu svých potíží, navštivte lékaře. Pokud vám nepomohou změny životního stylu, zajděte si k lékaři. Sucho v ústech může být příznakem vážnějších zdravotních problémů.
  • Pokud máte také suché oči, možná trpíte Sjögrenovým syndromem, což je velmi vážná nemoc. Zajděte si na vyšetření, abyste zjistili, zda je to váš případ. [11]
  • Zjistěte si, zda máte zvýšené riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky, anémie, cystické fibrózy nebo artritidy. Pokud trpíte HIV/AIDS, také byste to měli říct svému lékaři. [12]
 6. 6
  Zeptejte se svého lékaře na možnost genetické terapie vážných chorob. Sjögrenův syndrom nebo radiační terapie rakoviny krku nebo hlavy může poškodit slinné žlázy. Vědci nyní dokážou vložit do těchto žláz nové geny, které zlepší jejich funkci. [13] Tato léčba je ovšem stále ve vývoji a není běžně dostupná. Zeptejte se svého lékaře, zda se můžete zúčastnit nějakých klinických testů.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak se vyhnout problémům spojeným se suchem v ústech

 1. 1
  Pečujte o své zuby. Nedostatek slin způsobuje náchylnost k zubním kazům. [14] Dodržujte následující pravidla, abyste se vyhnuli vážným a bolestivým zdravotním problémům:
  • Používejte zubní nit a čistěte si zuby alespoň dvakrát denně.
  • Každý den si ústa vyplachujte fluoridovou ústní vodou. Nepoužívejte ústní vody s obsahem alkoholu, které vysušují ústa. [15]
 2. 2
  Čistěte si zuby jemně. Bez slin jsou měkké tkáně v ústech náchylnější k poškození a bolesti. Udržujte je stále vlhké a zdraví:
  • Pokud vás čištění zubů bolí, používejte jemný zubní kartáček a místo zubní pasty používejte solný roztok (5 ml soli na 1 l vody). [16]
  • Kupte si nějakou volně prodejnou ústní vodu, nebo hydratační gel pro suchá ústa. Nechejte si poradit od svého zubaře.
 3. 3
  Zbavte se suchých rtů. Pravidelně používejte hydratační balzámy na rty, ideálně v kelímku a ne v tyčince. Vyhýbejte se balzámům s obsahem eukalyptu, mentolu, kafru, fenolu a alkoholu, což jsou látky, které rty dlouhodobě vysušují.[17]
 4. 4
  Zajděte si k zubaři. Měli byste chodit každých 6 měsíců k zubaři, abyste měli zuby stále čisté a vyhnuli se vážnějším problémům. Zubař vám může také poradit, jak se svého problému máte zbavit. Před zákrokem požádejte svého zubaře, aby se pokusil vám zubní procedury co nejvíce zpříjemnit:[18]
  • Požádejte o to, abyste mohli ovládat sací zařízení a mohli ho používat jen když ho budete skutečně potřebovat
  • Požádejte zubaře, aby vám při vyplachování úst nastříkal na jazyk trochu vody.
  • Dohodněte se se zubařem na signálu, kterým mu dáte najevo, že si potřebujete dát pauzu a vypláchnout si ústa vodou.
 5. 5
  Zbavte se bolesti v okolí uší. Poškozené slinné žlázy mohou způsobit blokaci hlenem. Masírujte si oblast pod ušními lalůčky a oblast nad čelistní kostí. Můžete používat také teplé obklady. [19]
  • Zablokované slinné žlázy mohou být příznakem vážnější choroby, například Sjögrenova syndromu. Pro jistotu navštivte lékaře.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete jíst suché potraviny, dejte si na ně máslo, nebo nějakou omáčku, aby byly vlhčí.

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 003 krát
Kategorie: Zuby a Ústa
Stránka byla zobrazena 10 003 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama