Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Komáří štípnutí může být jedním z nejotravnějších následků pobytu venku. Štípance neustále svědí a někdy nám připadá nemožné najít úlevu. Buďte v klidu, úleva existuje a v tomto článku se dozvíte několik způsobů, jak komáří štípance léčit.

Metoda 1 ze 6:
První kroky

 1. 1
  Vypořádejte se se štípanci ihned, jak se objeví. Zkuste zredukovat nepříjemné svědění, jak jen to bude možné. Očistěte postiženou oblast lihem, alkoholovými ubrousky nebo čistou vodou.[1]
  • Jedinci, kteří mají na komáří štípance vážnou reakci a vypadají, jako by je právě zasáhly neštovice, by se měli natřít antihistaminovým krémem nebo mlékem. [2] Zejména účinné jsou krémy obsahující kombinaci antihistaminu, analgetika, a kortikosteroidu, protože t uleví jak od bolesti, tak svědění.[3]
  • Omytí antiseptickým přípravkem obvykle uleví od počátečního svědění způsobeného poštípáním.[4]
  • Pokud se vám na štípanci vytvoří infekce ze škrábání, měli byste zajít k lékaři.
 2. 2
  Mějte na paměti, že svědění nepřestane, dokud se štípanec zcela nezhojí. Svědění je způsobeno komářími slinami, antikoagulantem. Naše tělo produkuje jako odpověď histamin, což způsobí, že kolem štípance nás kůže svědí. Lidem, kteří jsou na komáří štípnutí citlivější se ranka hojí déle, než méně citlivým jedincům, takže zhojení štípance je u každého člověka jinak dlouhý proces.
 3. 3
  Vyberte si jeden z mnoha krémů, které svědění zmírní. Měli byste vybírat podle dostupných léků, svých finančních možností, alergií, jednoduchosti použití, a do jaké míry medikament znáte. Jistě zjistíte, že jeden přípravek na vás funguje lépe než jiný. Je to v podstatě metoda pokus – omyl, než zjistíte, který je ten nejlepší právě pro vás. Pokud si vůbec nevíte rady, obraťte se na svého lékaře. Učiňte tak i v případě, že máte na nějaký přípravek alergickou reakci nebo se vám štípance nehojí.
  Reklama

Metoda 2 ze 6:
Použijte produkty, které naleznete ve své kuchyni

 1. 1
  Použijte citron nebo limetu. Ukrojte si plátek a jemně s ním potřete postiženou oblast nebo si na štípanec vymáčkněte kapku šťávy. Kyselina citronová má do jisté míry účinky zmírňující svědění.[5]
 2. 2
  Použijte ovesné vločky. Ovesné vločky jsou známé pro své účinky proti svědění, vyrobte si proto pastu z ovesných vloček a aplikujte ji na postiženou oblast. Nechte zaschnout a smyjte.[6]
 3. 3
  Použijte malé množství změkčovače masa na postiženou oblast. Smíchejte jej s trochou vody a aplikujte na štípanec. Nechte zaschnout a poté opláchněte.[7]
 4. 4
  Na štípanec si dejte kapku medu. Med zklidní podrážděnou oblast a poskytne vám úlevu od svědění.[8]
 5. 5
  Aplikujte na štípanec trochu jablečného octa. Namočte vatový tamponek v jablečném octu a přiložte na štípanec.[9] Nechte jej na rance několik minut. Mělo by vám to pomoci zmírnit bolest.
  • Můžete si také vyrobit pastu z jablečného octa a mouky. Vysušíte tak štípanec a zklidní svědění. Aplikujte pastu na postižené místo, nechte zaschnout a smyjte teplou vodou.
 6. 6
  Použijte jedlou sodu. Smíchejte lžíci sody s trochou teplé vody.[10] Jemně aplikujte pastu na postiženou oblast. Nechte několik minut působit a smyjte teplou vodou. Silný zásaditý prostředek jako tento často pomůže zmírnit svědění po poštípání hmyzem.
  Reklama

Metoda 3 ze 6:
Použijte tlak

 1. 1
  Použijte svůj nehet. Zkuste si kolem štípance do kůže vtlačit sluneční paprsky. To je dobrá metoda, pokud vám štípanec již praskl. Ulevíte si tak, aniž byste si podráždili štípanec škrábáním.
  • Můžete si na štípanec nehtem udělat také „X“. Rozproudíte tak proteiny a zastavíte na chvíli svědění.
 2. 2
  Zkuste se přes štípanec plesknout prsty. Nemusíte moc, stačí jen tolik, aby to štíplo. Rozptýlíte se tak na chvíli a štípanec vás nebude svědit.
 3. 3
  Zkuste si okolo štípance kreslit zamáčknutou propiskou. Trochu se tak poškrábete a rozptýlíte. Je potvrzeno mnoha lidmi, že to funguje.
 4. 4
  Použijte ubrousek namočený v alkoholu a otřete si s ním postiženou oblast. Odstraníte tak zbytky komářích slin a zamezíte štípanci, aby se zhoršil.
  Reklama

Metoda 4 ze 6:
Použití komerčních produktů

 1. 1
  Použijte mýdlo. Umyjte postiženou oblast mýdlem a opláchněte vodou. [11] Mýdlo vám může stačit k tomu, abyste si ulevili od svědění. Použijte jemné mýdlo, abyste si nepodráždili kůži.
 2. 2
  Porozhlédněte se po lécích, které vám uleví od poštípání hmyzem a od žihadel. Můžete použít známý Fenistil gel nebo se zeptat lékárníka, ten vám jistě rád poradí.[12] Follow the instructions accompanying the product. If you can't find one, talk to your pharmacist.
 3. 3
  Udělejte si pastu z Aspirinu. Uleví se vám a aspirin zmírní příznaky jako je otok a svědění.[13] Tuto metodu nepoužívejtepokud jste alergičtí na Aspirin.
  • Můžete si také zkusit vyrobit pastu z tabletek Tums.[14] Ty vám také pomohou zmírnit svědění.
 4. 4
  Do postižené oblasti prstem vklepejte malé množství zubní pasty.[15] Pasta funguje jako zázrak pokud jde o úlevu od svědění. Obyčejná mentolová pasta je nejlepší.
  • Použijte negelovou zubní pastu. Gelová pasta se pro tuto metodu nehodí.
  • Natřete pastu na štípanec a nechte ji působit přes noc.
  • Ráno pastu smyjte studenou vodou a jemným mýdlem. Pasta štípanec vysuší a odstraní podráždění.
  Reklama

Metoda 5 ze 6:
Použití bylinek a esenciálních olejů

 1. 1
  Použijte aloe vera. Natřete si na štípanec trochu gelu z aloe vera nebo prostě odlomte kousek listu a tímto gelem si štípanec potřete. Zbavíte se tak svědění. Aloe je známá pro své regenerační a zklidňující účinky. Má také ozdravný účinek na problematickou pleť.[16]
 2. 2
  Použijte bazalku. Čerstvě rozmačkané listy bazalky, které přiložíte na ranku, vám uleví od svědění. Bazalka obsahuje tymol a camphor, což jsou látky přirozeně zmírňující svědění. Bazalka také funguje jako repelent, takže vám nehrozí další poštípání. [17]
 3. 3
  Použijte listy banánu plantainu. Zmáčkněte list tohoto druhu banánovníku mezi prsty tak, abyste dostali trochu šťávy. Přiložte kapku na štípanec, svědění by vás do minuty mělo přejít.[18]
 4. 4
  Použijte levandulový olej. Pokud si na štípanec aplikujete malé množství levandulového oleje, svědění vás přejde.[19]
  • Můžete vyzkoušet také lísku lékařskou a aplikovat ji stejným způsobem.[20]
 5. 5
  Použijte naředěný olej z čajovníku. Tea tree olej je známý pro léčbu mnoha problémů a také umí zmírnit svědění po komářím poštípání.[21]
  • Přidejte pár kapek oleje na studený obklad a přiložte na štípance. Bolest a svědění by měly odeznít.
  Reklama

Metoda 6 ze 6:
Použití vody a tepla

 1. 1
  Dejte si příjemnou, horkou relaxační koupel. Můžete si do vody přidat dvě lžíce jablečného octa nebo dva hrnky drcených ovesných vloček. Obojí vám uleví od svědění.[22]
 2. 2
  Použijte vlhkou žínku. Namočte žínku do horké vody, ale ne tak horké, abyste se popálili. Přitlačte žínku ke štípanci. Nechte žínku přiloženou, dokud neucítíte, že vás štípanec již nesvědí. Zopakujte dvakrát až třikrát. Vaše nervy budou zmatené a svědění přestane. Horko způsobí, že se histamin nahromaděný kolem štípance najednou uvolní.
 3. 3
  Aplikujte na štípance ledový obklad nebo kostku ledu.[23] Obklad byste měli nechat přiložený asi 20 minut, aby se vám ulevilo od svědění.
 4. 4
  Přiložte na štípanec teplou lžíci. Nechte kovovou lžíci ponořenou v horké vodě asi minutu. Vyndejte lžíci, nechte ji pět až deset vteřin zchladnout a přiložte ji na štípanec. Držte ji na kůži deset až třicet vteřin. Zopakujte několikrát, dokud máte horkou vodu. Můžete tak provádět několikrát denně, dokud se svědění nezlepší.[24]
  Reklama

Tipy

 • Nenoste sladké parfémy a tmavé oblečení. Oboje komáry přitahuje.
 • Pokud si myslíte, že se budete ve spaní škrábat, natáhněte si vlněné rukavice.
 • Pokud máte štípance na chodidlech a kolem kotníků, natáhněte si dlouhé ponožky.
 • Pokud máte suchou kůži, budou vás štípance svědit více. Namažte se proto tělovým mlékem.
 • Nenechte se odradit, pokud vám některá metoda nezabere hned napoprvé. Dejte jí ještě šanci a poté zkuste něco jiného.
 • Na světě je mnoho druhů komárů. Někteří jsou agresivnější a mohou vás více potrápit.
 • Jakmile zjistíte, že vás poštípal komár, ihned štípance umyjte vodou a mýdlem.
 • Pokud máte poštípaná chodidla a kotníky, nenoste uzavřené boty. V nich vaše kůže nedýchá a štípance by se vám mohly zanítit.
 • Pokud jste na poštípání hmyzem alergičtí a víte, že se chystáte ven, vezměte si s sebou pilulku s obsahem antihistaminu.
 • Štípance si neškrábejte
Reklama

Varování

 • Pokud se opravdu musíte poškrábat, raději štípance nafackujte. Prsty se pleskněte přes štípanec. Dermatologové zjistili, že tato praktika má na nervový systém stejný účinek, neporuší vám však kůži.
 • Štípance si neškrábejte, svědění by bylo jen horší.
 • Pokud se vám štípance nehojí a vidíte na nich známky infekce, zajděte si k lékaři.
 • Pokud víte, že po komářím poštípání trpíte, nechte si předepsat vhodnou antihistaminovou léčbu, například Fenistil gel nebo kapky.[25]
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama