Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Svilušky (třída Arachnida) jsou malí škůdci, kteří z rostlin vysávají mízu. Usazují se na spodní straně listů a rostlinu oslabují – při zvlášť silném napadení může rostlina i uhynout. Jakmile svilušky objevíte, na nic nečekejte a bavte se jich!

Metoda 1 ze 3:
Jak poznáte svilušky

 1. 1
  Prohlédněte si dobře povrch listů. Je-li vaše rostlina opravdu napadena sviluškami, listy budou nejspíš pokryté žlutými skvrnami. Na ostrém světle uvidíte z určitých úhlů stříbrný nebo bronzový nádech.
  • Svilušky sice obvykle napadají spodní stranu listů, nicméně není vzácností, když se objeví i na svrchní straně nebo na květech a poupatech. Často se stává, že se prokoušou ze spodní strany listu na svrchní – dírky v listech jsou nejviditelnějším příznakem zamoření.
  • Dírky v listech jsou většinou příznakem závažné choroby. Svilušky jsou zpočátku nenápadné, rostliny proto sledujte a všímejte si dalších příznaků.
  • Další příznaky napadení sviluškami zahrnují například deformaci listů, vadnutí a usychání, nerovnoměrný růst, nebo skvrny na listech a jejich barevné změny. Je-li rostlina silně zamořena, listy mohou začít opadávat.
 2. 2
  Hledejte na rostlině jemné bílé pavučinky. Je to spolehlivý ukazatel napadení sviluškami. Obvykle se nachází poblíž místa, kde svilušky sají mízu. Ne všechny druhy svilušek ovšem pavučinky vytvářejí.
 3. 3
  Ujistěte se o přítomnosti svilušek. Tento parazit je malý, často okem těžko postřehnutelný. Položte pod rostlinu, u které máte podezření na nákazu, list bílého papíru a lehce jí zatřeste.
  • Na papír by mělo pár svilušek napadat. Pomozte si lupou, abyste je rozeznali od prachu atd.
 4. 4
  Existuje mnoho druhů svilušek a mohou se vyskytovat v široké škále barev od červené přes zelenou, žlutou, hnědou až po černou. Mají osm nohou a pohybují se celkem pomalu.
  • Dobře si svilušky lupou prohlédněte a hledejte takové, které mají na těle tečky. Je to odolný druh, kterého nebývá lehké se zbavit.[1]
 5. 5
  Mějte na paměti, že některé druhy rostlin svilušky přitahují mnohem více, než jiné.
  • Obzvlášť náchylné k napadení sviluškami bývají zakrslé růže, ovocné stromy a keře, banánovníky, begónie, fazole, máta, konopí, jahody a většina pokojových květin.
  • Tečkované svilušky napadají přes 100 různých druhů rostlin.
 6. 6
  Nejkritičtější jsou období suchého počasí, kdy mohou svilušky rostlinu nejvážněji poškodit, protože jsou žíznivé a vysávají tekutinu z listů. To rovněž znamená, že je přitahují rostliny, chráněné sklem nebo fólií – včetně těch na vašem okenním parapetu.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Přírodní prostředky proti sviluškám

 1. 1
  Pokojové květiny pravidelně omývejte. Není to nic těžkého a je to velmi efektivní, netoxický způsob, jak předcházet nákaze sviluškami.
  • Můžete použít buď čistou vodu nebo roztok vlažné vody s trochou velmi jemného mýdla nebo prostředku na mytí nádobí. Můžete použít jakékoliv mýdlo, dobře se hodí například přírodní s olivovým olejem.
  • Namočte do roztoku houbičku a pak jeden po druhém listy očistěte, nebo roztok přelijte do láhve s rozprašovačem a důkladně postříkejte spodní strany listů.
 2. 2
  Po 6 dnech postup znovu opakujte, jestliže nákaza pokračuje. Mějte na paměti, že některé druhy rostlin jsou na mýdlo citlivé, raději roztok tedy předem vyzkoušejte na jednom či dvou listech, než rostlinu postříkáte celou.
 3. 3
  Venkovní rostliny postříkejte hadicí. Nastavte ji na rozprašovač a všechny nakažené rostliny očistěte. Nastavte vodu na vysoký tlak a snažte se mířit na spodní strany listů. Mělo by to pomoci svilušky odplavit.
 4. 4
  Použijte líh. Obyčejný denaturovaný líh je v likvidaci svilušek velmi efektivní. Nalijte trochu na čistý hadřík a otřete spodní strany listů.
 5. 5
  Použijte přírodní pesticidy. Na trhu je celá řada netoxických prostředků na přírodní bázi, které zahubí svilušky, ale rostlině neublíží:
  • Na bázi látky zvané pyrethrum. Jde o přírodní pesticid, vyráběný z výtažků rostliny, blízce příbuzné chryzantémě. Je šetrný a proto vhodný pro počáteční boj se sviluškami. Bohužel, některé druhy jsou proti němu rezistentní, takže po použití nadále rostlinu pečlivě pozorujte.
  • Pesticidy na bázi skořicového oleje jsou efektivní při hubení dospělých svilušek, ale neublíží jejich vajíčkům. Musíte je tak používat 1x za 3 dny, a to po dobu nejméně dvou týdnů, abyste zahubili všechny parazity, kteří se z vajíček budou postupně líhnout.
  • Neem oil je složka pesticidu, vyráběná z ořechů stromu neem. Funguje skvěle proti sviluškám a také jako ochrana před nimi, a léčí i běžné plísně. [2]
 6. 6
  Silně postižené části rostliny okamžitě odstraňte. Opadané listy posbírejte a těžce poškozené otrhejte. Zbráníte tak nákaze okolních rostlin. Rostlinný odpad dejte do plastikového sáčku a vyhoďte nebo spalte.
  • Je-li rostlina silně zasažena, zvažte její úplnou likvidaci. Zvýšíte tak šance na přežití ostatních.
  • Zalévejte napadené rostliny svrchu a poškozené části pravidelně odstraňujte.
 7. 7
  Nenechte okolo svých rostlin plevel. Nedávejte sviluškám možnost dalšího úkrytu a startovního pole k tomu, aby napadaly rostliny, které na zahradě chcete pěstovat.
  • Obzvlášť dávejte pozor na plevel se širokými listy.
  • Odstraňte jakýkoliv rostlinný odpad. Pařezy, popadané větve a listí, to vše co nejdříve zlikvidujte.
 8. 8
  Použijte domácí bylinkový čaj. Chcete-li si vyrobit vlastní přírodní pesticid, rozmíchejte lžičku mleté skořice, lžičku mletého hřebíčku a dvě lžičky italské kořenicí směsi v šálku vody.
  • Přiveďte k varu a pak stáhněte z plotny. Nechte lehce vychladnout a do směsi následně přimíchejte 2 lžičky prolisovaného česneku. Pak nechte úplně vychladnout a nakonec přeceďte přes pláténko nebo kávový filtr.
  • Přidejte do roztoku pár kapek jaru na nádobí nebo tekutého mýdla a přelijte vše do láhve s rozprašovačem. Každé tři dny stříkejte spodní strany listů po dobu nejméně 2 týdnů. Svilušky by měly zmizet.[2]
 9. 9
  Použijte esenciální oleje a přírodní soli. Rozmarýnový olej je velmi efektivním přírodním pesticidem. Ošetřujte pravidelně spodní strany listů směsí rozmarýnového oleje a vody.
  • Rozmarýnový olej hubí jen svilušky, ostatním, prospěšným druhům hmyzu neublíží.[1]
  • Mastné kyseliny a draselné soli poškozují těla svilušek. Aplikujte je v pozdním odpoledni, aby zůstaly na rostlině co nejdéle a efekt tak byl maximální.
  • Rizikové rostliny pravidelně večer postříkejte vodou jemným rozprašovačem. Prostředí se ochladí a bude vlhčí. Obzvlášť dobře to funguje proti skvrnitým sviluškám, jež dávají přednost suchému a teplému klimatu.
 10. 10
  Podpořte výskyt berušek a dalšího hmyzu, který se sviluškami živí. Hmyzí predátoři jako larvy síťokřídlého hmyzu, třásněnky a berušky můžou populaci svilušek zcela zdecimovat, pokud se vám je na zahradě podaří udržet. Pravdou ovšem bohužel je, že jednou z příčin výskytu svilušek je vyhubení jejich přirozených nepřátel pesticidy. Vyhýbejte se proto používání širokospektrálních pesticidů s obsahem karbarylu, malathionu atd.[3]
  • Užitečný hmyz je možné do zahrady přilákat na určité druhy rostlin, například laskavec nebo brutnák.
  • Je možné také on-line nebo v zahradních centrech zakoupit dravý druh svilušky, který se živí jinými sviluškami. Hledejte Phytoseiulus persimilis (zeptejte se pracovníků zahradního centra) a řiďte se pokyny, uvedenými na obalu.
  • Při správném dodržení podmínek mohou dravé svilušky váš problém vyřešit. Je zajímavé že berušky nechávají dravé svilušky na pokoji a živí se jen těmi klasickými.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Zbavte se svilušek s pomocí chemie

 1. 1
  Pořiďte si speciální insekticidní mýdlo, které smíchejte s vodou a vzniklým roztokem postříkejte napadené pokojové rostliny. Insekticidní mýdla si dokáží poradit i se silným zamořením.
 2. 2
  Vyberte si ten správný přípravek pro boj se sviluškami na zahradě. Existují postřiky i hadříky napuštěné pesticidy – poraďte se v zahradním centru.
  • Typ vhodného pesticidu se liší podle vegetačního období – jiný je vhodný v dormantním období brzy zjara a jiný v létě.
  • Při použití specifických chemikálií (jako dienochlor, difokol, azocyklotin, fenbutatin, bromopropylát, propagát), se nedoporučuje stejný přípravek používat častěji, než 3x za sezónu. Sníží to šanci, že si svilušky proti prostředku vypěstují odolnost.
 3. 3
  Zkuste se svilušek zbavit pomocí síry. Použijte sirný prach nebo roztok. Vyhněte se používání síry za horkého počasí a vždy se řiďte instrukcemi, uvedenými na obalu.
  Reklama

Tipy

 • Některé svilušky jsou viditelné pouhým okem, jiné jsou tak malé, že je uvidíte jen pod mikroskopem. Pomáhejte si lupou, abyste se se svými sviluškami lépe seznámili.
 • Svilušky se vyskytují v mnoha druzích a poddruzích. Jsou to blízké příbuzné osminohých pavouků, a tak mohou poblíž místa výskytu plést jemné pavučinky, které jim slouží k pohybu i k ochraně. Svilušky rodu Tetranychidae jsou pravděpodobně nejnebezpečnější. Vysávají totiž tekutinu z jednotlivých rostlinných buněk, které se pak plní vzduchem. Skvrnité svilušky jsou pak nejběžnějším parazitem, napadajícím zahrady, skleníky a pokojové rostliny.
 • Svilušky mohou, ale nemusejí, mít červenou barvu. Zahradníci většinou mezi jednotlivými druhy příliš nerozlišují.
Reklama

Varování

 • Zbavit se svilušek nemusí být jednoduché. Buďte vytrvalí a dávejte pozor, abyste nechtěně nevytvářeli podmínky, jež sviluškám vyhovují (teplo, dostatečný úkryt a trocha vlhkosti pro většinu z nich, velmi suché klima pro jiné druhy).
 • Uvědomte si, že použitím pesticidů ohrožujete i jiný, užitečný hmyz, který může v boji se sviluškami pomoci. Používejte proto chemikálie opatrně a s rozmyslem.
 • Biologické přípravky jsou lepší, než chemické pesticidy. Je to proto, že svilušky mají tendenci si proti chemikáliím rychle vybudovat rezistenci.
 • Svilušky mohou přenášet některá virová onemocnění, napadající rostliny. Je to další důvod k tomu, se jich co nejrychleji zbavit.
Reklama

Reference

 1. 1,01,1http://homeguides.sfgate.com/organic-ways-rid-spider-mites-78260.html
 2. 2,02,1http://www.cannabisculture.com/articles/3109.html
 3. http://www.ext.colostate.edu/pubs/insect/05507.html
 4. Michael MacCaskey, Gardening for Dummies, p. 192, (1996), ISBN 1-56884-644-4 – research source
 5. Judy McMaugh, What Garden Pest or Disease Is That?, (1994), ISBN 1-86302-394-1 – research source
 6. Ruud Kleinpaste, A Mite Destructive, pp. 42-45, Growing Today, February 2005 – research source

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 17 987 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 17 987 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama