Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Téměř každý má někdy obavy ze svého tělesného zápachu. Nenašli byste nikoho, kdo si někdy nečichal k podpaží. Naštěstí existuje spousta dlouhodobých i krátkodobých řešení, které vám pomohou se zbavit tělesného zápachu. V tomto článku je najdete všechny.

Část 1 ze 3:
Lékařsky ověřená řešení

 1. 1
  Buďte stále čistí. To je ten nejsnadnější způsob, jak zvládat tělesný zápach. Pravidelným koupáním se zbavíte bakterií způsobujících zápach. Voda ale nestačí. Myjte se vždy a všude mýdlem, nebo antibakteriálním mycím gelem.
  • Zaměřte se hlavně na podpaží a chodidla, což jsou dvě místa na těle, která nejčastěji zapáchají.
  • Nepotřebujete nutně antibakteriální mýdla – obyčejné mýdlo postačí.
  • Pokud máte vagínu, nesmíte si ji mýt mýdlem, jinak byste mohla dostat infekci a narušila byste si přirozené pH. Pokud vaše vagína nepříjemně zapáchá, navštivte gynekologa.
 2. 2
  Buďte v suchu. Bakterie se množí v prostředí, které je vlhké, teplé a má správné hladiny pH a koncentraci sodíku, takže pokud chcete hezky vonět a zabránit bakteriím v množení, udržujte se stále v suchu. [1]
  • Když se zpotíte, utřete se ručníkem. Po každém cvičení se vysprchujte.
 3. 3
  Noste správné materiály. Syntetické materiály nejsou moc prodyšné (pokud tedy nejsou navrženy speciálně tak, aby byly). Pokud máte strach, že byste mohli zapáchat, noste bavlnu, vlnu nebo hedvábí. Tyto materiály nasáknou pot a jsou prodyšné.
  • Můžete si také pod tričko vzít nátělník z bavlny, který nasaje vlhkost a pot a udrží vaše oblečení hezky voňavé.
  • Nenoste stále dokola stejné oblečení, musíte pravidelně prát.
 4. 4
  Používejte antiperspirant. Antiperspiranty blokují pocení a zápach chemikáliemi (například hliníkem), takže pomáhají omezovat tělesný zápach. Mnoho z nich funguje po celý den, ale pokud děláte něco náročného, budete je muset použít víckrát za den.
  • Na rozdíl od deodorantů antiperspiranty zabraňují pocení, takže se nebudete potit. Deodoranty pot pouze maskují a postarají se o zápach.
  • Existuje mnoho dohadů ohledně toho, zda antiperspiranty s hliníkem způsobují rakovinu prsu, nebo Alzheimerovu chorobu, ale lékařské výzkumy nikdy neprokázaly, že by tomu tak bylo (stejně jako u rakoviny prsu a parabenů), takže byste se neměli ničeho bát. [2]
  • Když si budete holit podpaží, omezíte tím tělesný zápach a antiperspiranty se vám budou lépe nanášet.
 5. 5
  Zkuste deodorant. Pocení není nic špatného (pokud nejde o silné pocení, které značí vážnější problémy), takže byste se ho neměli snažit zbavit úplně. Potem se z těla dostávají toxiny. Je ovšem vždy dobré zamezit nepříjemnému a trapnému pocení ve chvílích, kdy to potřebujete. [3]
  • Deodorant neutralizuje a omezuje pach, ale nebrání samotnému pocení, takže stále budete mít v podpaží vlhko.
 6. 6
  Pokud vás tělesný zápach trápí delší dobu, poraďte se s lékařem. Možná zjistíte, že trpíte nemocí zvanou bromhidróza. Tato nemoc je často spojována se změnami hladin hormonů (puberta nebo klimakterium), cukrovkou, skrytými záněty a změnami stravování. Nejčastějším příznakem nepříjemného tělesného zápachu je přílišné pocení. [4]
  • Lékaři vám mohou předepsat antiperspiranty na předpis. Tyto látky mohou vaši kůži podráždit, takže je používejte pouze v případě, že trpíte některou z vážnějších chorob (bromhidróza, hyperhidróza).
  • Také botox může zablokovat potní žlázy a zbavit vás pocení. I zde ale nejde o bezpečnou metodu, pokud netrpíte vážnějším onemocněním, protože botox je drahý, bolestivý a může být i nebezpečný. Účinky trvají několik měsíců a je tedy nutné proceduru opakovat.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Dlouhodobá řešení

 1. 1
  Jezte zdravě. To, co jíte, se projeví na vašem tělesném zápachu. V tomto případě naprosto platí „jste to, co jíte“. Existuje spousta jídel, kterým byste se měli vyhnout, pokud chcete hezky vonět a spousta jídel, která byste naopak měli jíst. [5]
  • Pokud se chystáte mezi lidi, vyhněte se hlavně velkým množstvím červeného masa, česneku a cibuli, kořeněným jídlům a zpracovaným potravinám.
  • Měli byste se vyhýbat také nápojům s kofeinem.
  • Měli byste naopak jíst: listovou zeleninu, celozrnné pečivo, ořechy a semena, zdravé oleje (olivový olej, losos, avokádo) a rostliny, které pročišťují tělo (petržel, koriandr, celer, máta, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano atd.). [6]
 2. 2
  Pečujte o své zažívání. Někteří lidé, kteří trpí tělesným zápachem, mají tento problém proto, že jejich zažívání nefunguje a jejich tělo nezvládá strávit některé potraviny. Pokud máte pocit, že je to i váš problém, můžete navštívit lékaře, ale existují způsoby, jak posílit své zažívání i v pohodlí domova.
  • Berte probiotika, která podpoří správné zažívání.
  • Můžete brát také zažívací enzymy, nebo si před jídlem dávat trochu jablečného octa.
 3. 3
  Zbavte se stresu. Stres stimuluje žlázy, které způsobují tělesný zápach. To znamená, že když jste ve stresu, naštvaní nebo úzkostliví, riskujete, že budete zapáchat ještě více.
  • Meditace je skvělým způsobem, jak se zbavit stresu. Meditujte každý den alespoň 15 minut a uvidíte, že pro vás stres už nebude takovým problémem (a také budete lépe vonět).
  • Také jóga vám pomůže zbavit se stresu. Stačí jen 15 minut denně a budete se velmi brzy cítit mnohem lépe.
 4. 4
  Zkuste nějaký detoxikační program. Pročistit si tělo, hlavně pokud váš zápach způsobuje vaše stravování, vám může pomoci zbavit se zápachu a vydat se na cestu ke zdravějšímu tělu.
  • Najdete mnoho druhů detoxikačních programů, takže je nejlepší se nejprve poradit s lékařem (hlavně pokud trpíte i jinými zdravotními komplikacemi).
  Reklama

Část 3 ze 3:
Domácí tipy

 1. 1
  Nastříkejte se octem. Ocet je přírodní antiseptikum, které vám pomůže zabít bakterie a plísně v problémových partiích (například na chodidlech nebo v podpaží). Nastříkejte si tyto oblasti například jablečným octem a otřete se. [7]
  • Můžete také naředit vodku trochou vody a postříkat se tímto roztokem.
 2. 2
  Zkuste citronovou šťávu. Budete muset trochu experimentovat s koncentrací – když to přeženete, bude vás pálit pokožka a může vám i zarudnout. Když se to stane, počkejte několik dní a zkuste to znovu. Nejprve roztok ochutnejte. Jeho kyselost zabrání bakteriím v množení.
 3. 3
  Zkuste přírodní dezinfekci. Můžete zkusit například olej z čajovníku, odvar z lísky, nebo třeba peroxid vodíku.
 4. 4
  Berte potravinové doplňky s chlorofylem. Ty fungují jako přírodní deodoranty, takže když je budete brát pravidelně, zbavíte se tělesného zápachu a budete příjemněji vonět. [8]
 5. 5
  Namočte si nohy do solné lázně. Nohy jsou častou problémovou oblastí, takže když si je budete pravidelně namáčet do slané vody, zbavíte se zápachu. Sůl zabíjí bakterie, které způsobují zápach.
  Reklama

Tipy

 • Nemíchejte spolu antiperspiranty, krémy a parfémy. Všechny vůně dohromady vytvoří jen nepříjemný zápach.
 • Nanášejte si do podpaží pudr a vtírejte si ho také do oblečení. Můžete si ho nanášet na pokožku také po použití antiperspirantu.
 • Kupte si vlhčené ubrousky, kterými se v případě potřeby budete moci snadno a rychle očistit. Stejným způsobem vám poslouží papírové kapesníky s trochou lihu.
 • Měňte si pravidelně povlečení a používejte bílá prostěradla, která můžete bělit. *Koneckonců, v posteli trávíte 8 hodin denně!
 • Pokud kouříte a nechcete přestat, zkuste přejít na elektronické cigarety.
 • Pokud vám zapáchají nohy, měli byste nosit bavlněné ponožky (absorbují vlhkost a rychleji schnou) a měnit si je několikrát denně, abyste měli nohy stále suché.
 • Pokud berete léky na předpis, zeptejte se svého lékaře, zda nemohou způsobovat váš zápach.
 • Po holení si čistěte podpaží. Použijte vlhčené ubrousky s obsahem alkoholu.
 • Pokud trpíte tělesným zápachem, možná za to mohou plísně. Šampon proti plísním vám může pomoci. Pokud nebude ani to stačit, poraďte se s lékařem a nechejte si předepsat něco silnějšího.

Reklama

Varování

 • Pokud se holíte žiletkou, vždy si ji před holením důkladně vydezinfikujte.
 • Nepoužívejte parfémy k zamaskování zápachu – jen byste to zhoršili.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 69 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 129 krát
Stránka byla zobrazena 4 129 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama