Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ze všech nespočetných druhů hmyzu, hlodavců a jiných škůdců, kteří narušují a znepokojují vlastníky domů kdekoliv na světě, žádný není nebezpečnější než termit. Pouze termiti mohou bez pomoci zlikvidovat a zničit samotné základy domu jen za pár krátkých let. První destruktivní práce termitů ani nemusí být prvních pět let po zamoření zaznamenatelná. Potom už může být příliš pozdě. Váš dům je pravděpodobně největší a nejdůležitější investice, kterou jste kdy udělali. Z toho důvodu je nezbytné podniknout správné kroky k ochraně vašeho domova před termity, a pokud již napadli vaší nemovitost ke zbavení se jich.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Vysledování zamoření

 1. 1
  Hledejte známky zamoření. Nemusíte vidět přímé důkazy zamoření termity, ale to neznamená, že byste to měli ignorovat. Zborcená podlaha, díry v dřevě a dutých částech vašich základů, to všechno jsou vážná varovná znamení termitů. Můžete dokonce zahlédnout i samotné termity.
  • Vezměte si do suterénu šroubovák a baterku a prozkoumejte poklepáním na dřevo vzduchové kapsy a základové nosníky, abyste zjistili, jestli tam jsou dutiny a zatlačte šroubovák do dřeva, abyste vyzkoušeli jeho pevnost. Pokud se dřevo snadno poddá a rozpadá se, můžete mít problém s termity.
  • Při provádění tohoto testování se také ujistěte, že dáváte pozor na termití výkaly. Termití trus jsou kuličky výkalů v barvě dřeva nebo tmavší hnědé. Přítomnost tohoto trusu poblíž oslabeného dřeva y mohly naznačovat zamoření. [1]
  • Můžete také ve vaší nemovitosti najít termití hnízdo; podzemní termiti si při napadení postaví systém tunelů a trubek z bahna, zatímco jiní budou v hnízdě uvnitř dřeva.
 2. 2
  Určete typ termitů, které máte. Jsou dva obecné typy termitů, kteří mohou zamořit váš domov: podzemní a dřevní. Prvně jmenovaní se nacházejí v půdě kolem domu a ve dřevě v domě, zatímco druhým se daří pouze ve dřevě (ne v půdě). Podzemní termiti se nacházejí většinou v teplých pobřežních oblastech - především Kalifornie, Texas, Louisiana, Florida a Georgia. Dřevní termity můžete najít kdekoliv.
  • Podzemní termity můžete nalézt kromě dřevěných základů také v hromadách dřeva a kompostu v okolí vašeho domu.
  • Podzemní termiti obvykle způsobí domu mnohem větší poškození než dřevní a mohou vyžadovat jiné metody ošetření. [2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zbavení se termitů vlastními silami

 1. 1
  Vytvořte lepenkovou past. Vezměte několik rovných pruhů kartonové lepenky, namočte je a naskládejte je na sebe na místě, kde se pravděpodobně vyskytují termiti. Protože se termiti krmí celulózou (kartonová lepenka), dělá to z ní vynikající past. Když je lepenka zamořena termity, vezměte jí ven na bezpečné místo a spalte. Pokud je to třeba, několikrát opakujte.
  • Poznámka: Tato lokální past nevyřeší všechny vaše potíže s termity. Je to rychlé řešení k odstranění několika stovek termitů, často najednou. Zkombinujte tuto metodu s dalšími řešeními, abyste provedli silnější úder.
 2. 2
  Vyzkoušejte prospěšné hlístice. Prospěšné hlístice jsou druh malých nečlánkovaných červů, kteří jsou přírodními parazity zahradních škůdců včetně termitů. [3] Tyto hlístice hledají hostitele, jako jsou termití larvy, a zavrtají se do nich, čímž obvykle způsobí jejich smrt během 48 hodin. Mrtvolu hostitele používají jako místo pro kladení vajec.
  • Můžete si pořídit prospěšné hlístice v obchodě se zahradnickými potřebami nebo na internetu. V současné době je k prodeji zhruba pět druhů. [4]
  • Při použití při teplotě půdy vyšší než 15,5°C by měly být hlístice používány okamžitě po jejich zakoupení. Pokud je nepoužijete okamžitě, skladujte je v lednici. Zasaďte je brzy ráno nebo po západu slunce, protože UV světlo je poškozuje.
 3. 3
  Vystavte dřevěný nábytek slunečnímu světlu. Pokud termity napadený předmět není váš dům, ale spíš kus nábytku nebo předmět, který může být z vašeho domu vynesen, vystavte ho slunečnímu světlu. Termitům se daří ve tmě a teplo a světlo ze slunce je zabije. Ve slunečný den dejte váš nábytek ven na tak dlouho, jak bude možné - nejlépe na 2-3 dny.
  • Tento způsob funguje na pochytání/zabití termitů dobře ve spojení s metodou pasti z kartonové lepenky.
 4. 4
  Zmrazte termity. Pokud jste v deštivé oblasti a nemůžete vystavit váš nábytek slunečnímu světlu, zvažte alternativu zabití termitů zmrazením vašeho nábytku. Dejte kusy dřevěného nábytku (nebo jejich části) na 2-3 dny do velkého mrazáku. Přestože to může být u velkých kusů nábytku obtížné, pokud toho jste schopní, metoda mrazáku by měla garantovat vyhubení termitů. [5]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Odborná pomoc

 1. 1
  Použijte kyselinu boritou. Kyselina boritá je jedním z nejčastějších a nejúčinnějších způsobů, jak odpravit termity. Ve skutečnosti je to hlavní insekticid používaný v mnoha v obchodech prodávaných insekticidech na termity. [6] Kyselina boritá zastavuje činnost nervového systému termitů a dehydratuje je.
  • Nejlepší způsob, jak zabít termity kyselinou boritou, je použití návnad.
   • Pokryjte nebo postříkejte dřevo (nebo jiný celulózový materiál) rovnoměrně kyselinou boritou.
   • Umístěte návnadu s kyselinou boritou na zahradu poblíž vašeho domu nebo do místa zamoření.
   • Kontrolujte pravidelně návnadu a doplňujte kyselinu boritou podle potřeby. Měli byste poblíž vidět mrtvoly termitů.
 2. 2
  Kupte si a používejte produkty pro hubení termitů. Jsou k dispozici ve vašem místních hobby marketu. Používání produktů na hubení termitů je první krok, který potřebujete udělat, abyste se těchto škůdců zbavili. Můžete použít metodu hubení termitů s návnadami nebo tekutý výrobek na hbuení termitů. Položte návnadu poblíž zamořených míst a nastříkejte na ta samá místa termiticid.
 3. 3
  Nechte si udělat lokální ošetření mikrovlnami. Protože horko zabije termity, můžete váš dům vyhřát na vysokou teplotu, abyste je zabili. Avšak toto musí dělat odborník, protože potřebné nástroje nejsou ke koupi/užití dostupné každému. Zavolejte místní dezinsekční společnost a zjistěte, jestli je toto možnost pro váš dům. [7]
 4. 4
  Zavolejte odborníka. Pokud se rozhodnete, že je zamoření prostě příliš velké, nebo je váš dům příliš důležitý na to, aby se to napoprvé nepovedlo, měli byste zavolat odborný hubící servis. Když zavoláte profesionální hubiče, ujistěte se, že:
  • Získáte alespoň tři různé nabídky konkurenčních forem.
  • Získáte písemnou smlouvu od společnosti, kterou využíváte, trvající na úplném vyhubení termitů na dva roky. Může být třeba, aby se společnost pravidelně vracela, vyhledávala nová napadení a odstraňovala je - bez vašich nákladů. [8]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Prevence budoucího zamoření

 1. 1
  Udržujte domácnost nebo byt v suchu. Termiti jsou přirozeně přitahování na vlhká a mokrá stanoviště, protože potřebují vodu k přežití. Takže se ujistěte, že vystupňujete ostražitost při udržování věcí suchých, nebo vás napadnou další termiti.
  • Ujistěte se, že všechny kohoutky na vodu a stojatá voda, uvnitř vašeho domova i venku, jsou zabezpečené a suché. Pokud možno, vytřete nebo vysajte všechnu nechtěnou vodu.
  • Špinavé mokré okapy jsou také ideálním domovem pro termity, takže pro další prevenci udržujte také okapy bez nečistot.
 2. 2
  Uchovávejte dřevo mimo vaší nemovitost. Termiti se samozřejmě krmí na dřevě, takže uchovávejte velké množství dřeva do krbu a další volné kmeny a větve mimo váš domov. Pokud udržujete na vaší nemovitosti velké množství dřeva, jen zvete termity na hody. Pokud musíte skladovat dřevo v blízkosti vašeho domu, úplně ho přikryjte, abyste ho udrželi v suchu; to minimalizuje přitažlivost pro termity.
 3. 3
  Utěsněte všechny trhliny ve vašem domě. Prostým utěsněním a uzavřením oken, vchodů a trhlin kolem vašeho domu, podnikáte první a důležitý krok k ujištění se, že termiti nenapadnou a nezamoří vaší nemovitost. Mezery kolem elektroinstalace a potrubí do a z vašeho domu jsou pro termity další snadnou cestou, jak se dostat do vašeho domova.
  • Zástěny na dveřích, oknech a verandě jsou také nezbytné, pokud si dáváte pozor na napadení termity.
  Reklama

Tipy

 • Poškození termity může zničit dům, takže pokud si nejste jisti svojí schopností zabít brouky ve vašem domě, zavolejte co nejdříve profesionála.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 347 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 7 347 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama