Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tmavé kruhy pod očima přidávají roky a dělají člověka starším o hodně více, než například vrásky nebo šediny. [1] Je ale možné jejich výskyt omezit a v některých případech se jich i úplně zbavit. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Řešte příčinu

 1. 1
  Dostatečně spěte. Měli byste každou noc dostatečně spát. Není jasné, proč nedostatek spánku způsobuje tmavé kruhy pod očima, ale je jasné, že nevyspaná pleť je bledá (a proto jsou na ní tmavé kruhy vidí vidět) a omezuje krevní oběh. [2] ILidé si také myslí, že když málo ležíte, začnou se vám více tvořit kruhy pod očima. Před spaním se vždy dokonale odličte. Když to neuděláte, po nějaké době budou vaše oči vypadat mnohem unaveněji.
  • Určete si, kolik spánku potřebujete (většinou je to 7-9 hodin, ale u každého se to liší). Snažte se spát asi dva týdny dostatečně a uvidíte, zda vám to s kruhy pod očima pomůže.
  • Alkohol a drogy mají také vliv na kvalitu spánku. Když budete abstinovat, nebo je užívat pouze výjimečně, bude se vám spát lépe a nebudete mít kruhy pod očima.
  • Jezte dostatek vitamínů. Nedostatek vitamínů a špatné stravování omezuje funkce nadledvinek. Čím pomalejší nadledvinky budete mít, tím méně vitamínu B6 vaše tělo absorbuje. A čím méně vitamínu B6 budete v těle mít, tím hůře budou vaše nadledvinky fungovat a tím hůře se vám bude spát. Jde tedy o začarovaný kruh. Spánek, dostatek vitamínů, dostatek hořčíku a vápníku ve formě listové zeleniny (která jich obsahuje více, než mléčné výrobky) a dostatek minerálů vám pomůže obnovit funkci nadledvinek.
 2. 2
  Vylečte si své alergie. Alergie jsou běžnou příčinou tmavých kruhů pod očima. [3] Pokud za vaším problémem stojí alergie, snažte se vyléčit se, nebo odstraňte alergen ze svého prostředí. Sezónní problémy s alergií, jako je senná rýma, můžete vyléčit pomocí volně prodejných léků.
  • U ostatních alergií je nejlepší se alergenu vyhýbat. Pokud se kruhů pod očima nemůžete zbavit, možná trpíte alergií na nějakou látku, kterou máte v domě nebo na pracovišti. Objednejte se k dermatologovi a zjistěte, na co můžete být alergičtí. Lidem s alergiemi většinou také chybí vitamín B6, kyselina listová a vitamín B12. Brát multivitaminy vám tedy také pomůže.
  • Nesnášenlivost na lepek. Další běžnou alergií, která způsobuje tmavé kruhy pod očima, je nesnášenlivost na lepek, potažmo na pšeničnou mouku, nebo dokonce celiakie. Zajděte si na krevní testy, abyste zjistili, zda netrpíte touto nemocí. Musíte ale vědět, že i když budete mít nesnášenlivost na lepek, nemusíte mít přímo celiakii.
 3. 3
  Zbavte se ucpaného nosu. Ucpaný nos může způsobovat tmavé kruhy pod očima, protože cévy okolo nosních dutin jsou rozšířené a ztmavlé. [4]
 4. 4
  Jezte zdravě. Jezte zdravou a vyváženou stravu, berte vitamíny a pijte hodně vody. Spousta kosmetických vad je způsobena nedostatkem živin. Tmavé kruhy pod očima často způsobuje nedostatek vitamínu K nebo nedostatek antioxidantů. Také nedostatek vitamínu B12 (spojovaný s anémií) může způsobovat tmavé kruhy pod očima.
  • Jezte dostatek ovoce a zeleniny, hlavně salátu, špenátu a další listové zeleniny. Pokud vám chybí vitamíny, berte je ve formě tablet. Také byste měli dostatečně pít, abyste zlepšili svůj krevní oběh.
  • Omezte sůl. Příliš mnoho soli v jídle způsobuje zadržování vody v těle, což může způsobit tmavé kruhy pod očima. Kromě toho sůl poškozuje krevní oběh a způsobuje modrání žil pod očima.
 5. 5
  Pokud kouříte, snažte se přestat. Kouření způsobuje oběhové problémy, které nejen škodí vašemu zdraví, ale také způsobují tmavnutí cév.
 6. 6
  Relaxujte. Když budete relaxovat, zbavíte se stresu a úzkosti, které vám brání v klidném spánku a odpočinku. Kromě toho budete mít díky pravidelné relaxaci lepší pleť. Pleť odráží náš emocionální stav a také všechny fyzické nemoci, takže byste neměli odpočinek zanedbávat.
 7. 7
  Akceptujte to, co nelze změnit. Existuje několik věcí způsobujících kruhy pod očima, které bohužel nelze změnit. Jsou to:
  • Nepravidelná pigmentace. Ta může způsobovat tmavé kruhy pod očima.
  • Vystavení slunci, které zvyšuje produkci melaninu.[5]
  • Tenčení kůže vlivem věku. Stárnutí pleti způsobuje, že jsou cévy a žíly v obličeji více vidět a kolagenu v kůži ubývá. [6]
  • Dědičnost. Zjistěte si, zda tento problém máte v rodině, protože tmavé kruhy pod očima jsou často dědičné. [7] To ovšem neznamená, že se svým problémem nemůžete nic udělat. Měli byste se ale připravit na to, že se vám nepodaří se kruhů pod očima zbavit úplně.
  • Obličejové rysy. Tmavé kruhy pod očima mohou být způsobeny i stíny. [8] Kromě používání dekorativní kosmetiky tento problém bohužel nemůžete nijak řešit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Přírodní tipy

 1. 1
  Používejte plátky okurek. Nakrájené okurky se vždy používaly pro zmírnění oteklých očí a osvěžení pleti v okolí očí. Položte si na každé oko jeden plátek. Dělejte to každý den a vždy si s plátky okurky na chvíli lehněte a zavřete oči.
 2. 2
  Přikládejte si na oči chlazené čajové pytlíky nebo ledové kostky zabalené v hadříku. Tanin v čaji omezuje otoky a zarudnutí. Lehněte si nejlépe ráno na postel a položte si vychladlé vlhké čajové pytlíky na oči asi na 10 minut a zavřete oči. Můžete si pytlíky přes noc chladit v ledničce, abyste je měli ráno připravené.
 3. 3
  Vyrobte si solný roztok. Smíchejte si ¼ lžičky mořské soli se dvěma šálky vody [9] a přidejte trochu jedlé sody. Potom si nalévejte tento roztok do nosních dírek. Vykloňte se na stranu, aby vám voda vytekla druhou nosní dírkou. Tento tip je účinný zejména pokud máte ucpaný nos.
 4. 4
  Použijte bramboru. Rozmixujte jednu neuvařenou bramboru v mixéru na kaši. Naberte si ji lžičkou a nanášejte si ji na zavřené oči. Nechejte ji působit asi 30 minut. Potom ji omyjte teplou vodou. Tato metoda na některé lidi zabírá.
 5. 5
  Použijte mraženou lžíci. Dejte si do mrazáku na 10-15 minut kovovou lžíci. Potom ji vytáhněte a přikládejte si ji na oči, dokud nebude zase teplá.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Kosmetická řešení

 1. 1
  Používejte oční krém s retinolem a vitamínem K. Tmavé kruhy pod očima mohou být způsobeny nedostatkem vitamínu K. Bez ohledu na příčinu můžete používat tyto krémy, jistě vám pomohou. Nejlepší bude je používat dlouhodobě. [10]
 2. 2
  Kupte si krém pod oči. Použijte korektor, kterým zamaskujete kruhy pod očima. Musíte si vybrat korektor, který se bude hodit vašemu podtónu pleti (na modré kruhy si kupte žlutý nebo růžový korektor). Po nanesení korektoru použijte transparentní pudr.
 3. 3
  Před použitím kosmetiky si udělejte test. Pokud zjistíte, že vám některé druhy kosmetiky dráždí pokožku, způsobují vyrážky nebo vám jinak nevyhovují, přestaňte je používat.
  Reklama

Tipy

 • Pijte hodně vody. Pít vodu je vždy dobré, ale co se týče kruhů pod očima, je to to nejlepší, co můžete udělat. Díky vodě budete také klidnější a méně vystresovaní.
 • Neprotírejte si oči. Lidé s alergiemi si často sahají do očí. Může jít ale i o úzkostlivý zvyk, nebo o reflexní činnost. Bez ohledu na to, proč to děláte, byste s tím měli přestat, protože protírání očí způsobuje podráždění pleti a může narušit malé cévky a způsobit tak tmavé kruhy pod očima.
 • Jezte stravu bohatou na vitamíny C, D a E.
 • Nepijte před spaním příliš mnoho tekutin, mohlo by vám to způsobit kruhy pod očima.
 • Zaměřte se přímo na kůži pod očima. Nezapomínejte na to, že veškerý kontakt s touto oblastí musí být jemný, protože je to nejtenčí kůže na těle.
 • Noste sluneční brýle, abyste se vyhnuli tmavým kruhům způsobeným zvýšenou produkcí melaninu.

[11]

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 208 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 285 krát
Stránka byla zobrazena 11 285 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama