Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tmavé skvrnky na obličeji mohou být způsobeny jizvami po akné, spálením od slunce, věkem nebo dokonce i antikoncepcí. Pokud jimi trpíte, jistě byste rádi věděli, jak se jich zbavit. Už nemusíte hledat dál – v tomto článku se dozvíte, jak se těchto nepříjemných skvrnek zbavit jednou provždy.

Metoda 1 ze 2:
Přírodní tipy

Mnoho přírodních domácích „léků“ na tyto problémy koupíte v supermarketu. Citrusové ovoce, papája, rajčata a další druhy ovoce a zeleniny obsahují zesvětlující látky. Mnoho lidí používá různé masky vyrobené z ovoce a zeleniny, protože neobsahují žádné chemické přísady a jsou levnější, než produkty z drogerie.

 1. 1
  Zkuste citrusové ovoce. Citrusy obsahují velké množství vitamínu C neboli kyseliny askorbové. Vitamín C vám pomůže zbavit se horní odumřelé vrstvy kůže, aniž by vám nějak poškodil pleť. Zkuste ho použít třeba takto:
  • Vymačkejte si šťávu – ženy používají citronovou šťávu pro zesvětlení pleti už po staletí. Můžete ale klidně použít i pomeranč, grep nebo například limetku. Překrojte ovoce na poloviny a vymačkejte si šťávu do misky. Pomocí vatového tamponku nanášejte tuto šťávu na tmavé skvrnky na pleti. Nechejte působit asi 20 minut a potom opláchněte vodou. Tento postup opakujte jednou či dvakrát denně.
  • Citronovo-medová maska – smíchejte šťávu z půlky citronu se dvěma lžícemi medu. Dobře promíchejte a nanášejte na obličej. Nechejte masku působit asi 30 minut a potom ji důkladně umyjte.
  • Peeling z citrusového ovoce a sušeného mléka. Smíchejte 1 lžíci vody, 1 lžíci mléka v prášku a 1 lžíci šťávy ze svého oblíbeného citrusového ovoce. Vytvořte jemnou pastu a opatrně si s ní masírujte obličej. Po použití se důkladně opláchněte.
 2. 2
  Zkuste vitamín E. Vitamín E je silný antioxidant a pomáhá opravovat poškozené buňky a podporuje tvorbu nových. Vitamín E můžete použít jen ve formě masti, ale můžete také začít jíst více potravin, které ho obsahují.
  • Mast – vmasírujte si olej s čistým vitamínem E přímo do pokožky postižené tmavými skvrnami. Když se budete natírat každý den, skvrnky za nějakou dobu vyblednou.
  • Stravování – začněte jíst více následujících jídel: ořechy (mandle, piniové oříšky, buráky), slunečnicová semena, olej z pšeničných klíčků a sušené meruňky.
 3. 3
  Nakrájejte si papáju. Papája obsahuje enzym papain, který pomáhá zbavovat pleť odumřelých buněk a podporuje růst nových buněk. Papája také obsahuje vitamíny C a E, takže je pro řešení tmavých skvrnek jako stvořená. Ovoce obsahuje nejvíce papainu, dokud je ještě zelené, ale můžete klidně použít i zralou papáju. Oloupejte papáju a odstraňte z ní semena.
  • Celé ovoce – nakrájejte si papáju na plátky a přiložte si je na obličej. Nechejte je působit 20-30 minut. Celý postup opakujte dvakrát denně.
  • Pleťová maska z papáji. Nakrájejte si ovoce na kousky a v mixéru ho rozmixujte na jemnou pastu. Nanášejte tuto masku na obličej a krk a nechejte ji působit asi půl hodiny. Potom se důkladně opláchněte.
 4. 4
  Zkuste aloe vera. Aloe vera má mnoho prospěšných účinků. Skvěle zvlhčuje pleť a hodí se také na spáleniny od slunce. Dokáže i zesvětlit tmavé skvrny na obličeji. Pokud máte doma čerstvou rostlinu aloe vera, ulomte si malý kousek a vymačkejte si dužinu do ruky. Nanášejte si ji rovnou na obličej. Aloe vera gel si můžete koupit i v obchodě. Nejlepší je čisté aloe vera, takže se vždy ujistěte, že kupujete 100% přírodní produkt.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Léčiva a chemické přípravky

 1. 1
  Vyberte si správnou metodu. Peeling znamená odstraňování horní odumřelé vrstvy kůže. Můžete ho provést manuálně, nebo chemicky. Existuje mnoho přírodních metod, ale lékařské a farmaceutické techniky jsou silnější a agresivnější. Také s nimi dříve dosáhnete požadovaných výsledků.
 2. 2
  Zkuste kyselinu. Existují dva typy kyselin, které se často používají pro léčbu akné a tmavých skvrnek na pleti – alfa-hydroxy kyseliny a beta-hydroxy kyseliny.
  • Alfa kyseliny jsou: kyselina glykolová, kyselina mandlová, kyselina citronová, kyselina mléčná a další. Tyto kyseliny jsou extrahovány z různých plodin a dalších produktů. Účinně odstraňují mrtvou číst kůže a zároveň jsou dostatečně šetrné i pro lidi s citlivou pletí. Alfa-hydroxy kyseliny koupíte ve formě sér, krémů a peelingů.
  • Beta-hydroxy kyselina se nazývá také kyselina salicylová. Jde o běžnou přísadu většiny přípravků proti akné. [1] Je to také základní přísada aspirinu. V silnějších koncentracích funguje i proti tmavým skvrnám na obličeji. Kyselinu salicylovou seženete ve formě krémů, sér, čistících gelů nebo peelingů.
  • Kyselina retinová neboli Retin-A. Tato kyselina je druhem vitamínu A. Je skvělá pro léčbu akné i tmavých skvrn. Seženete ji ve formě krémů a gelů.
 3. 3
  Zkuste chemický peeling. Pokud vám žádné z těchto přípravků nepomohou, můžete si zkusit zajít na chemický peeling. Ten vám doslova odstraní horní vrstvu kůže. Často obsahuje kyseliny uvedené výše ve vysokých koncentracích. Můžete si vybrat ze tří druhů – jemný, střední a silný peeling. [2]
  • Jemný chemický peeling většinou obsahuje alfa-hydroxy kyseliny, zejména kyselinu glykolovou a mléčnou. Jde o nejúčinnější léčbu tmavých skvrn na obličeji.
  • Střední chemické peelingy obsahují kyselinu tricholoroctovou. Tento druh peelingu se doporučuje většinou na skvrny způsobené slunečním popálením. Pro nejlepší výsledky byste ho měli podstupovat každé dva týdny, dokud se skvrny nevytratí. Nedoporučuje se pro lidi s tmavší pletí, protože může způsobit zvýšenou pigmentaci.
  • Hloubkové chemické peelingy obsahují fenol neboli kyselinu karbolovou. Používají se pro léčbu hlubokých vrásek, ale také pro nápravu poškození pleti sluncem. Fenolové peelingy jsou velmi silné a provádí se v celkové anestezii. Může trvat několik měsíců, než se po nich pleť zahojí.
 4. 4
  Zkuste mikro dermabrazi. Při této léčbě se používají velmi jemné krystaly „písku“, kterými se čistí vaši pleť. [3] Po odstranění staré vrstvy kůže se objeví nová, čerstvá kůže. Tato procedura se provádí většinou jednou měsíčně po několik měsíců.
 5. 5
  Zkuste léčbu laserem. Tato léčba využívá rychlé světelné pulzy, které ničí melanin způsobující tmavé skvrnky. Oblast se skvrnkami nasaje světlo a zničí se. Tělo se vyléčí tak, že se vám udělí strup a pod ním se objeví nová, čerstvá kůže. Laserová léčba je velmi účinná, ale také velmi drahá a bolestivá.
  Reklama

Tipy

 • Mějte trpělivost. Tmavé skvrnky na kůži jsou velmi houževnaté a bude trvat dlouho, než se jich zbavíte. Nevzdávejte se a vytrvejte s metodou, kterou jste si zvolili.
 • Když jste dehydrovaní, kožní buňky se léčí pomaleji. Pijte tedy hodně vody, abyste celý proces trochu zrychlili.
Reklama

Varování

 • Za každých okolností používejte každý den opalovací krém.
 • Hydrochinon, který je obsažen v mnoha produktech na zesvětlení pleti, může způsobovat rakovinu, poškození buněk, dermatitidu a další kožní problémy. Většina specialistů nedoporučuje používat žádné přípravky obsahující tuto látku.
 • Pokud máte alergii na aspirin, nepoužívejte produkty s kyselinou salicylovou.
 • Před použitím každého přípravku si dobře prostudujte příbalový leták.
 • Těhotné a kojící ženy by se měly kyselině salicylové vyhnout.
 • Pokud chodíte k dermatologovi, poraďte se s ním o nejlepší metodě odstranění tmavých skvrn a dodržujte jeho pokyny.
 • Nechoďte na slunce s citronovou šťávou na obličeji, mohli byste se silně spálit.
Reklama

Související články

Jak zmírnit otok a zarudnutí pupínků
Jak léčit folikulární keratózuJak léčit folikulární keratózu
Jak se zbavit zarudlé pleti v okolí aknéJak se zbavit zarudlé pleti v okolí akné
Jak se zbavit pihJak se zbavit pih
Jak se zbavit odumřelé kůžeJak se zbavit odumřelé kůže
Jak se zbavit mozolůJak se zbavit mozolů
Jak se rychle zbavit jizev po aknéJak se rychle zbavit jizev po akné
Jak se zbavit akné na zádechJak se zbavit akné na zádech
Jak se zbavit kuřích okJak se zbavit kuřích ok
Jak vytáhnout prázdný pupínek na povrch kůžeJak vytáhnout prázdný pupínek na povrch kůže
Jak ošetřit štípance od roztočůJak ošetřit štípance od roztočů
Jak se zbavit akné na těleJak se zbavit akné na těle
Jak se zbavit akné přírodní cestouJak se zbavit akné přírodní cestou
Jak se zbavit jizev po akné pomocí domácích tipůJak se zbavit jizev po akné pomocí domácích tipů
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama