Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ušní maz je přirozená látka, která pomáhá chránit ucho a zvukovod. Někdy se nahromadí, což způsobuje problémy se sluchem nebo nepohodlí. Ušní maz je možné vyčistit, ale buďte opatrní, abyste si při tom nepoškodili některou z citlivých částí ucha. Tento článek by vám měl pomoci bezpečně a účinně odstranit ušní maz a vystříhat se použití nebezpečnějších a nerozumných metod.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Než začnete

 1. 1
  Pro začátek se ujistěte, že nemáte žádnou ušní infekci. Pokud máte ušní infekci, čištění nadbytečného ušního mazu by mohlo vést k proděravění ušního bubínku. (Ironicky ve skutečnosti ušní maz chrání před infekcemi.) Nepokračujte s žádnou z těchto metod, obzvlášť s vyplachováním ucha, pokud:
  • Jste měli v minulosti problémy s vyplachováním.
  • Jste měli během posledního roku proděravělý ušní bubínek.
  • Vám z ucha vytéká jakoby hlenovitý výtok.
 2. 2
  V pochybnostech navštivte lékaře. Odvádění nebo odstraňování ušního mazu z vašeho zvukovodu nemusí znít jako riskantní procedura, ale je možnost, že se to zvrtne, pokud nevíte, co děláte. Pokud vaše ucho bolí, neriskujte to. Místo toho navštivte lékaře a proberte s ním následující postupy.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Solný roztok

 1. 1
  Ve sklenici, džbánku nebo hrnku smíchejte 1 čajovou lžičku soli a půl sklenice teplé vody. Míchejte dokud se sůl nerozpustí.
 2. 2
  Namočte vatovou kuličku v solném roztoku.
 3. 3
  Nakloňte ucho postižené nahromaděním ušního mazu směrem k obloze. Vaše hlava by měla být nakloněna ke straně. Pro snazší použití solného roztoku to dělejte v sedě.
 4. 4
  Vezměte namočenou vatovou kuličku a vymačkejte trochu vody do ucha. Několik kapek úplně stačí, nezatopte si zvukovod.
  • Počkejte až gravitace protáhne solný roztok skrz maz.
 5. 5
  Nakloňte hlavu na opačnou stranu a počkejte až solná voda vyteče.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Peroxid vodíku

 1. 1
  Ve sklenici nebo džbánku smíchejte dohromady stejné díly vody a peroxidu vodíku (3%). Existují i silnější roztoky peroxidu vodíku (6% a více), ale nejsou dostupné bez předpisu. Držte se 3% nebo slabšího.
 2. 2
  Namočte vatovou kuličku do roztoku peroxidu.
 3. 3
  Nakloňte ucho postižené nahromaděním ušního mazu směrem k obloze. Vaše hlava by měla být nakloněna ke straně. Pro snazší použití roztoku to dělejte v sedě.
 4. 4
  Vezměte namočenou vatovou kuličku a vymačkejte trochu peroxidového roztoku do ucha. Několik kapek bude stačit.
  • Počkejte až gravitace protáhne roztok skrz maz. Jak budou bublinky perlit ve vašem uchu, měli byste cítit svědění.
 5. 5
  Nakloňte hlavu na opačnou stranu a počkejte až roztok vyteče.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Jablečný ocet a líh

 1. 1
  Ve sklenici nebo hrnku smíchejte dohromady stejné díly bílého octa a líhu. Tato směs je obzvlášť účinná pro „plavecké ucho“ což je infekce vnějšího zvukovodu způsobená zbytky vody uvězněnými v uchu po plavání. To proto, že líh pomáhá vodě vypařovat se.
 2. 2
  Namočte vatovou kuličku v octovém roztoku.
 3. 3
  Nakloňte ucho postižené nahromaděním ušního mazu směrem k obloze. Vaše hlava by měla být nakloněna ke straně. Pro snazší použití roztoku to dělejte v sedě.
 4. 4
  Vezměte namočenou vatovou kuličku a vymačkejte trochu octového roztoku do ucha. Několik kapek bude stačit.
  • Počkejte až gravitace protáhne ocet skrz maz. Jak alkohol zasáhne kůži a bude se rozplývat, měli byste cítit teplo.
 5. 5
  Pokud je to třeba, nakloňte hlavu na opačnou stranu a počkejte až zbytek roztoku vyteče.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Dětský nebo minerální olej

 1. 1
  Aplikujte dětský nebo minerální olej přímo do uší. Naplňte lékařské kapátko olejem dle vaší volby.
 2. 2
  Nakloňte ucho postižené nahromaděním ušního mazu směrem k obloze. Vaše hlava by měla být nakloněna ke straně. Pro snazší použití roztoku to udělejte v sedě.
 3. 3
  Vymačkejte do ucha 2-5 kapek oleje.
 4. 4
  Dejte do ucha vatovou kuličku, aby olej hned zase nevytekl. Nechte olej několik minut působit.
 5. 5
  Vyjměte vatovou kuličku. Nakloňte hlavu a nechte olej vytéct z vašeho ucha.
 6. 6
  Použijte k vypláchnutí ušního mazu solný sprej nebo vodu v pokojové teplotě.
  • Tato metoda se může pro vyčištění zvukovodu a zabránění hromadění ušního mazu používat jednou za dva týdny. Ušní maz je přirozenou ochranou vašeho ucha a není tedy důvod používat tuto metodu každý den.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

Co nedělat

 1. 1
  Nepoužívejte vatové tyčinky pro hloubkové čištění. Vatové tyčinky můžete používat k odstranění povrchového vosku z vnějšího ucha, ale nerýpejte se s nimi ve zvukovodu. Tkáň ve vašem zvukovodu je extrémně choulostivá; je jednoduché zavést infekci narušením tkáně v blízkosti ušního bubínku.
  • Další důvod kteří zmiňují lékaři proti používání vatových tyčinek k odstranění nahromaděného mazu v uchu je, že pravděpodobně více mazu zatlačíte do zvukovodu než odstraníte. Jaký má v tom případě použití vatové tyčinky smysl?
 2. 2
  Nepoužívejte ušní svíce. Ušní svíce jsou kuželovitý nástroj, který se umístí do ucha a na vzdálenějším konci se zapálí svíčka. Tlak svíčky pak necháte vysát ušní maz. To je teorie. Ale ušní svíce nefungují a z následujících důvodů jsou nebezpečné:
  • Ušní maz je lepkavý. Tlak, který by byl třeba k "vysátí" ušního mazu ze zvukovodu, by byl tak velký, že by bohužel způsobil prasknutí ušního bubínku. To proto, že ušní maz je lepkavý a není snadno pohyblivý.
  • Do ucha se může z ušních svíček dostat vosk. Místo vytažení ušního mazu z vašich uší, může se ze svíček snadno dostat vosk do vašich uší. To protože zapalujete svíčku nebezpečně blízko vašeho ucha, v zařízení, které do ucha vede jako trychtýř.
  • Ušní svíčky mohou být nebezpečné. Nesou s sebou mnoho zdravotních problémů, které se mohou přihodit, jakmile se ušní svíčku rozhodnete použít.
   • Vzduch uvnitř ucha může tak zteplat, že může vnitřní ucho popálit.
   • Pokud se svíčkou nezacházíte opatrně, může náhodou vyústit v požár.
   • Tato procedura může vést až k protržení ušního bubínku.
 3. 3
  Nevstřikujte silou žádné tekutiny do ucha. Lékaři to dělat mohou, ale vy byste neměli. Tekutiny, které jsou vtlačeny do zvukovodu, se mohou dostat za ušní bubínek a způsobit infekci ucha. Tekutiny, které tlačí na ušní bubínek, mohou způsobit poškození vnitřního ucha.
  Reklama

Tipy

 • Nezatlačujte vatovou tyčinku do vašeho ucha dál než k úzkému vstupu do vašeho zvukovodu. Kdybyste náhodou ušní maz nebo samotnou vatovou tyčinku zatlačili do ušního bubínku, mohlo by to skončit jeho poškozením.
 • Pokud jsou uši stále plné mazu i po týdnu pokusů o domácí léčbu, navštivte lékaře.
 • Správné množství vitaminu C ve vašem jídelníčku může pomoci odstraňovat nahromadění ušního mazu přirozenou cestou.
Reklama

Varování

 • Nikdy nepoužívejte k čištění uší vatové tampony nebo jiné předměty. Můžete předmět zatlačit do ucha hlouběji, než jste zamýšleli a váš zvukovod se může poškodit. Navíc to může způsobit ještě větší dopady ušního mazu než na počátku.
 • Při použití peroxidu vodíku v uších buďte opatrní. Tento roztok je velmi silný a může způsobit nepříznivou reakci.
 • Ušní svíčky už způsobily mnoho zranění. Nedoporučují se pro odstraňování ušního mazu.
 • Pokud pociťujete bolesti v uchu, horečku, ztrátu sluchu nebo zvonění v uších, nepokoušejte se o žádné domácí způsoby odstranění ušního mazu. Místo toho navštivte lékaře.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 25 135 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 25 135 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama