Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ucpaný nos se objevuje v případě, že nachlazení nebo alergie způsobí otok nosních dutin a zvýšení produkce hlenu. Výsledkem je neschopnost volně dýchat. Ucpaný nos není jen nepříjemný, ale dokáže vás naprosto vyřadit z provozu. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak si od ucpaného nosu ulevit v případě nachlazení i alergie. V tomto článku se dozvíte, jak se rychle zbavit ucpaného nosu pomocí chemických léků i přírodních léčiv.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Rychlá pomoc

 1. 1
  Vysmrkejte se. Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit ucpaného nosu, je vysmrkat všechny hleny ven. Noste u sebe balíček papírových kapesníků a pravidelně smrkejte.
 2. 2
  Snězte něco kořeněného. Už se vám někdy stalo, že jste si dali wasabi a měli jste pocit, že vám prochází nosem? To proto, že ostrá jídla ředí hleny a uvolňují ucpané dutiny. Pokud máte ucpaný nos, dejte si:
  • Chili papričky, například jalapenos
  • Wasabi
  • Ostrý zázvor
  • Pískavice
  • Cibule nebo česnek
 3. 3
  Natřete se mentolovou mastí. Mast s mentolem vám dočasně uleví od ucpaného nosu a umožní vám volně dýchat. Natřete si trochou této masti horní ret a vdechujte mentolové výpary nosem.
 4. 4
  Zůstaňte sedět nebo stát. Pokud chcete ležet, podepřete se polštáři, abyste zůstali stále ve vertikální poloze. Bude tak pro vás snadnější dýchat. Nezbavíte se sice ucpaného nosu, ale bude se vám lépe dýchat a budete se i lépe cítit.
 5. 5
  Promasírujte si dutiny. Zkuste se ucpaného nosu zbavit staromódním způsobem – bez léků. Promasírujte si prsty ucpané dutiny. Je to snadné a účinné. Zde jsou tři různé masáže, které můžete vyzkoušet doma i na veřejnosti.
  • Oba ukazováčky si přiložte na strany nosní dutiny těsně pod obočí. Krouživými pohyby si masírujte nosní dutiny 20-30 vteřin.
  • Oba ukazováčky si položte pod oči a opět si krouživými pohyby masírujte nosní dutiny 20-30 vteřin.
  • Položte si palce na lícní kosti. Masírujte si je krouživými pohyby 20-30 vteřin. V případě potřeby masáž zopakujte, nebo pokračujte dokud se vám neuleví.
 6. 6
  Přiložte si na obličej teplý obklad. Namočte si čistý ručník do teplé vody a vyždímejte ho, aby byl vlhký, ale ne mokrý. Posaďte se a přiložte si ručník na několik minut na obličej. Teplý obklad by vám měl otevřít dýchací cesty.
 7. 7
  Dejte si horkou sprchu. Horká pára vám projde dýchacími cestami až do plic a uvolní přebytečný hlen.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Přírodní léky

 1. 1
  Zkuste využít sílu páry. Pokud máte čas na více než jen horkou sprchu, zkuste se vyléčit párou. Napařování ulevuje lidem od ucpaného nosu již po staletí.
  • Uvařte si tři šálky vody. Jakmile voda začne vařit, sundejte ji z plotny.
  • Můžete do vody přidat trochu heřmánkového čaje.
  • Až bude voda dost chladná na to, abyste nad ní udrželi hlavu a nespálili se, nakloňte se nad ni.
  • Dávejte si pozor na horkou páru, nakloňte se nad misku, přikryjte si hlavu ručníkem a vdechujte páru. Pokud vám to ze začátku nepůjde nosem, vdechujte ji ústy.
 2. 2
  Používejte zvlhčovač vzduchu. Zvlhčovače vzduchu (a pára obecně) vám pomohou zbavit se ucpaného nosu. Suchý vzduch dráždí membrány dýchacích cest, takže zhoršuje příznaky ucpaného nosu. [1] Proto většina lékařů doporučuje vdechovat vlhký vzduch.
  • Pokud nemáte, nebo si nechcete kupovat zvlhčovač, můžete si ho podomácku vyrobit. Uvařte si velký hrnec vody, sundejte ho z plotny a položte ho na bezpečné místo v pokoji. Pára, která bude z hrnce vycházet, vám přirozeně zvlhčí vzduch v místnosti. V případě potřeby opakujte.
  • Při používání zvlhčovače to nemusíte přehánět. Neměli byste mít doma vlhko jako v deštném pralese. Stačí jen trocha vlhkosti, aby se vám lépe dýchalo.
 3. 3
  Vyrobte si vlastní roztok do nosu. Slaná voda vám poslouží stejně dobře jako kapky do nosu. Zamíchejte si lžičku soli do sklenice vody a nechejte rozpustit. Kapátkem naberte několik kapek roztoku, mírně zakloňte hlavu a nalejte si ho do nosní dírky. Potom roztok vyfoukněte z nosní dírky a zopakujte postup na druhé straně.
 4. 4
  Propláchněte si dutiny nosní sprchou. Některým lidem se uleví po použití nosní sprchy. [2] Nosní sprcha vám naředí hlen a vyplaví ho z nosu ven.
  • Nosní sprchu zakoupíte s instrukcemi, které musíte dodržovat. Většinou se roztok připravuje ze sterilní vlažné vody a lžičky soli. Naplňte si sprchu připraveným roztokem.
  • Nakloňte hlavu a přiložte si konec sprchy k horní nosní dírce. Roztok vám vteče do nosu jednou dírkou, projde nosní dutinou a vyjde ven druhou dírkou. Pokud vám roztok vtéká do úst, vyplivněte ho. Potom se vysmrkejte a zopakujte celý postup s druhou nosní dírkou.
  • Jak často byste měli nosní sprchu používat? V případě, že máte silně ucpaný nos, můžete ji používat klidně každý den.[2] Až se vaše příznaky zlepší, měli byste ji používat asi třikrát týdně.
 5. 5
  Koupejte se v esenciálních olejích. Některé esenciální oleje vám pomohou naředit hlen a uvolnit nosní dutiny. Napusťte si teplou vanu a přidejte do ní deset kapek eukalyptového, rozmarýnového, nebo čajovníkového oleje. Lehněte si do vany a počkejte, až se vám nosní dutiny uvolní.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Lékařská řešení

 1. 1
  Kupte si volně prodejný lék pro uvolnění nosních dutin. Tyto léky seženete v každé lékárně. Existuje několik druhů:
  • Spreje do nosu, například Privine, Sinex nebo Nasivin. [1]
  • Pilulky, například Sudogest, Lusonal, nebo Sudafed. [1]
  • Nepoužívejte tyto spreje déle než tři dny v kuse, jinak by se vám příznaky mohly zhoršit. Ústně podávané léky byste neměli brát déle než týden v kuse. Řiďte se pokyny uvedenými v příbalovém letáku.
 2. 2
  Vezměte si antihistaminikum. Antihistaminika a další léky proti alergiím, vám pomohou zbavit se ucpaného nosu. Kupte si lék, který obsahuje látky, které uvolňují ucpané dutiny, abyste se zbavili přebytečného hlenu. Můžete zkusit také přírodní antihistaminika:
  • Kopřiva. Někteří lékaři doporučují brát extrakt z kopřivy, který účinně snižuje množství histaminu, které tělo produkuje. [3]
  • Také podběl lékařský je účinným antihistaminikem. V Evropě se používá velmi dlouho k léčení kožních nemocí. [4] Listy si můžete nadrtit na pastu, nebo můžete brát pilulky s extraktem z podbělu.
  • Také bazalka funguje jako přírodní antihistaminikum. Nahřejte si lístky bazalky nad párou a vdechujte její aroma. Bazalka vašemu tělu vyšle signál, že produkuje příliš mnoho histaminů. [5]
  Reklama

Tipy

 • Nejezte čokoládu ani mléčné produkty, které zvyšují produkci hlenu.
 • Držte se dál od chlorované vody. Chlor v bazénech by vám podráždil sliznice a zhoršil by vaše příznaky.
 • Pokud vás bolí hlava, vezměte si lék proti bolesti, například ibuprofen.
Reklama

Varování

 • Nedávejte si mentolovou mast na podrážděný a poškrábaný nos. Mohlo by vás to štípat.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 041 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 7 041 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama