Stáhnout PDF Stáhnout PDF

I když má každý člověk odpovědnost zajistit pokračující zdraví nejvytíženějších opylovačů na světě, žádný člověk by neměl být vystaven riziku včelích žihadel, když včely napadnou obytné zóny, obzvlášť tam, kde jsou ohroženi alergici. Nicméně pokusy odstranit včely na vlastní pěst jsou nebezpečné a výhody toho, že si to uděláte sami málokdy, pokud vůbec, převáží to, když práci odvede správně odborník. Takže v tomto tutoriálu je kladen větší důraz na zvýšení vašich vlastních znalostí včelích návyků, využití odborníků ke zbavení se včel, když jsou skutečným problémem, a nácvik několika metod izolace proti včelám tam, kde je to možné.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Byl váš pozemek napaden včelami?

 1. 1
  Zjistěte, jestli se ve skutečnosti potýkáte se včelami a ne jiným bodavým hmyzem. Vosy a sršni jsou jen někteří z obtížného hmyzu, který je někdy zaměňován za včely. Je důležité správně určit druh hmyzu, protože způsob, kterým je třeba se s nimi vypořádat, bude záležet na bezpečnosti; jen málo lidí nechá rádo rozrůst vosí kolonii na svém pozemku, zatímco včelí kolonie může být něčím, s čím se dá žít.
  • Když kontrolujete, s jakým hmyzem se vypořádáváte, dělejte to s velkou opatrností - včelí kolonie obvykle dosahuje něco mezi 8000-60000 včelami nebo více. A pokud to nejsou včely, mohli byste se potýkat s vosami nebo sršni a ti se snadno podráždí. Když se pokoušíte zjistit více informací o konkrétním hmyzu, buďte extrémně opatrní.
  • Pokud jsou včely hnědavě oranžové a mají chlupatá těla, jsou to včely medonosné.
  • Včely mají tendenci shromažďovat se kolem místa hnízdění za úsvitu nebo soumraku, to je doba, kdy opouštějí úl nebo se do něj vracejí.
  • Pokud jsou to včely, bude druh včely záviset na tom, kde žijete - zvažte nafotit je dalekonosným objektivem a porovnat obrázky s identifikačními fotografiemi včel na internetu.
 2. 2
  Zjistěte přesně, o jaký druh včel se jedná. Druh napadajících včel určí rychlost, s jakou bude třeba reagovat a druh pomoci, kterou budete potřebovat.
  • Rojí se na budově nebo ve venkovním prostoru včely? Pokud je venku shluk včel (například shromažďujících se kolem větve stromu), přibližně o velikosti fotbalového míče, je to roj. Ten se objevuje, když se včely rozhodnout vytvořit novou kolonii. Zhruba polovina včel z původního hnízda se oddělí do roje a bude hledat místo pro nový domov. Dokud tam není bílá plástev, tyto včely nebudou agresivní (i když jsou to afrikanizované včely, protože právě nemají domov, který by chránily) a měli byste je nechat být, dokud nepředstavují hrozbu. Nepanikařte - většina rojů včel medonosných není nebezpečná, pokud je necháte být a budete si udržovat odstup. [1] Obtěžování včel v tomto stádiu může způsobit větší potíže, protože se budou bránit. Místo snahy zničit roj, zavolejte místní včelařské asociaci. Rádi si vezmou cenné včely a odvezou je. Mezitím se držte daleko od napadeného místa. Obzvlášť držte daleko od roje malé děti a zvířata.
  • Udělaly si včely úl na vaší zahradě? To může způsobit obavy o venkovní volnočasové a zahradní aktivity, ale obvykle to není důvod k okamžité panice. Pokud včely vylétávají z dutiny ve stromu nebo budově, je to včelí úl. Ten může bezpečně odstranit pouze profesionální deratizátor anebo včelař. V některých případech je nejlepší možností nechat včely být, ale nejprve požádejte o radu odborníka.
  • Máte pocit, že ve vaší oblasti je mnoho včel a je to důvod k obavě, protože vy nebo jiný člen vaší domácnosti máte alergii na včely? Možná budete chtít sledovat, jak včely dělají svojí práci a varovat členy domácnosti, aby vždy nosili uzavřené boty, když jdou ven, a nevěnovali se zahradním pracím, když jsou včely venku. Je možné zahradničit a využívat svojí zahradu v harmonii s včelami, dokonce i když máte na včely alergii, pokud je každý za všech situací opatrný.
  • Mějte na paměti vlastní přecitlivělost. Uvědomte si, jak velká část vaší reakce na přítomnost včel, je zrozená ze strachu nebo obav z neznámého ve spojení s chováním včel. Velký včelí úl je zřídkakdy nebezpečný pro mnoho lidí. A se včelami starajícími se o své každodenní záležitosti způsobem, který nezasahuje do vašich, není třeba se zatěžovat. Na druhou stranu, pokud se včely rojí ve vašem domově, potřebujete rychlou pomoc, abyste se mohli bezpečně vrátit dovnitř, co nejdříve to bude možné. A pokud máte v domácnosti členy s alergií na včely, je legitimní dělat si starosti o velké množství včel kdekoliv poblíž vašeho domova nebo práce.
 3. 3
  Zavolejte odborníka, aby odstranil včelí roje nebo úly. Nepokoušejte se sami zbavit velkého množství včel; pouze lidé zvyklí na zacházení se včelami by toto měli podstupovat. Navíc cena nezbytného vybavení a čas, který trvá naučit se, jak správně provést odstranění včel, jsou pro průměrného člověka překážkou, a to ani nemluvíme o bolestivých lekcích, které při tom obdržíte (a to žihadla). Žihadla v nejlepším případě bolí, v nejhorším jsou smrtelná, pokud jste na ně alergičtí. Zbavit se včel sami nestojí za to riziko.
  • První místo, kam budete pravděpodobně volat, je včelař, obzvlášť v případě včelích úlů. Mnoho včelařů rádo zdarma odstraní včelí úl divokých včel, protože tak získá divoké včely, jejichž množství ubývá. (Ze zdvořilosti byste měli včelaři uhradit náklady na cestu a stravu.)
  • Nejprve si s včelařem promluvte o vypořádání se s včelím rojem. Může být schopen vám pomoci, ale pokud ne, určitě bude znát někoho, kdo bude. Obecně většina včelařů vám ráda úly odstraní. [1]
  • Včelaře můžete najít na internetu nebo získat kontakt od vašeho místního prodejce či dodavatele medu.
  • Pokud žijete v univerzitním místě a víte, že je tam oddělení zoologie nebo zemědělství, mohou v něm být experti na hmyz, kteří vám rádi poradí.
  • Deratizátoři mohou být dalším zdrojem rad a pomoci.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Možnosti odstranění včel

Za předpokladu, že jste si objednali odborníka na odstranění včel, tady je několik věcí, které se mohou objevit (a pomůže, když o nich budete vědět, abyste se mohli zeptat na relevantní otázky):

 1. 1
  Nechte odstranit úly, pokud jsou ve zdech nebo na střechách. Tyto úly často vytvoří největší potíže, protože obvykle obsahují něco mezi 9 až 36 kg pláství! Zavolejte odborníka, pokud víte, že ve zdech nebo střeše nějakou dobu byly včely, nebo pokud vůbec netušíte, jak dlouho tam byly.
  • Pokud se úl vytvořil ve stěně budovy, musí být odhalen odstraněním panelu. Potom musí být plástve vyříznuty a všechny živé včely vyjmuty. To by měl dělat pouze odborník znalý včel.
  • Neutěsňujte včely uvnitř. Utěsnění včel ve stěně budovy může přinutit včely vytvořit si východ uvnitř budovy. Nezmizí, jen získají přístup ke zdrojům.
 2. 2
  Pokud je včelí úl ve stromě, obvykle je nutné strom pokácet a kmen nebo větev otevřít, aby se odstranily plástve a včely.
 3. 3
  Pokud se objevil roj včel medonosných venku na stromě nebo plotu, nebo uvnitř budovy nebo místnosti, zůstaňte v klidu a zavolejte včelaři. Roje je možné vykouřit nebo vám poradí, abyste prostě počkali. Včely si nechtějí udělat nový domov z budovy nebo vašeho plotu; je to přechodná událost, když se nová královna a její trubci seskupují k hledání nového domova. Roje obvykle trvají pouze den nebo dva. [1]
 4. 4
  Nechte včely z komína odstranit odborně. Pokud máte včelí úl v komíně, nerozpalujte oheň při pokusu zbavit se včel. Pokud byly včely v komíně usazeny dlouho, bude v něm plástev. Rozpálení ohně způsobí, že med bude tát, což vytvoří mnohem více nepořádku, než budete schopni unést. Do komína to může přilákat více včel nebo dokonce jiných zvířat. Navíc zapálení ohně obvykle neodradí včely dost na to, aby opustili hnízdo trvale.
 5. 5
  Zvažte nechat hnízdo jednoduše být. Může být snazší a bezpečnější, nechat hnízdo na pokoji. Proberte tuto možnost s odborníkem přes včely a rozhodněte, jestli riziko vyváží přínos - pokud se včely starají o svojí každodenní činnost aniž by vás obtěžovaly, budete odměněni krásně opylovanou zahradou!
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Udržte včely od pozemku dál

Nejlepší věc, na kterou se zaměřit, při zbavování se včel, je zabránit jim objevit (nebo znovu objevit), že vaše zahrada je skvělé místo pro stavbu domova! Následující kroky obsahují různé způsoby, jak odradit včely od používání vašich obytných prostorů.

 1. 1
  Odstraňte přitažlivé pachy. Předpokládejme, že jste odstranili včely z dutiny v kmeni. Vůně medových pláství přetrvá neurčitou dobu, což bude přitahovat nové včelí kolonie a vytvářet opakující se problém. Dutinu je nutné vyplnit a vůni utlumit.
  • Vyplňte díru ve stromu dostatečným množstvím zmačkaných novin.
  • Potom vyplňte zbývající místo montážní pěnou. To nevyřeší problém sám o sobě, ačkoli to udrží včely z dosahu. Problém je, že další stvoření stále budou moci cítit med a budou schopna se k němu prokousat skrz výplň. Což dovolí včelám vrátit se zpět. Řešení je, že musíte dát přes všechny otvory drátěné pletivo (pozinkovanou síť) před tím, než celé dílo završíte montážní pěnou. Tyto kroky zabrání znovuobjevení se včelího problému na stejném místě. (Většina arboristů (expertů přes stromy) nedoporučuje vyplňovat dutiny ve stromech montážní pěnou, protože to zastavuje proudění vzduchu do stromu a podporuje růst plísní). Včely vypouštějí feromon, který přiláká nové včely, a v jeho odstraňování je extrémně účinné tlakové čištění.
  • Doporučuje se utěsněné a na místo přibité nerezové drátěné pletivo.
 2. 2
  Vyrobte past na včely. Ta je vhodná na pochytání malého množství zahradních včel, ale nepostačí na zlikvidování včel, které se nacházejí v úlu nebo roji. Je také celkem kontraproduktivní pro zdraví zahrady, takže se pořádně rozmyslete, než použijete past.
  • Odřízněte hrdlo velké pet lahve.
  • Otočte ho vzhůru nohama uvnitř zbytku lahve. Připevněte ho na místo tak, aby viselo dolů jako trychtýř.
  • Nalijte do lahve několik cm ovocné šťávy nebo slazeného nápoje, abyste přilákali včely. Hmyz jako jsou včely (a mouchy) vletí dovnitř, ale nebudou schopny najít cestu zpět ven.
  • Pověste tam, kde jsou včely nejobtížnější, jako je vchod/východ na vaši zahradu.
 3. 3
  Na zahradě, která je atraktivní pro včely, buďte opatrní. To znamená vyhýbat se blízkosti květin, které včely milují (většina z nich) - takže to nemusí být příliš dobrá volba, pokud jste vášnivý zahradník. Nicméně si můžete pomoci tím, že budete při čištění zahrady nosit oblečení zakrývající tělo, uzavřenou obuv nebo holiny a kvalitní zahradnické rukavice.
  • Zasázejte méně voňavé květiny. Květiny se silnou vůní obvykle více přitahují včely. Vyhýbejte se květinám s "včelou" v názvu, jako je zavinutka podvojná (anglicky bee balm), protože si můžete být jisti tím, že tak byla pojmenována proto, že ji včely milují!
  • Stříhejte stromy, které vypadají, že přitahují včely, abyste snížili množství vytvořených květů. Samozřejmě to také sníží množství plodů nebo ořechů, takže to není dobré řešení, pokud chcete úrodnou zahradu.
  Reklama

Tipy

 • Včely bodají pouze ze dvou důvodů: aby ochránily svůj domov, a když jsou v ohrožení, jako když jsou zamáčknuty nebo zachyceny v oblečení nebo vlasech. Když včela bodne, až na včelí královnu o několik okamžiků později zemře. Včela bude bodat pouze, pokud je to poslední věc, kterou může udělat. Nicméně když včela bodne, zanechá pachovou značku, která přitahuje k bodnutí další včely. Jakmile začnou včely bodat, mohou začít být agresivní a útok může rychle eskalovat.
 • Pokud na vás zaútočí včely, utíkejte! Dostaňte se do budovy nebo do auta, zavřete dveře; bariéry tvoří nejlepší obranu. Pokud vás budou včely následovat do auta, okamžitě ztratí touhu útočit a budou se snažit najít cestu ven. Pootevřete okno na slunečné straně a vylezou na něj a odletí.
 • Borax rozprášený do hnízda zabije včely. Ale přidání boraxu do úlu je nebezpečné a zabíjet včely obvykle není dobrý nápad; snažte se je spíš vystrnadit z vašeho pozemku než zabít.
 • Během sušších období roku včely často využívají ptačí pítka. Pokud se to stane, jednoduše zhruba na týden odstraňte pítko. To naruší letový vzorec včely a způsobí, že se bude muset po vodě poohlédnout jinde.
 • Pokud využíváte deratizační společnost, podívejte se po dobré ceně. Přečtěte si recenze na každou společnost a získejte několik názorů. Vyvarujte se využití společnosti, která zneužívá strachu tím, že si účtuje přehnané částky.
 • Pokud nesčetně včel pokrývá téměř celý strom a hlasitě bzučí, neměli byste se jimi zabývat. V tomto stádiu nejsou zvědavé a jednoduše shromažďují jídlo. Když bude pyl spotřebovaný, posunou se dál. Řešením je zde prevence; zastřihujte strom, aby na něm příště bylo méně květů, které budou přitahovat včely.
 • Pokud jste v oblasti, kam nemigrovaly afrikanizované včely, pravděpodobně budete schopni najít včelaře, který bude ochotný odstranit včely zadarmo, pokud budou na vhodném místě.
Reklama

Varování

 • Deratizace úlu v budově zanechá uvnitř mrtvé včely a med, což bude přitahovat hlodavce a jiné škůdce.
 • Postříkání roje vodou způsobí, že se včely rozptýlí a potom se znovu zformují na stejném místě. Nepokoušejte se o to.
 • Nepoužívejte na včely pesticidní spreje do domácnosti. Postříkání roje chemikáliemi může způsobit, že včely zaútočí a budete na tom hůře.
 • Zanechání včelího úlu ve zdi po zbavení se včel je jednou z největších chyb, kterou lidé dělají. Mnoho deratizačních společností úl často neodstraní a co hůře, často vám neřeknou, že by se měl úl odstranit. Odstranění včel bez odstranění úlu je jako vyměnit olej, aniž byste dali zpět olejový filtr; nevyhnutelně budete mít závažnější potíže, než původně. Včely udržují úl v chladu cirkulací vzduchu svými křídly. Bez této primitivní chladící metody med nevyhnutelně roztaje a vytvoří přetrvávající vůni, která bude znovu a znovu přitahovat včely (nemluvě o ostatních škůdcích). Samotná deratizace jednoduše nevyřeší problém.
 • Pokud víte, že máte alergii na včely, nebo máte podezření, že byste jí mohli mít (takové alergie se obvykle dědí), vůbec se ke včelám nepřibližujte. Okamžitě zavolejte odborníka.
 • Včely v ptačí budce mohou být nebezpečné, pokud jsou to afrikanizované včely. V této situaci zavolejte odborníka na odstraňování včel.
 • Pokud je hnízdo velmi velké nebo těžko dosažitelné, neriskujte svojí bezpečnost. Zavolejte deratizátora.
 • Pokud nejste odborník, může být extrémně nebezpečné pokoušet se odstranit včely sami, obzvlášť po rozšíření afrikanizovaného druhu. Pokud jste v oblasti, kam přesídlili africké "zabijácké" včely, nepokoušejte se odstranit úl (vyskytují se hlavně v Americe). Dokonce i vstup do okolí jejich úlu může spustit obrannou reakci. Být jen 30 metrů od zabijáckého včelího úlu, může zažehnout takovou reakci!
 • Někteří včelaři si včely již nevezmou kvůli strachu z chorob.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Noviny
 • Montážní pěnu
 • Drátěné pletivo (pozinkovanou síť)
 • Ochranné oblečení
 • Epipen nebo jiný injekční adrenalin, pokud jste alergičtí

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 21 809 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 21 809 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama