Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Veš dětská je malý bezkřídlý hmyz, žijící na lidské hlavě tak, že sebe a svá vajíčka přisaje na vaše vlasy. Proti obecně rozšířené teorii, vši nerozšiřují žádné nemoci a nejsou důsledkem špatných hygienických návyků. Šíří se běžným mezilidským kontaktem. Pokud máte vy nebo vaše děti vlasy zamořené vešmi, můžete se jich zbavit tea tree olejem.

Část 1
Část 1 ze 2:

Rozpoznání a minimalizace zamoření vešmi

  1. 1
    Rozpoznejte symptomy vší. Proto, že spousta různých věcí může způsobovat svědivost pokožky, se dají vši snadno zaměnit za něco úplně jiného, třeba běžné lupy.[1] K efektivnímu odstranění vší je potřeba vědět, jaké příznaky hledat:
    • Použijte hřeben s hustými zuby a zjistěte přítomnost vší a hnid ve vašich vlasech. Živé vši mají velikost asi jako sezamové semínko (2-3 mm). Hnidy jsou obvykle nažloutle bílé a najdete je přilepené přímo na vlasech v blízkosti pokožky. Jsou o něco menší než dospělé vši.[2]
    • Hledejte hnidy přilepené k vlasům. Ty většinou drží na vlasech zhruba půl centimetru nad kůží a jsou nejvíce životaschopné (vylíhnout se z nich vši). Živí se totiž malým množstvím krve, které vysají přímo z kůže hostitelského člověka. Také se jim líbí teplo, které mezi vlasy panuje. Hnidy, které jsou velmi nízko nad kůží jsou pravděpodobně mrtvé, nebo se z nich už vylíhly vši. [3]
    • K řádnému vyšetření vlasů použijte lupu. Částečky špíny a lupů se často zaměňují za vši, proto použijte lupu a určete, jestli ve vlasech najdete kromě hnid i živé vši. Pokud si nevšimnete žádných žijících vší a najdete pouze hnidy popadané blízko kůže, zamoření máte pravděpodobně už za sebou.[4]
    • Zkontrolujte i kůži za ušima a linii vlasů. Vši se dají většinou snadněji odhalit v oblastech s řidším vlasovým porostem.[5]
  2. 2
    Zkontrolujte každého člena domácnosti. Ačkoli vši neumí skákat ani létat, extrémně dobře se rozšiřují a snadno se usadí ve vlasech všech lidí ve vašem blízkém okolí.[6] Pokud u někoho zjistíte vši, musíte zkontrolovat úplně všechny a hledat známky zamoření.
    • Vši se nejsnáze šíří sdílením kartáčů, klobouků nebo postelí s napadenou osobou. Pokud máte třeba děti, které spí v jedné posteli nebo si často půjčují oblečení, nezapomeňte jim prohlédnout vlasy.
  3. 3
    Svlékněte se. Pokud zjistíte u někoho ve vaší domácnosti vši, nechte ho svléknout oblečení a obléct si čerstvé. Některé vši mohli totiž uvíznout i na oblečení, obzvláště na košilích, šálách nebo kloboucích a čepicích.[7]
  4. 4
    Umyjte věci denní potřeby, které používala zjištěná osoba. Vši nejsou způsobené špatnou hygienou, ale můžou se přichytit na textilní části některých domácích potřeb a rozšířit se odtud na lidi. Proto je velmi důležité takové věci důkladně umýt a dezinfikovat.[8]
    • Oblečení vyperte v automatické pračce a vysušte ho. Kromě oblečení vyperte i povlečení, klobouky a čepice, ručníky a další textilie, se kterými přišla zamořená osoba do kontaktu. Použijte horkou vodu a vysoušecí cyklus s vysokou teplotou. Pokud se napadené věci nedají prát, uskladněte je na 2 týdny v uzavíratelném plastovém sáčku nebo pytli. Tím vši udusíte.[9]
    • Hřebeny a kartáče namočte do velmi horké vody (asi 65°C) na 5-10 minut nebo je dejte na horký cyklus umýt do myčky nádobí.
    • Vyluxujte podlahy a polstrovaný nábytek. Vši bez lidského hostitele nepřežijí dlouho, ale stejně je pomůžete eliminovat, když všechno pořádně vyluxujete. Odstraníte tak všechny popadané vši, které by se mohly dostat někomu opět do vlasů.
  5. 5
    Každého ve svém okolí ošetřujte najednou. Každý, kdo jeví známky zamoření nebo sdílí ložnici s napadenou osobou, by měl být bezodkladně zkontrolován a dezinfikován. Jinak by vši mohli během chvíle přejít na jinou osobu a započít nová zamoření.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Použití tea tree oleje při zamoření

  1. 1
    Kupte čistý tea tree olej. Tea tree olej je antimikrobiální, protizánětlivé, antibakteriální, antifungální a protivirové činidlo.[10] Ačkoli dosud není znám přesný mechanismus, kterým funguje, tea tree oleji byly prokázány mimojiné účinky velmi efektivního zabíjení hnid a snižování žijících vší. Také proti vším působí jako přírodní repelent.[11]
    • Bylo zjištěno, že kombinace tea tree oleje a levandulového oleje zabíjí živé vši i jejich vajíčka.[12] Hledejte proto i čistý levandulový olej.
    • Ačkoli spousta šamponů a kondicionérů obsahuje určité množství tea tree oleje, pravděpodobně nebude v takové koncentraci, kterou pro naše účely potřebujeme. Minimální koncentrace tea tree oleje pro zabíjení vší je 2%.[13]
    • Snažte se koupit destilovaný tea tree olej ze stromu Melaleuca alternifolia.
  2. 2
    Kupte hřeben na vši. Takový hřeben má velmi husté zuby a pomůže vám odhalit vši v blízkosti kůže.
    • Sežeňte také lupu, pomůže vám v kontrole vlasů po tom, co jste aplikovali tea tree olej.
  3. 3
    Připravte si roztok z tea tree oleje a šamponu. Tea tree olej může nepříjemně podráždit kůži a proto bude lepší, když ho před aplikací smícháte s jemným šamponem.
    • Nakapejte do malé misky 2-4 kapky tea tree oleje.
    • Přidejte 2-4 kapky levandulového oleje.
    • Potom přilijte ekvivalent 96-98 kapek jemného šamponu (pokud to chcete naměřit od oka, přidejte množství šamponu o velikosti zhruba pětikoruny).
    • Přidejte několik kapek olivového nebo kokosového oleje, kterým pomůžete udusit vši.[14]
    • Směs dobře míchejte, dokud se přísady pořádně nepropojí.
  4. 4
    Naneste šamponovou směs na vlasy. Obzvlášť si dejte záležet v blízkosti kůže, protože tato oblast bývá nejvíce zamořená vešmi a hnidami. Potom vlasy překryjte koupací nebo plavací čepicí a nechte šampon 30 minut působit.
    • Pokud vaše dítě začne v průběhu aplikace šamponu pociťovat svědění nebo pálení, může to znamenat alergickou reakci.[15] Omyjte mu okamžitě vlasy teplou vodou a znovu je umyjte, tentokrát normálním šamponem. Ručníkem osušte a nechte doschnout na vzduchu. Pokud jsou svědivost a pálení stále přítomné, zopakujte celý proces s běžným šamponem.
  5. 5
    Naneste na vlasy šampon a nechte vytvořit pěnu. Prsty šampon vmasírujte do hlavy a ujistěte se, že jste tak zasáhli veškeré vši. Potom vlasy kompletně omyjte teplou vodou.
  6. 6
    Aplikujte na vlasy kondicionér. Ten je velmi hustý a pomůže tak udusit všechny zbylé vši, které nezvládl samotný tea tree olej. Kondicionér vám také pomůže vlasy zjemnit pro následnou kontrolu speciálním hřebenem. Kondicionér nesmývejte.
  7. 7
    Použijte hřeben na vši a zkontrolujte vlasy. Začněte blízko pokožky, tam se vši líhnou z vajíček. Pokud má ošetřovaná osoba dlouhé vlasy, rozdělte je na sekce a postupujte jednotlivě.
    • Dejte si s tímto krokem načas! Když vynecháte i jen několik málo vajíček, můžou se z nich během pár dní vylíhnout vši a opět vlasy zamořit.
  8. 8
    Opakujte kroky 3-7 po dobu sedmi dnů. Zdá se to být příliš, ale je to velmi efektivní způsob, jak se zbavit skutečně všech vší. Hnidám trvá asi týden než se z nich vylíhnou dospělé vši, takže každodenní aplikací po celý týden opravdu zabráníte šíření všech přítomných vší.
  9. 9
    Používejte pravidelně šampon s obsahem tea tree oleje. Přidávejte do svého šamponu několik kapek tea tree oleje ve stejném poměru, jaký jste použili pro ošetření zamoření nebo kupte rovnou šampon s vyšším obsahem tea tree oleje. Používáním takového šamponu jednou týdně zabráníte opětovnému zamoření.
    Reklama

Tipy

  • Pokud má vaše dítě vši, měli byste na to upozornit školu a ostatní rodiče. Děti šíří vši velmi snadno a tak je na místě rozsáhlá preventivní akce, která zabráním jejich návratu.[16]
  • Vši žijí pouze v lidských vlasech, domácí mazlíčci je nerozšiřují.
  • Snažte se svým dětem co nejvíce bránit v kontaktu vlasů s jinými osobami (sdílení polštářů apod.). Snažte se jim vštípit, aby s kamarády nesdílely oblečení, klobouky, čepice nebo jiné části oděvu. Snížíte tak riziko, že se vši chytí jejich vlasů po kontaktu s kamarády.[17]
Reklama

Varování

  • Tea tree olej nebyl testován pro bezpečné užití těhotnými nebo kojícími ženami a proto se jim jeho užívání nedoporučuje.
  • Tea tree olej je při požití toxický. Neaplikujte ho proto do blízkosti úst a neužívejte ho ústně.
  • Někteří lidé jsou na tea tree olej alergičtí. Pokud pozorujete zarudnutí, podráždění nebo svědění, okamžitě přestaňte olej používat.
  • Tea tree olej může způsobovat vedlejší hormonální účinky a to zvláště u prepubescentních chlapců. Jedná se o gynekomastii, tedy abnormální růst prsní tkáně. Ačkoli chybí vědecké potvrzení takového vlivu tea tree oleje, jeho užívání se mladým mužům nedoporučuje.[18]
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Tea tree olej
  • Hřeben na vši
  • Lupu
  • Jemný šampon a kondicionér


O tomto wikiHow

Zora Degrandpre, ND
Spoluautorem článku je :
Lékař naturopat
Tento článek spoluautorem článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 15 216 krát
Stránka byla zobrazena 15 216 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama