Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vbočený palec je kostnatá boule, která se vytvoří u základového kloubu palce u nohy. Vbočené palce se vytváří, když úzká obuv, zranění nebo zděděná stavba kostí vyústí v to, že je palec zatlačen směrem k ostatním prstům nohy. Nakonec se kloub palce zvětší a začne být bolestivý a může vést k potížím s cvičením a chůzí. Tento článek pojednává o změnách životního stylu, domácím ošetření a lékařských možnostech, kterými se můžete zbavit vbočeného palce.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Využití přirozených prostředků

 1. 1
  Zkuste cviky na chodidla. Cvičení může pomoci zpomalit nebo dokonce zastavit vývoj vašeho vbočeného palce a zabránit nutnosti nakonec podstoupit operaci. [1] Zkuste každý den následující cviky, obzvlášť po tom, co si sundáte boty:
  • Protáhněte si palec. Použijte vaše prsty k vytáhnutí palce do správného seřazení se zbytkem vašich prstů.
  • Protáhněte si zbytek prstů. Jednoduše je propněte na deset vteřin do rovna a potom je na 10 vteřin zaoblete dolů. Několikrát opakujte.
  • Flexujte prsty. Zatlačte prsty proti podlaze nebo zdi, dokud nebudou ohnuté zpět. 10 sekund je tak držte a uvolněte. Několikrát opakujte.
  • Svírejte něco prsty. Procvičujte zvedání kusu oblečení nebo ručníku vašimi prsty, upouštějte ho a potom ho znovu zvedejte.
 2. 2
  K přeskupení prstů noste korekční polštářek na palec nebo vložky do bot. Pokud podchytíte vbočený palec v časném stádiu, může korekční polštářek zakoupený v jakékoliv lékárně nebo drogérii pomoci ulevit od bolesti a nasměrovat váš palec zpět do správného směru. Vložky do bot mohou také pomoci přeskupit vaše prsty, když máte na sobě boty.
 3. 3
  Zatejpujte si chodidlo a prsty do normální polohy. Vaše prsty se mohou přizpůsobit normální poloze potom, co budou týden nebo dva zatejpovány. Pokud potřebujete asistenci s tímto postupem, požádejte vašeho lékaře.
 4. 4
  Uvolněte bolest. Procvičení vašich chodidel a prstů je správné a dobré, ale také byste měli adresovat bolest. Ulevte si od bolesti nohy pomocí následujících metod:
  • Namočte si nohy v teplé vodě. [2] Připravte si mísu s teplou vodou a nechte nohy dvacet minut namáčet. Teplo zklidní vaše klouby a dočasně zmírní bolest.
  • Zkuste sáček s ledem. Pro obzvlášť zlé bolesti, je dobrou volbou sáček s ledem. Naplňte plastový sáček ledem a zabalte ho tenkým ručníkem. Přikládejte sáček s ledem několikrát denně na dvacet minut.
  • Vezměte si pro zmírnění bolesti nesteroidní antirevmatika, jako je ibuprofen.
 5. 5
  Bylo vědecky prokázáno, že elastická ortéza na palce u nohou, jako je ValguLoc, účinně napravuje hallux valgus a zmírňuje bolestivost vbočeného palce. [3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Léčba vážnějšího vbočeného palce

 1. 1
  Poraďte se s lékařem. Pokud pociťujete extrémní bolest, která se zdá se zhoršuje, nebo se vaše noha nadále nevejde do vaší obuvi, poraďte se ihned s lékařem. Je možné zpomalit nebo zastavit postup vbočeného palce, ale ve skutečnosti ho nemůžete vyléčit sami.
 2. 2
  Berte léky na bolest na předpis. V některých případech vám lékař doporučí změny životního stylu a předepíše léky na bolest. Abyste zabránili zhoršení vbočeného palce, ujistěte se, že budete dodržovat rady lékaře.
 3. 3
  Zvažte chirurgický zákrok. Jako poslední řešení zvažte podstoupit operaci k odstranění vbočeného palce, ořezání kosti vašeho palce a opětovné seřazení vašeho palce s ostatními prsty. [4] Operace vbočeného palce je častá a považuje se za jedinou léčbu vbočeného palce.
  • Je několik možností operace vbočeného palce. Proveďte s vaším lékařem výzkum, abyste zjistili, která volba je pro vás nejlepší.
  • Operace obvykle s vbočeným palcem pomůže, ale negarantuje, že budete úplně bez bolesti, nebo že bude váš palec vypadat perfektně rovný.
  • Doplňte operaci správnými změnami životního stylu a cvičením, abyste předcházeli bolesti a zanícení v budoucnosti.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Změny životního stylu

 1. 1
  Choďte bosi. Ať už jste zdědili náchylnost k vbočeným palcům od jednoho z vašich rodičů, nebo jsou vbočené palce výsledkem celoživotního nošení obuvi, která byla příliš úzká, trávení co nejvíce času je možné chozením naboso může zabránit a dokonce vyléčit vbočené palce. Chození naboso posiluje svaly ve vašich nohách a pomáhá kostem přeskupit se do své přirozené polohy, spíš než aby odpovídaly tvaru obuvi. [5]
  • Nicméně pokud jsou vaše vbočené palce pokročilé a velmi bolestivé, můžete se při chození naboso cítit hůře. Pokud je to váš případ, choďte naboso pouze po podlahách se silným kobercem. Jinak, když chodíte po domě a děláte každodenní činnosti, noste ponožky s polštářky.
  • Nošení tlustých pohodlných bačkor na doma je další možností, jak pomoci zmírnit bolest vašich vbočených palců bez vystavování vaší nohy tlaku při nošení obuvi.
 2. 2
  Podívejte se, jestli vaše boty zhoršují vaše vbočené palce. Můžete si myslet, že jsou pohodlné a pro vaši nohu dobré, ale dokonce i tenisky a další sportovní boty mohou vaše vbočené palce zhoršovat. Noste podpůrnou obuv se správnými polštářky a oblouky. Pokud jste na pochybách o tom, jaké boty si koupit, požádejte o radu vašeho lékaře.
  • Ujistěte se, že vaše boty mají pro vás správnou velikost. Nošení obuvi, která je příliš malá, může vbočené palce zhoršit. Když si zkoušíte boty, váš palec by se nikdy neměl dotýkat konce vaší boty. Použijte pravidlo palce u ruky: ujistěte se, že mezi špičkou vašeho palce u nohy a koncem boty je prostor na šířku palce u ruky.
  • Nenoste vysoké podpatky nebo špičaté boty. Jsou hezké, ale podpatky a stylové špičaté boty jsou na vbočené parce hrozné. Vedou k další bolesti a zabraňují zhojení vbočeného palce. Noste méně omezující sandály, kdykoliv to bude možné.
 3. 3
  Vyvarujte se činností, které vedou ke vbočeným palcům. Tančení baletu a další činnosti vyžadující zužující obuv mohou vést ke vbočeným palcům. Pokud není možné dělat činnost v obuvi, která je pro vaše nohy zdravější, úplně se činnosti vyhýbejte.
  Reklama

Tipy

 • Elastická ortéza na palce u nohou, jako je ValguLoc, rovná palec zatímco zachovává mobilitu nohy. Ortézy na palce se také používají po operacích vbočeného palce, aby zachovali chirurgickou fixaci palce a ochránili tkáň.
 • Noční dlahy, které se nosí přes palce a chodidlo přes noc, mohou předcházet vývoji špatných vbočených palců u dětí napravením růstu kosti. Protože nohy dospělých jsou plně vyvinuté, noční dlahy nejsou při léčbě vbočených palců u dospělých účinné.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Korekční polštářky nebo vložky do bot
 • Nesteroidní antirevmatika
 • Prostorné boty
 • Kynezilogickou pásku (tejp)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 317 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 10 317 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama