Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vosy mohou opylovat rostliny a jsou i jinak užitečné, ale když se jejich hnízdo objeví poblíž vašeho domu nebo zaměstnání, pravděpodobně nebudete mít jinou možnost, než se ho nějak zbavit. Tady je několik různých způsobů, jak to udělat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Fyzická likvidace

 1. 1
  Rozplácněte je. Nejjednodušší, přímočarý způsob, jak se vosy zbavit, je jednoduše ji praštit plácačkou na mouchy. Funguje to samozřejmě jen tehdy, když se musíte vypořádat s malým množstvím vos a má to své výhody a nevýhody.
  • Uvědomte si, že zabíjení plácačkou může být riskantní. Vosy jsou rychlé, a pokud máte pomalé reflexy, je pravděpodobné, že vosa uletí a v sebeobraně vás bodne žihadlem.
 2. 2
  Zameťte je, nebo je vysajte vysavačem. Pokud vosy jenom lezou po podlaze, můžete se jich zbavit tím, že je vymetete ze dveří koštětem, nebo je vysajete vysavačem.[1]
  • Tento proces se doporučuje provádět brzy na jaře, jakmile se vosy začnou probouzet ze zimního spánku. Většinou jsou pomalé a otupělé, takže je snadné je chytit nebo zamést smetáčkem.
 3. 3
  Přemístěte květiny a odstraňte zdroje potravy.[2] Květiny, jídlo a pití, to všechno může vosy přitahovat. Zbavte se vos tím, že odstraníte tyto předměty ze svého okolí. Květiny přesuňte na vzdálenější konec zahrady a jídlo a pití schovejte.
  • Květiny v květináčích odsuňte z blízkosti domu a vyhýbejte se rovněž sladkým a květinovým parfémům, šamponům, tělovým mlékům a mýdlům.
  • Zakryjte všechno krmení pro zvířata i jídlo pro lidi, stejně jako nápoje a alkohol. Nenechte je jen tak se povalovat venku, obzvlášť v horkém počasí. Bílkoviny a cukry vosy velmi přitahují.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Domácí insekticid

 1. 1
  Namíchejte si domácí insekticid s mátovým olejem. Přírodní odpuzovače hmyzu, které využívají peprmintový olej, si můžete samozřejmě koupit, nicméně pokud ho nemůžete sehnat nebo chcete ušetřit pár korun, můžete si ho doma jednoduše vyrobit. Rozmíchejte trochu mátového oleje s vodou a naplňte do lahve s rozprašovačem.[3]
  • Smíchejte dva šálky (500 ml) vody se 30 kapkami mátového esenciálního oleje a naplňte do lahve s rozprašovačem. Směsí pak postříkejte vosy a jejich hnízda.
  • Zkuste do lahve přimíchat 2 lžíce (30 ml) šamponu nebo jaru na nádobí. Saponát zajistí, že se peprmint na povrchy přilepí.
 2. 2
  Zahubte vosy vodou s mýdlem. Směs horké vody a jaru na nádobí vosy okamžitě zahubí, pokud je postříkáte.
  • Nalijte 2 – 4 lžíce (30 – 60 ml) se dvěma šálky (500 ml) vody a nalijte do lahve s rozprašovačem. Stříkejte přímo na vosy a na rozestavěná hnízda.
  • Pokud použijete hadici s rozprašovačem, můžete na hnízdo zaútočit přímo a lépe.
  • Saponát se přichytí na vosy a vysuší je.
 3. 3
  Postříkejte vosy sprejem typu WD-40.[4] Máte-li sprej na promazávání pantů, můžete ho také velmi dobře použít jako domácí insekticid. Názory na přesný důvod, proč běžné domácí potřeby fungují proti vosám, se různí, ale mnoho lidí věří, že samotný jejich pach je dostatečně silný na to, aby vosy zabil.
  • Na místa, kde si často všímáte vos, nastříkejte dostatečné množství spreje WD-40, obzvlášť tam, kde jsou prolákliny a důlky, které by mohly vosy svádět k postavení hnízda. Použijte sprej také k vysušení již existujících hnízd, pokud nějaká najdete.
  • Zhruba po hodině můžete odstranit všechna hnízda, která jste přímo postříkali. Vosy uvnitř by měly být mrtvé, alespoň tedy většina z nich.
  • Někteří lidé doporučují vosí hnízdo po postříkání sprejem WD-40 raději zapálit. Není to nutné a je to velmi nebezpečné, pokud ztratíte kontrolu nad plameny.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Návnady a pasti

 1. 1
  Kupte si past na vosy. Komerčně prodávané pasti zavěste na místa, kde vosy vídáte nejčastěji. Každých několik dní je kontrolujte a vyměňujte, jakmile se past začne plnit.[5]
  • Pasti na vosy obsahují chemické látky, například heptyl butyrát, které mnoha druhům vos příjemně voní. Jakmile se vosa dostane do pasti, nedokáže z ní už vylézt zpátky ven.
  • Věšte pasti daleko od míst, která obýváte, aby se vosy odlákaly pryč od vás.
 2. 2
  Postavte si svou vlastní vodní past. Pro výrobu domácí vodní pasti potřebujete kbelík nebo 2 litrovou plastovou lahev. Naplňte nádobu vodou a nalákejte k ní vosy na příjemnou vůni.[6]
  • Odstřihněte hrdlo 2 litrové plastikové lahve. Odšroubujte víčko a odstřihnuté hrdlo vložte zpátky do lahve vzhůru nohama. Slepte vše k sobě pevnou lepicí páskou.
  • Dejte do pasti návnadu. Můžete použít rozmíchanou vodu s cukrem, limonádu nebo kousky masa či jiné bílkoviny.
  • Na okraje nádoby naneste vrstvičku oleje, takže bude příliš kluzká na to, aby na ní vosy dovedly stát.
  • Zavěste past s pomocí silné struny nebo lana.
  • Než past vyprázdníte, zmrazte ji nebo do ní nalijte horkou vodu, abyste zabyli případné zbývající živé vosy.
 3. 3
  Kupte si pasti s návnadou. Jsou uzavřené a lákají poletující vosy dovnitř, kde je zabije chemický insekticid.
  • Většina současných chemických pastí používá efsenvalerát, ale tento jed není tolik silný, jako jedy, používané ve starších pastech. Proto je jeho účinnost omezená.
 4. 4
  Nastražte pasti s lepidlem. Pasti s lepidlem nejsou proti vosám příliš účinné, protože jsou navržené na chytání lezoucího hmyzu bez křídel, ale pokud máte ve svém domě nebo garáži místo, na kterém vosy často vidíte lézt, můžete tam past s lepidlem pro jistotu položit.
  • Pokládejte pasti s lepidlem poblíž vosích hnízd a vstupů do nich. Je to obzvlášť užitečné v době, kdy vosy hnízdo teprve budují, protože populace vos je ještě malá a můžete ji lehce kontrolovat.
 5. 5
  Připravte si past s pitím. Je účinná hlavně na začátku sezóny.
  • Past s pitím sestavíte jednoduše tak, že do tácu postavíte květináč a tác budete udržovat plný vody.Položte past na slunné místo a vosy se naučí na něm pít.
  • Kupte si insekticidní prášek s obsahem pyretroidu, například permethrin (přírodní látka, získávaná z chryzantém).
  • Smíchejte prášek na pastu a dejte k němu vodu. Naplňte s ní tác a udržujte vody dostatečné množství.
  • Insekticid se po jednom či dvou dnech rozpustí, takže musíte přidávat čerstvou vodu, abyste nalákali další vosy. Celý proces opakujte každé tři nebo pět dní.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Zbavte se hnízd

 1. 1
  Zavěste falešné vosí hnízdo. Odežeňte vosy hned, jak se poprvé objeví tím, že zavěsíte do domu, nebo na jiné místo, kde je nechcete, falešné vosí hnízdo.
  • Můžete si koupit výrobek, který vypadá jako opravdové vosí hnízdo, nebo můžete použít třeba papírové stínítko na lampu či hnědý papírový sáček.
 2. 2
  Strhněte hnízdo dolů. Pokud je teprve začátek sezóny a hnízdo je ještě malé, když ho čas od času shodíte, vosy můžete odradit a ony se raději poohlédnou jinde. Použijte koště, tyč nebo něco podobného.
  • Vosy mohou být neúnavné a vytrvalé, takže i na vaší straně bude zapotřebí trpělivost a vytrvalost. Čekejte, že budete muset hnízdo shodit několikrát, než to vosy konečně vzdají.
 3. 3
  Shoďte hnízdo a uzavřete ho. Dalším způsobem, jak zničit hnízdo a vosy, které v něm žijí, je zavřít hnízdo do plastikového sáčku. Když sáček pevně zavážete, vosy neuletí a buď se udusí, nebo zahynou hlady.
  • Jakmile aktivita v hnízdě utichne, rychle ho vložte do igelitového sáčku a zavažte ho. Odtrhněte hnízdo od podložky a uzel na sáčku pevně zatáhněte.
  • Sáček musí být vzduchotěsně uzavřen. Nechte ho několik dní venku na slunci, aby vosy pomřely, případně dejte sáček na pár dní zmrazit, čímž vosy také zahubíte.
 4. 4
  Utopte hnízdo. Pokud chcete vosy zahubit rychleji, můžete hnízdo zabalit do hadru a ponořit do velké nádoby s vodou. Vosy se okamžitě utopí.
  • Když přes noc aktivita v hnízdě ustane, obalte hnízdo hadrem a rychle ho zavažte. Utrhněte hnízdo z místa, kde je přilepené a okamžitě ho ponořte do nádoby nebo kbelíku plného studené vody.
  • Nechte hnízdo ponořené a zatižte ho například velkým, těžkým kamenem nebo několika menšími kameny.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Tradiční chemické způsoby ochrany

 1. 1
  Použijte insekticidy na vosy i na hnízdo. Záleží na druhu insekticidu, který použijete – podle toho ho budete aplikovat buď přímo na vosy, nebo na celé hnízdo.
  • Insekticidy jsou nejúčinnější, pokud je používáte v uzavřených prostorách, se zavřenými okny a dveřmi.
  • Zkuste insekticid na principu rychlého zmrazení. Tyto výrobky zmrazí při kontaktu hnízdo, což vosy výrazně zpomalí a omezí jejich schopnost se bránit a útočit.
  • Vosy útočí ve chvíli, kdy se cítí v ohrožení, nebo se bojí o své hnízdo. Budete tedy muset pracovat rychle a pokud možno v noci, kdy jsou vosy méně aktivní.
  • Některé spreje s insekticidy dokážou dostříknout do dálky až 6 metrů.
  • Zkraje sezóny vystříkejte spreje všechny praskliny a dutiny. Jakmile se poprvé objeví problémy, naneste repelenty a insekticidy, abyste zahubili první vosy, které přilétnou. Odradíte tím další příchozí vosy.
 2. 2
  Zavolejte profesionálního deratizátora. Při manipulaci s chemickými látkami někdy hrozí taková rizika, že je lepší pozvat profesionála a ne se o likvidaci vos pokoušet sami. Obzvlášť pokud se hnízdo nachází například uvnitř zdi a ne jen na vnějších strukturách.
  • Pokud se hnízdo nachází uvnitř zdi vašeho domu, deratizátor opatrně do zdi navrtá díru skrze okenní rám, podlahu, nebo jiné místo poblíž hnízda. Pak může do zdi napumpovat skrze vyvrtanou díru insekticid, který se tak dostane až přímo k hnízdu.
  • Další výhodou profesionálního deratizátora je, že má přístup k silnějším chemikáliím, takže se vos zbaví mnohem rychleji a účinněji.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se rozhodnete vos zbavit sami, provádějte to zásadně v noci. Vosy jsou v té době méně aktivní, ale rychle reagují na zdroj světla. Je možné, že i světlo baterky bude stačit, aby vosy odhalily vaši pozici.
 • Pokud hledáte vosí hnízdo, věnujte pozornost tomu, kam se většina vos vrací. Hnízda se nejčastěji nacházejí pod střechami, za okenicemi nebo ve stodolách a přístřešcích, ale můžete je najít také v dírách podél plotů nebo přímo ve zdech.[7]
 • Dobrý nápad je také počkat, až klesnou denní teploty, než se pustíte do likvidace hnízd. Vosy jsou v chladu méně aktivní a méně agresivní.
Reklama

Varování

 • Nevíte-li, zda náhodou nemáte alergii na vosí a včelí bodnutí, nechte si raději udělat u lékaře test, než se pokusíte s vosami vlastnoručně vypořádat.
 • Oblékněte si raději ochranné oděvy, až se budete vos zbavovat. Zakryjte co nejvíce kůže. Natáhněte si ochranné rukavice, a pokud ho máte, také klobouk nebo ještě lépe včelařskou kuklu se síťkou.
 • Nezkoušejte se vos zbavit sami, jestliže jste na jejich bodnutí alergičtí, nebo jestliže je hnízdo v místě, kam je velmi obtížné dosáhnout.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Plácačka na mouchy
 • Vysavač
 • Koště
 • Mátový olej
 • Voda
 • Láhev s rozprašovačem
 • Saponát na nádobí
 • WD-40
 • Past na vosy
 • Cukrová voda nebo proteinová návnada
 • 2 litrová plastová lahev
 • Nůž nebo nůžky
 • Plastikový sáček
 • Hadr
 • Nádoba s vodou
 • Past s návnadou
 • Past s lepidlem
 • Provaz
 • Falešné hnízdo
 • Chemický insekticid
 • Ochranné oblečení

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 878 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 4 878 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama