Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mít vosí hnízdo v domě nebo jeho okolí je nepříjemná situace, obzvlášť pokud máte malé dítě nebo někoho, kdo je alergický na vosí bodnutí. Kromě strachu z toho, že budete pobodáni, se také musíte vypořádat s neustálým hučením a bzučením a s pohledem na pruhovaná okřídlená stvoření neustále poletující sem a tam po vaší zahradě. Není se čeho bát – existuje několik účinných opatření, která můžete podniknout, abyste vosy zahubili, zbavili se jejich hnízda, a zabránili jim vrátit se další rok zpět. Abyste zjistili více, prostě začněte s krokem 1.

Část 1
Část 1 ze 3:
Plánování a bezpečnost

 1. 1
  Ujistěte se, že nejste alergičtí na vosí bodnutí. Pokud si nejste jistí, jestli máte alergii na vosí bodnutí nebo ne, je dobrý nápad objednat se k vašemu lékaři na vyšetření na alergii, předtím, než se pokusíte vypořádat s hnízdem.
  • Pokud vyšetření potvrdí, že nejste alergičtí na žihadla, můžete pokračovat ve zbavování se hnízda sami.
  • Nicméně pokud zjistíte, že máte alergii, měli byste požádat někoho jiného, aby se vypořádal s hnízdem, nebo zavolat deratizátora, protože pobodání by mohlo být vašemu zdraví nebezpečné.
 2. 2
  Kontaktujte hasiče. V České republice vám hasiči pomohou s odstraněním vosích hnízd.[1]
  • Podívejte se na internet po nejbližší požární stanici.
 3. 3
  Zvažte zavolat deratizátora. V některých situacích je nejlepší nechat odstranění hnízda na profesionálech.
  • To platí obzvlášť tehdy, pokud je hnízdo na nešikovném nebo těžko dosažitelném místě, jako je uvnitř zdi nebo pod betonovou deskou.
  • Také se doporučuje zavolat profesionálního deratizátora, pokud jste alergičtí na vosí bodnutí, protože zbavování se hnízda na vlastní pěst může být nebezpečné.
 4. 4
  Zvažte prostě nechat hnízdo být. Pokud je vosí hnízdo dost daleko od vašeho domova, že nepředstavuje vážnou hrozbu, měli byste zvážit nechat ho být, obzvlášť pokud patří méně agresivnímu druhu vos, jako jsou vosíci. Vosy jsou důležitou částí ekosystému, protože opylují rostliny a květiny a požírají jiné zahradní škůdce, například housenky.
  • Pokud zjistíte, že hnízdo ve skutečnosti patří včelám místo vosám, neničte ho. Populace včel medonosných je ve značném úpadku, takže je důležité, abyste udělali, co je ve vašich silách a pomohli zachovat existující včely.
  • Místo zničení hnízda zavolejte místnímu včelaři. Bude více než šťastný, přijde a vezme si hnízdo zadarmo nebo za drobný poplatek.
 5. 5
  Zjistěte, o jaký druh vosího hnízda se jedná. Předtím, než se s hnízdem vypořádáte, je dobrý nápad vědět, s kterým druhem vos se potýkáte, protože to vám naznačí nejlepší způsob, jak se jich zbavit. Tři hlavní typy vos, se kterými se budete muset vypořádat, jsou následující:
  • Vosík skvrnitý: Vosíci skvrnití mají oproti jiným druhům vos dlouhá těla a nohy. Staví si velká nechráněná hnízda, kde jsou jasně viditelné plástve. Jejich hnízda se často přirovnávají k obrácenému deštníku a obvykle jsou stavěny na krytých místech, jako jsou okapy domů nebo konce otevřených trubek. Zaútočí pouze tehdy, když se cítí ohrožení, ale jejich žihadla mohou být celkem bolestivá a potenciálně nebezpečná. [2]
  • Vosa obecná: Vosy obecné mají tlustá černá tykadla a kratší nohy (ve srovnání s vosíkem). Staví si zakrytá hnízda papírového vzhledu a upřednostňují uzavřená místa jakou jsou dutiny ve zdi nebo v zemi. Mohou být velmi agresivní, několikrát štípají a v rojích mohou útočit.
  • Sršni: Sršni jsou největší typ vos. Evropský sršeň je hnědý s oranžovým zbarvením. Sršni si staví papírová hnízda, která se často nacházejí v kmenech stropů a dutinách ve zdi. [3]
 6. 6
  Oblečte si ochranné oblečení. Je velmi důležité nosit ochranné oblečení, když se pokoušíte zbavit vosího hnízda, abyste zabránili poštípání. Dokonce i když nejste alergičtí, může být včelí žihadlo bolestivé!
  • Vezměte si dlouhé džíny, ponožky, vysoké boty a mikinu s kapucí přetaženou přes hlavu a rukavice.
  • Také byste si měli kolem dolní poloviny obličeje omotat šálu a vzít si ochranné nebo lyžařské brýle.
  • Pokud používáte pesticidní sprej, ujistěte se, že oblečení je staré, protože se zbytky spreje mohou dostat na látku. Oblečení byste měli hned potom vyprat nebo vyhodit.
  • Pokud se při zbavování se hnízda stane, že budete poštípaní, podívejte se tady na instrukce k ošetření.
 7. 7
  Nikdy si nestoupejte na žebřík, abyste dosáhli na hnízda ve výšce. Pokud je vosí hnízdo někde vysoko, jako například na okapu dvoupodlažního domu nebo na vysoké větvi, nepoužívejte k pokusu dosáhnout na něj žebřík.
  • Pokud stojíte na žebříku a roj vos kolem vás proletí, když je v hnízdě vyrušíte, velmi pravděpodobně spadnete a vážně se zraníte.
  • V této situaci je nejlepší zavolat profesionálního deratizátora, nebo použít ke zbavení se vos něco jako vykouření (podívejte se níže).
  • Sami byste se měli pokoušet o odstranění vosího hnízda pouze v případě, že je snadno dosažitelné.
 8. 8
  Pokud používáte pesticidy, ujistěte se, že nejsou přítomna zvířata nebo děti. Pokud se rozhodnete k vyhubení včel použít pesticidní sprej nebo prášek, je důležité vymezit prostor a ujistit se, že se nikdo – obzvlášť malé děti nebo zvířata – nebude pohybovat poblíž alespoň 24 hodin. Pesticid, který se používá ve sprejích na hubení vos, je extrémně silný a jedovatý.
  • Navíc je důležité, abyste posbírali a vyhodili všechny mrtvé vosy, které najdete na zemi nebo poblíž hnízda. Jinak vaše kočka nebo pes, nebo místní divoká zvěř, může mrtvé vosy pozřít a o v důsledku toho se otrávit.
 9. 9
  Zacilte na vosí hnízda, co nejdříve během roku to půjde. Roční období, které si vyberete pro zničení vosího hnízda, může mít velký vliv na to, jestli uspějete nebo ne. Abyste tomu porozuměli, je užitečné uvědomit si, jak se tyto vosy chovají.
  • Časně z jara vosí královna (která byla přes zimu v hibernaci) vybere místo pro své hnízdo a postaví malou konstrukci pro domov prvních mláďat dělníků. Jakmile se tito dělníci narodí, budou neúnavně pracovat na rozšiřování svého hnízda a ochraně jejich královny.
  • Kolonie vos bude pokračovat během jara a léta v růstu, dokud nedosáhne vrcholu na konci srpna. V tuto dobu může mít kolonie vos obecných až dva tisíce vos.
  • Navíc na konci léta se rodí poslední mláďata vos. Mezi těmito mláďaty jsou samci a královny pro další rok, takže je kolonie velmi chrání a stává se ke komukoliv, kdo ohrožuje hnízdo, agresivnější.
  • Proto je nejlepší zničit vosí hnízdo co nejdříve v roce je možné, když je kolonie menší a vosy jsou méně agresivní. Navíc, pokud se vám podaří zahubit královnu, nemusíte si dělat starosti o vytvoření nového hnízda v tomto roce. [4]
  • Nicméně, pokud nenajdete vosí hnízdo do pozdního léta nebo podzimu, nemusí být třeba hnízdo ničit (v závislosti na místě) protože noční mrazíky zahubí kolonii přirozeně. Potom můžete hnízdo po příchodu zimy snadno vyhodit. [5]
 10. 10
  Zničte vosí hnízda v noci. Pokud se plánujete zbavit vosího hnízda sami, je nejlepší to udělat v noci. To je doba, kdy jsou vosy nejméně aktivní, takže jejich reakční doba je pomalejší a jsou méně agresivní.
  • Nepoužívejte na osvětlení hnízda běžnou baterku, protože to přiláká vosy k vám. Místo toho použijte pro bezpečnou viditelnost červené nebo žluté světlo, když se v noci zbavujete vosího hnízda. [6]
  • Nebo můžete zkusit zacílit na hnízdo velmi brzy ráno, než začnou být vosy aktivní, protože budete mít výhodu ranního světla.
 11. 11
  Naplánujte si únikovou cestu. Předtím, než uvedete plán útoku do chodu, je dobrý nápad vyřešit únikovou cestu. Potom, co postříkáte hnízdo, začnou vosy rychle proudit ven a můžou se začít rojit – z toho důvodu může být třeba rychlý únik předtím, než se to stane.
  • Naplánujte si únikovou cestu, abyste měli nějaké místo, kde se rychle můžete ukrýt po tom, co zaútočíte na hnízdo.
  • Také se ujistěte, že na cestě nemáte žádné překážky, jako jsou dětské hračky nebo zahradnické pomůcky, o které byste mohli potenciálně zakopnout.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Likvidace hnízda

 1. 1
  Použijte pesticidní postřik. Kupte si v supermarketu nebo domácích potřebách aerosolový pesticidní postřik vyvinutý speciálně na hubení vos. Pesticidy vyvinuté na menší hmyz, jako jsou mravenci, nemusí být na zahubení vos dost silné.
  • Při nošení správného ochranného oblečení a dodržování ostatních bezpečnostních opatření popsaných v části výše, zamiřte na horní otvor hnízda pramenem pesticidu. Dělejte to přibližně 10 až 15 vteřin (nebo podle instrukcí na plechovce) a potom rychle opusťte místo.
  • Nechte postřik působit přes noc. Další den prozkoumejte z dálky hnízdo. Pokud stále vidíte kolem hnízda aktivitu, opakujte postup podruhé.
  • Jakmile aktivita skončí a většina vos bude mrtvá, je bezpečné hnízdo shodit pomocí dlouhého klacku. Použijte klacek k rozlomení hnízda a napusťte části pesticidním postřikem.
  • Rozlámané hnízdo a mrtvé vosy okamžitě vyhoďte. [7]
 2. 2
  Použijte insekticidní prášek. Když přijde na zemní hnízda (jako ty obsazené vosami obecnými), je insekticidní prášek mnohem účinnější než aerosolové spreje, které nemohou zcela proniknout do středu hnízda.
  • Vezměte si nějaký insekticidní prášek, jako je " Biotoll " a odměřte zhruba ¼ hrnku do rozprašovače (nebo jednorázového plastového kelímku).
  • Během noci nebo brzy ráno naneste prášek na vstup do hnízda, mějte na sobě při tom správné ochranné oblečení. Okamžitě opusťte místo.
  • Neblokujte nebo nezakrývejte hnízdo – nechte vosy volně vstupovat a vycházet. Jak budou procházet otvorem, jejich nohy a křídla se pokryjí insekticidním práškem, který na sobě zanesou do středu hnízda a kontaminují další vosy.
  • Následkem aplikace insekticidního prášku by měly vosy během jednoho nebo dvou dnů zahynout. Pokud ne, můžete zkusit postup znovu opakovat.
 3. 3
  Použijte saponát na nádobí. Pokud nejste fanouškem používání pesticidů, může být při hubení vos extrémně účinný jednoduchý roztok saponátu a vody, protože pokryje jejich křídla a zabrání jim létat a nakonec je utopí.
  • Připravte si roztok saponátu smícháním správného množství saponátu (zhruba ¼ hrnku) s litrem horké vody, dokud nebude hezky mýdlový.
  • Pokud míříte na hnízdo ve vzduchu, nalijte mýdlový roztok do rozprašovače s hadicovým koncem, a zamiřte silný pramen vody na 10 až 15 vteřin přímo na vstup do hnízda.
  • Pokud míříte na hnízdo v zemi, jednoduše nalijte roztok přímo do vchodu a potom rychle opusťte místo.
  • Přestože je roztok saponátu a vody velmi účinný, může být třeba postup několikrát opakovat, protože mýdlová voda potřebuje přijít do přímého kontaktu s každou vosou, než jí může zahubit.
 4. 4
  Použijte kouř. Další způsob odstranění vosího hnízda ve vzduchu bez použití pesticidů je použití kouře.
  • Vytvořte malé ohniště nebo zapalte oheň ve vašem grilu přímo pod hnízdem. Kouř bude stoupat a dostane se do hnízda, což bude dusit vosy a přinutí je opustit hnízdo.
  • Nechte kouř stoupat hodinu nebo dvě a když si budete jistí, že je hnízdo prázdné, můžete uhasit oheň a shodit hnízdo klackem, než ho vyhodíte. Nicméně, možná budete chtít mít po ruce rozprašovač naplněný vodou a saponátem, pro případ, že by v hnízdě zůstaly nějaké žijící vosy.
  • Mějte na paměti, že tato metoda je vhodná pro vzdušná hnízda, která visí z větví stromů nebo jsou na jiných odkrytých místech. Není vhodná pro hnízda ve dveřích, v okapech nebo kdekoliv blízko vašeho domu, protože plameny by mohly nechtěně zapálit váš dům. [8]
 5. 5
  Použijte vodu. Je možné utopit volně visící vzdušné hnízdo pomocí látkové tašky a kýble vody.
  • Vezměte si ochranné oblečení a připravte kýbl vody bod vosí hnízdo. Vezměte velkou látkovou tašku bez děr nebo trhlin.
  • Rychle a opatrně dejte látkovou tašku přes hnízdo a pevně utáhněte vršek kusem provázku. Když tak uděláte, stáhněte hnízdo z větve.
  • Namočte pytel obsahující vosí hnízdo do kýble s vodou a dejte na vrch těžký kámen, aby udržel tašku pod vodou.
  • Nechte pytel ve vodě přes noc a do rána budou všechny vosy utopené.
  • Mějte na paměti, že při tomto způsobu přijdete do velmi blízkého kontaktu s vosím hnízdem – takže to není pro nešiky nebo lidi se slabým srdcem! [9]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Prevence návratu vos

 1. 1
  Utěsněte vstupní místa. Během zimy udělejte pečlivou inspekci vnějšku vašeho domu a hledejte potenciální vstupní místa vos, jako jsou uvolněné lišty, neutěsněné větrací otvory a praskliny kolem oken a futer dveří. To všechno jsou ideální místa pro vosí hnízda, takže jejich utěsnění zabrání napadení vosami nadcházející jaro.
 2. 2
  Během zimy shoďte prázdná hnízda. Přestože se vosy nikdy nevrací do předtím použitých hnízd, několik druhů vos si postaví nové hnízdo na tom starém. Z toho důvodu je dobrý nápad shodit prázdná, opuštěná hnízda během zimy a pečlivě místo vyčistit, předtím, než ho vosí královna další jaro znovu obydlí.
 3. 3
  Ujistěte se, že utěsníte popelnice. Vůně starého jídla může přitahovat vosy, takže je dobrý nápad ujistit se, že vaše popelnice jsou dobře uzavřené. Také byste měli pravidelně popelnice pořádně vyčistit vodou a desinfekcí, abyste odstranili zbytky jídla, které mohou přitahovat vosy.
 4. 4
  Buďte opatrní s ovocnými stromy. Ovocné stromy a obzvláště hnijící popadané ovoce je magnetem na vosy a včely, takže se rozmyslete předtím, než je zasadíte příliš blízko k vašemu domovu. Pokud už máte ovocné stromy, je dobrý nápad pravidelně sklízet zralé ovoce a sbírat popadané ovoce ze země a vyhodit ho předtím, než se k němu dostanou vosy.
 5. 5
  Rozvěšte falešná hnízda. Vosy jsou extrémně teritoriální a nepostaví si své hnízdo blízko jiné kolonie. Z toho důvodu je skvělým způsobem, jak je odradit, pověšení jednoho nebo dvou falešných vosích hnízd. Falešná vosí hnízda si můžete koupit v zahradnictvích a hobby marketech (většina z nich je krásná) ale můžete mít stejný úspěch, když pověsíte hnědý papírový pytlík!
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte hnízdo na vašem domě, další přírodní ale velmi účinnou metodou je dát hrnec plný vařící vody (nebo co nejblíže varu bude možné) pod hnízdo. Použijte dlouhý klacek ke shození hnízda do kýble. Použijte potom kratší klacek k rozdělení hnízda, abyste se ujistili, že všichni dospělí stejně jako larvy se uvaří nebo utopí. Je nejlepší to dělat v ochranném oblečení, aby vás žádná dospělá vosa, která se dostala ven, nepoštípala. (Pokud vám nevadí chemikálie, je pohodlnější nechat druhou osobu postříkat pár posledních dospělých vos.) Jakmile královna hnízda (uvnitř hnízda) zemře, všechny zbývající dospělé vosy zemřou, po tom co nebudou schopné najít své hnízdo.
 • Hubicí přípravky na vosy na mátové bázi jsou stejně účinné a méně jedovaté pro vás i vaše zvířata.
 • Nastříkání adheziv funguje pozoruhodně dobře (lépe než některé jedy) a je zhruba stejně drahé. Vosy mohou začít vylézat, ale přilepí se k hnízdu a ostatním a ucpou únikový otvor. Nastříkejte ho spoustu pro vracející se vosy na vchod do hnízda, přestanou ty které v hnízdě zůstaly, vylézat ven. Nastříkání adheziv nefunguje na včely, protože na rozdíl od vos sežerou mrtvoly, ucpávající díru. Vosy to neudělají.
 • Pokud jste alergičtí na vosí/sršní jed, kontaktujte profesionálního deratizátora a hnízdu se raději vyhýbejte.
Reklama

Varování

 • Nepokoušejte se postříkat již podrážděné hnízdo. Sršni/vosy nemusí být všichni v hnízdě v době, kdy se pokoušíte ho postříkat. Nechte hnízdu několik hodin na zklidnění.
 • Buďte velmi opatrní, abyste nezůstali poblíž hnízda tak dlouho, aby vás mohly vosy najít a poštípat.
 • Hubte vosy sami pouze tehdy, pokud je hnízdo relativně malé, na očích a v dosahu ručního postřiku. Pokud některá z těchto podmínek není splněna, nepokoušejte se to dělat sami – je to příliš nebezpečné. Zavolejte deratizátora, aby pro vás hnízdo odstranil.
 • Vosy mohou být velmi nebezpečné, takže buďte obzvlášť opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Plechovku odstraňovače vos/sršní
 • Několik vrstev starého oblečení, rukavice a klobouk
 • Ochranné brýle
 • Světlo
O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 29 205 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 29 205 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama