Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Retin-A je krém na předpis, který se vyrábí z kyselinové formy vitamínu A. Jeho generický název je tretinoin, nebo kyselina retinolová. Přestože se tento lék původně používal k léčbě akné, dermatologové zjistili, že krémy Retin-A fungují také proti projevům stárnutí, jako jsou vrásky, tmavé skvrny a povislá kůže. V tomto článku se dozvíte, jak se díky Retin-A zbavit vrásek a vrátit čas.

Část 1
Část 1 ze 3:

Začínáme

 1. 1
  Uvědomte si prospěšné účinky Retin-A. Retin-A je derivát vitamínu A, který dermatologové předepisují jako léčbu projevů stárnutí již 20 let. Dříve se používal pouze jako léčba akné, ale později lékaři zjistili, že dokáže také vyhladit a vypnout pleť a zmírnit projevy stárnutí. Dermatologové tedy začali zkoumat účinky Retin-A v boji proti stárnutí. [1]
  • Retin-A funguje tak, že zrychluje regeneraci pleti, stimuluje produkci kolagenu a zbavuje pleť mrtvých kožních buněk, takže odhaluje novou zdravou vrstvu kůže.
  • Kromě toho, že vám Retin-A zmírní vrásky, také předchází tvorbě nových vrásek, zesvětluje tmavé skvrny na obličeji, snižuje riziko rozvoje rakoviny kůže a zlepšuje elasticitu a texturu pleti.
  • Momentálně je Retin-A jediným oficiálně schváleným zevně užívaným lékem na vrásky. Je velmi účinný a pochvalují si ho jak lékaři, tak pacienti. [2]
 2. 2
  Nechejte si Retin-A předepsat. Retin-A je komerční název generického léku, který se nazývá tretinoin. Je dostupný pouze na lékařský předpis, takže pokud ho chcete vyzkoušet, budete se muset objednat k dermatologovi.
  • Dermatolog zhodnotí stav vaší pleti a určí, zda je pro vás Retin-A vhodný. Když ho budete používat správně, bude fungovat na většině typů pleti. Protože ale pleť vysušuje a může ji i podráždit, není vhodný pro lidi, kteří trpí kožními problémy, jako jsou ekzémy, nebo růžovka.
  • Retin-A se nanáší zevně přímo na pleť a prodává se ve formě gelu a krému. Také ho seženete v různých koncentracích: krém s koncentrací 0.025% je určen pro obecné zlepšení pleti, krém s koncentrací 0.05% je určen pro odstranění vrásek a jemného poškození pleti a krém s koncentrací 0.1% se používá k léčbě akné a černých teček na pleti.
  • Lékař vám většinou ze začátku předepíše slabší krém, dokud si vaše pleť na Retin- nezvykne. Potom v případě potřeby budete moci přejít na silnější koncentraci.
  • Retinol je dalším derivátem vitamínu A, který najdete v mnoha volně prodejných produktech a pleťových krémech. Dosáhnete s ním podobných výsledků, jako s Retin-A, ale protože obsahuje slabší množství kyseliny retinolové, není tak účinný, jako Retin-A (také ovšem méně dráždí pleť). [3]
 3. 3
  Retin-A můžete používat v každém věku. Retin-A je tak efektivním lékem, že při jeho používání dosáhnete viditelného zlepšení v případě vrásek bez ohledu na to, v jakém věku ho začnete používat.
  • Když začnete Retin-A používat po 40. nebo 50. roku života, nebo i později, pomůže vám vrátit čas tím, že vám vypne pokožku, zesvětlí stařecké skvrny a zmírní vzhled vrásek. Nikdy není pozdě začít Retin-A používat!
  • Ženy po 20. a 30. roku života mohou Retin-A používat také, protože podporuje tvorbu kolagenu v pleti, takže pleť vypíná a dodává jí pevnost a sílu. Když tedy začnete Retin-A používat v mladém věku, může vám pomoci vyhnout se tvorbě vrásek. [4]
 4. 4
  Uvědomte si, že je Retin-A nákladný. Nevýhodou Retin-A je to, že je velmi drahý. Jeho cena se pohybuje okolo několika tisíců korun za dávku krému na jeden měsíc.
  • Cena závisí na koncentraci krému, která se pohybuje mezi 0.025% a 0.1% a na tom, zda chcete používat Retin-A, nebo generickou formu tohoto léku, která se nazývá tretinoin.
  • Výhodou značkových krémů je to, že společnosti, které je vyrábějí, do nich přidávají zvlhčující a změkčující látky, takže díky tomu nejsou tak dráždivé, jako čistý tretinoin a jemu podobné generické krémy. Kromě toho Retin-A a další značky mají také propracovanější systém vstřebávání krému, což znamená, že se jeho aktivní látky dostanou do pleti účinněji.
  • Když se Retin-A používá na léčbu akné, většinou ho hradí zdravotní pojišťovny. Většina pojišťoven ovšem nehradí jeho cenu v případě léčby kosmetických vad, jako jsou vrásky, tmavé skvrny a další projevy stárnutí.
  • Bez ohledu na jeho vysokou cenu, je důležité si uvědomit, že mnoho komerčně dostupných produktů pro péči o pleť od zavedených značek stojí téměř stejně, nebo i více, než krémy Retin-A a podle dermatologů jsou krémy Retin-A mnohem efektivnější v léčbě projevů stárnutí, než tyto běžně dostupné komerční krémy.[3] [1]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak se Retin-A používá

 1. 1
  Produkty Retin-A používejte na noc. Tyto krémy byste měli používat večer, protože sloučeniny vitamínu A, které obsahují, jsou citlivé na světlo a způsobí, že bude vaše pleť náchylnější k poškození sluncem. Když tento produkt budete používat večer, také se vám lépe absorbuje do pleti. [3]
  • Když začnete používat Retin-A, lékař vám pravděpodobně doporučí používat ho jen každé dva nebo tři dny.
  • Díky tomu si vaše pleť bude moci na krém zvyknout a vyhnete se podráždění. Jakmile si vaše pleť zvykne, budete ho moci začít používat každý večer.
  • Retin-A nanášejte na suchou pleť, zhruba 20 minut po důkladném vyčištění.
 2. 2
  Neměli byste to s Retin-A přehánět. Retin-A je velmi silný krém, takže je důležité ho používat správně a nanášet ho v minimálním množství.
  • Měli byste si na obličej dávat množství o velikosti hrášku. Můžete nanést také trochu na krk. Je dobré dát si krém na místa, která jsou nejvíce postižena vráskami, stařeckými skvrnami atd. a potom si zbývající krém rozetřít po celém obličeji.
  • Mnoho lidí se bojí Retin-A používat, protože si ho na pleť dávají příliš mnoho a trpí vedlejšími příznaky, jako je vysušení pleti, podráždění a propuknutí akné. Pokud se těmto vedlejším příznakům chcete vyhnout, stačí to nepřehánět s množstvím krému, které si na pleť nanášíte. [5]
 3. 3
  Používejte Retin-A vždy v kombinaci s hydratačním krémem. Protože Retin-A pleť značně vysušuje, je velmi důležité používat ho společně s hydratačním krémem, který byste si měli na pleť nanášet jak ráno, tak večer.
  • Večer naneste Retin-A, počkejte 20 minut, než se absorbuje do pleti a potom použijte hydratační krém. Ráno si obličej důkladně umyjte a použijte hydratační krém s UV faktorem.
  • Někdy je těžké rozetřít malé množství Retin-A rovnoměrně po celém obličeji a dostat ho na všechna místa, kde je potřeba. Můžete to vyřešit tím, že smícháte Retin-A s nočním hydratačním krémem a nanesete si je na pleť společně.
  • Tímto způsobem se vám Retin-A dostane na celý obličej. Díky tomu, že ho hydratační krém trochu naředí, byste se také měli vyhnout podráždění pleti.
  • Pokud máte velmi suchou pleť a běžný hydratační krém vám nestačí, můžete se před spaním natřít trochou extra panenského olivového oleje. Olej obsahuje mastné kyseliny, které pleť vyživují a kromě toho je velmi jemný. [6]
 4. 4
  Zbavte se podráždění a citlivosti pleti. Většina lidí při používání Retin-A trpí mírným podrážděním pleti a vysušením. Někteří mají dokonce pupínky a akné. Nemějte obavy, tyto reakce jsou naprosto normální. Když budete krém používat správně, měli byste se podráždění zbavit během několika týdnů.
  • Můžete se tomu vyhnout tím, že budete množství krému postupně zvyšovat tak, abyste ho mohli později používat každý večer, budete ho nanášet pouze v minimálním množství a budete pravidelně používat hydratační krém.
  • Měli byste také používat jemný a nedráždivý mycí gel na obličej. Vyberte si nějaký přírodní produkt, který neobsahuje parfémy ani barviva. Také používejte každý týden jemný obličejový peeling, abyste se zbavili mrtvých kožních buněk.
  • Pokud máte velmi citlivou a podrážděnou pleť, omezte používání Retin-A, nebo ho přestaňte používat úplně, dokud se podráždění nezbavíte. Potom můžete začít Retin-A pomalu používat znovu. U některých lidí nějakou dobu trvá, než si jejich pleť na krém zvykne.[7]
 5. 5
  Dejte Retin-A šanci. Některým lidem trvá delší dobu, než s Retin-A dosáhnou viditelných výsledků a pleť se jim začne spravovat.
  • Někteří lidé zaznamenají první výsledky již za týden, jiným to může trvat například i osm týdnů.
  • Neměli byste to vzdávat - účinky Retin-A jsou potvrzeny a neexistuje žádný jiný krém proti vráskám, který by fungoval lépe.[5]
  • Nevzdávejte se! Jediná účinnější metoda léčby vrásek a projevů stárnutí je botox, nebo dysport, což jsou injekčně podávané výplně. Kromě nich již můžete využít pouze chirurgické zákroky.[8]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Čemu se vyhnout

 1. 1
  Nepoužívejte Retin-A v kombinaci s produkty, které obsahují kyselinu glykolovou, nebo benzoylperoxid. Kyselina glykolová a benzoylperoxid jsou látky, které se běžně vyskytují v produktech pro péči o pleť. Tyto látky ovšem pleť také značně vysušují, takže pokud používáte Retin-A, měli byste se jim vyhnout.
 2. 2
  Nepoužívejte Retin-A na pleť depilovanou voskem. Retin-A působí jako peeling a odstraňuje mrtvé kožní buňky. Proto je pleť velmi tenká a zranitelná. Neměli byste tedy podstupovat depilaci voskem, pokud chcete Retin-A používat.
 3. 3
  Nevystavujte pleť slunci. Retin-A způsobuje vyšší citlivost pleti na slunce, proto byste ho měli používat pouze večer. Měli byste si ovšem dávat pozor i přes den a každý den používat opalovací krém s účinným UV faktorem. Nezáleží na tom, zda zrovna svítí slunce, je zataženo, nebo dokonce sněží – musíte svoji pleť chránit každý den. [7]
 4. 4
  Pokud jste těhotná, neměla byste používat Retin-A. Krémy Retin-A nejsou vhodné pro těhotné ženy. Pokud jste těhotná, snažíte se otěhotnět, nebo kojíte, nepoužívejte tento krém. Objevují se zprávy o tom, že tretinoin může způsobit vážné poškození plodu.[9]
  Reklama

Tipy

 • Nepoužívejte krém ve vyšším množství, než jaké vám předepsal lékař. Nedosáhnete tím lepších výsledků.
 • Zjistěte, zda nejste na Retin-A citliví. Doporučujeme začít s nižšími dávkami.
Reklama

Varování

 • Při používání tohoto produktu se vyhýbejte vystavení slunci.
 • Nekombinujte Retin-A s jinými mastmi a krémy, protože byste si tím mohli spálit pleť a způsobit vážné podráždění.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 345 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 11 345 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama