Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vyrážka se vám může objevit v důsledku alergie, kontaktem s dráždivou látkou, či pokud jste vystaveni chemikáliím a roztokům. Pokud si myslíte, že vaše vyrážka je následkem alergie či podráždění a nevypadá nijak závažně, můžete vyzkoušet domácí léčbu. Pokud je však vyrážka červená, svědí a necítíte se dobře a vyrážka se vám rozšiřuje po těle, měli byste se poradit s lékařem a nechat si předepsat nějaké léky k léčbě vyrážky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Použití přírodních léčiv

 1. 1
  Použijte studený obklad. Pokud si na vyrážku přiložíte sáček s ledem, či speciální gelový obklad, můžete svou vyrážku zmírnit.[1] Obalte sáček s ledem do papírového ubrousku či utěrky a přiložte jej na 20 minut na vyrážku. Poté nechte svou kůži asi hodinu odpočinout předtím, než znovu přiložíte studený obklad.
  • Můžete si také na několik minut namočit čistý kapesník ve studené tekoucí vodě, vyždímat z něj přebytečnou vodu a přiložit tento studený obklad na místo, kde máte vyrážku.
  • Pokaždé, když přikládáte obklad, použijte nový papírový ubrousek, abyste zabránili rozšíření vyrážky.
 2. 2
  Opláchněte si postižené místo studenou tekoucí vodou a nechte jej volně uschnout. Pokud si myslíte, že je vaše vyrážka následkem kontaktu s břečťanem či rododendronem, opláchněte zasaženou oblast teplou vodou s mýdlem a nechte volně uschnout, abyste si vyrážku nepodráždili třením ručníkem. Zabráníte tak rozšíření vyrážky, jakmile dráždivou látku smyjete z kůže a nebudete ji tak moci na nikoho přenést. Při manipulaci s těmito a dalšími rostlinami buďte velmi opatrní.[2]
  • Pokud se vám objeví vyrážka v důsledku alergické reakce, osprchujte se, či se vykoupejte a umyjte se mýdlem, které vaši kůži nevysuší, a kůži nechte volně uschnout. Pomůžete tak zklidnit zarudnutí a svědění.
  • Až uschnete, oblékněte si nějaké volné, prodyšné oblečení. Upnuté oblečení vaši vyrážku ještě zhorší, je proto důležité volit takové oblečení, které je vaší kůži příjemné a zbytečně ji nepodráždí. Vyberte si lehká, přírodní vlákna jako je triko ze 100% bavlny nebo volné, lněné kalhoty.
 3. 3
  Dejte si koupel s ovesnými vločkami. Koupele s koloidními ovesnými vločkami se používají ke zklidnění vyrážek a svědění kůže již po staletí. Lepek v ovesných vločkách má hydratační účinky a na vaší kůži se vytvoří ochranný film. Díky této vrstvě zmírníte svědění a podráždění a vyrážka může ustoupit.[3]
  • Sáčky do koupele s koloidními ovesnými vločkami seženete v lékárnách.
  • Smíchejte sáček ovesných vloček s teplou vodou ve vaně a do této lázně se na 20 minut ponořte.
 4. 4
  Přidejte si do vody jedlou sodu. Přidáním jedlé sody do vody také můžete zmírnit svědění a podráždění pokožky. Pokud nemáte koloidní ovesné vločky, nebo pokud jste na vločky přecitlivělí, udělejte si lázeň s jedlou sodou.[4]
  • Do plné vany teplé vody přidejte jeden šálek jedlé sody a na 20 minut se do této lázně ponořte.
 5. 5
  Udělejte si obklad z heřmánkového čaje. Heřmánkový čaj je známý pro své zklidňující účinky. Čaj můžete vypít, či jej přiložit na kůži jako obklad. Je prokázáno, že heřmánkový čaj příznivě působí na pleť, může vám tedy pomoci i s vyrážkou.[5]
  • Pro přípravu heřmánkového odvaru vylouhujte dvě až tři lžičky heřmánkových květů v jednom šálku vařící vody po dobu asi 5 minut.
  • Poté květy sceďte a čaj nechte zchladnout na pokojovou teplotu.
  • Až čaj vystydne, namočte do něj čistý kapesník a vymačkejte z něj přebytečnou tekutinu.
  • Přiložte obklad na postižené místo. Nechejte jej působit asi 10 minut.
 6. 6
  Vyzkoušejte mast s obsahem arniky. Mast s obsahem arniky vám také může pomoci od vyrážky, pokud ji aplikujete na pokožku. Tento přírodní lék se používá již po staletí při podráždění kůže, kousnutí hmyzem, akné a puchýřích.[6] Před aplikací se vždy podívejte na návod k použití.
  • Zkontrolujte, zda mast neobsahuje více než 15% arnikový olej, jinak byste si mohli podráždit kůži.
  • Mast s arnikou můžete zakoupit v lékárnách, drogeriích či obchodech se zdravou výživou.
 7. 7
  Vyzkoušejte výtažek z tea tree oleje. Výtažek z tea tree oleje má být velmi účinný vůči celé škále mikroorganismů, jako je kandida albicans či zlatý stafylokok. Tato léčba může nejlépe fungovat při podráždění pleti způsobené houbovou infekcí.[7] Pokud máte vyrážku způsobenou mykotickou infekcí, jako je vyrážka, mykóza nohou či pásový opar, může vám použití masti s tea tree olejem pomoci.
  • Vyzkoušejte krém s 10% tea tree olejem a uvidíte, zda bude na vyrážku účinný. Pokud po několika dnech neuvidíte žádnou změnu, navštivte raději lékaře.
  • Pamatujte na to, že bylo prokázáno, že tea tree olej není ve srovnání s jinými léky na předpis či volně prodejnými léky tak účinný.
 8. 8
  Pokud máte potničky, zchlaďte se. Pokud jste byli vystaveni extrémnímu horku a objevila se vám na těle horká, červená vyrážka, motá se vám hlava a cítíte se slabí, máte možná potničky. Pokud si myslíte, že potničky máte, odejděte ze slunce a posaďte se do studené, klimatizované místnosti. Měli byste si také svléci propocené oblečení a dát si chladnou sprchu, abyste snížili svou tělesnou teplotu.
  • Měli byste také pít dostatek studené vody, abyste byli hydratovaní a pomohli svému tělu zotavit se z pobytu na horku.
  • Nesahejte ani nemačkejte si puchýřky, které by se vám v důsledku potniček mohly udělat.
  • Pokud se vaše vyrážka z horka po dvou či třech dnech nezlepší, nebo pokud máte závažné příznaky jako zvracení, bolesti hlavy, točení hlavy a pocit na zvracení, vyhledejte lékařskou pomoc.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Použití volně prodejných léků

 1. 1
  Použijte zinkovou mast. Zinková mast vám pomůže zklidnit vyrážku, obzvláště pokud k ní došlo po styku s rostlinami nebo jste byli poštípáni hmyzem.[8] [9] Zinkovou mast si můžete koupit bez předpisu v lékárně.
  • Mast aplikujte na kůži dvakrát denně nebo podle instrukcí uvedených v příbalovém letáku.
 2. 2
  Vezměte si volně prodejný lék s obsahem antihistaminu. Pokud se vám objeví vyrážka v důsledku alergické reakce, můžete ji zklidnit tak, že si vezmete volně prodejný lék s obsahem antihistaminu v podobě tablet, například Benadryl, či Fenistil. Tyto léky mohou pomoci zmírnit svědění a vašemu tělu pomohou v boji s běžnou alergií, jako je kočičí alergen, pyl a tráva.[10]
  • Antihistaminika fungují také dobře na kopřivku, která se vám na kůži může objevit v důsledku alergické reakce.
 3. 3
  Použijte mast s obsahem hydrokortisonu, pokud je vaše vyrážka alergického původu. Pokud se setkáte s různými druhy alergenů, jako je ten kočičí, pyl, nikl a další známé alergeny, můžete vyrážku zmírnit použitím masti. Měli byste si také vzít nějaký lék proti alergii, pokud vám teče z nosu, škrábe vás na patře, máte ucpané dýchací cesty a slzí vám oči.
  • Mast s obsahem hydrokortisonu seženete na předpis, ale i bez něj. Můžete si proto zajít k lékaři pro předpis, či se zastavit v lékárně. Krém aplikujte na alergickou vyrážku jednou až čtyřikrát denně nebo dle doporučení lékaře. Tato mast vám může pomoci zmírnit podráždění, zarudnutí, otok a nepříjemný pocit, který vyrážka způsobuje.[11]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Návštěva lékaře

 1. 1
  Pokud máte závažné příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se vám vyrážka šíří po těle, či se nezlepšuje, ačkoliv jste vyzkoušeli domácí léčbu, je čas navštívit lékaře. Váš lékař by se měl na vyrážku podívat a předepsat vám léčbu, po které vám vyrážka zmizí.[12]
  • Pokud máte také potíže s dýcháním, otékáte, máte horečku či otoky na rukou a nohou, může být vyrážka známkou nějakého vážnějšího zdravotního problému, například alergická reakce na léky a měl by vás vidět lékař.
 2. 2
  Nechte lékaře, ať se na vyrážku podívá. Váš lékař či dermatolog se nejprve podívá na primární a prominentní vlastnosti vyrážky. Může si všimnout, zda je vyrážka zakulacená, ohraničená, lineární, či klikatá. Podívá se také na to, v jaké hustotě se vyrážka vyskytuje, jakou má barvu, velikost, zda je horká a citlivá na dotek. Poté se také podívá na šíření vyrážky po těle, či zda se vyskytuje pouze na určitých místech.[13]
  • Váš lékař může také vyrážku otestovat například pod mikroskopem, odebrat vzorek kůže a provést další laboratorní testy. Může vám také udělat jehličkový test a ujistit se tak, zda nejste alergičtí na některé běžné látky.[14]
  • Je možné, že budete muset podstoupit krevní vyšetření, aby se vyloučilo, zda vyrážka není příznakem virové infekce či jiného onemocnění.
 3. 3
  Zeptejte se lékaře na možnou medikaci. Pokud vám lékař diagnostikuje neinfekční vyrážku v důsledku alergie či kontaktu s dráždivou látkou, možná vám předepíše kortizonový krém, či jinak medikovanou mast k léčbě vyrážky.[15]
  • Pokud vám lékař diagnostikuje vyrážku v důsledku ekzému, může vám předepsat topické steroidy a medikované masti k léčbě ekzému.
  • Pokud je vaše vyrážka diagnostikována jako mykotická infekce, například pásový opar, lékař vám může předepsat antifungicidní mast či lék ve formě tablet.
  • Pokud je vaše vyrážka diagnostikována jako virová infekce, např. herpes, lékař vám může předepsat i intravenózní antivirovou léčbu.
 4. 4
  Zeptejte se lékaře na změnu léčby. Pokud si myslíte, že je vaše kopřivka či vyrážka reakcí na jiný lék, který užíváte, měli byste si s lékařem promluvit o změně léčby. Nikdy léčbu neměňte či nepřestávejte bez vědomí lékaře. Mezi běžné léky, způsobující alergie patří:[16]
  • Antikonvulzanty, používané k léčbě epileptických záchvatů.
  • Inzulin používaný při léčbě diabetu.
  • Jodizované kontrastní látky používané při radiografických.
  • Penicilin a další antibiotika užívaná k léčbě infekcí.
  • Pokud máte reakci na léky, může se vám objevit kopřivka, vyrážka, sípání, otok jazyka, rtů či obličeje, svědění očí nebo kůže.
 5. 5
  Naplánujte si kontrolu u lékaře. Jakmile budete mít diagnózu a medikaci, naplánujte si s lékařem následnou kontrolu na další týden. Lékař tak bude moci zkontrolovat průběh onemocnění a ujistit se, že vyrážka na léčbu reaguje dobře.
  • Neinfekční vyrážky většinou zmizí během jednoho až dvou týdnů, pokud jsou správně diagnostikovány a léčeny.
  Reklama

O tomto wikiHow

Luba Lee, FNP-BC, MS
Spoluautorem článku je :
Lékařská revizní komise
Spoluautorem tohoto článku je Luba Lee, FNP-BC, MS, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 18 821 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 18 821 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama