Jedovatý břečťan a jeho příbuzný jedovatý dub, vám při kontaktu s kůží způsobí nepříjemnou vyrážku. Pokud se vám stalo, že jste se ho omylem dotkli, vyzkoušejte naše metody, pomocí kterých se vyrážky snadno zbavíte.

Metoda 1 ze 1:
Okamžitá léčba

 1. 1
  Omyjte si kůži. Pokud jste venku a popálíte se o břečťan, najděte si co nejrychleji tekoucí vodu. Opláchněte si část kůže, kterou jste si popálili studenou vodou a nedotýkejte se jí druhou rukou ani jinými částmi těla. Použijte nejstudenější vodu, jakou najdete, aby se vám uzavřely póry a nedostalo se do nich více jedu.
  • Pokud jste zrovna na pláži, utíkejte k vodě a pomocí písku si oškrábejte postiženou oblast. Potom si popálenou kůži omývejte v mořské vodě. [1]
  • Nesprchujte
 2. 2
  Použijte lékařský líh. Nalejte si trochu lihu na vatový tamponek a potřete s ním postiženou oblast. Když kůži vyčistíte lihem, vyrážka se nebude rozšiřovat a nezhorší se. Zkuste to udělat co nejdříve, abyste zabránili šíření vyrážky.
 3. 3
  Umyjte se jarem. Toxiny z břečťanu jsou olejnaté, takže se jich vodou nezbavíte úplně. Použijte tedy prostředek na mytí nádobí, který vás oleje zbaví. Měli byste tím předejít šíření jedu a omezit výskyt vyrážky.
 4. 4
  Použijte sáček s ledem. Když uzavřete póry, vaše pleť nenasaje toxické oleje. Podržte si na postižené oblasti studený obklad nebo sáček s ledem. Díky tomu vás kůže i přestane štípat.
 5. 5
  Svlečte si všechno oblečení, které přišlo do kontaktu s jedem. Pokud máte oblečení plné oleje z břečťanu, mohli byste si vyrážku rozšířit. Svlečte si tedy všechno oblečení a ihned ho vyperte, odděleně od ostatního prádla.
 6. 6
  Nadrťte si netýkavku. Pokud jste někde venku, zkuste najít rostlinu netýkavku, která často roste poblíž břečťanu a je přirozenou protilátkou pro jeho toxiny. Je to nízký listnatý keř se žlutými a oranžovými zvonkovými květy. Rozdrťte si trochu této rostliny na pastu a natřete si s ní vyrážku. Pastu nechejte působit co nejdéle a po vyschnutí ji nahraďte čerstvým nánosem. [2]
  Reklama

Domácí léčba po popálení

Léky z kuchyně

 1. 1
  Vyrobte si pastu z jedlé sody. Tento běžný domácí prostředek vám pomůže vytáhnout z kůže jedy a zklidnit pokožku. Smíchejte si jedlou sodu s trochou vody a vytvořte pastu, kterou potom nanášejte na vyrážku. Nechejte ji uschnout a potom opláchněte studenou vodou. Tento postup opakujte několikrát denně, dokud vyrážka nezmizí.
 2. 2
  Umyjte se octem. Ocet má spoustu využití a dokáže vás i zbavit vyrážky z břečťanu. Použijte obyčejný, nebo jablečný ocet a polejte si s ním postiženou oblast. Neotírejte ho a počkejte, až se odpaří. Můžete si také nalít trochu octa na vatový tamponem a potírat si s ním vyrážku.
 3. 3
  Použijte studenou kávu. Uvařte si kávu a nechejte ji v lednici vychladnout. Potom si s ní polévejte vyrážku, nebo ji nanášejte vatovým tamponkem. Káva obsahuje kyselinu, která má protizánětlivé účinky, takže vám zklidní pokožku a zmírní zarudnutí a otok.
 4. 4
  Udělejte si koupel z ovesných vloček. Ovesné vločky se již dlouho používají pro zklidnění pleti a můžete si z nich také vyrobit koupel. Kupte si nějakou koupelovou sůl s vločkami, nebo si rozmixujte šálek ovesných vloček a rozpusťte ho ve vaně. Lehněte si do vany na 20 minut a vyrážka vás nebude tolik štípat.
 5. 5
  Udělejte si čajovou koupel. Dejte si do koupele 6-8 pytlíků čaje. Černý čaj obsahuje tanin, což je protizánětlivá látka, která vám pomůže zklidnit popálenou kůži. Lehněte si do vany na 20 minut.
 6. 6
  Použijte prostředek na mytí nádobí a ovesné vločky. Omyjte si postiženou oblast prostředkem na mytí nádobí, která vás zbaví olejů. Potom si kůži umyjte vlažnou vodou a nakonec studenou vodou, aby se vám zatáhly póry. Po uschnutí se namažte krémem z lísky. Potom si vezměte vysokou ponožku a dejte si do ní ovesné vločky. Zahřejte si na plotně trochu vody a ponořte do ní zavázanou ponožku s vločkami. Až vločky trochu nasáknou vodu, vymačkejte ji do misky a potírejte si touto vodou postižené oblasti, aby vám kůže vyschla. Tato metoda funguje skvěle.
  Reklama

Léky z koupelny

 1. 1
  Vezměte si lék proti alergii. Protože je popálení břečťanem vlastně alergickou reakcí, měla by vám pomoci tabletka antihistaminika. Tyto léky obsahují silné účinné látky a koupíte je v lékárně i bez předpisu. [3]
 2. 2
  Použijte kortikosteroidový krém. Tyto krémy si můžete koupit v lékárně. Měly by vám pomoci zmírnit alergickou reakci z popálení. Prvních několik dní je používejte několikrát denně a až začne vyrážka ustupovat, postupně je přestávejte používat. [4]
 3. 3
  Kupte si zinkovou mast. Pokud vás vyrážka nesnesitelně štípe, použijte zinkovou mast. Lékaři ji doporučují pro léčbu břečťanové vyrážky a můžete ji použít několikrát denně. [5]
 4. 4
  Kupte si krém proti svědění. Tento krém sice nezničí toxické oleje, ale pomůže vám zmírnit nepříjemné svědění. Když si vyrážku nebudete škrábat, nerozšíří se vám. Nanášejte tento krém jednou až třikrát denně. Seženete ho v drogerii nebo v lékárně.
  Reklama

Bylinné léky

 1. 1
  Použijte mast z lísky. Tato mast vám pomůže stáhnout póry a zbavit se svědění. Každý den si s ní natírejte vyrážku a zbavíte se jí rychleji.
 2. 2
  Zkuste olej z čajovníku. Tento olej má protizánětlivé účinky a pomůže vám zmírnit otok a zarudnutí. Používejte ho několikrát denně pro úlevu od svědění. [6]
  Reklama

Přírodní léky

 1. 1
  Použijte studenou síru. V řece nebo u moře najdete síru v podobě modré barvy na dně vodních toků. Také si najděte žlutou mořskou trávu. Síra z trávy vytáhne barvu a zesvětlí ji. Najdete ji i v horských pramenech. Síra je kyselina, která dokáže zničit toxické oleje břečťanu. Používejte ji dvakrát nebo třikrát denně, nebo v případě silného svědění.
 2. 2
  Použijte aloe vera. Tato kaktusovitá rostlina je plná gelu, který účinně léčí spáleniny od slunce. Funguje také skvěle na svědění a pálení. Odřízněte si kousek listu aloe vera a vymačkejte si z něj gel, nebo si v lékárně kupte lahvičku aloe vera s obsahem gelu alespoň 95%. Natírejte si s ním vyrážku a nechejte ho na kůži zaschnout. [7]
  Reklama

Tipy

 • Zkuste líh, funguje skvěle.
 • Pokud do kontaktu s břečťanem přijdou vaše domácí zvířata, co nejdříve je vykoupejte. Toxiny by mohly zůstat na jejich srsti a přenést se na lidi.
 • Naučte se tyto jedovaté rostliny poznávat a v budoucnu se jim vyhnout obloukem.
 • Nedotýkejte se vyrážky.
 • Pokud vás vyrážka nesnesitelně svědí, dejte si do vody trochu ovesných vloček, vytvořte pastu a natírejte si s ní postižené oblasti.

Reklama

Varování

 • Většinu popálenin od břečťanu si můžete vyléčit sami doma a pravděpodobně vám k tomu budou stačit i běžné domácí prostředky, ale v extrémnějších případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud trpíte následujícími příznaky, zajeďte si raději ihned do nemocnice: [8]:
  • Vyrážka na obličeji nebo na genitáliích
  • Puchýře s vytékajícím hnisem
  • Horečka (nad 38 stupňů)
  • Vyrážka, která trvá déle, než dva týdny
 • Nikdy nepalte břečťan. Kouř obsahuje škodlivé oleje, které mohou po vdechnutí způsobit vážné potíže. Pokud jste rostlinu spálili a nadýchali se jí, jeďte ihned k lékaři!
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama