Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vyrážka z horka (známá i pod odborným názvem Miliaria) vzniká v případě, kdy se kůže dostatečně neochlazuje a dochází k zanesení potních žláz.[1] Výsledkem je vyrážka v podobě drobných červených pupínků, která vytváří zarudlou plochu. Takto podrážděná pokožka může zpočátku představovat jen zanedbatelnou nepříjemnost, ale pokud ji včas neošetříte, může se rozvinout v závažný zdravotní problém. V tomto článku vám představíme několik snadných fíglů, kterými se zbavíte vyrážky v raném stadiu a ušetříte si tím další zdravotní problémy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Okamžitá řešení

  1. 1
    Vyhněte se horku. Jak napovídá sám název, hlavní příčinou vyrážky z horka je velmi teplé letní počasí, které způsobuje nadměrné pocení. Čím méně se budete potit, tím méně potu se nahromadí v ucpaných pórech a vaše pokožka bude méně podrážděná. Jinými slovy, čím méně budete vystaveni horkému počasí, tím lépe.[2]
    • Pokud máte tu možnost, zdržujte se v klimatizovaných prostorách. Nejenže klimatizace dokáže vzduch v místnosti ochladit, ale ještě k tomu ho zbaví vlhkosti.[3] V boji proti vyrážce z horka je tedy klimatizace opravdovou výhrou, jelikož prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí, ve kterém se pot špatně odpařuje, podráždění kůže ještě zhoršuje.
  2. 2
    Noste volné oblečení z prodyšných materiálů. Pokud trpíte vyrážkou, je vhodné sáhnout po oblečení, které nechá vaší pokožku dýchat. Díky volnému oblečení se kůže nezapařuje a pot a vlhkost mají šanci se odpařovat. Těsné oblečení pak způsobuje přesný opak – vlhkost se hromadí a kůže se nemá možnost ochladit. Co si tedy obléci?
    • Není to jen o střihu – důležitý je i materiál, ze kterého je oblečení ušité. Materiály jako např. bavlna nebo ještě lépe funkční materiály, ze kterých se vyrábí sportovní oblečení, jsou daleko prodyšnější než umělá textilní vlákna jako nylon nebo polyester.
    • Pokud je léto, horkému počasí se zkrátka nedá uniknout a vy trpíte vyrážkou, pokuste se pokožku alespoň nevystavovat přímému slunci. Pokud byste se na slunci spálili, pro kůži by to znamenalo ještě větší podráždění a zranitelnost. Krátké šortky a tílka nechte proto radši ve skříni a zvolte volné oblečení z prodyšných materiálů, které vaši kůži zakryje. Pokud se nechcete ve výběru oblečení omezovat, nezapomeňte na dostatečnou vrstvu opalovacího krému.
  3. 3
    Vyhněte se velké fyzické námaze. Cvičení zvyšuje vaší tělesnou teplotu a podporuje pocení – tedy přesně to, co při vyrážce nechcete. Ačkoli je cvičení z dlouhodobého hlediska zdraví velmi prospěšné, z hlediska krátkodobého může zkomplikovat proces hojení vyrážky a dokonce výrazně zhoršit její průběh. Než vyrážka ustoupí, pokuste se tedy náročné fyzické aktivitě vyhnout. Za horkého počasí a vysoké vzdušné vlhkosti to platí dvojnásob. Mezi aktivity, které byste měli omezit, patří:
    • Sport
    • Dlouhé pěší výlety
    • Běh
    • Vzpírání, posilování a kondiční cvičení
    • ...a tak dále.
  4. 4
    Udržte pokožku suchou pomocí zásypu. V zemích, kde vládne horké a vlhké podnebí, může být těžké udržet pokožku v suchu. V tomto případě naneste na oblast postiženou vyrážkou malé množství zásypu, dětského pudru nebo špetku kukuřičného škrobu. Všechny tyto zásypy absorbují vlhkost a udrží kůži suchou.[4] Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete dodržet všechna předešlá doporučení, bude zásyp vaším nepostradatelným pomocníkem.
    • Nepoužívejte parfémované zásypy, které mohou postiženou kůži ještě více podráždit. Pozor si dejte i na aplikaci zásypů na otevřené rány na kůži, čímž můžete způsobit infekci.
  5. 5
    Osvěžte se ve sprše a nechte kůži oschnout na vzduchu. V případě jakékoli vyrážky je důležité udržet kůži čistou. Nečistoty, špína a bakterie mohou způsobit infekci a průběh onemocnění výrazně zhoršit. Pokud se ale budete pravidelně (alespoň jednou denně) mýt, udržíte tím kůži čistou a předejdete komplikacím. Po sprše nebo vaně však postiženou oblast nesušte ručníkem, ale nechte kůži oschnout na vzduchu.[5] Ručník může kůži ještě víc podráždit a k tomu na ní přenést bakterie způsobující infekci.
  6. 6
    Nechte pokožku dýchat. Pokud trpíte na vyrážky z horka, pamatujte: nemusíte mít na sobě po celý den stejné oblečení. Pokud vám vaše práce nebo další povinnosti nedovolují nosit prodyšné oblečení, které prevenci vyrážky prospívá, pokuste se alespoň převléknout, jakmile vám to váš program dovolí. Nejedná se zdaleka o ideální situaci, ale lepší pokožku alespoň jednou denně provětrat než ji nenechat dýchat vůbec.
    • Řekněme například, že žijete v horkém a vlhkém podnebí uprostřed džungle. Trápí vás vyrážka na chodidle, ale v práci je nemyslitelné odložit neprodyšné gumáky. Jediným východiskem je přečkat pracovní dobu, po které by bylo vhodné zchladit se ve sprše a gumáky na zbytek dne vyměnit za sandály nebo žabky. Čím déle necháte postiženou kůži na čerstvém vzduchu, tím lépe se bude hojit.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Léčba závažnějších případů

  1. 1
    Vyhněte se běžným krémům a tělovým mlékům. Někdy bývá obtížné se vyrážky zbavit. Pro tyto případy existují speciální krémy, které pomohou nastartovat proces hojení a zmírní nepříjemné projevy jako např. svědění. Takové přípravky jsou však obvykle určeny na konkrétní druh vyrážky a je lepší se o jejich použití informovat u lékaře nebo v lékárně. Běžná „uklidňující“ nebo „hydratační“ tělová mléka a krémy na vyrážku z horka nepomohou, právě naopak. Pokud vás postihla vyrážka, vyhněte se zejména přípravkům obsahujícím následující látky:
    • Minerální (nebo ropný) olej. Tento mastný olej může ucpat kožní póry, které jsou hlavní příčinou vyrážky z horka.[6]
    • Parfémy a vůně. Parfémované přípravky mohou postiženou pokožku ještě více podráždit a zhoršit její průběh.
  2. 2
    Použijte kalamínovou mast. Kalamín je látka, která zmírňuje podráždění a zklidňuje a chrání pokožku. Je také známá tím, že ulevuje od svědění, které je někdy průvodním jevem vyrážky z horka.[7] Kalamínovou mast si můžete nechat namíchat v lékárně.
    • Použití kalamínu bývá všeobecně bezproblémové, ale pokud pravidelně užíváte léky nebo trpíte zdravotními potížemi, mohlo by dojít k negativní reakci. Použití kalamínu tedy nejprve prodiskutujte s lékařem a to zejména pokud trpíte alergiemi, pravidelně užíváte léky na předpis nebo jste těhotná.[8]
    • Kalamínová mast je volně prodejným lékem, který vám namíchají v lékárně.
  3. 3
    Vyzkoušejte bezvodý lanolin. Lanolin je žlutá mazlavá látka, která je vylučována mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu (např. ovcemi). Opět se jedná o látku se zklidňujícími účinky, kterou můžete použít jako mast. Lanolin zmírňuje podráždění kůže a pomáhá bojovat se zanesenými potními žlázami, tedy se samotnou příčinou vyrážky z horka.[9]
    • Pokud je vaše kůže citlivá na vlnu, lanolin by ji mohl ještě více podráždit.[10] Pokud je to váš případ, této látce se raději vyhněte.
    • Bezvodý lanolin je volně prodejný lék.
  4. 4
    Zkuste účinnost topických steroidů. Steroidy jsou léky, které jsou při aplikaci na konkrétní postižené místo schopny zmenšit zánět a zmírnit podráždění a otoky.[11] Tenká vrstva steroidní masti by měla stačit k podstatnému snížení zarudlosti postiženého místa, urychlit proces hojení a pacientovi ulevit od nepříjemných pocitů spojených s vyrážkou. Steroidní mast používejte střídmě!
    • Krémy s nižším obsahem steroidů jsou obvykle volně prodejné. Zde se nejedná o nebezpečné anabolické steroidy, které někdy bývají užívány k podpoře růstu kostí a svalů.
  5. 5
    Rozhodněte, zda není nutné vyhledat lékařskou pomoc. I nevinně vypadající vyrážka se může postupně rozvinout v závažný zdravotní problém. Buďte proto ostražití a věnujte pozornost dalším průvodním příznakům a známkám infekce. Pokud se u pacienta projeví některý z následujících příznaků, neprodleně vyhledejte lékaře, který bude moci nasadit agresivnější léčbu. Jednejte o to rychleji, pokud je pacientem miminko, senior nebo osoba s oslabeným imunitním systémem.[12]
    • Zvýšená bolestivost
    • Zvětšující se otoky a podráždění, které nemizí
    • Horečka
    • Hnis nebo výtok z oblasti postižené vyrážkou
    • Nateklé lymfatické uzliny v oblasti krku, třísel nebo podpaží
    Reklama

Tipy

  • Miminka mají velmi jemnou pokožku, která bývá k vyrážce z horka velmi náchylná. Dejte si pozor, abyste nezavinovaly dítě do peřinky příliš těsně – bez čerstvého vzduchu by se mohla kůže pod dekou zapařit. Stejné je to i se špinavými plenkami – snažte se je vyměnit za čisté co nejdříve, abyste předešli nechtěnému podráždění pokožky.
  • Pokud trpíte obezitou, úbytek na váze vám může pomoci snížit vaši náchylnost k vyrážce z horka. Tato vyrážka se často objevuje v místech se zvýšeným třením a v záhybech kůže – jelikož obézní lidé mají na těle větší množství tukových zásob a víc takových záhybů, bývají k tomuto typu vyrážky náchylnější.[13]
  • Některé zdroje doporučují pro boj s vyrážkou krémy obsahující ovesné vločky ve formě jemného prášku (tzv. koloidní ovesné vločky).[14]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 890 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 7 890 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama