X
Spoluautorem tohoto článku je Pippa Elliott, MRCVS, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný.
Tento článek byl zobrazen 53 475 krát
Existuje jen málo věcí, které jsou horší než přetrvávající zápach kočičí moči. Zbavit se tohoto nepříjemného zápachu je skutečná výzva, ale pomocí důkladného čištění a několika osvědčených triků toho lze dosáhnout. Řiďte se tedy následujícími radami, mějte po ruce všechny nezbytné přípravky a váš domácí mazlíček už vás nikdy nezaskočí!
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Odstraňte kočičí moč a zápach
Část 1
-
1Odstraňte všechnu moč čistou papírovou utěrkou. Pokuste se místo vysušit co možná nejlépe – usnadní vám to další práci. Nebojte se na utěrku zatlačit, abyste odstranili všechnu tekutinu. Pokračujte s dalšími suchými utěrkami tak dlouho, dokud není místo zcela suché.[1]
- Pokud moč již zaschla, přeskočte tento bod.
- Místo papírových utěrek můžete použít i staré hadry nebo vyřazené látkové utěrky. Klasická utěrka má lepší savé vlastnosti a vysaje větší množství tekutiny než utěrka papírová. Pokud si můžete vybrat, sáhněte na závěr po bílém hadříku, na kterém dobře uvidíte nažloutlé stopy kočičí moči. Jakmile se na něm tyto skvrny přestanou objevovat, budete mít jistotu, že jste místo opravdu dobře vysušili.
-
2Použijte enzymatický odstraňovač zápachu. Enzymatická čistidla (jako např. BioClean) obsahují speciální přírodní enzymy, které rozloží proteiny v moči a tím její zápach výrazně zredukují nebo dokonce zcela odstraní.[2]
- Nezapomeňte, že účinnost enzymatického odstraňovače zápachu může být omezena, pokud už byly na skvrnu aplikovány jiné chemické látky. Obvykle je nejlepší enzymatickým čistidlem začít a nanést jej na celé znečištěné místo v dostatečném množství (vždy postupujte dle návodu na obalu vašeho čističe). Poté nechte čistič po stanovenou dobu působit a můžete mít vyhráno!
-
3Připravte octový roztok. Pokud enzymatický čistič nezabere nebo zcela zápach neodstraní, zkuste použít octový roztok. V misce nebo nádobě s rozprašovačem smíchejte dva stejné díly vody a bílého octa. Aplikujte roztok na postižené místo i širší oblast kolem skvrny, ať máte jistotu, že odstraníte opravdu všechny zbytky kočičí moči.
- Pokud máte po ruce UV lampu, můžete zbylé skvrny snadno odhalit pomocí jejího světla, které v šeru způsobí, že se skvrny doslova rozsvítí.
-
4Vydrhněte znečištěné místo octovým roztokem. Za pomocí kartáčku aplikujte dostatečné množství octového roztoku na znečištěné místo tak, aby jím bylo zcela nasáklé. Ocet zneutralizuje pach čpavku v kočičí moči.[3]
-
5Důkladně znečištěné místo vysušte. Opět můžete použít papírové utěrky nebo čistý hadřík, kterým se pokuste odstranit co největší množství octové vody. Až bude všechna tekutina vysušená, nechte místo doschnout na vzduchu.
-
6Pevné povrchy vydezinfikujte. Umyjte znečištěné místo běžným domácím čističem, který neobsahuje amoniak (čpavek) - psi a kočky vnímají zápach amoniaku jako pach moči. Nejdříve otřete místo čistou vodou. V lahvičce s rozprašovačem smíchejte 10 dílů vody a 1 díl dezinfekčního prostředku, například Sava. Oblečte si gumové rukavice a postříkejte celé znečištěné místo tímto roztokem. Nechte ho 30 sekund působit a poté místo setřete vlhkým hadříkem.
- S dezinfekčními prostředky buďte opatrní! Na textiliích nebo jiných háklivých materiálech mohou působit jako bělidlo a nevratně poškodit jejich barvy.
-
7Zkontrolujte oblečení. Pokud zjistíte, že je močí znečištěné i některé vaše oblečení, přidejte při praní do pracího prostředku 60 mililitrů jablečného octa. Pokud je oblečení cítit močí i po vyprání, přidejte do prádla enzymatický čistič.[4]
- Může se stát, že bude potřeba odnést oděv do čistírny. Pokud skvrnu nebo zápach nedokáží odstranit ani tam, je možné, že budete muset daný kus oblečení zkrátka vyhodit.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:Poraďte si s přetrvávajícím zápachem
Část 2
-
1Posypte znečištěné místo jedlou sodou. Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný se v domácnostech běžně používá jako čistidlo, které zároveň dobře pohlcuje nežádoucí pachy.
-
2Smíchejte malé množství peroxidu vodíku a jemného mycího prostředku. Použijte cca 120 mililitrů 3% vodného roztoku peroxidu a 5 mililitrů mycího prostředku. Tuto směs naneste na znečištěné místo posypané jedlou sodou.[5]
- Nezapomeňte tuto směs nejprve otestovat na malé ploše, ať máte jistotu, že vám nezpůsobí skvrny na podlaze nebo neodbarví koberec!
-
3Pomocí kartáčku spojte roztok s jedlou sodou a vetřete ho do koberce. Nezapomeňte si vzít gumové rukavice a počkejte si na pěnivou reakci jedlé sody s peroxidem.
-
4Osušte místo hadříkem a nechte směs na skvrně působit, až zaschne.
-
5Dokončete čištění pomocí vysavače. Vysajte zbytky moči i čistící směsi vysavačem. Vysavače určené pro mokré čištění fungují nejlépe, protože koberec znovu namočí a následně vodu včetně všech nečistot opět vysají.[6] Vždy však můžete použít i klasický vysavač – jen zkrátka nebude tak účinný jako vysavač pro mokré sání.
- Pro nejlepší výsledky použijte vysavač určený pro mokré sání. Nádržku na vodu naplňte chladnou vodou a při čištění postupujte dle návodu výrobce.
- Vyvarujte se použití parních čističů – vysoká teplota páry udělá ze skvrny jen těžko odstranitelnou, zažranou špínu.[7]
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:Předcházejte opakovaným incidentům
Část 3
-
1Vycvičte vaší kočku. Za močení na nevhodném místě vaši kočku netrestejte, ani na ni nekřičte. Namísto toho jí vždy rychle přeneste na její kočičí toaletu. Důsledně jí pokaždé odneste k bedýnce se stelivem a v případě, že jí použije, jí pochvalte a odměňte. Tímto způsobem kočka brzy pochopí, že má vykonávat svou potřebu právě na tomto místě.
-
2Měňte stelivo v kočičí toaletě častěji. Stejně jako lidé mají i kočky v oblibě čisté prostředí, zejména když jde o hygienu. Pokud kočku v tomto směru zanedbáváte nebo zapomínáte na pravidelný úklid kočičího WC, není divu, že dá přednost pohovce nebo koberci.
- Umístěte kočičí toaletu na málo frekventované místo, kde bude mít kočka klid. V ideálním případě by mělo být kočičí WC umístěno jinde, než kde kočka dostává krmení. Tím zvýšíte pravděpodobnost, že se svůj záchod naučí správně používat.
-
3Zvažte, zda nenechat kočku vykastrovat. Kastrované kočky za normálních okolností neznačkují své teritorium, tudíž by vám kastrace mohla s problémem pomoci. Navíc se pak nemůže stát, že se jednoho dne kočka objeví s několika koťaty, o které se budete muset postarat.
-
4Zajděte s kočkou k veterináři. Ačkoli se nehody samozřejmě stávají (zejména s velmi mladými nebo naopak staršími zvířaty), podstatou celého problému s močením mimo kočičí toaletu mohou být zdravotní problémy. Kontaktujte veterináře a zeptejte se na možné příčiny těchto potíží. Pokud by došlo k zanedbání zdravotních problémů, jakými jsou např. záněty močových cest, onemocnění ledvin nebo cukrovka, mohlo by to ohrozit život vašeho domácího mazlíčka.Reklama
Tipy
- Pokud máte byt vybavený drahými koberci, čalouněním nebo závěsy, konzultujte jejich čištění s odborníky. Předejdete tak nevratnému poškození těchto materiálů.
- Pokud už jste unavení věčným uklízením po kočce nebo máte obavy, že moč prosákla kobercem až do dřevěné podlahy pod ním, zavolejte na pomoc odborníka. Jistě, bude to stát víc, než když se do toho pustíte sami, ale odborník pravděpodobně dosáhne lepších výsledků.
- Když si pořídíte kočku a prvně jí přinesete domů, připravte se na možné nehody. Kočku budete muset nejprve vycvičit a naučit jí kočičí toaletu používat. Než k tomu dojde, musíte být připraveni po ní trpělivě uklízet. Pokud je močení mimo kočičí WC způsobeno zdravotními problémy, budete muset kočce poskytnout vhodnou léčbu.
- Kočky a psi mají vynikající čich a dokáží zachytit pachy, které lidé necítí. Kočka bezpečně pozná místo, kde se dříve vyskytovala moč. Je proto důležité používat enzymatické čističe, které pach moči zcela odstraní.
Reklama
Varování
- Produkty obsahující amoniak (čpavek) nikdy nemíchejte s chlorovým bělidlem! Při jejich smíchání vznikají zdraví ohrožující toxické látky![8]
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Papírové nebo látkové utěrky
- Enzymatický odstraňovač zápachu a skvrn
- Bílý ocet
- Vodu
- Jedlou sodu
- Peroxid vodíku
- Mycí prostředek (saponát)
- Vysavač
- UV lampu (pokud ji máte k dispozici)
- Běžný čistící prostředek bez amoniaku
- Bělidlo (dezinfekční prostředek)
- Láhev s rozprašovačem
- Kartáček
- Gumové rukavice
Reference
- ↑ http://spotremoval.coit.com/node/29
- ↑ http://www.apartmenttherapy.com/the-best-way-to-green-clean-pe-116679
- ↑ http://spotremoval.coit.com/node/29
- ↑ http://www.humanesociety.org/animals/resources/tips/removing_pet_stains_odors.html
- ↑ http://spotremoval.coit.com/node/29
- ↑ http://www.petfinder.com/cats/living-with-your-cat/5-cat-urine-odor-removal-tips/
- ↑ http://www.humanesociety.org/animals/resources/tips/removing_pet_stains_odors.html
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002759.htm
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Remove Cat Urine Smell
Español:eliminar el olor a orina de gato
Italiano:Rimuovere l'Odore di Urina del Gatto
Nederlands:De geur van kattenurine verwijderen
中文:去除猫尿味
日本語:猫のおしっこの臭いを取る
العربية:التخلّص من رائحة بول القطط
Bahasa Indonesia:Menghilangkan Bau Air Seni Kucing
Tiếng Việt:Khử mùi Nước tiểu Mèo
Stránka byla zobrazena 53 475 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama