Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud si chcete z auta udělat salon nebo jste si právě koupili staré auto, které nepříjemně zapáchá, je možné se zbavit tabákového zápachu z auta, když máte ty správné věci. Ukliďte si v autě a potom použijte kombinaci chemických a přírodních čistidel, které vám pomohou vyhnat zápach. Zanedlouho bude vaše auto vonět jako nové.

Část 1
Část 1 ze 4:

První úklid

 1. 1
  Vyčistěte podlahy a vysajte všechny koberce. Měl by stačit klasický čistič na koberce, ale můžete zkusit i nějaký průmyslový. Po vyčištění všechny koberce dobře vysajte.
 2. 2
  Vyčistěte popelník. Je to samozřejmost, ale stejně to musíme zmínit. Po vysypání a vyčištění popelníku do něho nastříkejte osvěžovač vzduchu a vytřete ho kuchyňskou utěrkou. Tak bude čistý a voňavý. Vrstva osvěžovače nepředstavuje riziko požáru, ale zajistí příjemnou vůni.
 3. 3
  Dejte si do auta osvěžovač vzduchu. Samozřejmě pokud se snažíte skrýt fakt, že jste auto umývali, nebo že auto bylo špinavé a zapáchalo, není dobrý nápad pověsit do něho osvěžovač. Pokud se ale prostě chcete zbavit zápachu ze svého auta, pověste si na zrcátko osvěžovač.
 4. 4
  Zapněte na 30 minut topení a klimatizaci. Otevřete dveře, nastartujte a zapněte topení a klimatizaci. Přitom ukliďte zbytek auta. Klimatizace a topení by měly zajistit, že se při úklidu zbavíte všech nečistot a vzduch se trochu pročistí.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Chemická čistidla

 1. 1
  Jděte na to s čistidlem na čalounění. Taková čistidla umí vcelku spolehlivě neutralizovat nepříjemné pachy. Nastříkejte je na sedadla, podlahy a klidně i na pásy – vlastně na všechno, co je látkové nebo čalouněné. Dodržujte pokyny na obalu a jemně rozetřete čistidlo kartáčem.
 2. 2
  Sedadla vyčistěte přípravkem proti zvířecímu zápachu. Zní to divně, ale opravdu to funguje. Tyto přípravky, hlavně ty, které odstraňují skvrny od moči, umí zázraky. Rozhodně je vyzkoušejte!
 3. 3
  Využijte savé ubrousky. Tyto ubrousky vám pomohou zajistit, že vaše auto bude krásně vonět. Několik těchto ubrousků položte někam do auta, například pod sedadla. Když na ně bude svítit slunce, budou příjemně vonět. Krabice těchto ubrousků může provonět vaše auto na dlouhou dobu a je levnější, než drahé osvěžovače.
 4. 4
  Pokud auto zapáchá opravdu výrazně, zkuste nastříkat trochu rozředěného čističe do ventilků topení. Použijte nějaké jemné čistidlo a dobře ho nařeďte. Najděte si vzduchový ventilek (většinou je na pravé straně kapoty u čelního okna) a nastříkejte do něho vodu s čistidlem. Zbavíte se tak starého zápachu, který se drží uvnitř ventilů.
 5. 5
  Pečlivě vyperte všechno čalounění v autě šamponem. Naneste šampon přímo na koberce a sedadla. Pořádně ho kartáčem vsákněte do látky a potom zbytky vysajte odsavačem, který seženete v domácích potřebách.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Přírodní čistidla

 1. 1
  Zkuste jedlou sodu. Jedlá soda je přírodní deodorant, takže ji lze využít na spoustu věcí. Hlavně u aut s čalouněnými interiéry funguje skvěle. Na silnější zápachy budete potřebovat celou krabici jedlé sody. Postup je následující:
 2. 2
  Vytřete celé auto včetně skel roztokem octa a vody. Smíchejte ¼ šálku octa s dvěma šálky vody. Nalejte tuto směs do rozprašovače a protřepejte ho. Posprejujte okna a vnitřek auta touto směsí a potom ho celé utřete hadrem. Nejprve bude auto trochu cítit octem, ale jakmile uschne, jeho zápach zmizí.
 3. 3
  Dejte si do auta pražená kávová zrna. Pokud vám káva nevoní, nebude to pro vás to nejlepší, ale většinou to funguje. Umístěte do auta strategicky několik papírových talířů se zrnky kávy. Okna mějte téměř zavřená a postavte auto na slunce. Večer kávu vyndejte a užijte si vůni kávového auta.
 4. 4
  Použijte zmačkané noviny. Není to sice nejlepší způsob, jak z auta odstranit zápach, ale tato metoda u jiných věcí často funguje, protože noviny nasávají zápach. Zmačkejte velké množství starých novin a rozmístěte je do auta. Počkejte dva dny, než noviny nasají všechny pachy a potom je vyhoďte do kontejneru na papír.
  • Tak jako většina tipů z tohoto článku i tato metoda nejlépe funguje v kombinaci s nějakou jinou. Použijte tuto metodu například s kávovými zrny, nebo při použití jedlé sody.
 5. 5
  Dejte si do auta aktivní černé uhlí, které funguje jako filtr. Toto uhlí koupíte ve zverimexu, v obchodech se zdravou výživou a ve velkých supermarketech. Trochu uhlí dejte do misky a tu položte do auta. Počkejte několik dní, uhlí by během této doby mělo absorbovat většinu pachů z auta.
  • Některé živočišné produkty také obsahují uhlí a nestojí moc peněz. Například některé druhy kočičích písků ho obsahují – může být levnější vyzkoušet tyto varianty. Možná bude stačit dát si do auta malý kyblík s kočičím pískem.[3]
  • Aktivní uhlí je vcelku silný přírodní neutralizér pachů. Pokud jste zkoušeli jedlou sodu a nezbavili jste se pachu úplně, zkuste tuto metodu. Měla by vám pomoci odstranit zbytky zápachu.
 6. 6
  Nechejte si v autě přes noc trochu čpavku nebo octa. Stačí malý kalíšek. Čpavek je velmi silná chemikálie, takže se snažte ho v autě nikde nerozlít. Po odstranění pachu otevřete okna a několik hodin větrejte. Když se zápachu nezbavíte najednou, opakujte tento postup každý večer asi týden.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Další možnosti

 1. 1
  Po vyčištění auta se zbavte všech zbytkových zápachů pomocí ozonového čištění. Místo zamaskování zápachu se ho pomocí ozonu můžete úplně zbavit. Ozon oxiduje a denaturuje zbytkové částice, které tvoří zápach.
 2. 2
  Pokud si to můžete dovolit, využijte profesionálních služeb. Když si necháte auto vyčistit profesionálně, bude vás to něco stát, ale nebudete to muset dělat sami a budete mít jistotu, že bude práce odvedená kvalitně.
  Reklama

Tipy

 • Sedadla pečlivě otřete savými ubrousky. Koupíte je v každém obchodě. Pokud je nemáte, jistě je seženete v Asijské večerce.
 • Přesné odhady nejsou známé, ale je možné poškodit si interiér vozidla pomocí ozonového čištění. Generátory, které mají výkon 4000-8000mg/h není bezpečné používat déle než dvě hodiny. Silnější generátory fungují také dobře. Opakované čištění je bezpečnější, než jedno dlouhé čištění.
 • Dejte si do popelníku kávová zrna.
 • Kupte si čerstvý eukalyptus a dejte si ho do auta jako dekoraci a osvěžovač v jednom. Vzduch v autě bude lepší, ale je možné, že budete muset použít i jiné strategie.
 • Další dobrý tip je: 1. nakrájejte jablko na čtvrtiny a dejte do každé části párátka, abyste ji mohli položit na kelímek s vodou. 2. rozmístěte jablka do auta a nechejte je tam několik dní (nejlepší je otevřít přes den okna). 3. je možné, že to bude pár dní trvat, takže v případě potřeby celý postup opakujte.
 • Nejprve si všechna čistidla otestujte na bezpečném místě.
 • Nepoužívejte příliš silná čistidla a bělidla, mohli byste si poškodit čalounění auta.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 31 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 20 539 krát
Stránka byla zobrazena 20 539 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama