Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Slimáci jsou zhoubou mnoha zahrádkářů; záludní malí plži se připlazí v noci, snědí všechny listy a plody mnoha rostlin. Raději než je nechat převzít vládu nad vaší milovanou zahradou, přijměte opatření k odsouzení slimáků, kteří ničí vaše rostliny. S mnoha technikami včetně návnad a pastí stejně jako použitím přirozených predátorů, budete během okamžiku bez slimáků.

Metoda 1 ze 4:
Použití návnad a pastí

 1. 1
  Udělejte past z kukuřičné mouky. Dejte lžíci nebo dvě kukuřičné mouky do sklenice a položte ji na bok kamkoliv, kde je slimáčí aktivita. Slimáci budou přilákání vůní, ale struktura mouky je příliš hrubá a zabije je. Nechte sklenici venku přes noc nebo alespoň několik hodin; když si všimnete slimáků ve sklenici, můžete se jich zbavit natrvalo a odstranit je ze své zahrady.
 2. 2
  Zkuste nastražit pivní past. Jakkoli to zní podivně, jsou slimáci extrémně přitahování pivem, dokonce i málo kvalitním. Vykopejte v zemi díru a dejte do ní velkou sklenici nebo mísu; použijte něco, co má strmé strany, aby se slimáci nemohli vyplazit ven, až budou hotovi. Naplňte mísu zhruba do 3/4 pivem a nechte přes noc působit. Ráno by měla být mísa plná utopených slimáků, které můžete vysypat, aby je snědli ptáci. Opakujte tento postup, dokud neodstraníte většinu slimáků.
 3. 3
  Použijte ovocnou past. Slimáci jsou přirozeně přitahování k ovoci a rostlinám na vaší zahradě, takže využijte tuto přitažlivost k jejich pochytání. Dejte desku ven do blízkosti místa, kde slimáci žerou vaše rostliny a dejte do jejího středu polovinu pomeranče nebo pár kousků zelí (nejoblíbenější u slimáků). Nechte desku venku přes noc a ráno by měli slimáci pokrývat sousta jídla, které jste nechali na desce. Jednoduše je vyhoďte do popelnice nebo je jinak zahubte a dejte past zpátky na zahradu. [1]
 4. 4
  Vytvořte past ze zvířecího žrádla. Další zvláštní přitažlivost slimáků je ta ke kočičímu nebo psímu jídlu. Zvířecí žrádlo je nezabije, ale naláká je na určité místo, ze kterého je bude snazší vyhodit. Vezměte si cínový pekáč na koláče (na jedno použití) a vyřezejte malá ‘dvířka’ v kovovém okraji. Dejte cín dnem vzhůru na zahradu, tak aby měli slimáci přístup ke ‘dvířkům’, a dejte pod něj trochu suchého psího nebo kočičího žrádla. Po několika hodinách byste pod cínem měli najít několik slimáků, kteří si tam udělali útočiště. Seberte je a vyhoďte je a potom znovu nastražte past na další dávku nic netušících plžů.
 5. 5
  Vyzkoušejte past z medu a kvasnic. Stejně jako u pivní pasti, jsou slimáci velmi přitahování kombinací medu a kvasnic. Uvařte hrnek vody se stejnými díly medu a kvasnic (na poměru ve skutečnosti nezáleží) a potom nechte směs vychladnout. Vykopejte na zahradě díru blízko místa, kde je výskyt slimáků nejhorší a vložte do ní hrnek nebo misku se strmými stranami. Naplňte nádobu zhruba do 80% vaší směsí medu a kvasnic a nechte ji přes noc účinkovat. Ráno by nádoba měla být plná utopených slimáků. Vysypte je a opakujte postup.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Použití odpuzovačů

 1. 1
  Použijte sprej na bázi kofeinu. Rozprašte ho kolem postižených míst, obzvlášť na listy a půd obklopující všechny slimáčí pochoutky. Američtí vědci dokázali účinky kofeinu v roce 2002. Sprej je pro děti, rostliny a domácí mazlíčky neškodný. Funguje tak, že snižuje apetit měkkýšů a pokud některého přistihnete poblíž rostliny, uvidíte, jak dělá velmi nepřirozenou otočku, aby se dostal pryč.
 2. 2
  Použijte sůl. Rozprašte sůl na povrch tam, kde se plazí kole a usušíte je. Nicméně pokud plánujete využívat půdu k zasazení rostlin, sůl by mohla půdu pro rostliny velmi snadno zničit. Použijte sůl kolem květináčů s rostlinami na verandě, nebo dejte před rozprášením soli na půdu bariéru, abyste ochránili integritu půdy.
 3. 3
  Zkuste kávovou sedlinu. Kávová sedlina je skvělá pro použití na zahradě, protože může zvýšit kyselost vaší půdy (užitečné pro rostliny, které mají rády půdu s kyselým pH, jako jsou růže) a udržuje slimáky z dosahu. Vytvořte bariéru z husté kávové sedliny podél hrany vaší zahrady; hrubé granule roztrhají všechny slimáky, kteří se jí pokusí překročit.
 4. 4
  Vytvořte bariéru z měděného proužku. Není zcela známo, proč měď funguje tak dobře na odpuzování slimáků, ale lidé se domnívají, že měď elektrostaticky reaguje se slizem slimáků nebo šneků. Bez ohledu na to funguje. Kupte si proužky mědi dost široké, aby je slimáci nemohli svými těly přemostit. Dejte je jako barikádu kolem vašich rostlin. Ačkoli jsou drahé, jsou také dobrou alternativou na ochranu malých míst nebo jednotlivých rostlin; zkuste je přilepit na hrany vašich květináčů, abyste udrželi slimáky pryč.
 5. 5
  Použijte trochu potravinářské křemeliny. Ta se často používá k odrazení škůdců různých druhů a je vyrobena z nadrcených zkamenělých mušlí. Dodržte přiložené instrukce (při vdechnutí může být škodlivá) a nasypte ostrý prach kolem vašich záhonků. Mějte na paměti, že to bude fungovat pouze za sucha a když se namočí, je třeba křemelinu vyměnit.
 6. 6
  Použijte trochu písku. Levná varianta pro vaši zahradu, nasypat písek na vrch půdy, poskytne hrubou bariéru, přes kterou se slimáci nesnesou klouzat. Nasypte písek hustě kolem vašich rostlin a buďte opatrní, abyste ho nevmíchali do půdy. Bude to fungovat za sucha i mokra, a když je třeba, lze písek doplnit.
 7. 7
  Zasázejte jiné rostliny, které odpuzují slimáky. Určité rostliny od sebe slimáky odpuzují, proto, že slimáci nemají rádi buď jejich strukturu, nebo chuť. Rostliny, jako je mangold, zázvor, česnek, pažitka, máta, červené zelí, čekanka, náprstník a rooibos udrží vaši zahradu bez slimáků. Zasázejte je jako bariéru podél celé vaší zahrady, nebo je mějte poblíž jednotlivých rostlin. Také se můžete rozhodnout vmíchat listy těchto rostlin do půdy, jako variantu mulče.
 8. 8
  Vytvořte mulč z jehličí borovice. Usušené jehličí borovice je jako malé, ostré dýky na slimáky a probodne slimáky, kteří se přes něj pokusí přejít. Až opadá, posbírejte jehličí borovic ze stromů na vaší zahradě, nebo navštivte místní zahradnictví a vyzvedněte si je tam. Rozprašte je jako hustou deku kolem vašich rostlin, abyste udrželi slimáky pryč. Mějte na paměti, že jehličí borovice je vysoce kyselé, takže může být třeba vmíchat do půdy trochu vápna, abyste to vyrovnali. [2]
 9. 9
  Vytvořte bariéru z řas. Pokud nechcete dávat sůl přímo na vaši zahradu, zkuste místo toho přidat solí nasáknuté rostliny. Jako obrannou zeď mulče dejte kolem vašich rostlin mořské řasy; sůl v rostlinách zahubí všechny slimáky, kteří se pokusí přes ně přejít, aniž by poškodila vaše rostliny nebo půdu. Můžete použít čerstvé řasy sebrané z pláže nebo sušené řasy ze supermarketu používané na vaření.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Využití přirozených predátorů

 1. 1
  Přidejte střevlíky. Střevlíci jsou přirozeným predátorem slimáku a jsou obzvlášť dobří na hubení larev a mladých slimáků, kteří se ještě nevyvinuli do dospělosti a je snadné je sebrat a zahubit. Kupte si larvy střevlíků a rozprašte po zahradě; nepoškodí vaše rostliny, ale zahubí slimáky.
 2. 2
  Využijte ptáky. Největším přirozeným predátorem pro slimáky jsou ptáci; kachny, kuřata, drozdi, sojky a další časté druhy. Pokud se vám to moc nepříčí, můžete posbírat slimáky a hodit je ráno divokým ptákům; časem si zvyknou hledat ve vaší oblasti slimáky, a nebudete je muset dlouho ‘krmit’. Také můžete nechat kuřata nebo kachny, pokud je máte doma, denně žrát slimáky ze zahrady.
 3. 3
  Přiveďte ropuchy. Ropuchy milují slimáky a budou je a jiné škůdce z rostlin žrát, pokud jim dáte domov ve vaší zahradě. Pokud se snažíte přilákat divoké ropuchy, otočte květináč nebo jinou nádobu hlavou vzhůru proti kameni, abyste vytvořili tmavé místo pro ropuchy na schovávání. Nebo si můžete koupit ropuchy, aby žily na vaší zahradě a žraly slimáky denně. Také se můžete zamyslet nad vytvořením malého dekorativního rybníčku, ve kterém by se zabydlely ropuchy a žáby. [3]
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Úplně vyhubení slimáků

 1. 1
  Postříkejte je amoniakem. Můžete vytvořit pro rostliny bezpečný hubicí sprej na slimáky tím, že uděláte roztok čpavku a vody. Smíchejte běžný domácí amoniak, 1 díl amoniaku na 6 dílů vody. Nalijte to do rozprašovače a nastříkejte přímo na slimáky, kdekoliv je uvidíte. Jen buďte opatrní, abyste to nepoužívali na stejnou rostlinu příliš často, protože to časem může spálit listy.
 2. 2
  Vyzkoušejte octový roztok. Podobně jako amoniak, můžete vytvořit přirozený hubicí sprej na slimáky smícháním stejných dílů octa a vody. Nalijte to do rozprašovače a nastříkejte na slimáky, kdekoliv se ukážou.
 3. 3
  Použijte fosfátové pelety. Tyto malé slimáky hubicí pelety můžete najít v zahradnictvích; slimáci jsou k nim přitahování, ale když je zkonzumují, způsobí to během týdne jejich smrt. Můžete je rozprášit po vaší zahradě, ale buďte opatrní, aby je nekonzumovali domácí mazlíčci nebo jiná zvířata.
 4. 4
  Použijte sůl. Rozprášení soli na slimáky je vysuší a téměř okamžitě zahubí. Pokud nechcete mít po zahradě usušené slimáčí mrtvolky, můžete vytvořit silný roztok soli a vody a nalít ho do kýble. Potom použijte hůlky nebo kleště k sesbírání slimáků, když je uvidíte, a dání jich do slanovodního roztoku. To zahubí slimáky a vaše zahrada bude bez slimáků a slizu.
 5. 5
  Použijte hubič slimáků. Zvažte dostupné prostředky, které obsahují toxické materiály (pečlivě maskované tím, co slimáky/šneky přitahuje). Chemikálie by měly být používány až jako poslední možnost po ostatních přírodních prostředcích, protože mohou mít extrémně negativní účinky na vaši zahradu a prostředí. Bohužel psy to také přitahuje a mohou jedy zkonzumovat a být velmi nemocní. Pokud máte psa, vyvarujte se použití pesticidů, které obsahují toxiny. K dispozici bývají některé pelety na slimáky, které jsou organické; poptejte se ve vašem zahradním centru. [4]
  Reklama

Tipy

 • Pokud lovíte slimáky rukou, hledejte je časně z večera, přednostně o vlhkých nocích, nebo je chytejte brzy ráno.
Reklama

Varování

 • Chemické látky používejte pouze jako poslední možnost.
 • Mnoho návnad na slimáky, které jsou inzerovány jako bezpečné, obsahují toxiny, které mohou zranit/zahubit řadu bezobratlých včetně žížal.
 • Diskutuje se o tom, jestli fosfátové pelety ve skutečnosti obsahují přísady, které z nich při použití dělají toxickou kombinaci. Říká se, že obsahují EDTA, která je na seznamu jako inertní přísada.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 32 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 993 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 3 993 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama